Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki komin stalowy do kominka wolnostojącego


dbx

Recommended Posts

Kominek wolnostojący typ koza z odprowadzeniem spalin fi 120mm.

Miejsce "zabudowy" parter-> wyjście spalin górne -> przejście przez strop kanałowy żelbetowy-> poddasze użytkowe -> przejście przez konstrukcję dachową drewnianą.

 

Założeniem jest, wykorzystanie ciepła z rury kominowej na całej długości/wysokości w sposób bezpieczny dla ludzi, szczególnie dzieci na odcinku poddasza. Na dole jest brak dostępu do rury, więc parter jest bezpieczny.

Jaki sposób/materiał będzie najlepszy? Wykonanie jest proste, ale problemem jest wybór materiału jaki aktualnie się stosuje.

Rury dwu płaszczowe izolowane, raczej dadzą mało ciepła. Bez izolacji, improwizując zewnętrzną rurę o większej średnicy? Brak mi w tym praktycznego doświadczenia i orientacji w aktualnie stosowanych rozwiązaniach. I jakie aktualnie najbezpieczniejsze przejście przez dach?

Ktoś doradzi?

ps. robię to dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poujoulat ma porządne rury malowane jednoscienne do piecyków wolnostojących, przechodzisz przez strop rurą izolowaną lub izolujesz porządnie kanałem krzemowym, na poddaszu polecam zabudować rurę jednoscienną i wentylować jak obudowę kominka. Przejście przez dach rurą izolowaną z zachowaniem 7,5cm od drewna. Wykończenie na dachu wedle zaleceń i akcesoriów producenta rury. Trochę zabawy, ale uzyskasz efekt jaki chcesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poujoulat ma porządne rury malowane jednoscienne do piecyków wolnostojących, przechodzisz przez strop rurą izolowaną lub izolujesz porządnie kanałem krzemowym, na poddaszu polecam zabudować rurę jednoscienną i wentylować jak obudowę kominka. Przejście przez dach rurą izolowaną z zachowaniem 7,5cm od drewna. Wykończenie na dachu wedle zaleceń i akcesoriów producenta rury. Trochę zabawy, ale uzyskasz efekt jaki chcesz.
Niestety pierwszy odcinek tych rur, potrafi się mocno nagrzewać i złazi farba z rur wykonanych ta metodą. Darco i rury czarne 2 mm dają radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kilka razy takie osłony z blachy perforowanej na kaloryferach lub rurach pionowych w blokach. To bardziej służyło jako maskownica ale myślę, że jako ochrona przed poparzeniem dzieci też się sprawdzi. Taką blachę możesz kupić sam (są różne rodzaje) a napewno znajdziesz zakład, który Ci to ładnie zawinie na żądaną na średnice. Możesz to później pomalować.

A co do przejścia przez dach to tylko rozwiązania systemowe wchodzą w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie zakładałem, że całość zrobię z rur czarnych, z tym, że przejście przez strop kawałkiem systemowej dwu płaszczowej i przejście przez dach również takim czymś, zaś na poddaszu, większej średnicy czarną, podziurawioną w gustowny sposób jako osłonę.

Poujoulat jest za drogi w stosunku do całości. Darco - przeglądam i widać, że wybór jest za duży. W moim przypadku, znalezienie czegoś właściwego, to improwizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...