Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

?cianka kolankowa i wieniec


Recommended Posts

Witam serdecznie!

 

Wiem, że temat był już niejednokrotnie wałkowany, ale zaryzykuje i zadam jeszcze pytanie związane z tematem...

Chodzi o to, czy robić, czy też nie robić wieńca na ścianie kolankowej.

Buduję domek parterowy z poddaszem mieszkalnym, całość (ściany zewnętrzne) z betonu komórkowego gr.36 strop gęstożebrowy typu terriva, na stropie planuję położyć jeszcze 5 warstw z pustaka komórkowego gr.36 (jak wszystkie ściany zewnętrzne) i zastanawiam się, czy na tych 5 warstwach (wysokość 125cm)robić drugi wieniec. Do tej pory zakładałem, że robić trzeba, ale zbrojarz który oglądał to ostatnio twierdzi, że przy tej grubości muru nie jest to konieczne.

I tutaj prośba do Was. Co doradzicie w moim przypadku? Tak jak już wspominałem temat był wałkowany, ale wcześniej chyba nikt nie wpominał o znaczeniu grubości muru. Zbrojarz twierdzi, że gdyby mur był cieńszy np pustak 18-20 cm, to wieniec by zrobił, ale skoro jest to 36 cm., to mur podobno sam w sobie jest na tyle "stabilny" i sztywny, że drugi wieniec byłby tylko dodatkowym kosztem. Ach! - jeszcze jedno - oczywiście co 2 metry w ściance kolankowej planuję zrobić filarki wzmacniające z zbrojonego betonu w których jednocześnie będą zakotwione pręty gwintowane pod murłaty.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawdę WARTO! Trzeba też pomyśleć o połączeniu wieńca i ew. dozbrojeniu ściany szcytowej (był ostatnio taki wątek). Dach ma taką złośliwą właściwość, że nie tylko naciska na ścianę kolankową, ale głównie ją rozpycha i próbuje przewrócić na zewntrz, do tego wyobraź sobie dach obciążony mokrym śniegiem lub "huraganik" jakiś...

Finiszant

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam scianę gr. 44 cm i musiałem BEZWARUNKOWO zrobić wieniec. taki wieniec aby spełniał swoje zadanie nie moze byc również przerwany (np. w dwóch osobnych kawałkach). Jeżeli ten sam zbrojarz robił Tobie strop to jestem prawie pewien, ze belki stropowe leża bezpośrednio na murze albo na cegłach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem. Ściana kolankowa wysokość 125 cm, grubość ściany POROTHERM 38 P+W, zbrojenie co 2 metry, wieniec musiałby być przerwany na 2 ścianach szczytowych (okna balkonowe). Czy w takim wypadku spełnia on w ogóle swoją rolę. Majster mówi, że da się porządnie zakotwiczoną murłatę „wieniec w tym wypadku to tylko niepotrzebnie wydane pieniądze”. Kierownik budowy mówi, że ściana powyżej 1 metra musi mieć wieniec. A na pytanie jaka jest jego rola, skoro jest przerwany na dwóch ścianach szczytowych przez otwory na drzwi balkonowe – daje jakieś niejasne i nieprzekonywujące mnie odpowiedzi.

Acha. Poktycie dachu to dachówka ceramiczna, a więc spore obciążenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wylewka nad ścianką kolankową potocznie przyjęto jako wieniec,

Ale jej zadanie to rozłożenie sił jakie działają na poszczególne słupki ścianki kolankowej. Wieniec ma za zadanie spięcie kondygnacji na zazwyczaj na wysokości stropu. Jeżeli jest możliwość wykonania wieńca na wysokości ścianki kolankowej w sposób toki by spinał on cały budynek to dobrze, ale gdy byłby on przerwany np drzwiami, to ograniczmy się tylko do wylewki nad ścianką kolankową. Siły jakie działają na ścianę przenoszą słupki w tej ściance. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zbrojenie, które powinno być porządnie zakotwione we wieńcu stropu, są to zazwyczaj cztery pręty ustawione w narożnikach kwadratu.

 

Pozdrawiam Jacek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrzykowice

Twoje rozwiązanie przekonuje mnie ale ...co w wypadku gdy: mam mury z Porotherm 38 P+W na ciepłej zaprawie i nie zamierzam tego ocieplać.

Zbrojenie ściany kolankowej to 4 pręty, co 2 metry, zakotwiczone w wieńcu stropu ze strzemionami co 20 cm. Zbrojenie to jest umieszczane wewnątrz pustaka Porotherm (wycinają dziury) i będzie zalane betonem. Nadproża jak i wieniec stropu jest obłożony styropian + Porotherm 8 P+W.

