Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Do mieszkających w BK!


macio

Recommended Posts

Wybudowalem z BK i zrobilbym to jeszcze raz. Sciana JW 36,5 BK 400 bez ocieplenia. Jest cieplo, sucho, sciana prosciutka. W przypadku scian JW BK nie ma raczej konkurencji. W przypadku scian DW mozna go zastapic czyms innym. Wiele wiec zalezy od rodzaju sciany. Jesli chodzi o wewnetrzne to 11,5cm to dosc malo ale jak sie otynkuje obustronnnie tynkiem mineralnym 2x1cm robi sie juz znosnie. Na pewno lepiej niz sciany dzialowe z plyt G-K. Ale najlepiej byloby stosowac dzialowki 18cm.

 

D.

A niby dlaczego nie lepsze 12cm z silikatów? Nie dość, że zdecydowanie lepsza akustyka, lepsza akumulacyjność ciepła, no i 50% większej powierzchni wymagają ściany 18cm w stosunku do 12cm (kosztem pomieszczeń), a do tego dochodzi lepsza cena i wytrzymałość silikatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

KvM - mi wystarczaja dzialowki 12cm BK - tansze niz 12cm silikaty, wytrzymalosc i akustyka dla mnie OK, akumulowac ciepla dzialowkami nie zamierzam. Jak komus zalezy na akumulacji i akustyce powinien wylozyc wiecej kasy i kupic silikaty - zgadzam sie z Toba. Zauwaz jednak tez ze BK jest znacznie lzejszy co nie jest bez znaczenia przy stawianiu scianek na stropie.

Macio - silikaty sa OK przy scianie Dwuwarstwowej. Przy Jdnowarstwowej nie maja szans :-) O cechach scian JW i DW mozesz poczytac w innych watkach i w archiwum.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KvM - mi wystarczaja dzialowki 12cm BK - tansze niz 12cm silikaty, wytrzymalosc i akustyka dla mnie OK, akumulowac ciepla dzialowkami nie zamierzam. Jak komus zalezy na akumulacji i akustyce powinien wylozyc wiecej kasy i kupic silikaty - zgadzam sie z Toba. Zauwaz jednak tez ze BK jest znacznie lzejszy co nie jest bez znaczenia przy stawianiu scianek na stropie.

Macio - silikaty sa OK przy scianie Dwuwarstwowej. Przy Jdnowarstwowej nie maja szans :-) O cechach scian JW i DW mozesz poczytac w innych watkach i w archiwum.

 

D.

Dave tylko ciągle zapominasz, że ścianę 12cm z BK można z powodzeniem zastąpić 8cm silikatem, a poza tym to przecierz Ty sam sugerowałeś ścianę 18cm z BK, a nie zmianę technologi na tańszy i lepszy silikat 12cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy dom z BK 24 cm + 13 Cm styropianu - Pod uwagę braliśmy :cenę materiału ( bloczki położone na klej), lekkość materiału, ( ciężar), łatwość wykonywania instalacji ( co teraz odczuwa mój mąż robiąc prąd i wodę), Ale nie ukrywam że wtedy najbardziej przemawiała cena i to że nie jest tak zimny jak silikatY i tak ciężki. Ogólnie jak już ktoś napisał ważne by dom stał i był dobrze ocieplony. Jedno wiem na pewno nie budowalibyśmy z odmiany 300 lub 400 Bk - teraz mamy odm. 600 a i tak śruby i inne wkRęty wchodzą jak w masło - nie wiem co dzieje sie przy odmianie300 - tam chyba w ogóle się nie trzymają ( a to są dodatkowe koszty - wzmacniania w tym miejscu ścian) cAEN cZYNI cUDA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy dom z BK 24 cm + 13 Cm styropianu - Pod uwagę braliśmy :cenę materiału ( bloczki położone na klej), lekkość materiału, ( ciężar), łatwość wykonywania instalacji ( co teraz odczuwa mój mąż robiąc prąd i wodę), Ale nie ukrywam że wtedy najbardziej przemawiała cena i to że nie jest tak zimny jak silikatY i tak ciężki. Ogólnie jak już ktoś napisał ważne by dom stał i był dobrze ocieplony. Jedno wiem na pewno nie budowalibyśmy z odmiany 300 lub 400 Bk - teraz mamy odm. 600 a i tak śruby i inne wkRęty wchodzą jak w masło - nie wiem co dzieje sie przy odmianie300 - tam chyba w ogóle się nie trzymają ( a to są dodatkowe koszty - wzmacniania w tym miejscu ścian) cAEN cZYNI cUDA

