Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 1 year później...
  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Będziemy niedługo kupować kominek. Dom ma 190m w parterze, będzie pompa ciepła, rekuperator i DGP. Kominek będzie spełniał rolę ogrzewania dodatkowego, ale jestem przekonana, że będziemy się dogrzewać bardzo często, wręcz stale. Do tej pory byłam nastawiona na Jotula - bardzo dobry, ale drogi, lub na Tarnavę - z tego co piszecie też dobra i tańsza. A tu znajomy kominkarz poleca Spartherma...

Z tego co się doczytałam, to Spartherm też jest dosyć drogi. Czy jest on tak dobry jak Jotul? Który polecacie, bo ja już zgłupiałam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki sta, czytałam ile się dało, dlatego byłam zdecydowana na wybór między Jotulem a Tarnawą z naciskiem na Tarnawę a tu mi facet namieszał z tym Sparthermem. Ponoć ma niezłe ceny na te wkłady i je chwali. Szukam właśnie po forum więcej informacji o tym kominku, ale niewiele jest takich konkretnych postów od użytkowników jak ten Twój o Tarnawie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jagna,

my mamy Spartherma, ale jeszcze w nim nie paliłam.

Sparthermy to wkłady niemieckie, mają bardzo dobrą opinię, takie "Jotule" wśród wkładów stalowych.

 

Tarnawa to jest wkład żeliwny, a Spartherm stalowy z szamotką.

Szamot dłużej się rozgrzewa, ale i dłużej trzyma ciepło, więc jest dobry przy dłuższym grzaniu.

 

 

znalazłam dla Ciebie taki wątek - trochę stary, ale może Ci pomoże w wyborze:

 

http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=6523&highlight=spartherm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonikuś, dzięki :D

Wczoraj w nocy przekopałam całe forum na ten temat i zaczyna mi się ten Spartherm coraz bardziej podobać. Nie ulega wątpliwości, że te wkłady są bardzo urodziwe, ale mam jeszcze wątpliwości:

Po pierwsze nie wiem czy lepszy jest żeliwny, czy stalowy z szamotką, bo się nie znam.

Po drugie moce innych kominków są zawsze wyższe - 14 i 16 kW a Spartherm ma maksymalnie 11kW. Ktoś pisał, że to celowe zaniżanie, żeby łatwiej było wejść na rynek. Jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jagna, a ja Ci polecę Hark. Kominki są z szamotką, ze szczelną szybą, z możliwością doprowadzenia powietrza z zewnątrz, z możliwością podłączenia różnych urządzeń grzewczych (na ekspozycji w salonie w połączeniu z solarami). Same wkłady są wprawdzie drogie, ale z robocizną i obudową wychodzi taniej niż np. Hajduk. Jak masz ochotę - to mają salon w W-wie na ul. Połczyńskiej (okolice Tesco). A instalacja wraz z obudową trwa jeden dzień i jest super.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego " :wink: :wink: :wink: " hmm? Domyślam się, że użytkownik Tarnawy? Ale czemu nie? Tylko uzasadnij swój głos :p

-bo polskie (trza promować nasze wyroby, dobre wyroby :wink: )

-bo monolityczny odlew żeliwny (bez śrub, uszczelek, itd)

-bo sprawdzony prze wielu użytkowników

-bo ma świetnie rozwiązany dopływ powietrza do komory spalania

 

Jak pierwszy raz zobaczyłem tarnawę to wcale mi sie nie podobał ten wkład. Teraz jednak uważam, że jest oryginalny i inny od wszystkich francuzów z "rzeźbiobymi końmi, płomykami, rybimi łuskami, itd :wink:

Po prostu jest super i pięknie wygląda w rustykalnej obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jagna,

chcielismy mieć kominek nowoczesny, a wkłady żeliwne pasują mi do rustykalnych.

Nie podobają mi się w nich także te rózne "ozdóbki".

Jakoś zupełnie do mnie nie przemawiały.

 

Spartherm nam się podoba, jest bardzo dobrej jakości i polecił nam go ktoś, kto nam robił kominek.

Myślę, że był bezstronny w swojej opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magdzia, Harka to ja w ogóle nie znam. Ale obejrzę sobie. Dzięki.

