Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wymiana gruntu pod płytę fundamentową - pomocy


emZetk

Recommended Posts

Witam

Mam pewną zagwostkę. Mamy zamiar postawić dom o powierzchni zabudowy ok 110m2 z poddaszem użytkowym. Zrobiliśmy badania gruntu na terenie działki i wyszło, że w ziemi znajduję się glina wraz z torfem. Na głebokościach 1,3m - 2,8m występuje sączenie. Zostało polecone nam wymienienie gruntu - piaskiem/żwirem w otulinie geowłókniny do ok. 3 m głębokości i położenie płyty fundamentowej.

Teraz moje pytanie czy to jest jedyne rozwiązanie? Czy trzeba aż tak głęboko kopać, jeżeli będzie robiona płyta fundamentowa? Co z tym sączeniem, jeżeli występuje, a my będziemy się chcieli przekopać w głąb, czy nie dojdzie do tego, że zaleje nam ten dół i będziemy zmuszeni wypompowywać wodę? Co zrobić z taką ilością ziemi? Czy można na takim podłożu postawić bezpieczny dom na lata?

Pomocy :)

geo.jpg

geo1.jpg

geo2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sie troche wpakowales robiac badania gruntu po a nie przed zakupem dzialki. Dom najprawdopodobniej da sie tam postawic i bedzie stal jednak poniesiesz duze koszta dodatkowe. Jezeli faktycznie jest tam torf to mozesz poszukac kogos kto kupi od Ciebie ten material a w zamian np zaoferuje piasek do zasypu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem podobna sytuacje, 2,5-3,0 m samego torfu, z wodą poniżej 1,5m. Co Ci moge podpowiedziec z doswiadczenia.

Planuj prace w najwieksze upaly- srodek lata, bedzie najmniejszy problem z wodą. Zageszczaj warstwami, piasek musi byc suchy/lekko wilgotny, na mokrym nie zrobisz nic. Ja dodatkowo najnizsze warstwy przesypywalem cementem. Wypozyczaj zageszczarke ciezka , ja bralem 400-500 kg i zageszczalem warstwami ~35cm. Piasek ktorym zasypywalem to zwykly kopany - nic specjalnego, mial w sobie sladowe ilosci gliny(wszyscy sugeruja ze nie moze miec). Plyta stoi juz ponad rok obciazona budą i nic zlego sie nie dzieje. Mozesz probowac sprzedac torf ale uwazaj bo nie wiem czy to nie jest traktowane jako kopalina i oficjalnie bedziesz potrzebowal koncesji. Ja podnosilem dzialke wiec caly urobek zostal wykorzystany, ale ludzie i tak zatrzymywali sie, i pytali czy mozna cos kupic. Zdecydowanie odesparuj piach od torfu wokol wykopu, ja dawalem cos ala plandeka. Nie przejmuj sie uwagami typu dom na stawie , nic nie wnoszą. Wszystko da się zrobić ! Jak bedziesz mial jakies konkretne pytania, pisz smialo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wymiana całej warstwy nienośnej jest konieczna również dla płyty fundamentowej. Jeśli masz blisko żwirownię to wcale nie będzie wielki wydatek. Ale najpierw wyślij badania gruntu do firmy, która robi takie fundamenty np. Parati albo Megatherm i ich projektant określi do jakiej głębokości trzeba wymienić grunt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Cześć, jestem właśnie po wymianie gruntu. Z badań wynikało, że wymienić trzeba do głębokości 2,2 - 2,8m. W rezultacie zostało wygrzebane na 3 metry. Dla płyty o powierzchni 100m2 wyszło jakieś 450m3. Grunt został wymieniony i zagęszczony. W sumie zajęło to 14 godzin pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...