Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy dom może być o 6 cm szerszy???


mundzia

Recommended Posts

Więc niech kierownik budowy (gdyż jego zadaniem a nie inwestora było badanie zgodności wykonywanych prac z projektem) coś temu zaradzi.

Tłumaczenie, że jego przy tym nie było jest tylko stwierdzeniem faktu a nie możliwym do przyjęcia tłumaczeniem. Powinien być przy tym i koniec To kierownik budowy a nie inwestor powinien ekipie wykonawców przedstawić założenia dot. wykonywanych przez nią prac.

 

mozesz tego wymagac od kierownika jesli jest np szefem ekipy, ktora buduje i ma ich kontrolowac. Wiekszosc z Was szuka jednak zwykle taniego łosia ktory bedzie wszystko podpisywal za 1000zł za całą budowę. Chyba nie wyobrazasz sobie ze za takie pieniadze bedzie on pilnowal budowy przez rok będąc codziennie i sprawdzając wszystko...

Więc ja mu się nie dziwię (jesli to tez taki "dochodzący"), ze nie chce tego zrobic... tolerancja w budownictwie to 1cm przy robotach murowanych i betonowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w projekcie jest napisane, że można otynkować ścianę tynkiem cienkowarstwowym lub tradycyjnym do wyboru. Zakładając, że tynk tradycyjny może mieć 3cm grubości to chyba nie byłoby trudno uzasadnić, że budynek jest zgodny z projektem - osie i grubość ścian surowych się zgadzały, tylko tynk wyszedł grubszy ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest poszerzony o 7cm p.kier. poradzila żeby pogadac z geodetą przy pomiarach końcowych i będzie dobrze :wink: A w ogóle to w projekcie mam taki zapis że mogę zrobić 5% zmian bez zgody projektanta

Ażeby było ciekawie to do góry mamjuż +30cm :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć spokojną głowę, złóż zapytanie do PINB czy uznają to za istotne odstępstwo, jeśli napiszą że tak, pozostanie złożyć wniosek o zmianę projektu. Ale to będzie kosztować (architekt itp.), więc uwzględnij to w rozliczeniach z wykonawcą, ew. kierownikiem.

 

Po co zaraz wytaczać pisemną "armatę" ? Ten kij ma 2 końce - na pismo z pytaniem

jest pisemna odpowiedź. Niestety wiążąca.

Nie lepiej poświęcić te parę chwil i wybrać się osobiście do inspektoratu nadzoru

budowlanego który sprawuje konotrole nad tym obszarem i spytac na gębe najpierw?

Ja tak zawsze robię - najpierw pytam - jak widzę że będzie pozytywnie to od razu składam

podanie, a jak nie... nie wiem - nie zdarzyło mi się żebym coś załatwił odmownie :)

(może to mój urok osobisty ;) ? )

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was!!

 

Mamy mały problem. Minowicie. Budujemy dom ze ścianą jednowarstwową (poromur44) i okazało się, że bloczki fundamentowe są źle ustawione, o 6 cm szerzej na całej długości i szerokości (jeszcze nie zaczęliśmy murować ścian parteru). W związku z tym, jeśli chcemy utrzymać wymiary domu takie jak na projekcie, musimy albo nie ocieplać scian fundametu albo ocieplic i fundament i sciane domu, czego oczywiscie robic nie chcemy... i mam pytanie do wszystkich, ktorzy znaja sie na prawie budowlanym... czy jest jakaś tolerancja wykonawcza, jakas odchyłka od wymiarów zewnętrznych domu????? Dom ma 17,74 m długości i błąd wynosci 6 cm, czyli miałby 17,80 m, a szerokość zamiast 10,24 m bylaby 10,30 m. Czy taka odchyłka od planowanego wymiaru domu jest niedopuszczalna??? czy mozemy mieć w związku z tym jakies problemy z oddaniem budynku przez geodete??? czy nasz kierownik budowy (ktory mowi ze tak byc nie moze) przypadkiem nie przesadza ?? :roll: :roll: :roll:

 

pozdrawiam i bede wdzieczna za odpowiedz... :)

 

:o Nie musi być tak źle - Art. 36a. Prawa budowlanego mówi:

1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

 

2. W przypadku naruszenia przepisu ust. 1, właściwy organ uchyla decyzję o pozwoleniu na budowę.

 

3. Inwestor, w przypadku wątpliwości co do charakteru planowanego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, występuje do właściwego organu, dołączając opinię projektanta, o udzielenie informacji, czy odstąpienie to wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

4. Właściwy organ udziela odpowiedzi w terminie 14 dni od dnia przedstawienia planowanych rozwiązań. Nieudzielenie informacji w tym terminie jest równoznaczne z uznaniem planowanego odstąpienia za nieistotne.

:o A swoją drogą art. 22 w/w Prawa budowlanego mówi między innymi, że "Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy:

3) zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu oraz zorganizowanie budowy i kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy", więc niech Pan kierownik weźmie to pod uwagę i pomoże we własnym interesie. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie...

 

Nasz nadzorca nie jest nadzorca dochodzacym za 1000zl.... placimy mu duzo wiecej... i nie chodzi mi tu o to by dowiesc czyjejs winy, tylko chce znalesc najlepsze dla nas rozwiazanie tej sytuacji by uniknac problemow, jakichs konsekwencji, ktore moglyby sie odwrocic przciwko nam, zebysmy na tym nie stracili, nie musieli rezygnowac na przyklad z ocieplenia fundamentow....

i dziekuję wszystkim za opinie, rady... bardzo mi juz pomogliście...

jeszcze raz dziekuje... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Jeśli to ja zostałbym postawiony w takiej sytuacji i miałbym wybierać między brakiem ocieplenia fundamenu a zgodnością z zatwierdzonym projektem, to tak jakby nie było wyboru. Wybaczcie ale w większości przypadków jest tak, że urzędy nie pomagają w budowaniu, więc napewno nie pozostawiłbym ostatecznej decyzji w ich rękach.

