Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ten cały zament związany z wyborem kominka już mnie dobija to jakieś wariactwo. W czym wybierać zeby było dorze, jaka ma byc ta moc, jaka marka, co powinien posiadać wkład: popielnik, regulacje powietrza, żeliwny czy może stalowy, a może zwykły lub panorama. Zgroza tyle do wyboru, jeżeli podoba mi sie wizualnie to parametry są nie właściwe.

Czy wszyscy mają ten problem?, a może my jesteśmy nie zdecydowani.

Na co zwrócić największą uwagę przy wyborze, czy ktoś może podpowiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy jest... taki który można zabudować BEZ KRATEK W CIEPLEJ OBUDOWIE czyli wytrzyma w takich warunkach w jakich większość wkładów kominkowych P O P Ł Y N I E . Taki wkład w zabudowie z oddawaniem ciepła przez powietrze typu DGP wytrzyma bardzo bardzo długo . Dodatkowo musi mieć pobór powietrza do spalania z poza domu , czystą szybę , wysoką sprawność , możliwość płynnej regulacji spalania . Darek B http://www.kafle-kominki.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idac za ciosem, jaka marke i model polecilibyscie do ogrzania domu 156m2 w systemie zwykłej emitacji ciepła na parterze (90m2 uklad domu jest otwarty - latwy do ogrzania), natomiast poddasze (60m2) poprzez grawitacyjne ogrzanie (wyprowadzenie rury z czopucha kominka - przebicie przez strop i wystawienie kratki w centralnym punkcie przedpokoju na poddaszu - odleglosc od kominka do kratki wywiewnej - 3m. Mysle ze takie rozwiazanie jest najlepsze, przy zalozeniu ze domyslnym ogrzewaniem domu bedzie piec na gaz ziemny, a kominek tylko bedzie dogrzewal w zimne wieczory lub przy braku finansow na gaz :) Co o tym sadzicie? i jaki wklad bylby najlepszy. Myslalem o tarnavie Comfort 16kW.

licze na wszystkie opinie a takze na opinie ekspertow w tej dziedzinie. z gory dziekuje.

DaroR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Mam dylemat co do marki wkladu. Polski ? norweski ? podobno francuskie nie sa za dobre. Znajomi mi polecaja Ovre lub Tarnave ale inny znajomy ma tez Kornaka duzo tanszego i go chwali . Chodzi mi o cene tak do 3 tys. Kominek ma byc dodatkowym zrodlem, natomiast glownym zrodlem jest gaz. Powierzchnia do ogrzania ok. 120m3 czyli moc pewnie okolo 13kw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dylemat co do marki wkladu. Polski ? norweski ?... Chodzi mi o cene tak do 3 tys. Kominek ma byc dodatkowym zrodlem, natomiast glownym zrodlem jest gaz. Powierzchnia do ogrzania ok. 120m3 czyli moc pewnie okolo 13kw.

 

To już sobie odpowiedziałeś - na Jotula czy Spartherma nie wystarczy, pozostają rodzimi producenci min. Hajduk, Tarnawa, wspomniany przez Ciebie Kornak i inni. Nawet na tej "półce" trudno zmieścić się w 3 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my wybralismy polska Tarnave..

czytalam opinie forumowiczow - nie sa takie zle ;)

zamierzalismy kupic 14 KW poniewaz w naszym przypadku to kominek czysto rekreacyjny..jednak dalismy sie namowic na 18 KW...z wrodzonego lenistwa :oops: wklad jest sporo wiekszy i nie trzeba bedzie drobno drzewa rabac :lol:

przy kompleksowej usludze z montazem dostalisym Vat 7 % wiec wklad wyszedl nas ok.3500

jak z uzytkowaniem? napisze za rok :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nas jutro przyjedzie wraz z instalatorem :o) kominek powietrzny Lechma-14KW z szybą pryzmatyczną za 3.300.Do tego dojdzie koszt montażu 300zł+doprowadzenie powietrza od spodu -150 +przepustnica 140.

