Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKIE SPRZĘGŁO HYDRAULICZNE 2 rozdzielacze tylko podłogówka


marcinx00

Recommended Posts

Chcę zapytać z ciekawości jak w temacie jak powinno wyglądać sprzęgło do dwóch rozdzielaczy (ogrzewanie tylko podłogowe) jeden na parterze drugi na poddaszu piec gazowy + do tego będzie zasobnik na wodę. Jest 10 obiegów na na rozdzielacz około 1600 metrów łacznie rury podłogówki

Czy w takim przypadku musi być 3 wyjścia ze sprzęgła 2 na rozdzielacze z mieszaczami (mieszacze ze względu na wyższą tęperaturę potrzebną do zasobnika) a 1 na zasobnik wody ?

Proszę o podpowiedzi jak cos takiego powinno wygladać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zapytać z ciekawości jak w temacie jak powinno wyglądać sprzęgło do dwóch rozdzielaczy (ogrzewanie tylko podłogowe) jeden na parterze drugi na poddaszu piec gazowy + do tego będzie zasobnik na wodę. Jest 10 obiegów na na rozdzielacz około 1600 metrów łacznie rury podłogówki

Czy w takim przypadku musi być 3 wyjścia ze sprzęgła 2 na rozdzielacze z mieszaczami (mieszacze ze względu na wyższą tęperaturę potrzebną do zasobnika) a 1 na zasobnik wody ?

Proszę o podpowiedzi jak cos takiego powinno wygladać.

 

W jakim celu mieszacz ma mieszać cokolwiek? Przecież nagrzewanie zasobnika CWU jest osobne i żaden mieszacz nie będzie ci potrzebny.

Sprzęgło także nie musi być potrzebne, jeśli pompa w kotle obsłuży instalację. Sprawdź wydajność tej pompy kotłowej, może się obyć bez sprzęgła.

U mnie pracują dwa rozdzielacze parter i piętro, oraz zasobnik CWU, a instalacja pracuje bez mieszacza i sprzęgła. Mało tego, przy każdym rozdzielaczu pracuje pompka, uruchamiająca się równocześnie z każdym cyklem grzania i kończąca pracę wraz z wyłączeniem grzania. Kluczem jest rzadkie załączanie kotła gazowego, kilka razy dziennie, głównie z powodu podgrzewania CWU. Instalacja pracuje od około 8 lat bezproblemowo, tylko przy uruchamianiu CO słychać ciche "uderzenie" w instalację, słyszalne w zupełnej ciszy, np. w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że masz źle zrobiona instalację nie oznacza że inni mają iść twoim śladem

 

Tak, wiem, lepiej byłoby ze sprzęgłem. Ale skoro działa, to już nie zmieniam tego. Napisałem o tym, jeśli pompka kotłowa obsłuży dom i nie będzie potrzeby montowania dodatkowych pompek, to i bez sprzęgła się obejdzie. Jeśli przy rozdzielaczach będą dodatkowe pompki, to lepiej dołożyć sprzęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, lepiej byłoby ze sprzęgłem. Ale skoro działa, to już nie zmieniam tego. Napisałem o tym, jeśli pompka kotłowa obsłuży dom i nie będzie potrzeby montowania dodatkowych pompek, to i bez sprzęgła się obejdzie. Jeśli przy rozdzielaczach będą dodatkowe pompki, to lepiej dołożyć sprzęgło.

Jedna pompka tego na pewno nie obsluzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie znam kogoś kto ma podobny układ w domu ma to zrobione na sprzęgle i 1 pompa sam mi przyznał ze teraz jak by robił teraz dał by 2 oddzielne pompy na rozdzielacze umieszczone w kotłowni.

Wiec w takim razie chyba sprzęgło i 2 pompy w moim przypadku to będzie najlepsze rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Witam.

Odświeżam temat.

Również interesuje mnie jak powinna wyglądać poprawnie złożona instalacja CO składająca się z ogrzewania podłogowego ( dwa rozdzielacze po 12 pętli góra i dół)+ zasilanie CWU.

Mógłbym ktoś to dokładnie sprecyzować????

 

Kocioł na paliwo stałe. w sumie 220 m2 podłogówki. pętle po około 70mb.

Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest 2 rozdzielacze 8 i 10 pętli , sprzęgło za kotłem i jedna pompka za na oba rozdzielacze przepływy mogę nawet po 4 l/min ustawić tak że myślę że 1 pompka spokojnie wystarczy pod warunkiem że są odpowiedniej średnicy rury do rozdzielaczy u mnie jest jak dobrze pamiętam cu 28. jedyny minus sprzęgła przy kotle gazowym to wyższa temp powrotu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik ma osobne wyjście z kotła i jest obsługiwany bez sprzęgła.

Instalację najlepiej podpiąć bezpośrednio bez sprzęgła, jeżeli znajdziesz kocioł z odpowiednio mocną pompą.

Jeżeli pompa kotła będzie słaba, potrzebne jest sprzęgło, najprostsze z 4 króćcami, po 2 z każdej strony, za tym jedna pompa i dopiero za nią rozdział trójnikiem na 2 rozdzielacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...