Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

sawis ja tez tak mialem tydzien temu ,nie wiedzialem na co sie zdecydowac a jak juz sie zdecydowalem na Tarnave ,kaksa w kieszen i do sklepu .ale do domu wrocilem z Dovre :)

polecam swojego sprzedawce ,mlody czlowiek ale wie o czym mowi a co do cen to napewno sie dogadacie jest naprawde elastyczny

a to jego strona http://www.kominkikomo.pl/

 

Dzięki za namiary. Może faktycznie warto się skonsultować.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam sparke varm boczna szyba bez szprosu , wykonanie extra , nie powiem , ale szybko sie spala drewno (2-3 godz),duzo ciepla daje.

wzialem go bo mi sie podobal z wygladu.

Myslalem o tym ze szprosem , ale w koncu zdecydowalem sie bez , i nie zaluje , wklada sie do niego drewno znacznie bezpieczniej z boku.Bezpieczniej bo nic nie wypada od przodu , a nie mam zadnego podkominkowego zabezpieczenia typu plytki lub blacha , odrazu podloga drewniana.

Jesli chcesz bic rekordy w utrzymywaniu zaru to nie jest to wklad do tego.Pali sie w nim jak w ognisku , mozna zdusic ciag , ale tylko troszke.

Jest za to ladny , i wykonany 1 klasa.

 

Jak 2-3 godziny i nie ma drewna :o .

Ja mam Jotula Harmony 18 i jak zaladuje 3/4 wkladu to po 12 godzinach mam zar i dopiero dokladam nastepna porcje :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mam taki sam problem.

Niby doprawadzenie powietrza z zewnątrz zaczyna być standardem, jednak do tego standardu jakoś nie chcą produkować kominków.

Te które już znajde dostosowane to albo trzeba dać z 7-8tyś albo się nie podobają.

Główna przeszkoda to rączka do otwierania drzwiczek. Szukam wkładu, który będzie miał rączkę do otwierania jakość ładnie schowaną - może być coś a'la wkłady Fonte-Flamme. Nie chcę mieć coś a'la Maja

 

Z innych wymagań:

- wspomniane doprowadzenie powietrza z zewnątrz

- możliwość stosowania w systemie DGP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze no to może doradźcie mi jaki potrzebuję kominek:

moje założenia jakie muszą być spełnione:

- chce grawitacyjnie ogrzewać 3 pomieszczenia od kominka góra 1 m rura do każdego, pomieszczenia na tym samym poziomie, pierwsze piętro

- ma obsłużyć podawanie świeżego powietrza od spodu

- bez płaszcza wodnego

- kominek będzie zamontowany w roku więc może być panorama lub z boczna prawa szyba

- pomieszczenia do ogrzania 3 o wym. dł 600 x sze 450 x wys 275 każde

- palone będzie w celu dogrzania, żadne tam ciągłe palenie

 

Chcę wydać około max 3tys na wkład. Czy to może za mało. ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mam taki sam problem.

Niby doprawadzenie powietrza z zewnątrz zaczyna być standardem, jednak do tego standardu jakoś nie chcą produkować kominków.

Te które już znajde dostosowane to albo trzeba dać z 7-8tyś albo się nie podobają.

Główna przeszkoda to rączka do otwierania drzwiczek. Szukam wkładu, który będzie miał rączkę do otwierania jakość ładnie schowaną - może być coś a'la wkłady Fonte-Flamme. Nie chcę mieć coś a'la Maja

 

Z innych wymagań:

- wspomniane doprowadzenie powietrza z zewnątrz

- możliwość stosowania w systemie DGP

Moj ma nakladana raczke i bardzo jest to wygodne .

 

Co do ceny uwazam ze warto dac takie pieniadze ze wzgledu na bezpieczenstwo i niezawodnosc.

 

Bo co bedzie jesli kupi sie tanie ustrojstwo zabuduje a on np peknie :lol:

 

 

Jedno co mozna doradzic to szukajcie duzych i glebokich wkladow bo naprawde to sie sprawdza u mnie smialo wchodzi olbrzymia kloda chyba do 60 cm dluga :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Ja po zsięgnięciu rad i porad zdecydowałem się na wkład http://www.kratki.pl

Mnie jest potrzebna troszkę większa moc więc wybrałem Amelię 24kW.

Ja wybrałem Amelię z dwoma szybkami.

