Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pytanie o kratownice filara


dedert

Recommended Posts

Witam. Mam pytanie o kratownice znajdującą sie na spodzie słupów, filarów, stop kominowych.

1. Czy krawędzie jej powinny być odgięte do góry i w jakich przypadkach? Widziałem na zdjęciach z reguły proste kratownice bez odgiętych końcówek

2. Chcę zrobić połączenie ławy garażu z domem podpiwniczonym (w dylatacji, już wcześniej to omawiałem). Ława miała by dochodzić do ocieplenia domu w linii prostej a że mam piwnicę i mam pod spodem drenaż to chciałem zrobic przepust w ławie. Z uwagi że będzie tam przepust to część poniżej ławy też chciałbym zazbroić. Pierwotnie poniżej miał być tylko chudziak. Ale z kierownikiem uzgodniliśmy żeby zrobić dół zbrojony i wypuścić startery ponad ławę żeby po wymurowaniu ścian zrobić jeszcze rdzeń przy ścianie. Więc wylałem na samym dnie chudziaka o gr 25 cm i na tym chciałbym postawić słup 45x45 i na dnie jego umieścić kratownicę powiązaną z pionową belką zbrojoną. Czy jest jakaś zasada ze kratownica powinna znajdować się w szerszej stopie niż słup?

 

7b5702df04b38cf2gen.jpg

020657b2cfb00610gen.jpg

d42fc8fe7cf41e01gen.jpg

958802242720f410gen.jpg

Edytowane przez dedert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakaś zasada ze kratownica powinna znajdować się w szerszej stopie niż słup?

 

 

Jest taka zasada, że to się projektuje, tzn wymiaruje się elementy konstrukcji budynku (popularnie się to nazywa "liczeniem" i na tej podstawie się dobiera wielkości poszczególnych elementów konstrukcji.

Zbrojenie dolne które stanowi ta krata jeżeli trzymać się proporcji jest zbędne obliczeniowo. Z warunków pracy betonu nie zaszkodzi będzie ograniczało powstanie rys. To samo to co wspominasz że czasem są "pionowe" kraty czy pręty, poza konstrukcyjnymi zbrojeniami stóp fundamentowych stosuje się zbrojenia przeciwskurczorwe.

 

Wałkujesz ten temat już z pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli nie będę poszerzał podstawy tego filara. .

 

Wielkość stopy dobiera się znając obciążenie i nośność gruntu. Szpilka żony szybciej się zapadnie w pisku niż twój plaski but pomimo że żona waży polowe tego co Ty ;) Tu tak samo to działa. Z te pręty trzymają "obcas" w całości czasem zbędne czasem potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Tylko tu oprócz "szpilki" dochodzi też cała połączona z nią ława garażu, która moim zdaniem stanowi również podparcie. Więc masa nie jest skupiona tylko na tej szpilce. Z pierwotnego pomysłu kierownika zamiast szpilki miał być tylko chudziak, suchy beton na tym odcinku ławy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt byl robiony we współpracy z kierownikiem pod którego podlega projektant, i on nie miał zastrzeżeń. Był oglądać miejsce na działce i mówił że można zejść w dół z tym filarem ale na dnie dać kratownice skoro nad tym ma iść słup zbrojony pod sam dach garażu. Ale nie wnikałem już czy robić szerszą stopę w miejscu kratownicy czy szerszy chudziak pod nią wystarczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...