Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ulga termomodernizacyjna rozliczenie pit


pierwek

Recommended Posts

Czy koszt transportu który jest na fakturze z elementami instalacji FV można uwzględnić przy rozliczaniu ulgi czy należy go odjąć od faktury?

Przy zakupie paneli są to spore kwoty jeżeli ktoś kupuje to samodzielnie.

Akurat nadszedł czas kiedy można to pierwszy raz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

W rozporządzeniu tego nie widzę ale może źle szukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 154
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podpowiedzcie mądre głowy:p

Powiedzmy że instalacja kosztowała mnie w 2019 roku 20k zł, zwrot z "Mój Prąd" dostałem w 2020 roku.

Jako że w 2019 nie miałem tyle dochodu aby odliczyć całość to jak to teraz rozliczyć? Wpisać mogę np 11k zł w tym roku a 9k zł w przyszłym? Czy jak się to rozlicza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie mądre głowy:p

Powiedzmy że instalacja kosztowała mnie w 2019 roku 20k zł, zwrot z "Mój Prąd" dostałem w 2020 roku.

Jako że w 2019 nie miałem tyle dochodu aby odliczyć całość to jak to teraz rozliczyć? Wpisać mogę np 11k zł w tym roku a 9k zł w przyszłym? Czy jak się to rozlicza?

 

To nie takie oczywiste jak się wszystkim wydaje... Jak się mylę niech ktoś mnie poprawi, aby rozliczyć ulgę TM należy odjąć od dochodu całą kwotę brutto z faktury 2019r oraz składki na ubezpieczenie społeczne i z tego dopiero policzyć wartość podatku dochodowego. Następnie z wyliczonego podatku odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne. Może okazać sie, że odliczy się cała ulga i część składek na ubezpieczenie zdrowotne i ulgą wcale nie będzie to 17% z faktury tylko jakaś połowa tego... jeżeli dostałeś dotacje w 2020r to musisz ująć w uldze cała kwotę a w rozliczeniu za rok dodać do dochodu 5tys z dotacji...

Edytowane przez Adamo88
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objaśnienia prawne:

Przykład 24.

Podatnik w roku 2019 przeprowadził przedsięwzięcie termomodernizacyjne i poniósł na nie wydatki w wysokości 50 000 zł. W zeznaniu rocznym za 2019 r. jego podstawa obliczenia podatku wynosiła 20 000 zł, za 2020 r. – 25 000 zł, w latach 2021 – 2023 nie osiągnął żadnego dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a za rok 2024 r. wykazał podstawę obliczenia podatku w wysokości 30 000 zł.

 

Podatnik może poniesione wydatki odliczyć od dochodu w zeznaniu za 2019 r. w wysokości 20 000 zł, za 2020 r. – w wysokości 25 000 zł i za 2024 r. w wysokości 5 000 zł.

 

Pytanie: może część? Dowolną kwotą? Wiem że trzeba się zmieścić w 6 latach od pierwszego rozliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy należy dokonać odliczenia?

 

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki (art. 26h ust. 6 ustawy PIT). Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek (art. 26h ust. 7 ustawy PIT).

 

Link z objaśnieniami -> https://www.podatki.gov.pl/media/5262/obja%C5%9Bnienia-podatkowe-z-9-wrze%C5%9Bnia-2019-r-w-sprawie-ulgi-termomodernizacyjnej.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz na chłopski rozum:p

Wpisałem już w programie e-pity wszystkie ulgi (na dzieci, internet, darowizny). Została mi do wpisania ulga termomodernizacyjna. Do kwoty 11k zł zwrot rośnie potem już nie - nie ma już z czego zwracać. Czyli mogę w w rozliczeniu za 2019 wpisać 11k w uldze term. a te 9k w rozliczeniu za 2020 plus dodatkowy przychód 5k dotacji z Mój Prąd. Dobrze rozumuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz na chłopski rozum:p

Wpisałem już w programie e-pity wszystkie ulgi (na dzieci, internet, darowizny). Została mi do wpisania ulga termomodernizacyjna. Do kwoty 11k zł zwrot rośnie potem już nie - nie ma już z czego zwracać. Czyli mogę w w rozliczeniu za 2019 wpisać 11k w uldze term. a te 9k w rozliczeniu za 2020 plus dodatkowy przychód 5k dotacji z Mój Prąd. Dobrze rozumuję?

