Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Optymalizatory mocy czy mikrofalowniki


zwolek

Recommended Posts

czyli jak rozumiem - rano mam "płasko" po wschodniej stronie bo 8 paneli daje max 60V (czyli 480V) i instalacja nie rusza aż do momentu gdy włączy się zachodnia strona

a po południu odwrotnie - wschodnia jak spadnie z napięciem na 20V to o 16 zachodnia strona nie daje napięcia "rozruchu" 750V.

czy dobrze rozumiem?

 

i jak rozumiem zmiana na P404 by poprawiła sprawę zarówno na wschodniej i zachodniej połaci (o ile napięcia dobijają na tych połaciach do 60V) ?

Mam instalacię na SE 5 KW. 16 paneli po 385 kWp . Optymalizatory p404. Panele na 2 połaciach pd-wsch ( 10 paneli)+ pd-zach ( 6 paneli) . Widzę że instalacja cały czas pracuje tak ze falownik ma napiecie ok 748-749V . Rozumiem ze to dlatego ze optymalne napiecie dla tego falownika to 750V . Chwilami tylko pojawia sie np 850V. Kiedy jedna połac z panelami jest lepiej oswietlona tam napiecie na optymalizatoracj jest 80V ( napiecie paneli ok 42-43V), a w tym czasie na drugiej słabiej oswietlonej połaci napiecie na panelach np: ok 43V , a na optymalizatorac ok 35-37V czyli mniejsze niz na panelach . Moc paneli na polaci slabiej oswietlonej mniejsza o ok 50% niz na tej lepiej oswietlonej i to rozumiem.

Czy takie dzialanie optymalizatorow , ktore jednak ciagle daja dla falownika te ok 750V ale obcinaja napiecie na panelach słabiej oswietlonych jest prawidłowe? czytałem os o blokowaniu sie optymalizatorow przy nieprawidlowym podlaczeniu.

 

A tak przy okazji czy wasza aplikacja My Solar Edge lub strona z logowaniem do konta pokazuje il. energii zużytej na własne potrzeby i il. energii wprowadzonej do sieci?? Moja nie, a na filmie instruktazowym SE widac ze powinna??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 259
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli optymalizatory pracują na maksymalnej wartości napięcia to nie jest to optymalne dla pracy instalacji, ale przy instalacji W-E moze się tak zdążyć (byle nie długo).

Zużycie energii ? No, jeśli masz zainstalowany licznik energii to pokaże ci zużycie, jeśli nie to skąd ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

 

po przeczytaniu waszych wypowiedzi w tym wątku mam pytanie związane z sytuacją jak panele dają dużo więcej niż 750 V dla Falownika Solaredge? Np: z 24 paneli 20 z nich będzie w pełni oświetlonych na optymalizatorach P404? Teoretycznie 20 x 80V =1600V, jak zadziała wtedy taki system z trójfazowym SE7K? Bedzie działał optymalnie czy coś obcinał?

Proszę o wasze opinie i sugestie?

 

Pozdrawiam,

Nowicjusz na tym forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przeczytaniu waszych wypowiedzi w tym wątku mam pytanie związane z sytuacją jak panele dają dużo więcej niż 750 V dla Falownika Solaredge? Np: z 24 paneli 20 z nich będzie w pełni oświetlonych na optymalizatorach P404? Teoretycznie 20 x 80V =1600V, jak zadziała wtedy taki system z trójfazowym SE7K?

SE dąży do tego, żeby optymalizatory utrzymywały 748V. W sporadycznych przypadkach (obcinanie mocy przez falownik) może dojść do 850V.

 

Bedzie działał optymalnie czy coś obcinał?

Jeśli SE Designer przepuścił projekt, to powinno być ok. Z założenia jakiekolwiek obcinanie mocy może mieć miejsce tylko przy niewłaściwym projekcie (np. złe optymalizatory) lub przewymiarowaniu paneli względem falownika (z uwzględnieniem stron świata).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Mam pytanie odnośnie optymalizatrów SE, mam dwie oferty gdzie proponują dodanie różnych optymalizatorów niestety nie byli w stanie mi powiedzieć czemu jedne bedą lepsze od drugich w moim przypadku. Aha prąd 3 fazowy jeśli to do czegoś potrzebne ;).

 

1. Moc 9,79 kW, 22 panele Longi LR4-72HIH-445M, falownik SE8K z 2 stringami, optymalizatory P505.

 

2. Moc 9,25 kW, 25 paneli longi LR4-60HPH-370, falownik SE8K z 2 stringami, optymalizatory P370.

 

Ekspozycja południowo wschodnia, dach ma jedna płaszczyznę ale dokładnie na środku jest jaskółka (o mniejszym kącie nachyleniai na której będzie zamontowane kilka paneli) która wraz z postępem dnia zacienia wschodnią część dachu i koło 15/16 potrafi już zacienić ponad połowę tej częsci dachu dachu.

Czy w moim przypadku może zrobić specjalną różnicę dobrany optymalizator?

 

Na temat natrafiłem przypadkiem szukając rozwiązania dylematu czy lepsze mikroinwertery czy SE ale chyba wolę zostać przy SE z racji kiepskiego dostepu do dachu w razie jakiejś awarii.

Edytowane przez Wojciechhh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie optymalizatrów SE, mam dwie oferty gdzie proponują dodanie różnych optymalizatorów niestety nie byli w stanie mi powiedzieć czemu jedne bedą lepsze od drugich w moim przypadku.

