Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rozliczenie prosumenta z tauronem


meczesiu

Recommended Posts

Witam,

w listopadzie zamontowałem instalację, od tego momentu wyprodukowałem ok 330 kWh

Dzisiaj dostałem fakturę z taurona z prognozą do końca czerwca i łącznie do zapłaty 640 zł (wcześniej płaciłam podobną kwotę i nie miałem fotowoltaiki)

Zbaczcie jaką mam prognozę bo czegoś nie rozumiem.

[ATTACH=CONFIG]440776[/ATTACH]

mimo tego, że w tym roku wyprodukowałem już prawie 200kWh mam prognozę produkcji na poziomie kilkunastu kWh na miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 190
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Takie prognozy jeżeli uważasz że za wysokie to możesz zmniejszyć i to telefonicznie

Jeżeli masz PV od listopada to do rozliczenia w grudniu pewnie nic wielkiego nie wprowadziłeś a prognozy biorą z rozliczenia wcześniejszego, to ile wyprodukowano to licznik nie zlicza ważne ile wysłałeś

Edytowane przez miecio 301
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w listopadzie zamontowałem instalację, od tego momentu wyprodukowałem ok 330 kWh

Dzisiaj dostałem fakturę z taurona z prognozą do końca czerwca i łącznie do zapłaty 640 zł (wcześniej płaciłam podobną kwotę i nie miałem fotowoltaiki)

Zbaczcie jaką mam prognozę bo czegoś nie rozumiem.

[ATTACH=CONFIG]440776[/ATTACH]

mimo tego, że w tym roku wyprodukowałem już prawie 200kWh mam prognozę produkcji na poziomie kilkunastu kWh na miesiąc.

 

Pierwsza fv prognozowana w turonie tak ma, że nie uwzględnia możliwej do osiągnięcia produkcji bo po prostu nie mają historii. Ja włączyłem instalację w lipcu, mimo to prognoza był niekorzystna ponieważ przyjęli produkcję z 5 mieś jako całoroczną. Dopiero po dwóch reklamacjach udało się to sprowadzić do poziomu akceptowalnego. W reklamacji przedstawiłem dane o instalacji o mocy max, pomniejszyłem do 20% jako konsumpcja bezpośrednia i poprosiłem o nową prognozę. Inne rozwiązanie to poczekać do maja, czerwca i wykonać podobny ruch. Wtedy będziesz miał lepsze dane a tylko dwa najgorsze miesiące.

Po pełnym roku się wyrówna, ja na 2020 dostałem zwrot i cały rok mam już zapłacony abonament.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w listopadzie zamontowałem instalację, od tego momentu wyprodukowałem ok 330 kWh

Dzisiaj dostałem fakturę z taurona z prognozą do końca czerwca i łącznie do zapłaty 640 zł (wcześniej płaciłam podobną kwotę i nie miałem fotowoltaiki)

Zbaczcie jaką mam prognozę bo czegoś nie rozumiem.

[ATTACH=CONFIG]440776[/ATTACH]

mimo tego, że w tym roku wyprodukowałem już prawie 200kWh mam prognozę produkcji na poziomie kilkunastu kWh na miesiąc.

 

Tauron nie robi żadnych problemów w przypadku wystąpienia o korektę prognoz.

Warunkiem uznania w całości reklamacji jest złożenie jej przed terminem płatności! Jak się spóźnisz z reklamacją, to co najwyżej będziesz musiał zapłacić wg wyliczeń (liczy to program) tylko za te, których termin już upłynął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tauron nie robi żadnych problemów w przypadku wystąpienia o korektę prognoz.

Warunkiem uznania w całości reklamacji jest złożenie jej przed terminem płatności! Jak się spóźnisz z reklamacją, to co najwyżej będziesz musiał zapłacić wg wyliczeń (liczy to program) tylko za te, których termin już upłynął.

 

Dobrze gadasz wódki mu polać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Czyli jak uruchomiłem instalację 7 kwietnia to mam się spodziewać faktur prognozowanych na pół roku skoro wcześniej tak miałem ? Dobrze rozumiem ? Bo na razie nic nie przysłali.

 

W Tauronie półroczne są po odczycie na 30 czerwca i na 31 grudnia. Jest to dla nich najkorzystniejsze, bo stosują dla taryf z grupy G12 rozliczenie proporcjonalne.

 

Dla rozliczeń co 6 miesięcy i raz w roku zawsze są prognozy. Jak pisałem, jeśli wychodzą zawyżone - nie ma problemu z ich skorygowaniem.

