Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowa wentylacja pod okap


Recommended Posts

Witam. Nie widziałem podobnego problemu tutaj:

Mam kuchnie w kuchni dwa okna, i kuchenkę elektryczną (brak gazu w tej części budynku), Niestety często zapach gotowanych potraw się długo utrzymuje a ciągle okna otwartego w zimę mieć nie chcę. Więc postanowiłem zamontować okap, ma on funkcję zarówno pochłaniacza jak i wyciągu. Ale wolałbym opcję aby wyrzucał to powietrzę dalej. Tyle że w kuchni brak szybu wentylacyjnego (a latać z rurą do łazienki nie da sie raczej sensownie pójść).

Tak więc: Chcę zrobić nowy szyb pod wentylacje dla okapu

[ATTACH=CONFIG]441282[/ATTACH]

Dziurę już zrobiłem:

[ATTACH=CONFIG]441283[/ATTACH]

Wychodzi ona na strych (rura ma 10cm otwór)

[ATTACH=CONFIG]441284[/ATTACH]

W trochę głupim miejscu wyszła, w przyszłości będę chciał strych ocieplić i zrobić tam kawalerkę, a tu tak trochę na środku rurka.

 

I teraz pytanie jak to dalej ogarnąć?

1. Czy długa rura poza dach, ocieplona?

2. Czy lepiej skręcić w bok (pod jakim kontem można) i wyjść za ścianę? (mniej miejsca zajmie wtedy)

3. Jakiej rury najlepiej użyć?

4. Czym najlepiej ocieplić? i czym zabudować?

5. Jakie zakończenie na rurę która wyjdzie poza dach? (albo ścianę boczną)

6. O czym jeszcze powinienem wiedzieć?

 

Chętnie postawie piwo (albo co kto woli) za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro okap ma swój wentylator, to możesz z trasą rurociągu wyjść za ścianę. Zamontować klapę (zawór) zwrotną gdzieś na trasie. Rurociąg ocieplić, aby skropliny się nie tworzyły.

Na strychu pewnie będzie styropian pod podłogą, więc możesz zastosować takie rozwiązanie: https://wentylacja24.pl/wentylacja/kanaly-i-ksztaltki/kanaly-i-ksztaltki-prostokatne/klo/klo-150-50-100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Styropianu na podłodze nie będzie (nie chcę podnosić podłogi za mocno), w tej chwili pomiędzy deskami jest glina i kłosy.

Ocieplać będę ściany wełną (albo pianką), ale to za kilka lat jak zbiorę fundusze.

Czy muszę pod minimalnie jakimś kątem dać tą rurę? Chciałbym aby jaknajmniej miejsca zajmowała więc danie jej bezpośrednio w górę jest słabe, a skręcić pod 90 stopni chyba nie mogę?

Teraz jest rura rynnowa chyba. Czy musi to być jakaś specjalna? czy zwykła PCV i ocieplić ją wełną wystarczy?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...