Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obróbki blacharskie po raz pierwszy


gandw

Recommended Posts

Dzień dobry!

 

Będę pierwszy raz w życiu montował obróbki blacharskie na wiacie drewnianej z dachem dwuspadowym 25’ nachylenia (planuje pas nadrynnowy i wiatrownice). Dach będzie przykryty gontem bitumicznym, prawdopodobnie IKO. Prosiłbym o wskazówki, mam kilka pytań:

 

1. Jeśli dobrze rozumiem instrukcje techniczną gontu, najpierw montuję pas nadrynnowy, potem papę podkładową, potem wiatrownice, a na końcu gont bitumiczny - dobrze?

 

2. Jakiej szerokości obróbki powinienem kupić? Tzn ile muszą wchodzić pod papę, gont? 10cm będzie ok? Mniej, czy więcej?

 

3. Jak przymocować te obróbki? Mogę przybić je od góry tymi samymi gwoździami co gont?

 

4. Czy wiatrownice trzeba tez przykręcić „od frontu” farmerami? Bo często tak widuje. Nie chciałbym zbyt dużych obróbek, żeby jednak było widać drewno, może nie trzeba niczym przykręcać od przodu?

 

Pozdrawiam i dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1. Nie papę a podkład systemowy deklarowany przez producenta gontu.

ad. 2. Pas nadrynnowy robi się samemu, jego szerokość zależna jest od spadku rynny. Natomiast na połać powinien zachodzić 10 cm.

ad 3. Normalnie papiakami.

ad. 4. Wystarczy przybić papiakami. Obróbki zawsze pod gont. Mocowanie od czoła tylko wówczas gdy obróbka bardzo szeroka.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1. Nie papę a podkład systemowy deklarowany przez producenta gontu.

ad. 2. Pas nadrynnowy robi się samemu, jego szerokość zależna jest od spadku rynny. Natomiast na połać powinien zachodzić 10 cm.

ad 3. Normalnie papiakami.

ad. 4. Wystarczy przybić papiakami. Obróbki zawsze pod gont. Mocowanie od czoła tylko wówczas gdy obróbka bardzo szeroka.

Pozdrawiam.

 

Nie zawsze pod gont. Końce gontu przy wiatrówce unosimy do góry podkładając np pasek papy. Blachę zawijamy na dach 5-7 cm zaklepując krawędź. z wierzchu farmer.Można dać uszczelniacz pod blachę, ale niekoniecznie . Przy tej metodzie jesteśmy pewni na 100%, że wiatr nic nie poderwie w przeciwieństwie gontu na blachę.Jan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Janie pełna zgoda ale rzecz w tym jak wykonujemy obróbkę szczytową. Obróbka musi być tak ukształtowana aby wychodziła ponad płaszczyznę dachu 4 cm. Takie rozwiązanie zabezpiecza gont przed podrywaniem. Ponad to po 20 latach montując kolejną warstwę gontu możemy pozostawić obróbki w spokoju. Właśnie ostatnio tak pokryłem dwa dachy. W załączeniu propozycje takich obróbek. Pozdrawiam.

obróbki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Janie pełna zgoda ale rzecz w tym jak wykonujemy obróbkę szczytową. Obróbka musi być tak ukształtowana aby wychodziła ponad płaszczyznę dachu 4 cm. Takie rozwiązanie zabezpiecza gont przed podrywaniem. Ponad to po 20 latach montując kolejną warstwę gontu możemy pozostawić obróbki w spokoju. Właśnie ostatnio tak pokryłem dwa dachy. W załączeniu propozycje takich obróbek. Pozdrawiam.

 

Też tak kiedyś robiłem. ale doszedłem do wniosku. że klej to klej i wymysliłem swój sposób. Pozdrawiam Cię. Jan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1. Nie papę a podkład systemowy deklarowany przez producenta gontu.

ad. 2. Pas nadrynnowy robi się samemu, jego szerokość zależna jest od spadku rynny. Natomiast na połać powinien zachodzić 10 cm.

ad 3. Normalnie papiakami.

ad. 4. Wystarczy przybić papiakami. Obróbki zawsze pod gont. Mocowanie od czoła tylko wówczas gdy obróbka bardzo szeroka.

Pozdrawiam.

 

Dziękuję za konkrety!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...