Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Optymalizatory mocy czy mikrofalowniki


zwolek

Recommended Posts

ja mam tylko: pulpit, układ i administrator.

mogą nie chcieć przydzielić dodatkowych opcji? bo słyszałem że mogą nie chcieć. mają prawo odmówić?

Tak, może nie chcieć. Właśnie ze względu na to, że wtedy my - jako klienci mamy za dużą wiedzę o tym, co się dzieje w instalacji. Ale walcz o swoje. Szkoda, żeś trafił na takiego instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 259
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ceny P370 i P404 są podobne - różnica ok. 10 PLN. Czy P404 są bardziej uniwersalne niż P370 ?

 

Są o tyle bardziej, że na P370 potrzeba minimum 13 paneli żeby instalacja pracowała właściwie natomiast na P404 potrzeba ich minimum 9.

To jest na styk, dlatego producent zaleca odpowiednio 16 i 14 żeby był bezpieczny zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej jest dołożyć 20 PLN aby "lepiej" to pracowało?

Dla P4044 minimum 9 paneli musi być w jednym stringu (?) i wszystkie powinny być w jakiś sposób naświetlone?

Czyli te 9 paneli nie powinno być na połaciach o różnych kierunkach i różnych naświetleniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej jest dołożyć 20 PLN aby "lepiej" to pracowało?

Dla P4044 minimum 9 paneli musi być w jednym stringu (?) i wszystkie powinny być w jakiś sposób naświetlone?

Czyli te 9 paneli nie powinno być na połaciach o różnych kierunkach i różnych naświetleniach?

Nie lepiej. Optymalizery powinny być dobrane przy projektowaniu instalacji. SE wyraźnie pisze, jakie są minimalne wymagania systemu odnośnie liczby optymalizerów. Żaden instalator nie powinien Ci takiej instalacji zrobić (chyba, że nie nie wie co robi). Oczywiście, sam sobie możesz eksperymentować, ale prawdę mówiąc, to dość drogi system jak na takie eksperymenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obawiam się że instalatorzy montują optymlizatory SE bez dostatecznej wiedzy jak to będzie działać w rzeczywistości.

Może na trudnym dachu z zacienieniami (kilka połaci po 3-5 paneli) w 2-3 kierunkach świata (SE i SW a może tez NW) zastosować jednak mikroinwertery.

Mikroinwertery mogą być na 1-2 lub 4 panele. Ale te na 4 może tez muszą mieć jakieś minimalne wymagania do do pracujących paneli?

 

PS Minimalna długość łańcucha z użyciem P370 to 8 sztuk a z P404, P405, P505 to 6 sztuk dla falownika jednofazowego i odpowiednio 16 lub 12 dla trójfazowego.

Edytowane przez d7d
PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obawiam się że instalatorzy montują optymlizatory SE bez dostatecznej wiedzy jak to będzie działać w rzeczywistości.

Może na trudnym dachu z zacienieniami (kilka połaci po 3-5 paneli) w 2-3 kierunkach świata (SE i SW a może tez NW) zastosować jednak mikroinwertery.

Mikroinwertery mogą być na 1-2 lub 4 panele. Ale te na 4 może tez muszą mieć jakieś minimalne wymagania do do pracujących paneli?

 

PS Minimalna długość łańcucha z użyciem P370 to 8 sztuk a z P404, P405, P505 to 6 sztuk dla falownika jednofazowego i odpowiednio 16 lub 12 dla trójfazowego.

Przy małej liczbie paneli - mikroinwertery tak. Nie wiem jak teraz, ale w zeszłym roku powyżej 4-5 kWp zaczynało się robić drożej niż na SE.

PS. Być może taka jest teoretyczna minimalna, ale wg dokumentacji i zaleceń producenta P370 musi być spoooooro więcej. Przy 3f kiedyś było bodajże 13, teraz jest 14. Proszę o poprawienie, jeśli coś pomieszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obawiam się że instalatorzy montują optymlizatory SE bez dostatecznej wiedzy jak to będzie działać w rzeczywistości.

Może na trudnym dachu z zacienieniami (kilka połaci po 3-5 paneli) w 2-3 kierunkach świata (SE i SW a może tez NW) zastosować jednak mikroinwertery.

Mikroinwertery mogą być na 1-2 lub 4 panele. Ale te na 4 może tez muszą mieć jakieś minimalne wymagania do do pracujących paneli?

