Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Wypadałoby zakręcić anemostaty, a może docieplić rurarz dgp, a może i samą dmuchawę lub/i pozamykać wszelkie dopływy powietrza do instalacji. Nie wiem. Możecie coś doradzić.

Nie robi się DGP na nieocieplonym poddaszu. Koszt dodatkowej izolacji DGP jest zbliżóny do kosztów ocieplenia poddasza.

Wiesz po czym, jadąc zimą przez wsiei miasteczka poznać kto ma zrobione taka jak Ty ? Po pięknie odśnieżonych dachach, którymi ucieka ok. 70-80 % ciepła z DGP ...

Ideałem było by ocieplić połać dachową i dodatkowo ogacić jeszcze przewody DGP (ich izolacja 2 cm wełną jest po prostu marna).

Czy coś Wam wiadomo o anemostatach sterowanych czujnikiem temperatury? Zasilanie mam pociągnięte pod wyloty, tak zrobiłem w razie czego.

Można zrobić oobne sterowanie w każdym pokoju, z automatyczną przepustnicą przed każdym wylotem DGP. Są do tego zarówno sterowniki jak i regulatory. Jedyny minus - koszty materiałowe około 800 zł / pomieszczenie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś by coś doradził ??

 

proszę o pomoc w doborze kominka.

Dom 170m2 ocieplony 18cm grafit, 25cm wełna, podłoga 20cm, okna 3 szybowe. Komin systemowy 200mm

Kominek bez DGP. Raczej weekendowe palenie, ale kto tam wie co będzie za jakiś czas.

po wstępnej selekcji zostały:

 

Arysto A10 510 EU http://arysto.com.pl/a10-510-eu/

Kratki MBZ 13 https://kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-mbz-13_mbz

Cena obydwu prawie identyczna.

 

Arysto - moc nominalna 11KW, waga 200kg, nie ma szybra (jest podwójny deflektor), posiada ruszt, rekuperacja (chociaż jej nie mam), sprawność do 85%, większa szyba z przodu w porównaniu do MBZ, gwarancja 5lat

Kratki MBZ- moc norminalna 13KW, waga 185kg, bezrusztowy, posiada płomieniówki, sprawność do 81%, gwarancja 5lat,

 

Ktoś użytkuje jeden albo drugi ? Arysto jak widzę to jakiś nowy model więc może mało osób go posiada.

Wymiary zewnętrzne sa bardzo podobne a moc jak widać różna o około 18%

Czy będą wystarczające na taką powierzchnię ?

i takie pytanie na koniec czy można palić w kominku mając zupełnie otwartą szybę ? np. po rozgrzaniu wkładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie chce zaśmoecać tematu ale mam takie proste (mam nadzieje) pytanie. Stoje przed wyborem kominka do mieszkania w kamienicy. Nad soba mam nieocieplone poddasze. Sufit 2,8 m zaizolowany welna 10 cm. Instalator zapromonowal mi wklad bef trend 7 za 3800zł z dgp do kazdego pomieszczenia. Turbina 450. Całość wyceniona na 10000zł. Jednak ja znalazlem wklad z nowej linii kratki MBM. Koszt ok. 300 zł mniej. I tu pojawia sie pytanie. Ktory wkład wybrać?. A może coś innego tego typu? Zależy mi na nowoczesnym wyglądzie szyby kominka. Pozdrawiam i licze na pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Nie robi się DGP na nieocieplonym poddaszu. Koszt dodatkowej izolacji DGP jest zbliżóny do kosztów ocieplenia poddasza.

Wiesz po czym, jadąc zimą przez wsiei miasteczka poznać kto ma zrobione taka jak Ty ? Po pięknie odśnieżonych dachach, którymi ucieka ok. 70-80 % ciepła z DGP ...

Ideałem było by ocieplić połać dachową i dodatkowo ogacić jeszcze przewody DGP (ich izolacja 2 cm wełną jest po prostu marna).

 

Dzięki za odzew. No teraz wiem już znacznie więcej. Na razie docieplę sam rurarz. Powiedz mi, czy kłaść/owijać rury samą wełną, czy też dawać jakieś jak to nazwę ekrany/folię aluminiowe, czy coś w tym stylu.

Z tym sterowaniem to deczko cena zabija, ale przynajmniej wiem, że jest coś takiego. A powiem mi jeszcze, czy dmuchawa o wydajności 650m3/h jest dla mnie wystarczająca i jak często powinno się czyścić/wymieniać filtr w turbinie i jak się to robi?

Dziękuję i pozdrawiam!