Najbardziej zdziwił mnie osobiście jeden z wyknawców który chciał udowodnić mi że wkład o mocy max. 14 KW jest w stanie "wyprodukować" tyle samo energii cieplnej co wkład o mocy 24 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Ja po zsięgnięciu rad i porad zdecydowałem się na wkład http://www.kratki.pl

Mnie jest potrzebna troszkę większa moc więc wybrałem Amelię 24kW.

Ja wybrałem Amelię z dwoma szybkami.

Najbardziej zdziwił mnie osobiście jeden z wyknawców który chciał udowodnić mi że wkład o mocy max. 14 KW jest w stanie "wyprodukować" tyle samo energii cieplnej co wkład o mocy 24 kW.

Też się zastanawiam nad Amelią 24 2 szyby, wcześniej byłem w 100% zdecydowany na tarnavę ale do końca nie podoba mi się Design i Cena.

A jak jest z doprowadzaniem powietrza z zewnątrz do kominka(na stronie niby napisane jest że coś takiego jest możliwe ale jakoś tak do końca nie jestem pewien? :wink: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Forest-Natura chyba sobie żartujesz.

Moc z fizyki najprościej można zdefinować to jest stosunek pracy do czasu w jakim ta praca została wykonana. W przypadku urządzenia wytwarzającego ciepło za pracę przyjmuje się ilość wytworzonego ciepła w jednostce czasu.Pomijam oczywiście sprawność, kaloryczność paliwa i takie tam.

Nie chcesz chyba powiedzieć, że urządzenia o mniejszej mocy są w stanie wytworzyć w tym samym czasie więcej energii cieplnej od urządzeń o większej mocy ( bo oznakowanie mocy urządzenia nie ma sensu). I nie chodzi mi tu o moc minimalną ani max, tylko o znamionową moc urządzenia.

Nie wydaje mi się Twoje twierdzenie prawdziwe.Nie chcesz chyba napisać że piec typu "KOZA" o mocy np 6KW wytworzy więcej ciepła piec tego samego typu i rodzaju o mocy np 12 KW.

Nie pisz informacji zdawkowych po przecztaniu których nie bardzo wiadomo o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do Marcin Jogo - ja byłem przejazdem w ich sklepie firmowym i widziałem ten wkład. Mnie się podoba. Co do doprowadzenia powietrza to w spodniej częsci wkładu jest taki wlot do którego można przyłączyć zewnętrzną rurę doprowadającą powietrze. tak powiedziano mi w sklepie. Amalia dwuszybowa robiona jest narazie na konkretne zamówienie, czas realizacji nie przekracza 14 dni.

A po za tym bardzo fajnie wygląda i ma odpowiednią moc jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A wiesz co to sprawność?

Co z tego że jakieś urządzenie grzewcze wyprodukuje dwa razy tyle energii co jakieś inne, skoro może tę energię "puścić" w komin zamiast wypromieniować ją w miejscu gdzie jest usytuowane.

To pierwsza sprawa.

Drugą jest przeprowadzanie tego typu badań i określanie takich parametrów.

Całkowicie inaczej jest to robione w naszym kraju, całkiem inaczej w krajach niemieckojęzycznych, jeszcze inaczej we Francji, Norwegii, Czechach i we Włoszech.

A trzecią sprawą jest podawanie przez producenta/sprzedawcę tego co chce klient lub obiektywnych parametrów.

Dla przykładu:

czy wiesz że konkretny wkład ma moc np. 14 kW na godzinę (jaką? - średnią, drugą czy dziesiątą podczas badań) czy tyle energii dostarczy ze spalenia konkretnej ilości drewna (2 kg, 5 kg czy może 3 kg) w ciągu jakiejś dłuższej jednostki czasu?

Jesteś w stanie odczytać to choćby z instrukcji obsługi?

Nie jesteś.

Bo tego w niej nie ma.

Jest tylko podawane suche stwierdzenie że urządzenie ma moc 14 kW.

A akurat moc jest ostatnią sprawą jaką należy kierować się przy doborze wkładu kominkowego.

No ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego przy kupnie wkładu kominkowego.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A wiesz co to sprawność?

Co z tego że jakieś urządzenie grzewcze wyprodukuje dwa razy tyle energii co jakieś inne, skoro może tę energię "puścić" w komin zamiast wypromieniować ją w miejscu gdzie jest usytuowane.

To pierwsza sprawa.

Drugą jest przeprowadzanie tego typu badań i określanie takich parametrów.

Całkowicie inaczej jest to robione w naszym kraju, całkiem inaczej w krajach niemieckojęzycznych, jeszcze inaczej we Francji, Norwegii, Czechach i we Włoszech.