 

W którymś objaśnieniu prawnym pisze że trzeba podać cała kwotę z faktur za 2019r. Jeżeli dochód nie będzie wystarczająco wysoki to część ulgi przejdzie na kolejny rok, podejrzewam że będzie to napisane w picie w którejś pozycji. Ja rozliczając ulgę w picie spodziewałem się większego zwrotu, ale wyszło jak zawsze dostałem mniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się wkopałem z ulgą tj. umowa z Energą jest na mnie, faktura za FV była na mnie, załapałem się na "Mój Prąd", otrzymałem dotacje ale... właścicielem formalnym domu jest żona, która nabyła prawo w trakcie małżeństwa (darowizna od teściów) i stąd nie wchodzi ona do majątku wspólnego wobec czego nie mam formalnie tytułu prawnego do nieruchomości a tylko wtedy wg przepisów mogę skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

 

Rozliczamy się od lat z żoną ale nie wiem czy ryzykować kopanie się z US. Czy ktoś się orientuje, czy można teraz jeszcze otrzymać fakturę korektę za FV - korekta dotyczyłaby zmiany nabywcy tj. zamiast mnie nabywcą bylibyśmy ja i żona. Dzięki temu żona, jako właściciel nieruchomości mogłaby skorzystać z ulgi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest pewien problem bo rozporządzenie podzielone jest na 2 części jako przedmioty i urządzenia oraz usługi ich montażu. Jeżeli kupisz przedmioty to bez transportu czytając literalnie, Aby doliczyć koszt transportu musiało by być napisane "nabycie przedmiotu lub urządzenia " Jeżeli natomiast usługa montażu pv to obejmuje wszystkie składniki tej usługi łącznie z dostarczeniem na miejsce.

 

Jakie są koszty tego transportu jakieś znaczne?

 

A kurat nie chodzi o PV ale zasady te same jesli odpisuje kolektory które sam założyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wkopałeś się rachunki są twoje dom też i możesz miec zerowe dochody wtedy odliczenie będzie z dochodu żony, mało tego w twoim przypadku jeżeli macie jeszcze jeden dom wspólny to macie 2 ulgi i obie można odliczyć z dochodu tylko jednego z was lub obydwojga jak chcecie. Musicie się tylko razem rozliczyć czyli liniówka odpada.

 

Chyba jednak wkopałem....

Rozliczamy się razem to fakt ale:

1) dom jest na żonę a nie na mnie - nie mam tytułu prawnego do domu (zamieszkaliśmy razem w domu jako małżeństwo, po kilku latach teściowie przepisali czytaj darowali żonie dom, stety/niestety nie włączyli mnie jako współwłaściciela).

2) fakura za FV (za którą dostałem też dotacje "mój prąd") jest na mnie, a nie na żonę.

 

Wg tego: https://www.podatki.gov.pl/media/5262/obja%C5%9Bnienia-podatkowe-z-9-wrze%C5%9Bnia-2019-r-w-sprawie-ulgi-termomodernizacyjnej.pdf

"Ulga termomodernizacyjna dotyczy wyłącznie wydatków poniesionych przez podatnika będącego właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego"

 

W związku z tym jedyny sposób aby skorzystać z ulgi, na mój rozum, jest taki, żeby a) stać się współwłaścicielem nieruchomości - wymaga aktu notarialnego czyli opłaty która pewnie przewyższy ulgę - skóra nie warta wyprawki b) korekty faktury za FV - dopisanie żony jako nabywcy - wtedy może ona skorzystać z ulgi.

Co ma do rzeczy, że rozliczamy się wspólnie, skoro w załączniku PIT-O trzeba określić kogo dotyczą wydatki na termomodernizacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...