Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł elektryczny + fotowoltaika


obrzydliwy

Recommended Posts

Proszę o radę.

 

Dom 170m2, hybryda (podłogówka na dole, góra grzejniki) już zalane wylewką, zapotrzebowanie na energie 58kwh/m2 (ciepło właściwe)

 

Wstępnie założyłem grzanie kotłem na pellet, jednak z biegiem czasu mam mieszana uczucia. Po przeliczeniu całej kotłowni wychodzi koszt ok 20 tys. W planach również miałem wykonanie instalacji fotowoltaicznej przynajmniej 3,5kw. Koszt instalacji 15 tys.

 

A co jeśli rozszerzyłbym instalacje fw do 10kw i grzał piecem elektrycznym bezpośrednio podłogówkę i grzejniki. Czy to by miało sens ekonomiczny ?

 

Ma. Sam bym teraz brał panele i piec elektryczny. Oczywiaciedo 100% podłogówki. Dobrze ocieplony dom bierze znikomą ilość energii. Co do pompy to słychać każdą. Nawet Daikina. W firmie mam taki podwójny zestaw na parkingu podziemnym, Słychać, to samo u sąsiada. Słychać z 20m duzo bardziej od "szelestu liści". Moj Samsung jest głośniejszy. Ponoć bardziej niż poprzedni model na starym gazie. Tak czy siak nie przeszkadza to zbytnio. Szczególnie teraz gdy pracuje ze 30 min do nagrzania 200l zbiornika z 30 do 50 stopni. Ja nie grzeje od 20lutego. Zyski bytowe i od slonca są olbrzymie, Pomoa stoi na własnym fundamencie, dom z silki z dobrymi oknami. Sąsiad mógłby mieć pretensje gdyby był zamiast pola.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
fotowoltaika jak najbardziej się opłaca ponieważ pozwala zredukować koszty tylko do opłat stałych i jest przyjazna dla środowiska <3

 

Nie ingeruje w środowisko i może też elegancko wyglądać na dachu :) nie ingeruje w design budynku, podnosi też wartość samego obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...