Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ACV Kompakt HR eco 24 solo - problem z grzaniem wody


latek2

Recommended Posts

Witam wszystkich na forum,

 

użyłem wyszukiwarki i niestety nie znalazłem odpowiedzi, dlatego zakładam ten temat, jeśli odpowiedź gdzieś jest to bardzo przepraszam.

 

Mam problem z grzaniem wody przez piec ACV. Problem pojawił się po wizycie autoryzowanego serwisanta pieców ACV. Serwisant ewidentnie coś przestawił i piec przestał grzać wodę w sposób ciągły, grzeje ją w cyklach około 30 sekundowych, po każdym takim cyklu piec przechodzi w tryb "1" - (wyłączenie kotła po osiągnięciu temperatury wymaganej) i po około minucie znowu wznawia grzanie. Piec przy tym niemiłosiernie głośno klika, stuka w środku. Zaznaczam, że przed wizytą serwisanta piec grzał wodę w sposób ciągły, był cichy i wyłączał się po zagrzaniu wody. Serwisant był u mnie dwukrotnie, twierdzi, że wszystko działa prawidłowo, że tak ma być i nie potrafi wytłumaczyć dlaczego piec zaczął działać inaczej po jego wizycie. Ogrzewanie kaloryferów działa w sposób ciągły, piec nie przerywa pracy i wyłącza się po osiągnięciu temperatury.

 

Nagrałem pracę pieca na filmiku:

 

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej co jest pewne to źle skręcił blok kotła nie równo i za mocno . Nie wiem co poprzestawiał trzeba by wejść w parametry kotła i sprawdzić i to nie musi być serwisant masz książkę .A najlepiej niech ten "serwisant" powie co przestawił.

Zadzwoń do serwisu do Włocławka niech ci wskażą takiego co się zna na tych kotłach ( bo to fajny i prosty kocioł) a ten ser. to chyba początkujący.

Bo ja sam sobie czyszczę i ustawiam po gwarancji.

Edytowane przez kaju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź. Nie za bardzo się na tym znam i muszę znaleźć innego serwisanta. Ogarnąłem trochę zasadę działania kotła kondensacyjnego

i mam wrażenie, że teraz więcej wiem niż ten serwisant :D Póki co udało mi się ograniczyć taktowanie na c.w.u (taktuje duuużo rzadziej, może 2-3x na cykl grzania wody) - obniżyłem moc minimalną c.w.u do 20, podniosłem wydajność pompy na mocy minimalnej do 50, temperaturę wody w zbiorniku podniosłem z 44 na 47 stopni. Chyba dobrze zrobiłem? Reszta ustawień jak fabryczne.

Wymiennik wygląda tak: IMG_20200411_224005.jpg

 

Opiszę jeszcze wszystko od początku.

 

Zasobnik i kocioł jest dość nowy - ma rok. Od początku z kotłem były jakieś problemy. Kocioł co prawda grzał zarówno wodę w zbiorniku jak i grzejniki, nie taktował i nie trzeszczał. Jednak jego kultura pracy nie była najwyższa. Obudowa wpadała w wibracje, świszczał, woda ze zbiornika szybko się kończyła. Zawołałem serwisanta. Powiedział, że ten typ tak ma, uszczelnił tą metalową obudowę zewnątrzną gąbką do drzwi (!!!) i podkręcił minimalne obroty wentylatora. Piec się dusił, dalej świszczał i wpadał w wibracje. Nie zostawiłem tego tematu, znów go wezwałem. Skontaktowałem się także z instalatorem, z którym ten serwisant współpracuje. Przyjechali. Po oględzinach okazało się, że coś jest dopływem powietrza, piec nie miał jak czerpać powietrza i zsysał powietrze przez uszczelnioną obudowę i dlatego wpadał w wibracje i wydawał świsty ciągnąc powietrze przez każdą możliwą szczelinę, dodatkowo zbiornik na wodę też okazał się źle podłączony i nie napełniał się w całości. Cieszę się, że żyje, bo mógłbym przez tych partaczy się nie obudzić. Teraz podobno to dobrze podłączyli. Faktycznie piec już nie wpada w wibracje, wody też starcza. Ale pojawiły się problemy, o których piszę w pierwszym poście - taktowanie i to klikanie. Nie chce tutaj robić anty-reklamy ACV-owi, ale jeśli mają takich autoryzowanych serwisantów to chyba nie najlepiej świadczy o firmie. Ciekawe czy mocno dostał w d. ten kocioł przez takie traktowanie?

 

Aha, pojawił się też problem smrodu z syfonu kondensatu. Serwisant poradził sobie z tą usterką - uwaga - upychając worek w odpowietrzenie syfonu. Nie śmierdzi, kondensat odpływa, ale czy tak może być?

 

 

Posiadam klucz dynamometryczny, także mogłbym skręcić równomiernie ten wymiennik. Wiecie jaki powinien być odpowiednimoment dokręcenia tych śrub?

 

Zbiornik to acv comfort 100l (w praktyce 75 litrów wody), czyli dość mały. Czy moc minimalna tego kotła 6.9kW może być przyczyną taktowania c.w.u przy tym małym zbiorniku? Chociaż nie sądzę, bo na początku nic nie taktował... Podczas grzania c.o też nie taktuje. Także chyba nie jest przewymiarowany, jeśli już to trochę.

 

Stuka bo za mocno dociągnął śruby. Ale dodatkowo przegrzewa się kocioł. Przegrzewanie kotła może być efektem wyczyszczenia kotła . Trzeba też sprawdzić filtr ( powinien to zrobić serwis) , Mozna tez podnieść wydajnośc pompy. Może też być zbyt wysoka temperatura CWU.