A trzecią sprawą jest podawanie przez producenta/sprzedawcę tego co chce klient lub obiektywnych parametrów.

Dla przykładu:

czy wiesz że konkretny wkład ma moc np. 14 kW na godzinę (jaką? - średnią, drugą czy dziesiątą podczas badań) czy tyle energii dostarczy ze spalenia konkretnej ilości drewna (2 kg, 5 kg czy może 3 kg) w ciągu jakiejś dłuższej jednostki czasu?

Jesteś w stanie odczytać to choćby z instrukcji obsługi?

Nie jesteś.

Bo tego w niej nie ma.

Jest tylko podawane suche stwierdzenie że urządzenie ma moc 14 kW.

A akurat moc jest ostatnią sprawą jaką należy kierować się przy doborze wkładu kominkowego.

No ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego przy kupnie wkładu kominkowego.

Pozdrawiam.

 

:D Forest-Natura przy zalozeniu , ze przy wyborze wkladu kominkowego stoi na pierwszym miejscu jego wartosc uzytkowa a na drugim estetyczna nie zgodze sie z twierdzeniem ze moc kominka jest ostatnia sprawa przy doborze.

Rowniez sprawnosc wkladu nie jest najwazniejszym elementem przy doborze.

 

Dla wartosci uzytkowej stoi na pierwszym miejscu niezawodnosc i trwalosc.

Jednakowo wazny jest dobor mocy kominka do ogrzewanego obiektu.

Dopiero pozniej istotna jest sprawnosc wkladu.

 

Tak wiec sprawa wyboru wkladu jest prosta :

 

1 . Wartosc uzytkowa . Przy wyborze wkladu trzeba zwrocic uwage na to czy producent udziela gwarancji na przynajmniej 10 lat .

Jezeli nie to nalezy poszukac innego producenta. Wklad kominkowy powinien niezawodnie funkcjonowac przez bardzo dlugi okres czasu i 10 lat jest absolutnym minimum.Jest rzecza niedopuszczalna wymiana wkladu po 2-3 latach i ewentualne rujnowanie konstrkcji calego kominka.

 

2. Dopasowanie . Nalezy dokladnie dopasowac moc wkladu do kubatury i izolacji ogrzewanych pomieszczen. Tutaj mozliwe i polecane jest lekkie zawyzenie obliczonej mocy o np 2 KW czyli zamiast np 14 KW wybrac 16 KW ale nie 24 KW.

 

3. Sprawnosc . Sprawnosc wkladu powinna wynosic okolo 80 % +/- 3 % .

Im wyzsza sprawnosc tym lepiej dla ogrzewania pomieszczen i naszej kieszeni.

 

4. Wszystkie parametry techniczne powinny byc oparte na normach dopuszczajacych wklad do uzytku. Kierowac sie tutaj nalezy obowiazujacymi normami EU w zakresie konstrukcji , uzytkowania i parametrow.

Jezeli producent opiera sie tylko na normach krajowych to nie nalezy korzystac z jego uslug poniewaz sa one rozczlonkowane

i nie wyczerpujace. Normy ISO 9000 nie maja zasadniczego znaczenia dla wyboru wkladu.

Istotne sa wyniki badan i certyfikaty konkretnego modelu.

Tylko na podstawie jednolitej normy mozliwe jest porownanie poszczegolnych modeli.Do normy EU mozna dolaczyc renomowane normy austriackie i niemieckie.

 

5. Na podstawie danych technicznych nalezy przeanalizowac przydatnosc wkladu oraz oszacowac stosunek wartosci do ceny.

 

6. Dodatkowo nalezy zwrocic uwage czy producentem jest firma renomowana czy tez "garazowa" , czy istnieje na rynku 5 lat czy tez 50 lat.

Ma to zwiazek z konstrukcja i rozwiazaniami oraz materialami i serwisem.

 

7. Sprzedawca powinien dobrowolnie udostepnic wszystkie dane techniczne.

Jesli kupujacy nie ma znajomosci technicznej powinien te dane skopiowac i skonsultowac ze specjalista w celu podjecia decyzji.

 

8. Jesli dla kupujacego najwazniejsze sa wzgledy estetyczne wkladu kominkowego to powinien kierowac sie innymi zasadami.

 

Konkurencja na krajowym rynku wkladow kominkowych jest bardzo duza i dlatego mam nadzieje ze moje bezstronne uwagi wplyna korzystnie na wlasciwy wybor.