Nie bardzo rozumiem dlaczego waga ma być wadą (jeśli nie są to ściany działowe na poddaszu, na super lekkim stropie). Sami murowaliście (własnoręcznie), że waga materiału była dla Was wadą?. Przecierz właśnie waga to istotna zaleta (może faktycznie nie dla murarzy). Z wagą wiąże się dobra akustyka oraz akumulacja ciepła. Różnica w "zimności" materiału jest nadrabiana wartswą 1-2cm styropianu/wełny. Jeśli zastosować cieńsze ściany niż z BK (co jest możliwe dzięki znacząco lepszej wytrzymałości silikatów) to cena silikatów też wypada korzystnie, a i murarze w tym momencie nie muszą aż tyle dźwigać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem dlaczego waga ma być wadą (jeśli nie są to ściany działowe na poddaszu, na super lekkim stropie).

 

No jesli waga w budownictwie jest nie istotna ( Twoim zdaniem) to ja juz nic nie rozumiem.

Sasiad budowal z silki ja z BK. Moj dom pokryty dachowka cementowa a sasiad, jak na zlosc zdecydowal sie na ceramiczna.

Domki podobne gabarytowo. Ze wzg na grunt i ,,swiety spokoj,, sasiad robil fundamenty drozsze o ok 6 tysi.

Wiem to tylko 6 tysi ale....

Natomiast zgadzam sie co do scian dzialowych. Z silki moim zdaniem najlepsze bo... najciensze.

POZDR>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem dlaczego waga ma być wadą (jeśli nie są to ściany działowe na poddaszu, na super lekkim stropie).

 

No jesli waga w budownictwie jest nie istotna ( Twoim zdaniem) to ja juz nic nie rozumiem.

Sasiad budowal z silki ja z BK. Moj dom pokryty dachowka cementowa a sasiad, jak na zlosc zdecydowal sie na ceramiczna.

Domki podobne gabarytowo. Ze wzg na grunt i ,,swiety spokoj,, sasiad robil fundamenty drozsze o ok 6 tysi.

Wiem to tylko 6 tysi ale....

Natomiast zgadzam sie co do scian dzialowych. Z silki moim zdaniem najlepsze bo... najciensze.

POZDR>

No sam napisałeś, że ze względu na grunt i "święty spokój", zdaje się, że to konstruktor powinien o tym decydować. Nie spotkałem sie z sytuacją aby ze względu na zmiane materiału z BK na silikaty trzeba było modyfikować fundamenty. No fakt, że można tu zaoszczędzić, w przxypadku wyboru silki, bo fundamenty mogą być węższe jeśli zamiast stanadardowego 24cm BK +12cm styropianu wybierzemy 15cm silikat +15cm styropianu. Waga ma znaczenie w budownictwie, ale bez przesady nie budujemy wieżowców!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KvM - mi wystarczaja dzialowki 12cm BK - tansze niz 12cm silikaty, wytrzymalosc i akustyka dla mnie OK, akumulowac ciepla dzialowkami nie zamierzam.

 

hmm czyżby akustyczność czy też raczej dźwiękoszczelność była sprawą subiektywną? Komuś 12cm BK odpowiada a komuś przeszkadza i "drugi raz wybrałby silkę".

 

U mnie w projekcie jest 12cm BK i zastanawiam się czy tego nie zmienić na silikat - tylko na działówkach i tylko ze względu na akustyczność. Ale nie mam danych żeby to jakoś porównać czy różnica jest znaczna.

 

Czy ktoś z użytkowników może podzielić się swoimi spostrzeżeniami?

 

pozdrawiam

KaiM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaim - moge jedynie stwierdzic ze 12cm scianki z BK plus 2cm tynku nie sa glosniejsze od scian w bloku. Zreszta mi nie przeszkadzaja jakies stlumione odglosy zza sciany wiec byc moze to kwestia upodoban.

KvM - czenu nie silikaty 8cm ? Pytanie a po co ? Po co mialbym mieszac technologie nie otrzymujac nic w zamian ?

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze jest jednak wrogiem dobrego i zdecydowanie jeśli ktoś ma wybór polecałbym silikaty. Praktycznie wszystkie parametry mają lepsze (braki w ciepłochronności można nadrobić 2cm warstwą styropianu/wełny), a do tego jeśli ścianę się odchudzi wyjdzie taniej.