W sumie niezła sumka się uzbierała .Jeszcze przed nami będzie zabudowanie tego żelastwa :o)

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Najlepszy jest... taki który można zabudować BEZ KRATEK W CIEPLEJ OBUDOWIE czyli wytrzyma w takich warunkach w jakich większość wkładów kominkowych P O P Ł Y N I E . Taki wkład w zabudowie z oddawaniem ciepła przez powietrze typu DGP wytrzyma bardzo bardzo długo . Dodatkowo musi mieć pobór powietrza do spalania z poza domu , czystą szybę , wysoką sprawność , możliwość płynnej regulacji spalania . Darek B http://www.kafle-kominki.pl

 

Czyli np. jaki? (jakie?) Może jakieś konkrety? Co sądzisz na temat norweskich wkładów Northstar Ni22, Ni25?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jak się ma moc do rzeczywistego pożytku z kominka. Byłem dzisiaj w jednym sklepie, w którym sprzedawca tłumaczył mi, że spartherm bravo o mocy 6,5 KW zupełnie wystarczy do ogrzania moich 115 metrów kwadratowych. Podoba mi się te wkład do tego cena w miarę (5.000) Boję się że jest jednak za słaby. Z drugiej strony pokazywał mi naprawdę niewielkie gabarytowo kominki o olbrzymiej sprawności. Trochę mu nie wierzę, - ale z drugiej strony?.

Czy ktoś uzytkuje wkłady Starthermu i jakie ma doświadczenia. Może wypowiedzą się jacyś fachowcy bo nie wiem co myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niezbyt fachowo, ale za to obrazowo.

 

To czy ogrzejesz dom kominkiem z DGP nie zależy, aż tak bardzo od mocy, jest ona ważna, ale:

 

WAŻNIEJSZA JEST CYRKULACJA POWIETRZA.

 

Jeżeli nie zrobi się kratek wentylacyjnych lub szczelin o odpowiedniej przepustowości np. pod drzwiami do pokoi to co ci po większej mocy kominka.

 

Jak się popatrzy na niektóre filmy łamerykańskie to widać, jak mają w takich domach z DGP kratki (takie fikuśne, łozdobne z żeliwa) o wymiarach prawie 30x30 cm.

 

Co z tego, że twój kominek będzie tłoczył grawitacyjnie gorące powietrze do góry, jak chłodniejsze nie będzie miało powrotu do kominka by się ogrzać i wszystko stanie.

 

To tak jakby ktoś się dziwił, że ma grzyba w łazience, gdzie nie dał otworów wentylacyjnych w drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego, że twój kominek będzie tłoczył grawitacyjnie gorące powietrze do góry, jak chłodniejsze nie będzie miało powrotu do kominka by się ogrzać i wszystko stanie.

Czy to oznacza, że kominki wykorzystujące tylko powietrze z zewnątrz nie są zbyt sprawne?

Czy turbina wymuszająca nawiew ciepłego powietrza do innych pomieszczeń nie będzie wystarczajaca?

Czy zatem powinienem dodatkowo doprowadzić powietrze również z pomieszczenia w którym stoi kominek? Wydaje mi się, że niektóre wkłady maja bardzo oganiczone możliwości zasysania powietrza z wewnątrz. Po lekturze również forum uznałem, że najlepiej doprowadzać powietrze wyłącznie z zewnątrz.

Czy naprawdę powinienem kupić wszystkie dzrwi wewnętrzne z kratkami wentylacyjnymi jak do łazienki? - dziwne.

 

I jeszcze jedno Darek B napisał, że wkład ma mieć wysoką sprawność! - to chyba nie jest równoznaczne z mocą?

 

O matko im więcej czytam tym mniej wiem.

Przyznam, że z innymi wątpliwościami w trakcie trwania budowy było odwrotnie. Na ogół lektura pomagała zrozumieć.

Znalazłem wątek "Kominki nasze" może mnie oświeci - ale kiedy ja to przeczytam tam jest ze 30 stron, a od rozpoczęcia budowy (marzec 2007) dopiero jest drugi wieczór na forum. Do tego urodził mi sie syn, a kolejny szczebel kariery zawodowej niedługo będzie za mną. Jak na to wszystko budowa dotąd poszła chyba nieźle chociż gdybym więcej czasu spędzał na forum pewnie mogłoby być lepiej.

 

Dzieki za to co dotąd wyczytałem ale proszę podpowiedzcie - kupić tego Spartherma 6,5 KW czy nie?? Dzieki za to co dotąd wyczytałem ale proszę podpowiedzcie - kupić tego Spartherma 6,5 KW czy nie?? Tak naprawde mogę go mieć dużo taniej jak w sklepie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...