Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Salon w typie Sunken - a płyta fundamentowa czy tradycyjne ławy


gmiter

Recommended Posts

Witam,

 

Jestem tutaj nowy na forum. Znam się trochę na budownictwie, jednak nie chciałbym popełnić błędów przy budowie domu którą obecnie planujemy z żoną.

Dom o wymiarach 11 na 18 metrów, 1 piętrowy z dodatkowym mini poddaszem użytkowym (plan to mini kino).

Sprawa wygląda nastepująco - planujemy otwarty salon z kuchnią oraz jadalnią i obniżenie salonu poniżej poziomu reszty domu o ~70cm (sunken/zatopiony).

Od początku chciałem dom postawić na płycie fundamentowej z racji estetyki, pewniejszej izolacji itp - znam przewagę płyty nad ławami.

Jednak w przypadku obniżenia częsci salonu na środku domu (powierzchnia obniżenia to 25 metrów kwadratowych) zastanawiam się czy upieranie się nad płytą ma sens?

Badania gruntu niedługo zostaną wykonane, dom będzie stał ~60 metrów od biegu rzeki jednak około 6-8 metrów nad jej poziomem (płaski teren rzeka w dolinie).

Teren jest drenowany (stare dreny pruskie około 2 metry pod ziemią) i jest tam sucho, nie ma żadnej gliny itp - 50 mtrów dalej stoi dom po dziadkach z piwnicą gdzie jest czarna ziemia i jest w miarę sucho - nigdy nie podeszła woda w piwnicy.

 

Co o tym myślicie, na co zwrócić uwagę i czy jest sens upierać się na płycie?

Edytowane przez gmiter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu zarezerwuj sobie kilka wolnych dni albo kilkanaście wieczorów aby wątki przestudiować między tradycjonalistami i zwolennikami płyty. Jako zwolennik płyty będę namawiał do niej. Tylko trzeba konstruktorowi w oczy rzucić badania geo. Aby bunkra od strony gruntu nie zaprojektował no i sugerowałbym dla spokoju ducha i wygody w salonie przewidział jakieś ujście dla ew. wody z ewentualnych zalań. A pomysł fajny. Taka strefa sacrum, tylko wizualnie zaznaczyć tą strefę, aby była wyraźnie widoczna na 70 -ciu centymetrach to i kaleką a nawet martwym można zostać.

 

A technicznie płyta lepiej wypada obciążeniowo pracuje jako całość przy standardowych te obniżenie opierałoby się na murze i ławie + jeszcze mury. Większe prawdopodobieństwa spękań. . Ale faktycznie najlepiej niech konstruktor się wypowie po wykonaniu stosownych obliczeń co lepiej wypada i obciążeń i kosztowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...