Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Jestem tutaj nowy na forum. Znam się trochę na budownictwie, jednak nie chciałbym popełnić błędów przy budowie domu którą obecnie planujemy z żoną.

Dom o wymiarach 11 na 18 metrów, 1 piętrowy z dodatkowym mini poddaszem użytkowym (plan to mini kino).

Sprawa wygląda nastepująco - planujemy otwarty salon z kuchnią oraz jadalnią i obniżenie salonu poniżej poziomu reszty domu o ~70cm (sunken/zatopiony).

Od początku chciałem dom postawić na płycie fundamentowej z racji estetyki, pewniejszej izolacji itp - znam przewagę płyty nad ławami.

Jednak w przypadku obniżenia częsci salonu na środku domu (powierzchnia obniżenia to 25 metrów kwadratowych) zastanawiam się czy upieranie się nad płytą ma sens?

Badania gruntu niedługo zostaną wykonane, dom będzie stał ~60 metrów od biegu rzeki jednak około 6-8 metrów nad jej poziomem (płaski teren rzeka w dolinie).

Teren jest drenowany (stare dreny pruskie około 2 metry pod ziemią) i jest tam sucho, nie ma żadnej gliny itp - 50 mtrów dalej stoi dom po dziadkach z piwnicą gdzie jest czarna ziemia i jest w miarę sucho - nigdy nie podeszła woda w piwnicy.

 

Co o tym myślicie, na co zwrócić uwagę i czy jest sens upierać się na płycie?

Edytowane przez gmiter
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/254475-salon-w-typie-sunken-a-p%C5%82yta-fundamentowa-czy-tradycyjne-%C5%82awy/
Udostępnij na innych stronach

Uuu zarezerwuj sobie kilka wolnych dni albo kilkanaście wieczorów aby wątki przestudiować między tradycjonalistami i zwolennikami płyty. Jako zwolennik płyty będę namawiał do niej. Tylko trzeba konstruktorowi w oczy rzucić badania geo. Aby bunkra od strony gruntu nie zaprojektował no i sugerowałbym dla spokoju ducha i wygody w salonie przewidział jakieś ujście dla ew. wody z ewentualnych zalań. A pomysł fajny. Taka strefa sacrum, tylko wizualnie zaznaczyć tą strefę, aby była wyraźnie widoczna na 70 -ciu centymetrach to i kaleką a nawet martwym można zostać.

 

A technicznie płyta lepiej wypada obciążeniowo pracuje jako całość przy standardowych te obniżenie opierałoby się na murze i ławie + jeszcze mury. Większe prawdopodobieństwa spękań. . Ale faktycznie najlepiej niech konstruktor się wypowie po wykonaniu stosownych obliczeń co lepiej wypada i obciążeń i kosztowo

Strefa będzie wizualnie zaznaczona - oparcia kanap będą około 50-60cm pnad poziom podlogi reszty domu + dodatkowe punkty świetlne w rogach na zewnątrz.

 

Coś w ten deseń ale sporo wyżej i na środku salonu/: https://weheartit.com/entry/338149163

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...