Jak proponujesz w tym wypadku zrobić z obu boków otworu drzwiowego dwa słupy (łącznie z nadprożem) które będą tworzyć całość z wieńcem. Gdzie ocieplenie? Jak w wypadku gdy nie zamierzam ocieplać całego domu styropianem?

Masz jakąś wskazówkę. Będę wdzięczna

Pozdrawiam

Zielona

Absolutnie nie jestem przeciw wieńcowi ... tylko szukam rozwiązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żelbetowe filarki, jak je nazywasz są elementami konstrukcyjnymi monolitycznie połaczonymi z wieńcem stropu. Jak są dobrze zazbrojone, to same mogą przenieśc reakcje od dachu a ścianka kolankowa jest tylko wypełnieniem i balastem. Skupił bym się na dobrym zaprojektowaniu i wykonaniu słupków a nie bawił w dodatkowy wieniec.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Zielonej, hmm tak sie składa że ja również buduję jednowarstwowy mur z P44 P+W oczywiście bez dodatkowego docieplenia. Swoją drogą pierwszy raz słyszę aby ktoś robił mur jednowarstwowy mur z P 38 - czy aby nie za duża przenikalność cieplna ? Wracając do tematu można tutaj zrobić identycznie jak z wieńcem czyli zazbrojony beton + 10 cm styropian + P 8. Ja zrobiłem trochę inaczej. Scianę szerokości balkonu wymuruję z P25 i docieplę Styropianem razem z wspomnianymi słupkami- taki mały kompromis

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrzykowice

Na marginesie wątku:

Tak się składa, że mamy znajomego, który mieszka w domu z P 38 P+W na ciepłej zaprawie, otynkowany, bez dodatkowego ocieplenia. Bardzo sobie chwali w lecie chłodno w domu w zimie ciepło. Ogrzewanie gazowe + kominek z rozprowadzeniem ciepła. Stąd nasza decyzja o budowaniu z P 38.

 

A propos wieńca.

Wczoraj kierownik z majstrem doszli do kompromisu: Wieńca nie będzie. Są słupki (jak poprzednio opisałam) będą półmetrowe śruby "z wąsami", które będą trzymać murłatę.

Jak pisał Ryś skupiliśmy się na dobrym wykonaniu słupków.

Pozdr.

Zielona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

On 2002-08-20 16:53, dobrzykowice wrote:

Swoją drogą pierwszy raz słyszę aby ktoś robił mur jednowarstwowy mur z P 38 - czy aby nie za duża przenikalność cieplna ?

 

Ja też buduję z P 38 na zaprawie ciepłej, mój kuzyn już w takim mieszka i zapewniam Cię że ściana taka (poprawnie wymurowana) jest wystarczająco ciepła. Tak więc już słyszałeś już o czterech. Jeżeli chodzi o teorię:

0,35 - 0,31 = 0,04. Nie wiem czy tak mocno odczujesz tę różnicę. Weż też pod uwagę że w normalnym domu oprócz ścian przeważnie są i okna o dużo gorszym współczynniku - "nie samą ścianą..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Czasy się zmieniają i radzę wykonać wieniec.Osobiscie zrobiłem to w ten sposób.Z wienca deki co 2 metry wyszły zbrojone słupkii zostały połączone z wieńcem.Po wylaniu wieńca tam gdzie były słupki wychodziły gwinty 16 którymi skręciłem mur łatę. Dom jest w gorach i kierownik nadzoru kategorycznie zabronił innych rozwiazań.Myślę że nie bedę musiał sie bać przy podmuchu każdego halnego. Za dodatkową opłatą kazałem sobie każdą dachówkę przykręcić do łatki.Koszt nie wielki a komfort psychiczny bardzo duży.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years później...

A ja mam takie wątpliwości:

w domu parterowym z nieużytkowym poddaszem mam mieć strop teriva 24 cm z wylewką, 15 cm ocieplenia i znów 5 cm wylewki. Powyżej wieńca musi być położona jedna warstwa maxa i na niej murłata. Ta murłata ma być mocowana jakimiś śrubami wychodzącymi z wieńca. Jakoś nie bardzo mi pasuje ta murłata ma cegle. Wydaje mi się, że powinna leżeć na betonie/wieńcu. Nie znam się na tym i zastanawiam się, czy nie można tego inaczej rozwiązać, czy to jest właściwe rozwiązanie? Czy ten dach się nie rozjedzie? Co o tym myślicie?

 

A może niepotrzebnie zaprzątam sobie głowę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...