Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocena projektu rekuperacji


Recommended Posts

Witam,

 

Co sądzicie o projekcie mojej rekuperacji ? Najbardziej zastanawia mnie długość przewodów, czy nie powinna być taka sama lub podobna ? W moim projekcie niektóre rury są bardzo krótkie w stosunku do najdłuższych. Wiem że można siłę ciągu regulować na anemostatach ale czy nie lepiej zrobić żeby każda rura byłą podobnej długości ?

 

Np. Pokój 1.14 idą tam dwie bardzo krótkie rury 75mm i salon też 2 rury 75mm z tym że 5 razy dłuższe.

rekupuracja.jpg

rekupuracja1.jpg

rekupuracja2.jpg

rekupuracja3.jpg

rekupiracja4.jpg

Edytowane przez polacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja to raczej nie ogrzewanie podłogowe , aby obwody były równe, wystarczy odpowiednie wyregulować przepływy przez to "siła "wentylatorów nie będzie zbytnio nadwyrężona. Każdy mb rurociągu to dodatkowe opory przepływu więc po co je zwiększać?

Projekt wydaje się rozsądny - ważne jest, aby rurociąg był dobrze ocieplony - prowadzony po nieużytkowym i nieogrzewanym poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze tak jak woda będzie szło tam gdzie będzie mniejszy opór czyli tam gdzie będzie krótsza rura. To pomieszczenie będzie bardziej wentylowane niż pomieszczenie do którego idzie taka sama ilość rur i taka sama średnica ale 5 razy dłuższe rury. Czy nie będzie tak że przy max wydajności rekuperatora gdy skręcę anemostat w pomieszczeniu najbliżej skrzynki rozdzielczej to będzie gwizdało. Czy rura 2x75mm to nie mało na wentylację salonu i kuchni powierzchnia około 60m2 ?

 

Zaznaczyłem na czerwono jedną z rur która usuwa powietrze ciekawe dlaczego projektant poprowadził tak przewód ? Można było zrobić to inaczej, przewody mogą się krzyżować

rekupuracja5.jpg

Edytowane przez polacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Anemostaty w takich instalacjach nie służą do regulacji .jak mocno skręcisz będzie słychać szum.Opory poszczególnych nitek powinny być w miarę równe,Najdłuższe powinno się prowadzić w linii prostej ,krótsze reguluje się robiąc kolana,pętle,zagięcia.Kolano 90 stopni odpowiada o ile dobrze pamiętam 3mb rury-można sprawdzić w googlach.Ten projekt to robił jakiś laik.jak sam zauważyłeś wentylacja salonu jest dużo za mała
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...