Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Optymalizatory mocy czy mikrofalowniki


zwolek

Recommended Posts

Faktycznie pozostaje jeszcze sprawa starzenia się modułów i wtedy jak znalazł ten 8kw będzie dłużej pracował.

To temat falownika i opty uważam jest w pełni do zaakceptowania.

Teraz pozostaje jeszcze kwestia czy moduły na płasko czy jednak na stelażu tak jak w wizualizacji. Wtedy część śnieg będzie leciała w drugą stronę prosto na podwórko, w miejsce gdzie parkuje auto.

Na w/w stelażu koszty w granicach 48tyszł.

Znowu na płasko nie wiem jak dowali śniegu czy pv nie będą miały mikropęknięć itd.

W sumie przez 13lat tylko raz byłem na dachu zgarniać śnieg.

Może przesadzam z tym śniegiem i śnieg spokojnie zjedzie po modułach. Kąt opadania dachu w drugą stronę to może 8-10st.

Kolejna sprawa na w/w instalacje chce dostać dotację i aby nie było problemu z montażem z wymogami audytorów z gminy że oni to widzą tak i tak i nie ma gadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 259
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja bym montował na płasko, szkoda kasy na stelaż, lepiej dać 1 panel więcej na płasko, ja na płaskich dachach montuję zawsze na płasko, albo na konstrukcji balastowej na 15st, nigdy nie zwiększam do 30stopni bo to jest nieopłacalne. mam klienta który ma na tej samej posesji 2 PV jedna na 5st druga 30st, i wyniki roczne są zbliżone, co jedna straci latem nadrobi zimą i na odwrót, początek roku to 287 do 297 kWh/kWp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na płasko pozbył bym się problemu deszczu czy śniegu oraz koszty dużo mniejsze. Uzyski podejrzewam byłyby tylko trochę gorsze.

Jedna firma mówi z wizualizacji twierdzi, że taki montaż na płasko to jedynie na swoją odpowiedzialność nie dają gwarancji czy jak dowali śniegu czy przypadkiem nie powstaną mikropęknięcia i ciężko wtedy z gwarancją.

Natomiast dwie kolejne firmy utrzymują że śmiało można na płasko i będzie chulać i kosztowo będzie taniej. Wszystkie firmy na SE.

Nie wiem czy np w przypadku montażu modułów w gwarancji są zapisy aby montować je w wymagany sposób czytaj wymagany kąt pochyłu.

Dla mnie wygodniej i napewno konstrukcja nie odleci jest montaż na płasko. Jeśli taki montaż będzie realizowany to czy moduły będą montowane do krokwi czy do samych łat. Lub też inaczej na tzw L w trapezie. Jak ktos ma na płasko pv fajnie by było podejrzeć w jaki sposób pv są zamontowane do blachotrapez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na płasko pozbył bym się problemu deszczu czy śniegu oraz koszty dużo mniejsze. Uzyski podejrzewam byłyby tylko trochę gorsze.

Jedna firma mówi z wizualizacji twierdzi, że taki montaż na płasko to jedynie na swoją odpowiedzialność nie dają gwarancji czy jak dowali śniegu czy przypadkiem nie powstaną mikropęknięcia i ciężko wtedy z gwarancją.

Natomiast dwie kolejne firmy utrzymują że śmiało można na płasko i będzie chulać i kosztowo będzie taniej. Wszystkie firmy na SE.

Nie wiem czy np w przypadku montażu modułów w gwarancji są zapisy aby montować je w wymagany sposób czytaj wymagany kąt pochyłu.

Dla mnie wygodniej i napewno konstrukcja nie odleci jest montaż na płasko. Jeśli taki montaż będzie realizowany to czy moduły będą montowane do krokwi czy do samych łat. Lub też inaczej na tzw L w trapezie. Jak ktos ma na płasko pv fajnie by było podejrzeć w jaki sposób pv są zamontowane do blachotrapez.

 

nie wiem dokładnie jaki masz blachotrapez, ale albo śruba dwugwintowa, albo mostki do trapezu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Bardzo się cieszę , że trafiłem na ten temat na forum.

Za 2 tygodnie maja mi montować 6,16 Kwp 2 x 8szt. 385KWp QCELLS 9G na dwóch połaciach SW 241 i SE 141 opty 370.

SolarEdge SE 5 KW .

Po przeczytaniu już wiem , że to nie zadziała. Chociaż tylko może maly fragment 1-2 paneli na SW będzie zacieniony po 16:00

Nie wiem czy nawet z Opty 404 bedzie ok. A opcja jest 6,54KWP na tych samych panelach i Fronius Symo 6.0

 

I chyba to bedzie jednak lepsza opcja.

 

Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są o tyle bardziej, że na P370 potrzeba minimum 13 paneli żeby instalacja pracowała właściwie natomiast na P404 potrzeba ich minimum 9.

To jest na styk, dlatego producent zaleca odpowiednio 16 i 14 żeby był bezpieczny zapas.

 

Czy w związku z tym taka instalacja bedzie działać sprawnie?

6,16 Kwp 2 x 8szt. 385KWp QCELLS 9G na dwóch połaciach SW 241 i SE 141 opty 404.

SolarEdge SE 5 KW .

W zasadzie bez cienie - może 1- 2 panele na SE częściowo zacienione po 17:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Tigo jest bez sensu a SE ewentualnie może mieć sens?

Do SE Designer trzeba się zarejestrować jako instalator albo właściciel.

 

Tigo bez sensu z doświadczenia swojego, nie działają tak samo dobrze jak opty z SE, Co do designera to instalator powinien ci zrobić projekt z dwoma różnymi optymalizerami, za to bierze pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w związku z tym taka instalacja bedzie działać sprawnie?

6,16 Kwp 2 x 8szt. 385KWp QCELLS 9G na dwóch połaciach SW 241 i SE 141 opty 404.

SolarEdge SE 5 KW .

W zasadzie bez cienie - może 1- 2 panele na SE częściowo zacienione po 17:00

 

jak pisałem powyżej, trzeba zacząć od projektu w designer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tigo bez sensu z doświadczenia swojego, nie działają tak samo dobrze jak opty z SE, Co do designera to instalator powinien ci zrobić projekt z dwoma różnymi optymalizerami, za to bierze pieniądze.

 

Tigo nie wymagają minimalne liczby optymalizatorów.

System SE wymaga i to raczej powyżej 12 sztuk optymalizatorów.

System SE też chyba słabo wypadnie przy dwóch połaciach skierowanych na różne strony świata i na każdej może być max. po 6 paneli (w sumie 12 sztuk).

 

Teoretycznie Tigo powinien działać podobnie jak system z optymalizatorami SE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...