Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izolacja poddasza w układzie mieszanym wełna + płyta PIR vs. mocowanie profili pod gk


Regius

Recommended Posts

Cześć,

 

Chcę zrobić u siebie izolację poddasza w układzie mieszanym wełna + płyty PIR.

Mam dach z pełnym deskowaniem (krokwie 20 cm, na deskowaniu papa, brak okien dachowych) i chcę zastosować następujący układ warstw (patrząc od strony deskowania):

kotrłaty dystansowe 5x4 cm (tworzące dystans dla szczeliny wentylacyjnej)

wiatroizolacja (przybita / przytackerowana do kontrłat dystansowych)

wełna skalna 15 cm między krokwiami

płyty PIR 16 cm w okleinie ALU (lub podobnej hamującej przepływ wilgoci)

 

Mam jednak zagwozdkę z montażem profili CD pod zabudowę GK. W przypadku wieszaków kotwowych muszę dziurawić płyty PIR (nie wiem, czy po wypełnieniu szczelin pianką nie pogorszę sobie izolacyjności termicznej i oporu dyfuzyjnego dla wilgoci). Montaż na profilach ES będzie wymagał więcej miejsca, będę potrzebował dodatkowych kotrłat i wkrętów, no i chyba na skosach nie za dobrze się to sprawdzi.

 

Czy ktoś z Was miał może doświadczenia z takim mieszanym układem ocieplenia i może się podzielić wiedzą / doświadczeniem dot. sposobu mocowania profili CD w takim układzie lub ma jakiś pomysł jak najlepiej zamontować profile CD w takim układzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam podobny układ ale płyty g-k kręcone bez wieszaków- bezpośrednio do łat . Łaty kręcone długimi wkrętami przez płytę PIR do krokwi ( dokręcenie poprzez łatę powoduje uszczelnienie). Krokwie mam w systemie/wymiarówce "skandynawskim /kanadyjskim (chyba tak się mówi). Mianowicie - krokiew 200/45 mm w rozstawie co 550 mm.

Układ warstw od góry : dachówka, membrana paroprzepuszcz, 200 mm wełny,folia paroizolac, 12 cm PIR z powłoką alu, 6 cm wełny między łaty trzymające płyty PIR. Łaty mocowane do krokwi tak jak pisałem wyżej Miedzy łatami mam przestrzeń pod paroizolacją do rozprowadzenia instalacji tak by nie dziurawić paroizolacji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ketjof, dzięki za odpowiedź.

Zazdroszczę takiego wykonania dachu. Niestety u mnie zwykłe krowie / kantówki z tartaku 20x9 cm, które obawiam się, że niekoniecznie są tak równe jak u Ciebie. Boję się, że jakbym zrobił tak jak u Ciebie to zabudowa g-k nie będzie trzymała płaszczyzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh ... może rzeczywiście udziwniam, ale staram się znaleźć możliwie najlepsze rozwiązanie.

 

Cenowo wychodzi podobnie ze wskazaniem na układ mieszany (nie licząc robocizny własnej przy układzie mieszanym). Szczelinę wentylacyjną muszę zachować w obu przypadkach (nie dopuszczam rozwiązania z natryskiem PUR bezpośrednio na deskowanie).

 

Za układem mieszanym przemawiają:

porównywalne parametry cieplne do natrysku 40 cm pianki zachowując oszczędność miejsca (na pianę mam co najwyżej 35 cm miejsca),

cena rozwiązania niższa o kilka procent od natrysku,

płyta PIR AL charakteryzuje się całkiem dobrym oporem dyfuzyjnym nawet bez dodatkowej paroizolacji (myślę, żeby nawet tymczasowo zostawić poddasze bez zabudowy gk),

izolację mogę wykonać samodzielnie (w miarę dokładnie dbając, żeby nie tworzyć dodatkowych mostków termicznych) - w przypadku piany nie będę w stanie skontrolować, czy natrysk został rzeczywiście starannie wykonany

 

Za natryskiem piany PUR przemawia:

brak pracy własnej

wypełnienie wszystkich szczelin (o ile znajdzie się starannego wykonawcę)

brak problemu z poziomowaniem rusztu pod zabudowę gk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego ESa montowałbyś od razu na płytę PIR (długimi wkrętami do krokwii), czy najpierw kantówka/kontrłata na PIR a potem ES mocowany do kantówki?

Cześć,

moim zdaniem, jeżeli wieszak jest dobry jakościowo(z blachy 1mm, posiada porządne przetłoczenia usztywniające + duża podkładka pod wkrętem ) to nie widzę przeciwwskazań, aby montaż zrobić bezpośrednio na płytę PIR. Jeżeli natomiast wieszak będzie wiotki, to można wziąć pod uwagę nadbicie łaty, tak aby mocowanie wykonać w dwóch punktach(nadbicie łat ułatwi rozmierzenie i ustawienie wieszaków). Stelaż raczej wykonałbym z CD60.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...