Podstawiłem silikaty do wzoru na przenikanie ciepła. Wyszło, że musiałbym dać 6 cm styropianu więcej aby uzyskać ten sam współczynnik. Co do mitycznych przewag nad bk to jakoś ich nie widzę. No może poza tym, że silikaty są troszkę tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK odmiany 600 ma ciężar właściwy 600 kg/m3 Silikaty mają ciężar właściwy ok 1500 kg/m3

tak więc ściana z bloczków silikatowych 8cm będzie miała prawie dwa razy większy ciężar (i większą akumulację ciepła) oraz o kilka decybeli lepszą akustykę niż ściana 12cm z BK ) akustyka prawdopodobnie będzie nawet lepsza niż ściany 18cm BK, bo masa ściany z 8cm silikatów jest trochę większa.

 

Do tego dochodzi oszczędność miejsca, cieńsze ściany o 4cm to dodatkowe 2-3m2 więcej powierzchni pomieszczeń w domu. Silikatka T8 (bloczki z Teodorów) kosztują obecnie (a więc po podwyżkach VAT) 19zł za m2. Jest to cena brutto z cennika na stronie www bez żadnych rabatów (licząc 17 bloczków na m2, czyli murowanie na klej, bo murowanie na zaprawę - 16 bloczków na m2 daje cenę poniżej 18zł/m2). Jeśli przyjmiemy typowy rabat rzędu 10-20% to cena schodzi do poziomu 15-17zł/m2 czyli taniej i lepiej.

 

Jezier jaki BK brałeś do porównania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki KVM za wyczerpujaca odpowiedz. To do mnie trafia. Czy sa jakies przeciwskazania zeby łaczyć ściany konstrukcyjne z BK24 z działówkami z silki 8cm? Ktos tak ma?

Nie słyszałem o takich przeciwskazaniach i wątpię by takie były (ale nie jestem autorytetem w budowaniu!). Kaim zastanów się czy nie wybudować całego domu z silikatów. Silikatka t18 kosztuje ok 39 zł za m2, Silka 15cm ma podobną cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki KVM za wyczerpujaca odpowiedz. To do mnie trafia. Czy sa jakies przeciwskazania zeby łaczyć ściany konstrukcyjne z BK24 z działówkami z silki 8cm? Ktos tak ma?

Nie słyszałem o takich przeciwskazaniach i wątpię by takie były (ale nie jestem autorytetem w budowaniu!). Kaim zastanów się czy nie wybudować całego domu z silikatów. Silikatka t18 kosztuje ok 39 zł za m2, Silka 15cm ma podobną cenę.

 

Dzięki KVM za sugestie ale nie. Na BK zdecydowalem sie po dluugich rozmyslaniach i jeszcze dluzszym studiowaniu Forum i innych zrodel. Ty zapewne jestes fanem silki wiec nie bierz tego czasem do siebie ale dla mnie silka to material na bunkier. A ja buduje tylko maly domek z poddaszem. Naprawde probowalem sie przekonac - slowo. Ale jak wzialem to do reki i nie moglem podniesc i jeszcze mi malo palce nie odmarzly to mi sie odechcialo. Sam bede robil wszystkie instalacje i nie mam zamiaru fundowac sobie klopotow przy koniecznosci zrobienia malej bruzdy pod kabelek. Aha i kto wie czy sam nie bede murowal a ja szanuje moj kregoslup. Rozwazam tylko silke na dzialowki - wlasnie ze wzgledu na dzwiekoszczelnosc o ktorej nie pomyslalem wczesniej.

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KaiM ja nie biorę do siebie takich rzeczy. Każdy ma prawo do wyboru technologii i mi nic do tego, nawet jeśli jedynym argumentem będzie "bo tak mi się podoba i już". Jeśli świadomie wybrałeś ten materiał na ściany, to nie będę Cię przekonywał, tym bardziej, że doskonale rozumiem Twoje argumenty i w gruncie rzeczy w typowym domu tak naprawdę wybór BK - silikaty nie ma większego znaczenia.

