Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ulga termomodernizacyjna rozliczenie pit


pierwek

Recommended Posts

Mam faktury na kolektory i inny osprzęt zakupiony na alegro. Faktury zawierają również cenę transportu. Czy odpisując to w picie faktura powinna być pomniejszona o koszt dostawy czy odpisane razem z dostawą??

 

Ja transport odjąłem. W rozporządzeniu w części usług nie ma transportu. Rozmawiałem z jedną księgową i one stwierdził, że jakby można było odpisywać transport to byłby wpisany do rozporządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 154
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A może ktoś podpowie co w przypadku kiedy nie mam jeszcze odbioru domu, a chce kupić panele. Oczywiście chciałbym skorzystać z ulgi, tylko że panele pasuje mi kupić teraz, a odbiór domu będę miał najwcześniej za dwa miesiące. Jak to pogodzić, że aby nie stracić możliwości odliczenia ulgi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej opcji, ulgi i dopłaty budynków mieszkalnych a nie budynków w budowie.

 

Czyli nawet częściowe zakupy nie wchodzą w grę przed odbiorem domu? Po prostu chciałem, aby nie tracić czasu, kupić teraz system mocowań na dach i zacząć dłubanie. Czyli wygląda to tak, że tych wydatków nie będę mógł odliczyć w przyszłym roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Okres trwania ulgi to nie do końca 6 lat bo w tej chwili już 5. Wydatki można ponosić i odliczać w latach 2019-2021 natomiast jezeli dochód jes niższy od kwoty wydatków to można odliczyć nadwyżkę z tych lat do 2024 roku. Ale na wydatki pozostały tylko nie całe 2 lata.

 

 

Czyli ulga tak naprawde obowiązuje do 2021? Znaczy wszystkie wydatki na termomodernizację można ponosić do 2021 a w przypadku braku dochodu przenosić do 2024? Myślałem żę te 3 lata to są ale na realizację pojedyńczego przedsięwzięcia a nie sztywno określony termin końcowy ulgi. Jestes pewny z tym 2021?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie się dopatrzyłem jednej niefajnej sytuacji jakiej doświadczą najprawdopodobniej podatnicy korzystający z ulgi termomodernizacyjnej. Aby w pełni z niej skorzystać muszą mieć dochody w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie z faktury dotyczącej tych wydatków oraz kwoty stanowiącej wynik kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne x 0,17. Dlaczego? Ano dlatego że w przeciwnym wypadku kwota ulgi zje nam kwotę odliczenia od podatku składki zdrowotnej od podatku bezpowrotnie.

 

innymi słowy odliczenie wyniesie np 17% kwoty wydatków termomodernizacyjnych - (minus)kwota składki na kasę chorych która nam się należy ale jej już nie odliczymy bo nie przechodzi na lata następne, a podatek wyniesie 0 i nie będzie jej od czego odliczyć.

 

To jest dawanie ulgi jedną ręka i zabieranie drugą czyli dobra zmiana.

 

 

Ja co prawda dopiero w przyszłym roku będę odliczał i to już pewnie na tegorocznych rozliczeniach (przed wyborami ;-))) "wyjdzie" co i jak odliczać , ale czy nie moznaby deklarować kwoty ulgi termomodernizacyjnej tak, żeby dopiero po ujęciu składki zdrowotnej wychodziło zero podatku?

Tak na liczbach, około; mam 10000 ulgi do odliczenia, a 5000 podatku w danym roku i 1000 zł składki zdrowotnej; wpisuje jako ulge termo 4000, pozostaje 1000 podatku który sie zeruje ze składka zdrowotną, a reszta (6000) przechodzi na następne lata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest pewien problem bo rozporządzenie podzielone jest na 2 części jako przedmioty i urządzenia oraz usługi ich montażu. Jeżeli kupisz przedmioty to bez transportu czytając literalnie, Aby doliczyć koszt transportu musiało by być napisane "nabycie przedmiotu lub urządzenia " Jeżeli natomiast usługa montażu pv to obejmuje wszystkie składniki tej usługi łącznie z dostarczeniem na miejsce.

gaweł, dzięki za interpretację, wysłałem korektę PIT-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem elektronicznie rozliczenie PIT-36L z odliczeniem PV na druku PIT/O rozliczenie złożona koło 15 lutego. W ubiegłym tygodniu tel z US, w zasadzie od 'dzień dobry" atak na mnie. Co Pan to złożył, PIT/O do PIT36L nie wolno itd itp.......... Wytłumaczyłem Pani jak to zrobiłem że w legalnym zakupionym programie, nic nie kombinowałem nie wypełniałem ręcznie na przypadkowych drukach i że wg mnie tak można. Panią trochę zatkało -obiecała że sprawdzi i oddzwoni. Minęło ponad tydzień kilka razy próbowałem się dodzwonić, dziś się udało. Z pokrętnego tłumaczenia wynika że ja mam wszystko dobrze wypełnione ale US nie ma w swoim systemie takiego zestawu i im do PITA36L "nie wchodzi" PIT/O. Mam cierpliwie czeakać na aktualizacje czegoś tam w US. Taka ciekawostka. Ktoś rozliczył już pozytywnie sie pitem 36L ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

Sytuacja taka:

w 2019 zainwestowałem i założyłem panele fotowoltaiczne, wystąpiłem też o dofinansowanie w programie mój prąd, jednak pieniądze z tego programu otrzymałem dopiero w 2020 r.

W PIT za 2019 odliczyłem zatem pełną kwotę faktury za instalacje fv w ranach ulgi termomodernizacyjnej - bez uwzględnienia kwoty dofinansowania.

W PIT za 2020 jednak, z tego co kojarzę, powinienem ją wykazać.

 

Czy ktoś wie w którym miejscu muszę doliczyć przychód z tytułu otrzymania dofinansowania z programu "mój prąd"?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...