Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe - czy ten zestaw ze sprzęgłem jest poprawnie podłączony?


Lucidman

Recommended Posts

Witam,

 

Mam ogrzewanie podłogowe na całości, dom 180m2, dwa rozdzielacze po 11 pętli.

Mam zamontowany zestaw pompowy ze sprzęgłem jak niżej:

 

https://imgur.com/NGIKPZN

 

Pytam, ponieważ na kotle gazowym kondensacyjnym mam ustawione 50 stopni temp. zasilania, a w rurki idzie około 40 stopni (wskazania temp. na załączonym obrazku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam ogrzewanie podłogowe na całości, dom 180m2, dwa rozdzielacze po 11 pętli.

Mam zamontowany zestaw pompowy ze sprzęgłem jak niżej:

 

https://imgur.com/NGIKPZN

 

Pytam, ponieważ na kotle gazowym kondensacyjnym mam ustawione 50 stopni temp. zasilania, a w rurki idzie około 40 stopni (wskazania temp. na załączonym obrazku).

 

Po co zawory mieszajace? One są do demontazu.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co zawory mieszajace? One są do demontazu.

 

Ale po co demontowac?niech będą otwarte na full czyli dopływ z powrotów niech będzie zamknięty cały czas i bedzie dzialalo tak jakby ich tam nie bylo ,przynajmniej ładnie to wygląda na ścianie.

Wykonanie ładne rury pochowane w ścianach ale to na tyle komplementów wygląda jakby gość nie wiedział co robi montujie z automatu gotowe zestawy nie zastanawiając się jak to działa

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na logikę w sprzęgle następuje mieszanie zasilania i powrotu, bo wejście do rozdzielaczy jest na drugim i czwartym króćcu, a powrót na pierwszym i trzecim. Pewnie stąd na zasilanie trafia temp. o 10 stopni mniejsza niż na kotle. Po jakimś czasie się zwiększa do 44 ale wtedy przeważnie termostaty zamykają pętle i na kilka godzin wszystko stoi, dopóki temp. nie opadnie i znowu nie ruszy wszystko od nowa.

 

Czy to jest poprawne? Wolałbym ustawić na kotle 40 stopni i mieć od razu tą temperaturę tłoczoną do rur. Czy zmieszanie w sprzęgle nie generuje większego zużycia gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co demontowac?niech będą otwarte na full czyli dopływ z powrotów niech będzie zamknięty cały czas i bedzie dzialalo tak jakby ich tam nie bylo ,przynajmniej ładnie to wygląda na ścianie.

Wykonanie ładne rury pochowane w ścianach ale to na tyle komplementów wygląda jakby gość nie wiedział co robi montujie z automatu gotowe zestawy nie zastanawiając się jak to działa

 

Po co demontowac? Po to aby nie przepłacac, były zbedne niepotrzebna kasa wydana, hydraulik niech zabiera to co niepotrzebne i nie naciaga na kase. To nie ma byc ładne a ma byc praktyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co demontowac? Po to aby nie przepłacac, były zbedne niepotrzebna kasa wydana, hydraulik niech zabiera to co niepotrzebne i nie naciaga na kase. To nie ma byc ładne a ma byc praktyczne.

 

To jeszcze zależy kto to robił bo może klient sam sobie robił bo normalny hydraulik by czegoś takiego nie zamontowal jeśli to robił hydraulik i zwróci kasę to jak najbardziej jestem za tą opcją

Pozatym ja zawsze montujie sprzęgła w pionie wtedy woda się tak nie miesza.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zależy kto to robił bo może klient sam sobie robił bo normalny hydraulik by czegoś takiego nie zamontowal jeśli to robił hydraulik i zwróci kasę to jak najbardziej jestem za tą opcją

 

Robił to hydraulik i kasa była za całość, więc jak już to on stracił kasę i w sumie mniejsza z tym bo te zawory są tak ustawione żeby nie było podmieszania.

 

Proszę o informację odnośnie różnicy temperatur między kotłem a zasilaniem na rozdzielacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robił to hydraulik i kasa była za całość, więc jak już to on stracił kasę i w sumie mniejsza z tym bo te zawory są tak ustawione żeby nie było podmieszania.

 

Proszę o informację odnośnie różnicy temperatur między kotłem a zasilaniem na rozdzielacze.

 

No i ok.też taką opcjie brałem pod uwagę ze zgodzone za całość ale jak gość na samym początku wiedział ze będzie tylko podlogowka i wtedy przy wycenie uwzglednial ten właśnie rozdzielacz to nadal ty jesteś W plecy a nie on bo zarobił dodatkowo na zbędny materiale

 

A jeśli chodzi o temperatury to niestety poziome sprzęgła tak mają i raczej nic z tym nie zrobisz jedyną możliwość to jeszcze regulacja wydajnością pompek po stronie kociol -sprzęgło powinno przeplywac tyle samo wody co po stronie sprzeglo-podlogowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam ogrzewanie podłogowe na całości, dom 180m2, dwa rozdzielacze po 11 pętli.

Mam zamontowany zestaw pompowy ze sprzęgłem jak niżej:

 

https://imgur.com/NGIKPZN

 

Pytam, ponieważ na kotle gazowym kondensacyjnym mam ustawione 50 stopni temp. zasilania, a w rurki idzie około 40 stopni (wskazania temp. na załączonym obrazku).

 

a po co sprzeglo przy samym ogrzewaniu podłogowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po co sprzeglo przy samym ogrzewaniu podłogowym?

 

Jestem laikiem w tych sprawach ale z tego co czytałem to jak są dwa rozdzielacze z osobnymi pompami to lepiej dać sprzęgło w celu wyrównania ciśnienia w całym układzie. Tak na prawdę jest trzy pompy obiegowe, dwie w zestawie ze sprzęgłem i jedna w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem laikiem w tych sprawach ale z tego co czytałem to jak są dwa rozdzielacze z osobnymi pompami to lepiej dać sprzęgło w celu wyrównania ciśnienia w całym układzie. Tak na prawdę jest trzy pompy obiegowe, dwie w zestawie ze sprzęgłem i jedna w kotle.

 

nie no w sumie tak, masz tego sporo, dwa obiegi, jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że to jest pionowo zamontowane sprzęgło, tak jak na zdjęciu z pierwszego posta.

 

No to regulacja pompkami i będzie W miarę ok. Ja jak dajie sprzęgło to zakładam takie gdzie jest tylko jeden krociec na samej górze i z tego krocca ciągną pompki a u ciebie jeden krociec zasilajacy jest na dole i przez to woda jest też mieszana w sprzegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na schematach producenta są inne sugestie dotyczące podłoczenie( zasilanie w górnrj części a powroty w dolnej )

 

Teraz dopiero przyjzalem się zdjęciu można zapomnieć o puszczaniu takiej samej temp.W podłogi jak na piecu.nie dość ze nie takie jak trzeba sprzeglo to jeszcze źle poskladane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...