 

Jeśli brakuje własnej energii z PV to w grupach z G12 może jednak warto wybrać rozliczenie co miesiąc, a jak starcza to raz na rok.

Przy 12 rozliczeniach jest trochę wyższa opłata stała, ale "do przełknięcia". Po jednym roku od podłączenia mikroinstalacji wyciąga się wnioski analizując swoje zużycie EE i dobiera grupę taryfową oraz cykl rozliczeń jak komu najlepiej pasuje.

 

Zasada jest taka, że nie częściej jak raz na rok można zmieniać Umowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla rozliczeń co 6 miesięcy i raz w roku zawsze są prognozy. Jak pisałem, jeśli wychodzą zawyżone - nie ma problemu z ich skorygowaniem.

 

Niestety tak jest również w Enei.

Nie wiem dlaczego i nie potrafię tego od nich wyciągnąć...

Do tej pory spisywano licznik co 2 miesiące, faktura i zapłata.

W przypadku prosumenta "niedasie"...

 

Jeśli brakuje własnej energii z PV to w grupach z G12 może jednak warto wybrać rozliczenie co miesiąc, a jak starcza to raz na rok.

Przy 12 rozliczeniach jest trochę wyższa opłata stała, ale "do przełknięcia".

 

Skoro są wyższe opłaty stało, to co jest na plus?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skoro są wyższe opłaty stało, to co jest na plus?

 

Ta firma ma inny sposób rozliczania Prosumentów - rozliczanie proporcjonalne dla grup taryfowych z serii G12. To powoduje, że warto przeanalizować jaki okres rozliczeniowy dla danego klienta jest najkorzystniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prześledź uważnie - może pierwsza to nie prognoza, lecz rozliczenie (bilans) za energię pobraną przed podłączeniem P.V. Następne dwie - prognoza.

 

Jaką masz grupę taryfową - G11, czy G12?

 

Trzy prognozowane. Na 80, 30 i 60zł. Rozliczenie miałem zaraz po wymianie licznika i mam jeszcze nadpłatę 20zł na starym numerze płatnika. Taryfa G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy prognozowane. Na 80, 30 i 60zł. Rozliczenie miałem zaraz po wymianie licznika i mam jeszcze nadpłatę 20zł na starym numerze płatnika. Taryfa G11.

 

G11 - to nie ma rozliczenia proporcjonalnego. Jedynie wchodzi w grę (strata) rozliczenie energii oddanej do sieci w systemie 3- fazowym z pewną stratą. Jak liczą posiadacze PV 3- fazowej straty w skali roku z tytułu metody algebraicznej są rządu 50 złotych. Tak rozlicza większość sprzedawców. PGE jest wyjątkiem i rozlicza w czasie rzeczywistym (metodą wektorową).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie. Czy kiedyś będę mógł zarejestrować się w Tauron eLicznik ? Znajomy sobie podgląda na bieżąco a ja dostaję komunikat przy próbie rejestracji:

 

Przepraszamy, rejestracja do systemu TAURON eLicznik nie jest możliwa. W Twoim domu, firmie (lub garażu) nie został zainstalowany licznik energii do zdalnego odczytu lub podane dane są błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie. Czy kiedyś będę mógł zarejestrować się w Tauron eLicznik ? Znajomy sobie podgląda na bieżąco a ja dostaję komunikat przy próbie rejestracji:

 

Przepraszamy, rejestracja do systemu TAURON eLicznik nie jest możliwa. W Twoim domu, firmie (lub garażu) nie został zainstalowany licznik energii do zdalnego odczytu lub podane dane są błędne.

 

W Tauronie zmienia się numer Klienta wraz z z tym, że stajemy się Prosumentem. Jeśli dostałeś licznik ze zdalnym odczytem (a pewnie taki wstawili) to trzeba zarejestrować się od nowa, czyli podać pesel nr klienta (w 2018 roku zaczynający się od "3"). Jeśli system "przyjmie" te dane, to jedną z opcji jest możliwość zdalnego odczytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie. Czy kiedyś będę mógł zarejestrować się w Tauron eLicznik ? Znajomy sobie podgląda na bieżąco a ja dostaję komunikat przy próbie rejestracji:

 

Przepraszamy, rejestracja do systemu TAURON eLicznik nie jest możliwa. W Twoim domu, firmie (lub garażu) nie został zainstalowany licznik energii do zdalnego odczytu lub podane dane są błędne.

 

Na pewno podgląd będzie, od momentu wymiany licznika to z reguły powyżej 60 trzeba odczekać, ktoś tam pisał że dużo wcześniej, a ktoś że i więcej

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...