 

PS Minimalna długość łańcucha z użyciem P370 to 8 sztuk a z P404, P405, P505 to 6 sztuk dla falownika jednofazowego i odpowiednio 16 lub 12 dla trójfazowego.

 

Mój brat ma dach dwuspadowy E-W (z jakimś małym odchleniem na N) . Bez żadnego zacienienia. Dom w trakcie budowy (wykończeniówka) ale jest zdecydowany na PV

Chce mieć dużą instalację....ale chce to robić na mikroinwerterach :bash:

Ktoś mu (jakiś sprawny marketingowiec) naopowiadał, że taka opcja jest najlepsza....

Tłumaczę i przekonuję....ale nie jest łatwo go przekonać...doradzcie, jak go przekonać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój brat ma dach dwuspadowy E-W (z jakimś małym odchleniem na N) . Bez żadnego zacienienia. Dom w trakcie budowy (wykończeniówka) ale jest zdecydowany na PV

Chce mieć dużą instalację....ale chce to robić na mikroinwerterach :bash:

Ktoś mu (jakiś sprawny marketingowiec) naopowiadał, że taka opcja jest najlepsza....

Tłumaczę i przekonuję....ale nie jest łatwo go przekonać...doradzcie, jak go przekonać?

 

Zacznie zbierać oferty, porównywać ceny i okresy zwrotu, to mu być może zdanie się odmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój brat ma dach dwuspadowy E-W (z jakimś małym odchleniem na N) . Bez żadnego zacienienia. Dom w trakcie budowy (wykończeniówka) ale jest zdecydowany na PV

Chce mieć dużą instalację....ale chce to robić na mikroinwerterach :bash:

Ktoś mu (jakiś sprawny marketingowiec) naopowiadał, że taka opcja jest najlepsza....

Tłumaczę i przekonuję....ale nie jest łatwo go przekonać...doradzcie, jak go przekonać?

 

Wada - ekonomicznie nie ma sensu chyba że ma jakieś dobre i tanie mikrofalowniki ale takich nie ma :)

Gdyby nie cena to może jest lepsze niż tradycyjne rozwiązania?

Wada / zaleta - prawie każdy panel (od 1 do 4 sztuk) ma swój inwerter i jeden psuje się to działa pozostała instalacja.

Ale jest to też ewentualną wadą - są na świeżym powietrzu, z utrudnionym dostępem i jest ich kilka - kilkanaście sztuk które mogą się popsuć?

 

Zaleta to niskie napięcie na dachu i całkowita niezależność pracy poszczególnych paneli.

 

Masz info ile to kosztuje i na jakich elementach - mikrofalowniki i panele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg danych SE - dla P370 i 3F min. 16 a dla P404 min. 14 (13 z SE3K).

 

Tak jak już wcześniej pisałem odpowiednio 13 i 9 zadziała ale na styk, to znaczy że jakiekolwiek zacienienie spowoduje natychmiastowy spadek wydajności całej instalacji. Dlatego podają, jak napisałeś 16 i 14.

 

Czyli te 9 paneli nie powinno być na połaciach o różnych kierunkach i różnych naświetleniach?

 

Otóż to. Musi być na jednej połaci.

Niestety jest wielu instalatorów ignorantów, którzy rozkładają to na różne połacie i potem są problemy jak u mnie i wielu innych, Wystarczy wejść na facebooka na grupę użytkowników solaredge i spojrzeć na wykresy. Ręce opadają ilu jest instalatorów, którzy nie znają się na tym co robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznie zbierać oferty, porównywać ceny i okresy zwrotu, to mu być może zdanie się odmieni.

 

mam taką nadzieję, że jak dostanie konkretne oferty, to inaczej na to spojrzy...chociaż to jest przesązone, bo mam wrażenie, że cena to dla niego sprawa drugorzędna ;)

 

d7d - czeka jeszcze na oferty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli cena nie ma znaczenia to jedna wada odpada :)

Czyli jest wada - kilka - kilkanaście urządzeń pod panelami z utrudnionym dostępem. Podobnie będzie z optymalizatorami SE.

Czyli jeszcze nie widział ceny na mikrofalownikach?

 

PS Wielokrotnie słyszałem od kogoś że coś chce i "cena nie ma znaczenia" a jak przychodziło do konkretów i otrzymywał normalną cenę to było "za drogo".

