Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rozliczenie prosumenta z tauronem


meczesiu

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 190
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ludzie, przecież rabunki to wiedza z podstawówki. Dodawanie, odejmowanie i mnożenie. Jeszcze macie prawa wyborcze?

 

Nie wiem co wniósł ten post ale wiem że istnieje również dzielenie i wygląda na to że ktoś się moimi pieniędzmi ze mną podzielił. Ponieważ stosując te same działania do danych na wejściu otrzymałem 4 razy wynik taki jak Tauron a 4 kolejne razy wynik rozbieżny na moja niekorzyść i dlatego pytam gdzie tkwi problem ?

Czy od czerwca zmieniły się jakoś warunki ? Jeżeli tak to może powinienem o tym wiedzieć ? Mamy w końcu jakąś tam umowę. Ja doskonale wiem jak powinien dzialać ten depozyt jednak nie wiem jakim cudem w miesiącach kiedy była największa produkcja pieniądze za prad były mniejsze niż RCEm kiedy do maja były dokładnie takie. Nie wspomnę już że przez te cztery miesiące mając umowę na rozliczenie comiesięczne nikt nie raczył mnie zaiwadomić że nie otrzymam rachunku na czas. Rozumiem że były problemy bo dodano 1000kwh do limitu wstecznie i pomrożono ceny jednak taka prosta rzecz jak zawiadomienie że sa problemy należy się klientowi z którego się w końcu zdziera kasę. W końcu po kolejnym już zapytaniu na czacie otrzymałem info że rachunki za 4 mce są już wystawione 7 go pażdziernika - też nikt mnie nie zawiadomił. W zwiazku z tym że Tauron nie ma w zyczaju informować o żadnych zmianach i innych działaniach jak znajduję niezgodność wolę najpierw zapytać zanim złożę reklamację bo może czegoś ni wiem moze weszły dodatki przedwyborcze albo mój prąd poszedł na Ukrainę walczyć z Putlerem. Ostatecznie Tauron ma sprawdzić te rachunki i zadzwonić do mnie - jak się coś dowiem opowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patatay podał że nie ma wszystkich danych i to prawda ale ......

Skoro na rachunku z maja jest ilość odprowadzonego prądu a na rachunku z czerwca pojawia się wartość depozytu to jak to kolega wyżej napisał pozostaje wykonać proste działanie i wiem za ile kupiono ode mnie - ta wartość powinna być co najmniej równa RCEm choć może być wyższa jeżeli coś zostało w magazynie - jednak nigdy nie niższa bo to świadczyłoby o ujemnym stanie magazynu. Najniższa wartość RCEm do tej pory to było 38 gr za 1 kwh w czerwcu lub maju a za czerwcowy prąd 822kwh depozyt opiewał na rachunku w lipcu na 208 zł - takiego RCEm nie było jeszcze nigdy i stąd moje wątpliwości.Chyba ze jednak coś istotnego przegapiam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dostałem fakturę rozliczeniową z Tauronu to też nie mogłem zrozumieć rozliczenia depozytu. Problem niejasności polega na tym, że Tauron nie podaje na fakturze wartości depozytu tylko podaje ile odlicza z tego depozytu np. Zakup energii czynnej to 125zl to taką wartość odliczą i na fakturze wykażą jak depozyt w rozliczanym okresie, mimo iż wartość depozytu jest np 1800 zł, to co pozostaje w depozycie trzeba sobie samemu liczyć np. w excelu bo Tauron tego nie podaje. Na stronie Aktywny Prosument gość fajnie tłumaczy jak liczyć sobie depozyt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę potwierdzić, w końcu aplikacja pokazuje to co powinna od samego początku. Mamy bilansowanie godzinowe uwzględnione i widoczne dla każdego dnia, miesiąca, roku. Nie trzeba już eksportować danych poboru, oddanej energii i bilansować samodzielnie.

Po sprawdzeniu wartości, dane w aplikacji zgadzają się z realnymi poborami i oddaną energią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pora w koncu na przejrzyste faktury rozliczeniowe i pelne dane o depozycie.

 

No właśnie - obawiam się że w tym tkwi źródło mojego problemu - rubryka o depozycie powinna zawierać stan depozytu pozostawiony po odjęciu kwoty zużytej na opłacenie poboru - sadze że dlatego nie mogę obliczyć ani ile zapłacę ani ile jeszcze mam - rubryka na rachunku pt wartość depozytu z poprzedniego miesiąca powinna się chyba nazywać wartość pobrana z depozytu - więc w sumie brakuje właśnie tylko tej informacji o stanie depozytu - miejmy nadzieję że to już da się jakoś wymóc na Tauronie. Co do prognoz to Tauron wymaga pisemnego zgłoszenia o sposobie rozliczania się . Ja wysłałem zapotrzebowanie na comiesięczne i z odczytu i tak mam (poza dziurą 4 mce po zmianie limitu i systemu).

Sądzę że jak będą już czytelne i rzetelne te rachunki przychodzić to przejdę na kwartalne rozliczenie. Prognozy to zło.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam umowę na 12miesięcy i tak robiłem rozliczenie.

Tymczasem w tym roku Tauron usiłuje wymusić na mnie faktury prognozowane.

Czy też tak macie ?

 

Poczytaj na stronie Tauron "nowe zasady fakturowania". Walczylem polnroku o likwidacje prognoz i nie da sie, takie sa obecne zasady. Wklejalem juz tutaj albo w innym watku o fakturach z Tauron nowe zasady fakturowania wg Tauronu. Nie wiem czemu tylko nie wszyscy prosumenci sa objeci prognozami....

Ja zmniejszam prognozy do oplat stalych z zerowym zuzyciem. Rzekomo nie da sie tego juz pozbyc. Chore chore chore.

 

Niby Tauronowi brakuje na bierzace utrzymanie sieci, dlatego trzeba placic minimum oplaty stale co 2msc a nie dopiero zbiorczo wszystko po roku. Taka jest narracja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też zmienili rozliczenia na prognozowane - raz rocznie. Ale nie ma problemu ze zmianą na rozliczanie np co 2 miesiące - raz w roku możesz zmienić sposób rozliczania. Odpowiedni wniosek jest na stronie Taurona.

Oczywiście po zmianie na rozliczanie co miesiac lub co 2 strasznie wzrosną opłaty stałe - coś za coś.

Sąsiad dostał już rozliczenie roczne na netbillingu, na tej fakturze nie ma nic- kompletnie nie da się polapać za co i ile płacimy i ile jest w depozycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że Tauron zawyża zużycie w prognozach, nie uwzględnia już oddanej energii oraz nie uwzględnia magazynu. Ja płaciłem do tej pory tylko opłaty stałe, w tym roku nagle prognoza i za 5 miesięcy ponad 500 zł. Napisałem o obniżenie prognoz, ale odpowiedź przyszła chyba po miesiącu i musiałem zapłacić. Potem następne pismo o zwrot nadpłaty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...