 

:D Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do Marcin Jogo - ja byłem przejazdem w ich sklepie firmowym i widziałem ten wkład. Mnie się podoba. Co do doprowadzenia powietrza to w spodniej częsci wkładu jest taki wlot do którego można przyłączyć zewnętrzną rurę doprowadającą powietrze. tak powiedziano mi w sklepie. Amalia dwuszybowa robiona jest narazie na konkretne zamówienie, czas realizacji nie przekracza 14 dni.

A po za tym bardzo fajnie wygląda i ma odpowiednią moc jak dla mnie.

 

Na zdjęciach widać że ten wkład ma wlot powietrza z przodu! Czyli nie może być zasilany powietrzem z zewnątrz. No chyba że ma faktycznie od dou specjalną rurkę a wlot z przodu trzeba zaspawać :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiam nad Amelią 24 2 szyby, wcześniej byłem w 100% zdecydowany na tarnavę ale do końca nie podoba mi się Design i Cena.

A jak jest z doprowadzaniem powietrza z zewnątrz do kominka(na stronie niby napisane jest że coś takiego jest możliwe ale jakoś tak do końca nie jestem pewien? :wink: :roll:

 

Ja wybrałem Tarnravę ale też bez przekonania. Chciałem coś z boczną szybą i doprowadzeniem powietrza do spalania z zewnątrz ale nie znalazłem nic w rozsądnej cenie i Tarnava była kompromisem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Obejrzałem dokładnie stronę producenta. I oto co tam znalazłem http://www.kratki.com/product_info.php?cPath=86&products_id=1988

Proszę zobaczcie zdjęcie pioniżej które chyba nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Można zastosować dopływ powietrza z zewnątrz.

Mało tego firma oferuje jszcze taki gadżet

 

http://www.kratki.com/product_info.php?products_id=1188

Ja już decyzję podjąłem i kupuję ten wład.

Myślę że stosunek jakości do ceny też wydaje się dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Obejrzałem dokładnie stronę producenta. I oto co tam znalazłem http://www.kratki.com/product_info.php?cPath=86&products_id=1988

Proszę zobaczcie zdjęcie pioniżej które chyba nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Można zastosować dopływ powietrza z zewnątrz.

 

Jak się przyjrzeć to faktycznie chyba się da. Mam tylko nadzieję że tą przednią kratkę pod drzwiami da się szczenie zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj mnie, a zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

 

Kup zwykły tani wkład kominkowy, ponieważ jak już zamieszkasz i zaczniesz palić w kominku to stwierdzisz (tak jak prawie wszyscy), że kotłownia w salonie to porażka.

 

Kominek raz na jakiś czas, dla rekreacji ma sens. Ale kominek jako podstawowe źródło ogrzewania to nieporozumienie.

Nie piszę tego z zazdrości (mam kominek w nowym domu, miałem kominek w domu poprzednim) tylko dla przestrogi.

 

Zwróć uwagę na fakt, że intensywne dyskusje nad kominkami, wkładami, płaszczami wodnymi toczą na tym forum ludzie, którzy dopiero budują lub wykańczają swoje domy, a wcześniej nie mieli z kominkiem do czynienia.

 

Pozostali, wyleczeni z magii "żywego ognia w salonie od rana do wieczora" klną w żywy kamień, że urządzili sobie kotłownię w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kto się niby zaperzył i nie chce rozmawiać?

Wypowiedziałem swoją opinię po zamontowaniu w życiu kilkuset już wkładów kominkowych. I zbudowaniu prawie tyle samo kominków. Bardziej lub mniej grzewczych.

A to że Ty się z nią nie zgadzasz - masz do tego prawo.

 

Dla zagmatwania (rozjaśnienia dla niektórych) sytuacji - jeżeli spalisz we wkładzie o mocy nominalnej powiedzmy 8 kW, 4-5 kg drewna w ciągu 1-2 godzin przy pełnym dopływie powietrza i tym samym wyprodukujesz ok. 30-40 kW energii (1 dm3 drewna powietrznie suchego, ważący ok. 0,5 kg, dostarcza średnio ok. 4,4 kW energii).

Teraz weź tą energię i zakumuluj w szamocie, kanałach czy blokach akumulacyjnych. Efektywność ogrzewania takim wkładem będzie o wiele większa niż spalenie dwóch koszy drewna (20-30 kg) w konwekcyjnym wkładzie kominkowym o mocy dwu- czy trzykrotnie większej.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...