Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jaguś niezmaco :wink:

 

TomaszK, Tarnava a Makroterm, to dwa różne wkłady. Pierwszy służy do ogrzewania domu ciepłym powietrzem, tym drugim prócz ogrzewania pomieszczeń możesz podgrzewać wodę użytkową. Ponieważ mam gaz ziemny, po przeliczeniu samego kosztu wkładu i montażu całego sytemu, oraz po przemyśleniach: "a co będzie jak nam się znudzi palenie w kominku", wybrałam zwykły kominek. Ale np. mój sąsiad policzył w drugą stronę: koszt przyłączenia gazu, piec...wybrał kominek z płaszczem wodnym (robiony u jakiegoś lokalnego speca) i ogrzewanie prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierajac wkład kominkowy zwracam uwage na : nawiewy powitrza na szybe [ czyste szklo bez szorowania co 2-3 dni ] [Tarnava nawiew na 3 strony , Spartherm 2 strony, Ambiente 3 strony, Jotul 1 strona "góra" ] , doprowadzenie tlenu do spalania [ Tarnava + , Spartherm + , Jotul + , Hajduk + , Brunner + ] , czas spalania z jednego załadunku drewna , sposób wyjmowania popiołu ..... Popielniki typu "spartherm" podnoszone do góry sa praktyczniejsze przy okresowo przerywanym spalaniu. Posiadają jednak powna zalete wieksza pojemnośc na popiół . Najwiekszy pipielnik w naszej oferci wystarczy na spalenie jednorazowo 70 kg drewna czyli ok 20 godzin palenia we wkładzie o moc 10-11 kW . Najciekawsza forma "popielnika" to odprowadzenie go rura do piwnicy tylko kto teraz buduje domy z piwnicami... Darek B http://www.kafle-kominki.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sposób usuwania popiołu to jedyny element który nie pozwala mi jeszcze podjąć ostatecznej decyzji. Wcześniej zadałem pytanie o kwestię popielnika (szuflady) we wkładzie. Człowiek od kominków u którego ogladałem rózne wkłady, sugerował właśnie świadomie zrezygnować z popielnika. Argumentował nastepująco:

 

Obecność popielnika (szczególnie przy jego małych wymiarach), rusztu, zmusza do jego regularnego opróżniania ze względu na dostęp powietrza. We wkładzie Tarnawa Retro 12kW nie ma popielnika, dno wkładu jest gładkie i równe na całej powieżchni komory spalania. Krawędź dolna (pod drzwiami) jest dosyc wysoka dzieki temu można pozwolic sobie na wiekszą ilość popiołu zalegającego na dnie. Powietrze do spalania podawane jest wyżej i warstwa popiołu nie przeszadza w prawidłowej pracy. Podobno dzieki temu można zdecydowanie żadziej usuwac popiół i ze względu na płaskie dno łatwo jest usuwać go za pomocą szufelki.

Jednakże aby oczyścić wkład z popiołu trzeba wygasić ogień - niestety. Chociąż podobno we wkładach z popielnikiem aby pożądnie sprzatnąć popiół też trzeba go wygasić - podobno.

 

Co o tym sądzicie, ile prawdy w tych wypowiedziach sprzedawcy a ile propagandy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee tam... Mam Tarnawę 18 z popielnikiem i spoko opróżniałem co kilka dni... A jak ogień nie wygasał to wykonaniu paru ruchów posuwisto - zwrotnych pogrzebaczem popielnik sie zapełniał i fru go do kosza :) I jaka wygoda przy rozpalaniu kominka przy uchylonym popielniku ! Zero dymu, smrodku a rozhajcowywało się aż miło ! Turbo :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doswiadczenia uzytkowania Tarnawy 18 kw przez dwie ostatnie zimy, wynika, że usuwanie popiołu to nie jest chyba problem w zadnym wkładzie.

 

Jesli usuwanie popiolu miałoby byc problemem, to prosze sie zastanowic nad wnoszeniem drewna, jego wkladaniem, zapalaniem w kominku itp.

 

Nie przesadzajmy wiec z trwającą kilkanascie sekund operacją wysypywania popiołu z popielnika i nawet jego zgarnianiem z narozników wkladu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jagna, ja na samym początku byłam pewna, że będę miała kominek z płaszczem wodnym :wink: , potem jak już byłam pewna, że będzie jednak zwykły, to znowu byłam pewna, że będzie Jotul i to panorama na dokładkę :wink: A potem "dopadłam" wątek o Tarnavie...posłuchałam użytkowników, porównałam ceny i ...Nie żałuję wyboru :D Jaguś, nie chcę Ci mieszać ale...namieszam :wink: Znajomi mają czeski wkład... Blanzek się nazywa...bardzo ładny...panoramiczny...cenowo podobny do Tarnavy...też są zadowoleni :wink: Chociaż w ich kominku drewienko pięknie wysuszone spalało się szybciej niż moja mokra brzózka :roll: .

a powinno palic sie dluzej???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dotąd opinie "palaczy" w kominkach były takie, że w kominku powinno się palić dwu letnim drewnem. Jest ponoć bardziej kaloryczne, mniej popiołu wytwarza, mniej kopci... :roll: Ja paliłam świeżutką brzózką i też nie narzekałam, znajomi wysezonowanym drewnem i sami się dziwili, że tak szybko się spala. Nie wiem czy to wina wkładu czy drewna :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, ja to rozumiem, że ekonomicznie-ekologicznie. Ja tylko chciałam powiedzieć, że w Tarnavie można palić suchym ale i mokrym drewnem (nie drzewem, bo już uciachane, porąbane... :wink: ) i tak samo można uzyskać ciepło w domku. Domyślam się, że mokre bardziej smoli komin czy sam wkład ale niewiele osób jest w stanie sezonować drewno przez dwa lata, skoro po pierwsze, na początku budowy to nawet o tym nie myślą, bo mają "większe" problemy, po drugie nawet nie wiedzą, że tak trzeba, po trzecie niekiedy od momentu decyzji o budowie do momentu zamieszkania mija niekiedy tylko rok :wink: Jak napisałam, paliliśmy przez pierwszą zimę mokrą brzozą i naprawdę paliło się super, wkładu jakoś specjalnie nie brudziło, popiołu za wiele nie zostawało, temperatura jak na nieocieplony dom była b.dobra. Tak polecił nam znajomy leśniczy, ale powiedział też, że tylko brzoza ma takie właściwości, oczywiście lepszy od mokrej brzozy będzie wysezonowany grab ale gdzie w sezonie (a my akurat właśnie wtedy przypomnieliśmy sobie, że trzeba kupić drewno :oops: ) dostać wysezonowany grab...no chyba, że za jakąś kosmiczną cenę ale wtedy już nie jest ekonomicznie :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...