 

Dla mnie silikaty w zasadzie są bez wad (ale fakt, że to nie ja będę robił bruzdy i nie będę ich murował. Jednak w moim przypadku najważniejsza jest grubość ścian ze względu na planowane ocieplenie. Nie wiem czy to wyda (nie rozmawiałem z konstruktorem) ale planuję ścianę 3W 12-24-12 gdzie obie warstwy będą konstrukcyjne. Warstwa zewnętrzna będzie "dźwigać" dach, a wewnętrzna strop. Jeśli tak da się zrobić to koszt materiałów wyniesie mnie ok 80-90zł/m2 + tynki przy b. dobrym wsp. przenikania ciepła. Spodziewam się jednak, że prawdpodobnie potrzebne będzie dodatkowe zbrojenie ścian oraz/lub zwiększenie grubosci do 15cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KvM - BK 12cm odmiany 600 ma izolacyjnosc akustyczna 38dB, silikatka 8cm 39dB a wiec sa praktycznie identyczne. BK 18cm ma 43dB a wiec znacznie lepiej niz silikat 8cm. Oczywiscie sciana silikatowa 8cm bedzie bardzo ciezka i moze to oznaczac wieksza akumulacje. Tylko ze u Ciebie akumulowac bedzie scianka 12cm z silikatow o masie 180kg/m2 a u mnie ok. 160kg/m2 (36,5cm bk) wiec niewiele mniej. Poza tym nadal uwazam ze scianki dzialowe z silikatow sa zbyt ciezkie i za nic w swiecie nie zgodzilbym sie na postawienie takich na swoim poddaszu.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KvM - BK 12cm odmiany 600 ma izolacyjnosc akustyczna 38dB, silikatka 8cm 39dB a wiec sa praktycznie identyczne. BK 18cm ma 43dB a wiec znacznie lepiej niz silikat 8cm. Oczywiscie sciana silikatowa 8cm bedzie bardzo ciezka i moze to oznaczac wieksza akumulacje. Tylko ze u Ciebie akumulowac bedzie scianka 12cm z silikatow o masie 180kg/m2 a u mnie ok. 160kg/m2 (36,5cm bk) wiec niewiele mniej. Poza tym nadal uwazam ze scianki dzialowe z silikatow sa zbyt ciezkie i za nic w swiecie nie zgodzilbym sie na postawienie takich na swoim poddaszu.

 

D.

 

Dave - wielkie dzieki za liczby. Są krzepiące. Dla mnie. W razie gdybym kiedyś musiał jednak puścić kabelek w działówce. Ufff a juz myslalem ze tylko silikaty maja odpowiednia akustycznosc.

 

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KvM - BK 12cm odmiany 600 ma izolacyjnosc akustyczna 38dB, silikatka 8cm 39dB a wiec sa praktycznie identyczne. BK 18cm ma 43dB a wiec znacznie lepiej niz silikat 8cm. Oczywiscie sciana silikatowa 8cm bedzie bardzo ciezka i moze to oznaczac wieksza akumulacje. Tylko ze u Ciebie akumulowac bedzie scianka 12cm z silikatow o masie 180kg/m2 a u mnie ok. 160kg/m2 (36,5cm bk) wiec niewiele mniej. Poza tym nadal uwazam ze scianki dzialowe z silikatow sa zbyt ciezkie i za nic w swiecie nie zgodzilbym sie na postawienie takich na swoim poddaszu.

 

D.

 

Dave - wielkie dzieki za liczby. Są krzepiące. Dla mnie. W razie gdybym kiedyś musiał jednak puścić kabelek w działówce. Ufff a juz myslalem ze tylko silikaty maja odpowiednia akustycznosc.

 

Pozdrówka

 

Ty patrz przez palce na to co pisze Dave. Ściany zewnętrzne asymptotycznie mniej akumulują wraz z grubością. Asymptota zbliża się do zera (czyli brak poprawy akumulacyjności) już przy grubości 10-12cm.

Jeśli chcesz więc porównywać akumulacyjność bierz pod uwagę maksymalnie 12cm. Poza tym akumulacyjność ścian o której mówię dotyczy ścian warstwowych, a nie 1W (co oczywiście dotyczy Dave'a a nie Ciebe jak rozumiem). Jaką grubość akumulacji można przyjąć dla ścian 1W nie wiem ale tak na oko może będzie to 6cm?

 

 

Do Dave. Czyli sam przyznajesz, że lepiej mieć silkat 8cm niż 12cm bo nie dość, że trochę lepsza akustyka, to jeszcze większa akumulacja no i niższa cena, a dodatkowo większa powierzchnia domu. To samo zachodzi dla ściany 12cm silikat kontra 18cm BK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...