Echo, jeżeli chodzi o Tarnawę, to ja wcale nie mówię, nie, choć nie przeczę, że urodą Spatherm ją przewyższa, mimo, że on Niemiec a ona Polka, jak to możliwe...? :o :wink:

Sonika, a o jakiej mocy masz kominek? Bo nadal nie wiem dlaczego w Spathermie są one tak niskie w porównaniu choćby właśnie z Tarnawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magdzia, Harka to ja w ogóle nie znam. Ale obejrzę sobie. Dzięki.

Echo, jeżeli chodzi o Tarnawę, to ja wcale nie mówię, nie, choć nie przeczę, że urodą Spatherm ją przewyższa, mimo, że on Niemiec a ona Polka, jak to możliwe...? :o :wink:

Sonika, a o jakiej mocy masz kominek? Bo nadal nie wiem dlaczego w Spathermie są one tak niskie w porównaniu choćby właśnie z Tarnawą.

Jaki tam niemiec :roll: robione sa w Polsce, niedaleko trojmiasta.Podobno, Niemcy maja jakies bardziej rygorystyczne normy, albo cus, i dlatego pisza ze moc jes nizsza niz faktycznie, tak mi tłumaczył kominiarz.Ja mam Fondisa, podobno cudo, mercedes itd, na razie wiem, ze kupe kasy kosztował.O efektach sie przekonam niedługo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi to kiedyś tłumaczył, ale nie pamiętam( chyba coś było o mocy nominalnej i jakiejs tam....), w każdym razie wyszło na to, że te nasze 11, to dużo więcej.

Mamy Varię 1V.

 

A poza tym, jest tu na Forum trochę speców od kominków - może ktoś się wypowie.

 

Hallo - jest tu ktoś kto odpowie Jagnie mniej zawile niż ja????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>-bo ma świetnie rozwiązany dopływ powietrza do komory spalania

A na czym to rozwiązanie polega? Bo z tego co pamiętam to Tarnawy właśnie nie mają oddzielnego podłączenia dla czerpni a tylko takie kratki od spodu z przodu, gdzie "w okolice" można doprowadzić dopływ powietrza do spalania. Czyżbym się mylił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jagna ja też mam tarnavę i to w nowoczesnej obudowie (zdjęcie w stopce). Paliliśmy nim całą zimę, mokrym drewnem, dom był nieocieplony, w trakcie ocieplania poddasza, temperatura w domu była ok. 18 stopni. Z czystym sercem mogę polecić ten wkład, długo się nagrzewa ale i bardzo długo trzyma temperaturę. Pisałam już nie raz jak to moi budowlańcy podkładali do kominka o 18-19 wieczorkiem a rano 7-8 odpalali od żaru. Szyba też się nie brudzi, doprowadzenie powietrza do kominka jest super rozwiązane, jest popielnik więc łatwo się czyści, kominek bardzo szczelny, cena przystępna no i wogóle och i ach.. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majka, jest to istotna uwaga.

gosia@ - dzięki.

Sonika, wszystko co piszesz jest dla mnie jasne i zrozumiałe. Na dodatek pokrywa się z tym o czym napisała gosia@ :D :D

radex, dziękuję, cieszy mnie to niezmiernie :p

joola, słyszałam wiele dobrego o Tarnawach i nadal się nad nią zastanawiam, dziękuję za opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Jooli

Czy masz tarnave z płaszczem czy tylko dpg.

acca5, nie, nie tarnava to nie termokominek. Kiedyś sama zastanawiałam się nad kominkiem z płaszczem (dokładnie chciałam makroterm), ale ostatecznie wybraliśmy tarnavkę z rozprowadzeniem ciepła.Z tego co pamiętam, to Majka ma kominek z "płaczczykiem" (CTM-chyba), więc ją ew. podpytaj o walory użytkowe tego cuda. :wink:

Jagna- moja opinia jest typowo babska :wink: dodam jeszcze, że nie trzeba do Tarnavki zbyt często dokładać drewienek a to też chyba duży plus :wink:

A tutaj, co nieco do poczytania na temat tarnavy, ale pewnie już trafiłaś na ten wątek :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...