Przegrzewanie kotła może być efektem wyczyszczenia kotła?? Dlaczego tak?

O który filtr chodzi? Samemu lepiej nie ruszać?

A wysoka temp. c.w.u nie spowoduje przypadkiem odbierania większej ilości ciepła z wymiennika i ograniczenia taktowanie na kotle który ma moc wysoką moc minimalną?

 

Bo ja sam sobie czyszczę i ustawiam po gwarancji.

Zdradzisz co jesteś w stanie sam wyczyścić?

 

 

Dodaje zdjęcia instalacji i syfonu:

IMG_20200412_002721.jpg.d968b2da405d8bd6363477c4b698f9b0.jpg

IMG_20200412_002737.jpg.bd5b0fe18f2d8d385cfb3c585064a3f1.jpg

IMG_20200412_002710.jpg.f4eb8af98ed62aef3946b5f7dfdd2053.jpg

IMG_20200412_002637.jpg.edeaa2ac13ff9ed4869593732cfed2e2.jpg

 

 

Trochę się rozpisałem, ale mam dużo pytań i dopiero się uczę :) W domu jednorodzinnym trzeba się na wszystkim znać. Ufam też bardziej sobie niż tym wszystkim fachowcom :D

Pozdrawiam.

Edytowane przez latek2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie widzę filtra . Zaniczyszczenia dostaja sie do kotła . Pompę przestaw na maxa przy mocy minimalnej.Moc maxymalną cwu ustaw na minimum. A dlaczego wyczysczenie wymiennika może sprzejać przegrzewaniu? Bo czyszczenie powoduje ,że mniej emergii ucieka w komin a dzieki temu energia przenika do wody. Masz jeszcze kilka błedów np. żle podłaczany zawór bezpiczeństwa CO. Sprawdź czy masz odpowietrzony zbiornik cwu. Jak jest tam powitrze to zmniejszona jest powierzchnia wymiany. Dodatkowo w tym zbiorniku lepiej podłączac Powrót i zasilania po przeciwnych stronach.

Im niższa temperatura nastawiona tym intensywniejsza wymiana. Strumien ciepła jest tym większy im większa róznica temperatur.

Ale podstawową wadą tego twojegoukładu jest ogromny kocioła i zbiornik z mała powierzchnią wymiany

Edytowane przez fachman19
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkręciłem pompę jeszcze bardziej (do 60) i zbiłem moc maksymalną na 50, moc minimalna oczywiście na minimum (20). Teraz ładnie grzeje wodę w jednym cyklu i nie taktuje wcale. Będę jeszcze testował inne ustawienia - moc jaką przyjmie zasobnik według tabliczki znamionowej to 18kW.

 

Na trzeszczenie, klikanie zamówiłem już smar ceramiczny pod śrubki, mam nadzieje że pomoże. Znalazłem moment dokręcenia śrub - powinno być 10-12Nm. Może potomnym się ta informacja przyda.

Bardzo proszę o sprecyzowanie co macie na myśli mówiąc czyszczenie, serwisowanie, filtry itd. Z tego co zdołałem ogarnąć serwis tego kotła jest dziecinnie prosty i nie potrzebuję serwisanta, żeby wyczyścić sobie syfon, odkręcić 10 śrubek i zamieść syf z wymiennika czy ocenić stan uszczelki. ACV nie zaleca odkamieniania wymienników alu, palnik jest bezobsługowy, filtrów, o których wspominacie też nigdzie nie ma. Także nie za bardzo jest co tam "serwisować"...

Zbiornika nie da się podłączyć po przeciwnej stronie, bo nie ma tam nawet przewidzianego otworu... Z tego co patrzyłem w instrukcji teraz jest prawidłowo.

 

Co jest nie tak z tym zaworem C.O.?? Nie ma prawa to działać prawidłowo?

Jakie mam kupić filtry i gdzie je zamontować? Fabrycznie nie było żadnych filtrów...

Jakie oprócz tego mam jeszcze błędy w instalacji?

Odpowietrzniki mam automatyczne także nie za bardzo wiem jakbym miał im "pomóc" się odpowietrzać.

Odpowietrznik na powrocie z zasobnika może być czy to też jest błąd? Odkręcić go czy zamknąć?

A ten worek w syfonie może być, bo nikt nie odpowiedział?

 

Przepraszam, że zawracam wszystkim głowę takimi laickimi pierdołami, ale w moim rejonie nie ma dobrych serwisantów, sami partacze. Obiecuje, że jak ktoś mi sensownie odpowie to nie będę więcej spamował na forum. Wiem, że rady kosztują i wiedza nie jest za darmo, ale na moim zadupiu nie mam nawet komu za to zapłacić.

 

Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane :)

Edytowane przez latek2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przepraszam, że zawracam wszystkim głowę takimi laickimi pierdołami, ale w moim rejonie nie ma dobrych serwisantów, sami partacze. Obiecuje, że jak ktoś mi sensownie odpowie to nie będę więcej spamował na forum. Wiem, że rady kosztują i wiedza nie jest za darmo, ale na moim zadupiu nie mam nawet komu za to zapłacić.

)

 

Pytaj .

Najwyżej nikt nie odpowie.

 

Na górze zbiornika , na środku jest chyba odpowietrznik taki jak na grzejniku ( na kluczyk).

Na te trzaski to jest taka metoda . Dokręcasz do oporu i cofasz o cwierc obrotu . (te 10 śrubek)

 

Ten zawór od CO to zawór bezpieczeństwa . Pomiędzy owy zaworem a kotłem nie może być zaworów odcinających.

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...