Edytowane przez Mario430
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem na etapie budowy domu i stoję przed wyborem kominka do salonu. Dom ogrzewać będę piecem na ekogroszek a kominek będę używał tylko kilka razy w miesiącu wieczorami tak dla wprowadzenia fajnej atmosfery. Nie potrzebuje płaszcza wodnego, nie potrzebuje wielkiej mocy ponieważ jak będę palił w kominku to w piecu gasił nie będę a że w salonie zamontowany będzie termostat zmniejszy moc podłogówki i temperatura się nie podniesie zbytnio.

 

Przerażają mnie te moce 14 KW - widzę, że takie się najlepiej sprzedają na allegro (mój piec na ekogroszek ma 10 KW ). Co byście mi polecili w przystępnej cenie? Najbardziej podobają nam się z żoną kominki narożne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć wszystkim,

zastanawiałem się czy założyć nowy wątek, ale może tutaj mi ktoś pomoże.

od dłuższego czasu przeglądam forum ale nadal mam mętlik.

mam domek drewniany, może maks 80m2, piętrowy:

parter salon z kominkiem i kominem centralnym+łazienka +otwarta na salon kuchnia, prawie aneks

piętro: dwa pokoje.

Góra w części już jest docieplona z zewnatrz w przyszłym roku będzie reszta, dół to pojedyńcze brusy i być może jakaś wełna od środka pod boazerią, ale w przyszłym roku będą docieplone od zewątrz wełną "10".

Chciałbym wymienić kominek z cegły który kompletnie nie daje ciepła, na wkład, mam już ogrzewanie gazowe, ale zbyt dużo kosztuje przy jeszcze niedocieplonym domu, wymyśliłem więc wkład kominowy + dgp na góre do pokojów.

"Mój" spec od grzania, namawia mnie na płaszcz wodny, skoro mam już kaloryfery z płynem i piecyk gazowy, ale uważam, że w domku "letniskowym" w którym palone będzie tylko weekendowo a i to nie co każdy weekend, chyba nie ma sensu iść wkoszty płaszcza wodnego.

więc jestem prawie zdecydowany na wkłąd powietrzny ale nie wiem jaki, zastanawiam się nad: kratki.pl - Antek 10kW, Maja 12kW, Eryk 12kW - każdy z nich z dolotem + glass, ewentualnie coś Lechma, myślałem o Uniflamie ale naczytałęm się, że to stare konstrukcje, aczkolwiek sprawność mają całkiem dobrą.

Myslę, o kwocie ok 2500zł, wydaje mi się, że do sezonowego palenia weekendowego chyba nie ma sensu kupować droższego, oczywiśce, na weekendy gaz byłby raczej uzupełnieniem, bo mam sporo drewna póki co więc bym chciał dłużej palić, ale przede wszystkim tylko na weekendy.

i teraz nie wiem na co się zdecydować, czy Antek, Maja, Eryk będą wystarczające? czytałęm o tym, że mocno nieszczelne i że raczej budżetowe do wyglądania niż palenia, aczkolwiek czytałem też pozytywne opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Wraz z żoną jesteśmy w trakcie budowy domu i przyznam się szczerze, że mało się na tym znamy :sick: Czy ktoś z forumowiczów może mi powiedzieć, czy anemostat z tego sklepu: [LINK DO SKLEPU MODEROWANO - NIE PYTASZ O MODEL, ALE POKAZUJESZ CAŁY SKLEP]

jest godny polecenia? Znajomi w tamtym roku budowali bardzo duży dom, w którym na dole ma znajdować się sklep i we wszystkie produkty do wentylacji i klimatyzacji zaopatrywali się właśnie tam.

Edytowane przez joliska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam, jesteśmy przed budową domu, czy można prosić Praktyków o opinię w sprawie wyboru kominka -z płaszczem wodnym czy z nadmuchem?

- domek z poddaszem użytkowym: 140 m2

- ogrzewanie podstawowe: gazowe

- kominek jako ogrzewanie alternatywne, wykorzystywany weekendowo, ok. 30% czasu

 

Nie chodzi o kasę inwestycji -wiadomo, że z płaszczem wodnym będą droższe. Chodzi o sprawność, czystość, wygodę, itp. Czy wodne oprócz ceny mają rzeczywiście dużo innych wad, ew. jakich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto doradzi jaki wkład do małego domu drewnianego

 

Potrzebuje go jako alternatywne źródło ciepła choć może się zdarzyć że będzie używany jako główne, zapotrzebowanie na ciepło mam obliczone na niecałe 4kw mały domek drewniany użytkowany weekendowo 80 pare metrów.