Nie mam na myśli Twojego brata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. Musi być na jednej połaci.

Niestety jest wielu instalatorów ignorantów, którzy rozkładają to na różne połacie i potem są problemy jak u mnie i wielu innych, Wystarczy wejść na facebooka na grupę użytkowników solaredge i spojrzeć na wykresy. Ręce opadają ilu jest instalatorów, którzy nie znają się na tym co robią.

 

Dokładnie. Kiedy na przełomie marca i kwietnia zrobiło się naprawdę słonecznie nastąpił wysyp użytkowników, którzy zaczęli mieć gorsze wyniki, niż podczas umiarkowanego zachmurzenia.

Żaden z nich nie miał P404

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie wiem czy przekonasz instalatora. Mój to był totalny beton. Mało tego, nawet w solaredge nie z każdym się skutecznie dogadasz, bo ich designer nie pokazuje błędu w takiej instalacji. Ale walcz, powodzenia.

 

to nie instalator tylko firma która współpracuje z instalatorami - polecona przez kolegę - oto ich odpowiedź:

"

Rodzaj optymalizatorów dla Pana instalacji fotowoltaicznej dobrała nam aplikacja firmy Solar Edge Designer – są to optymalizatory P370. Aplikacja ta nie wskazała błędu przy doborze tych optymalizatorów dla paneli Q.Cells 350 W. Są one jak najbardziej poprawnie dobrane i działają prawidłowo.

 

Cała Pana instalacja obecnie pracuje ponad spodziewaną przez nas wydajność. Zarówno produkcja z marca jak i z kwietnia przekraczają prognozowaną produkcję.

"

całkoiwcie zignorowali taką moją uwagę:

"Problem występuje wtedy jeśli panele są rozmieszczone na różnych połaciach, bo spośród tych 16 przynajmniej 11 musi być oświetlona, a u mnie jest oświwetlona 8 lub 10."

Razem z odmową wystawili mi ostatnią fakturę na pozostałą do zapłaty kwotę instalacji.

Oczywiście tak tego nie zostawię, czy ktoś wie może jakie są kolejne możliwe opcje?

Czy rzecznik praw konsumenta ma zastosowanie do tego typu spraw?

Czy SolarEdge oferuje możliwowść audytu instalacji?

Firma przedstawiła mi dwie oferty z których solarEdge był o 2000zł droższy, ale miał być optymalny i wyciskać wszystko ze słońca niezależnie od warunków pogodowychh.

A wychodzi że mam z niego mniejszą produkcję niż jakikolwiek inny system bez optymalizatorów ale mający dwa stringi.

A może inwerter SE7K ma dwa stringi? ponoć kiedyś SolarEdge tak miał. Może rozdział na 2 stringi (każda połać osobno) by coś poprawił?

Edytowane przez klaus71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz FB, znajdź i poproś o dopisanie Ciebie to grupy "Solaredge - forum użytkowników".

Znajdź użytkownika @Grzegorz Olechowski. On reprezentuje SE i on m.in. ocenia poprawność lub nie wykonania instalacji.

A z tego, co widziałem, nie raz wieszał psy na instalatorach oddających tak działające instalacje.

 

Jeśli firma, która instslowała Ci system uważa, że przy 4.8kWh z kWp podczas tak słonecznych dni, jakie mieliśmy w kwietniu to wynik przekraczający ich oczekiwania, to bardzo nisko zawieszają sobie poprzeczkę...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz FB, znajdź i poproś o dopisanie Ciebie to grupy "Solaredge - forum użytkowników".

Znajdź użytkownika @Grzegorz Olechowski. On reprezentuje SE i on m.in. ocenia poprawność lub nie wykonania instalacji.

A z tego, co widziałem, nie raz wieszał psy na instalacjach oddających tak działające instalacje.

dzięki za namiary.

zastanawiałem się nad zgłoszeniem bezpośrednio do SE z tytułu gwarancji usterki w działaniu inwertera i optymalizatorów. wtedy musiałbym dostać jakąś opinię formalną o niej.

 

a tak przy okazji - czy moja skrzynka energetyczna dla instalacji PV nie jest jakoś wybrakowana (skoro mój instalator "bardzo nisko zawiesza sobie poprzeczkę") ?

tak wygląda:

skrzynka elektryczna.JPG

Edytowane przez klaus71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...