Osobiście jestem gorącym zwolennikiem praworządności i nie namawiam nikogo do łamania prawa ale trzeba umieć korzystać ze zdrowego rozsądku.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witajcie

 

Jeśli to ja zostałbym postawiony w takiej sytuacji i miałbym wybierać między brakiem ocieplenia fundamenu a zgodnością z zatwierdzonym projektem, to tak jakby nie było wyboru. Wybaczcie ale w większości przypadków jest tak, że urzędy nie pomagają w budowaniu, więc napewno nie pozostawiłbym ostatecznej decyzji w ich rękach.

Osobiście jestem gorącym zwolennikiem praworządności i nie namawiam nikogo do łamania prawa ale trzeba umieć korzystać ze zdrowego rozsądku.

 

Pozdrawiam

 

Popieram Zdrowy rozsądek najwazniejszy. Wiecie co, nektórzy maja dwa projekty jeden zatwierdzonyurzędowo, drugi wykonawczy rózniace sie znacznie i wpadek nie było przy odbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam po krotkiej przerwie...

 

Jeszcze nie mamy ustalen dopietych na ostatni guzik odnosnie tych 6 cm, ale chce sie z Wami podzielic pewna dziwna sprawa. Otoz wykonawcy, ktorzy nam fundamenty wykonali, mieli rowniez zrobic reszte (mury, strop itd). Mieli nam wobec tego wycenic prace. Nasz Kierownik mowil ze sa dobrzy w tym co robia, oprocz tych 6 cm to mowil o nich bardzo dobrze... Ale Ci wykonawcy doszli do wniosku ze nie beda u nas nic wiecej robic, bo nasz kierownik jest "za dokladny" a oni nie chca miec problemow!!!!!! :o :o :o nie wierzylam wlasnym uszom!!!! rezygnuja z pracy bo kierownik jest za dokladny!!!! i sie bedzie ich czepial!!!! bosz... czy to normalne?? kto juz sie z czyms takim spotkal?? teraz nie wiem czy mam wymienic tego "zbyt dokladnego" kierownika, czy szukac nowej ekipy... a nie ukrywam ze baaardzo nam na nich zalezalo... na prawde zrobili nam bardzo porzadnie, sprawnie i tanio(!!) te fundamenty...

ah...

 

:D:D:D:D:D nieźle?? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ci wykonawcy doszli do wniosku ze nie beda u nas nic wiecej robic, bo nasz kierownik jest "za dokladny" a oni nie chca miec problemow!!!!!! ::

 

 

a gdzie byl ten dokladny kierownik jak ekipa budowala fundament ????

 

a te 6cm .....no niweiem czy to wina ekipy ...czy moze geodeta byl wczorajszy jak wytyczal dom .....a tak w ogole to skoro placisz tak duzo kierownikowi budowy ...to chyba on powinien przypilnowac za cos kase bierze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ci wykonawcy doszli do wniosku ze nie beda u nas nic wiecej robic, bo nasz kierownik jest "za dokladny" a oni nie chca miec problemow!!!!!! ::

 

 

a gdzie byl ten dokladny kierownik jak ekipa budowala fundament ????

 

a te 6cm .....no niweiem czy to wina ekipy ...czy moze geodeta byl wczorajszy jak wytyczal dom .....a tak w ogole to skoro placisz tak duzo kierownikowi budowy ...to chyba on powinien przypilnowac za cos kase bierze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ci wykonawcy doszli do wniosku ze nie beda u nas nic wiecej robic, bo nasz kierownik jest "za dokladny" a oni nie chca miec problemow!!!!!! ::

 

 

a gdzie byl ten dokladny kierownik jak ekipa budowala fundament ????

 

a te 6cm .....no niweiem czy to wina ekipy ...czy moze geodeta byl wczorajszy jak wytyczal dom .....a tak w ogole to skoro placisz tak duzo kierownikowi budowy ...to chyba on powinien przypilnowac za cos kase bierze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ci wykonawcy doszli do wniosku ze nie beda u nas nic wiecej robic, bo nasz kierownik jest "za dokladny" a oni nie chca miec problemow!!!!!! ::

 

 

a gdzie byl ten dokladny kierownik jak ekipa budowala fundament ????

 

a te 6cm .....no niweiem czy to wina ekipy ...czy moze geodeta byl wczorajszy jak wytyczal dom .....a tak w ogole to skoro placisz tak duzo kierownikowi budowy ...to chyba on powinien przypilnowac za cos kase bierze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o Radzę (ponownie) wystąpić pisemnie do PINB-u - to nic nie kosztuje - z pytaniem z art. 36a. ust. 3. i 4. Prawa budowlanego (3. Inwestor, w przypadku wątpliwości co do charakteru planowanego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, występuje do właściwego organu, dołączając opinię projektanta, o udzielenie informacji, czy odstąpienie to wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

4. Właściwy organ udziela odpowiedzi w terminie 14 dni od dnia przedstawienia planowanych rozwiązań. Nieudzielenie informacji w tym terminie jest równoznaczne z uznaniem planowanego odstąpienia za nieistotne.) :) :( Tylko oczywiście należy napisać o planowanym odstąpieniu :wink: Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...