Problem w tym że nigdzie nie mogę znaleźć wkładów mniejszych niż 6-7 kw a ich moc minimalna zaczyna się tam gdzie mi jest potrzebne dopiero przy -20

Podejrzewam że przy 0 stopniach ogrzewanie takim wkładem będzie powodowało bardzo szybkie przegrzanie pomieszczeń

 

Najbardziej odpowiedni jaki znalazłem to Dovre zen 100 ale nie wiem czy to jest dobry wybór

Edytowane przez offan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że kominek to nie żarówka że naciskasz guzik i ciągnie zawsze 60W. Moc zależy od tego ile i jakiego drewna włożysz. Polecam kozę, do małego drewnianego domku i małym zapotrzebowaniu zdecydowanie będzie przyjemniejsza i kozy są mniejsze od kominków, więc nie włożysz góry drewna :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że kominek to nie żarówka że naciskasz guzik i ciągnie zawsze 60W. Moc zależy od tego ile i jakiego drewna włożysz. Polecam kozę, do małego drewnianego domku i małym zapotrzebowaniu zdecydowanie będzie przyjemniejsza i kozy są mniejsze od kominków, więc nie włożysz góry drewna :)

 

racja, albo mały piecyk na pellet który sam zmoduluje swoją moc aby utrzymywać zadaną temperaturę np 20*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje nie ciągania zawsze tyle samo ale producenci podają moc minimalna myślałem że to jest minimalna moc przy najmniejszym ogniu po prostu

piecyk na pellet odpada żona by mnie zabiła, ma być kominek

co do kozy raczej też odpada , domek co prawda mały ale u góry są sypialnie chciał bym doprowadzić tam ciepło z DGP kozą tego nie zrobię

 

a co sądzicie o tym dovre, dość mały niewiele większy od kozy, podłączenie powietrza z zewnątrz, tylko nie wiem o co chodzi z tą obniżoną komorą spalania jak potem popiół wyjmować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto doradzi jaki wkład do małego domu drewnianego

 

Potrzebuje go jako alternatywne źródło ciepła choć może się zdarzyć że będzie używany jako główne, zapotrzebowanie na ciepło mam obliczone na niecałe 4kw mały domek drewniany użytkowany weekendowo 80 pare metrów.

Problem w tym że nigdzie nie mogę znaleźć wkładów mniejszych niż 6-7 kw a ich moc minimalna zaczyna się tam gdzie mi jest potrzebne dopiero przy -20

Podejrzewam że przy 0 stopniach ogrzewanie takim wkładem będzie powodowało bardzo szybkie przegrzanie pomieszczeń

 

Najbardziej odpowiedni jaki znalazłem to Dovre zen 100 ale nie wiem czy to jest dobry wybór

Właśnie wywaliłem zlasowany Dovre po 10 latach grzania. W jego miejsce wstawiamy prosty wkład stalowo szamotowy...Coś małego szukaj w Hajduku czy Pamie . Prosta, solidna konstrukcja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko informacyjnie, może się przyda, bo tutaj marudziłam o kominek. Kupiłam u Ktotatki Bef flat 7 , płyciutkie toto, na jeden rząd brykietu :), na ścianie powiesić można. W pierwszej chwili byłam nieco przerażona, jak przyjechał, że to zabaweczka i ozdóbka, dość kosztowna, zwłaszcza, że wykonawcy narzekali, co to za kominek, co dwu chłopa przeniesie ;).

No trudno, doczekałam do sezonu i zaczęłam testować. Chałupa szkielet 160 m2, w dachu 45 cm wełny, na ścianach od 30 cm do 50 cm, w podłodze, wiszącej, - 28 cm. Reku. Jeden kanał doprowadzający ciepłe powietrze znad kominka na górę, na korytarz, w pionie kawałek. Kominek pośrodku chałupy, można zobaczyć w wątku u mnie .

Jak wrzuciłam o 10 wieczorem 8 kostek brykietu, nic nie hajcowało, pięknie żarzy, powietrze na ful, to rano o 6 miałam jeszcze dwa razy po 1/3 kostki i 22 stopnie w chałupie - wszędzie. Wtedy w nocy było poniżej zera, a 22 stopnie w nocy to dla mnie za dużo, umęczona się obudziłam.

Dzisiaj wrzucam po jednej kostce co 3 godziny, może rzadziej i mam około 20 stopni.

Jestem zadowolona.

Tylko jak ja mam usuwać ten popiół, przymusowo kominek wygaszać i ile czekać?

 

 

Aha, kominek jest śliczny, naprawdę z wyglądu zabaweczka, Jotul kumpla męża wygląda jak przeniesiony z maszynowni :p

 

i chyba ma mniejszą szybę

:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...