Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obudowa z cegły klinkierowej


Filemonek

Recommended Posts

Witam Szanownych Forumowiczów :-)

 

Poczytałem sporo postów na FM, ale nadal nurtuje mnie kilka pytań, na które nie znalazłem konkretnej odpowiedzi - dlatego założyłem ten wątek.

 

Założenia/cechy docelowego kominka:

a) ciepła obudowa akumulacyjna z cegły klinkierowej (rustykalnej),

b) mikro DGP - bardzo krótki kanał DGP do holu na piętrze (wlot widoczny na zdjęciu),

c) wlot powietrza do spalania rurą pod kominkiem z zewnątrz budynku,

d) wkład akumulacyjny na rurze spalinowej (widoczny na zdjęciu),

e) kratki wentylacyjne u dołu obudowy oraz potencjalne u góry (być może są niepotrzebne - ich rolę spełni DGP?),

f) izolacja ściany tylnej i komina płytami wermikulitowymi.

 

Pytania:

1) Czy któraś z poniższych koncepcji zabezpieczenia ściany frontowej (i lewej), aby nie pękała na fugach ma sens?

- ściana izolowana płytami wermikulitowymi (raczej kiepska opcja - ściana nie będzie oddawać ciepła),

- ściana obłożona płytami szamotowymi od wewnątrz (zwiększy bezwładność cieplną; ściana będzie dłużej oddawać ciepło w małych ilościach),

- bez jakichkolwiek płyt - pustka powietrzna (zapewne będzie pękać).

2) Jaka zaprawa do murowania ściany klinkierowej (przy założeniu jednej z powyższych opcji lub innej)?

3) Czy można zrezygnować z wylotów (kratek) wentylacyjnych w obudowie (ich rolę przejmie mikro DGP - powietrze zasysane z salonu i wypuszczane do holu na pietrze)?

4) Czy komora dekompresyjna może obejmować częściowo trójnik (w moim przypadku miałaby ok 25cm od sufitu)?

5) Czy jest sens wykonać stelaż na płyty izolacyjne/szamotowe w taki sposób, aby płyty były podtrzymywane przez niego w pionie wewnątrz obudowy bez jakiegokolwiek klejenia (luzem z dylatacją)? Płyty mogłyby się opierać od strony wkładu o stelaż, a od zewnętrznej strony o ścianę z cegły.

6) Czy sterownik przesłony może być umieszczony tuż pod wkładem? Obawiam się, że plastikowe elementy mogą zostać uszkodzone. Ale tak zamontowali spece od Jotula...

 

Załączam zdjęcia wkładu i projekt (szkic) obudowy.

 

2.jpg 1.jpg 4.jpg 6.jpg 7.jpg

Edytowane przez Filemonek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...