Nie czemu jedne lepsze od drugich, a raczej dlaczego różne.

1. Moc 9,79 kW, 22 panele Longi LR4-72HIH-445M, falownik SE8K z 2 stringami, optymalizatory P505.

 

2. Moc 9,25 kW, 25 paneli longi LR4-60HPH-370, falownik SE8K z 2 stringami, optymalizatory P370.

Optymalizatory w pierwszej ofercie ok. Czy mogłyby być inne? Nie wiem, to powinien instalator określić i dać do wyboru z uzasadnieniem. Te z drugiej w ogóle nie powinny być zastosowane, raz ze względu na zacienienia, dwa, że nie nadają się do tych modułów, trzy - stracisz gwarancję. P401 to minimum.

 

Czy w moim przypadku może zrobić specjalną różnicę dobrany optymalizator?

Tak.

 

A swoją drogą, SolarEdge to system wymagający trochę więcej wiedzy i zaangażowania od instalatora, niż przy zwykłych falownikach. Tu jak widać ani jednym ani drugim wykonawca (-y?) nie grzeszą.

Edytowane przez mitch
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za informację! zapytam o dodanie co najmniej P401 do drugiej oferty w takim razie ale oferta z pierwszej wydaje się bardziej sensowana, a przy tym tysiąc złotych tańsza, minusem jest tylko to, że to mała krakowska firma, która dopiero kilka lat działa na rynku i nie ma takiej pewności że nie zbankrutuje kiedyś czy coś :D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wojciechhh

Wykonawca chyba nie do końca ogarnia w SE. Obydwie oferty nie spełniają wymogów karty katalogowej falownika/optymalizatorów.

 

Minimalna długość łańcucha dla falownika to 13 (P404,P405,PP485,P505) lub 16 (P370,P401,P500)

 

https://www.solaredge.com/sites/default/files/se-p-series-add-on-power-optimizer-datasheet-pl.pdf

 

Do pierwszych paneli (44W) powinno być P505 mocowo.

W SE raczej nie ma sensu robić dwóch stringów, lepiej chyba zrobić jeden i niech opty zajmują się zacienieniem itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to o 2 stringach zostało napisane jako opis falownika, a nie opis instalacji. No, przynajmniej mam taką nadzieję ;)

 

Mam nadzięję, że tak właśnie jest, ale zdecydowanie muszę o to zapytać w poniedziałek, dzięki!

 

A że jeszcze dopytam, do tych paneli LR4-60HPH-370 to której serii optymalizatory powinny być zamiast P370 skoro te jak mówicie sie nie nadają?

Edytowane przez Wojciechhh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Mam pytanie.

Dach 45 stopni, południe , zacienienia przez drzewa rano-popołudnie. Latem oczywiście mniejsze - zimą większe

Dostałem ofertę na SE z optymalizatorami

5,1 kw

Moduł monokrystaliczny Viessmann Visolar 2 o mocy 340 Wp (15 lat gwarancji produktowej, 25 lat gwarancji na wydajność liniową ) 15 sztuk

-Inwerter trójfazowy SOLAREDGE SE 5K (12 lat gwarancji) -Optymalizator mocy P404 – 15 sztuk (25 lat gwarancji) -Zestaw montażowy modułów

Jak poprosiłem o full black to dostałem

Moduł Longi LR4 60 HPB 360M, - Inwerter SE6K i optymalizatory P505

 

Ze względu na pv moc wzrosła do 5,4kw

 

Moje pytanie brzmi czy to zadziała optymalnie skoro wszędzie pisze się żeby inwentery były przeciążone względem pv do 25%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie.

Dach 45 stopni, południe , zacienienia przez drzewa rano-popołudnie. Latem oczywiście mniejsze - zimą większe

Dostałem ofertę na SE z optymalizatorami

5,1 kw

Moduł monokrystaliczny Viessmann Visolar 2 o mocy 340 Wp (15 lat gwarancji produktowej, 25 lat gwarancji na wydajność liniową ) 15 sztuk

-Inwerter trójfazowy SOLAREDGE SE 5K (12 lat gwarancji) -Optymalizator mocy P404 – 15 sztuk (25 lat gwarancji) -Zestaw montażowy modułów

Jak poprosiłem o full black to dostałem

Moduł Longi LR4 60 HPB 360M, - Inwerter SE6K i optymalizatory P505

 

Ze względu na pv moc wzrosła do 5,4kw

 

Moje pytanie brzmi czy to zadziała optymalnie skoro wszędzie pisze się żeby inwentery były przeciążone względem pv do 25%?

Druga opcja zadziała. Pierwsze panele to jakaś egzotyka, sam musisz sprawdzić, czy dobrze dobrany optymalizator. Minimalnie może być 14 modułów przy tych optymalizatorach. Inwerterowi nie przeszkadza, że jest niedociążony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Modułów będzie 15 szt z opcją dołożenia 2 w przyszłości.

Jeśli chodzi o optymalizatory to na stronie SE można to sprawdzić?

No to jak opcja dołożenia, to już niech ten SE6K będzie.

https://www.solaredge.com/sites/default/files/se-p-series-add-on-power-optimizer-datasheet-pl.pdf

Patrz na maksymalny prąd zwarciowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...