Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zbrojenie płyty stropowej


Recommended Posts

Witam,

Moje pytanie dotyczy zbrojenia płyty stropowej w domu jednorodzinnym. Płyta ma wymiar 6,30x6,30m i jest grubości 15 cm. Jeżeli chodzi o warstwy: to tynk cem-wap 1,5 cm, płyta żelbetowa 15 cm, styropian 7cm, folia, wylewka 7 cm i płytki 2 cm. Płyta jest zaprojektowana z betonu klasy C25/30 i stali AIII. Projektant zaprojektował zbrojenie dołem w postaci siatki fi12 co 20 cm. Mam wrażenie że to zbrojenie jest za małe jak na taką rozpiętość i ciężar. Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały dom ma 6,30x 6,30m czo to jest tylko strop nad jednym pomieszczeniem?

Występują obok inne stropy ? Płyty są ze sobą powiązane konstrukcyjnie?

Nie ma górnego zbrojenia?

Jaki są obciążenia tego stropu?

To są podstawowe pytania.

 

Wrażenie (może całkiem słuszne) masz na podstawie innych budów czy np. wpisów na FM ... ?

Edytowane przez d7d
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strop jest nad garażem, który jest 40 cm niżej od pozostałej części budynku, dlatego traktuję to jako pojedyncza płyta. Zbrojenie górą jest w postaci wkładek po obwodzie. Jeżeli chodzi o obciążenia to na rysunkach są 2 wartości: 3,6kN/m^2 oraz 2,0kN/m^2 , ostatnia wartość to zapewne obciążenie użytkowe jednak taka wartość wg EC jest wartością charakterystyczną a nie obliczeniową. Nie mówiąc już o 3,6 gdzie sam ciężar żelbetu to ok 3,75kN/m^2 (przy grubości płyty 15 cm) w wartości charakterystycznej a gdzie reszta warstw i współczynnik bezpieczeństwa 1,35? Dodatkowo wykres momentów w środku rozpiętości ma wartość 16,2kNm/m co także jest bardzo dziwną wartością. Wrażenia na podstawie studiów i tego czego nas uczyli. Edytowane przez rg.4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strop jest nad garażem, który jest 40 cm niżej od pozostałej części budynku, dlatego traktuję to jako pojedyncza płyta. Zbrojenie górą jest w postaci wkładek po obwodzie. Jeżeli chodzi o obciążenia to na rysunkach są 2 wartości: 3,6kN/m^2 oraz 2,0kN/m^2 , ostatnia wartość to zapewne obciążenie użytkowe jednak taka wartość wg EC jest wartością charakterystyczną a nie obliczeniową. Nie mówiąc już o 3,6 gdzie sam ciężar żelbetu to ok 3,75kN/m^2 (przy grubości płyty 15 cm) w wartości charakterystycznej a gdzie reszta warstw i współczynnik bezpieczeństwa 1,35? Dodatkowo wykres momentów w środku rozpiętości ma wartość 16,2kNm/m co także jest bardzo dziwną wartością. Wrażenia na podstawie studiów i tego czego nas uczyli.

 

Jeżeli chcesz zweryfikować obliczenia to nie możesz zgadywać co jest co. Zestawienie obciążeń to jak już powinno być w części obliczeniowej nie na rysunku, może na rysunku jest pokazane jakieś obciążenie np od więźby? Pokaż ten rys.

 

Co do wartości momentu jak to liczysz? Z opisu wynika że masz płytę 2 kierunkową z utwierdzeniem do okoła. Tego nie policzysz ql2/8 - wyjdzie sporo za duży moment. Albo program do płyt , albo tablice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...