Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To może ja bardziej do rzeczy. Jak juz ustalicie czy moja Invicta mi pęknie czy nie, rzućcie proszę okiem na poglądowy plan moich dwu kondygnacji. Krzyżykami w kółkach zaznaczyłem miejsca gdzie zostało doprowadzone ciepłe powietrze. Rozumiem, że nie ma szans żeby jednak było tam ciepło...?

 

http://i274.photobucket.com/albums/jj245/dandi1979/parterpozmianachkr0-1-1.jpg

 

http://i274.photobucket.com/albums/jj245/dandi1979/odb_krysztal_rzut_23.gif

 

Ja zaznacze tylko, że kominkiem nie planuję grzać - od tego mam kocioł. Chciałbym jedynie żeby w miesiącach przejściowych typu wrzesień, październik, marzec, kwiecień zmienic o stopień, dwa tempoerature powietrza w domu, żeby nie było tak surowo. Kominek polanujemy głównie dla własnej przyjemności patrzenia wieczorami w ogień, ciepełko przy okazji.

 

Opiniować mądrale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...nie mozna sprowadzić tematu kominka do wkładów, których cena zaczyna się od 7000 pln

:roll:

no właśnie..

poza tym miło byłoby postawić i uwierzyc w rodzimą produkcję...czy naprawdę nie mamy solidnego producena?

bo czy nie mamy obsesji, kompleksu tylko z tym co niemieckie, szwedzkie itp..czy nie nakręcamy się sami..

ja też szukam zwykłego porządnego kominka (dwustronnego) o dużej mocy.. jeszcze nie wiemy czy z płaszczem wodnym, czy nie..

tak, wiem, jak dwustronny to już na wejściu moc mniejsza..

jakiś czas temu oglądałam bodajże kratki maja dużą wis a vis Amelię, Lechma ..

a tu czytam, że to buble..pękają? .. szok..

planuję praktycznie codzień popalać..opał rośnie na podwórku..

macie panowie jakieś sugestie..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się Spartherm Varia bh. Cena już mi się mniej podoba.. :-?

Ciekawa jestem, jakie zalety tego wkładu. Nie doczytałam w tych niemieckich pdf-ach, czy ma szczelne podłączenie powietrza z zewnątrz, no i na ile jest efektywny. Sprzedawca oczywiście zachęcał, ale chętnie poczytałabym jeszcze inne opinie (mimo lektury forum nie wyrobiłam sobie do końca zdania). Ktoś z forumowiczów ma, czy montował i podzieli się doświadczeniem? Powierzchnia ogrzewana to 160m2, parter, ma być DGP, być może nawet grawitacyjne, bo kominek jest umieszczony centralie (btw, bo ilu m można nie dawać obiegu wymuszonego?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie o obudowę.

Czy obudowa kominka ma być tzw. zimna czy tzw ciepła - grzewcza.

Jedni namiawiają mnie na zimną (podejrzewam budowlańców, którzy nauczyli się obudowywać wkłady płytą kg) a inni na obudowe szamotową (ci wydają się bardziej profesjonalni).

Kominek ma służyć do pracy sezonowej w przejściowych miesiącach.

Wybrałem wkład

http://www.uniflam.pl/?o=104

 

Co o nim sądzicie?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja bardziej do rzeczy. Jak juz ustalicie czy moja Invicta mi pęknie czy nie, rzućcie proszę okiem na poglądowy plan moich dwu kondygnacji. Krzyżykami w kółkach zaznaczyłem miejsca gdzie zostało doprowadzone ciepłe powietrze. Rozumiem, że nie ma szans żeby jednak było tam ciepło...?

 

http://i274.photobucket.com/albums/jj245/dandi1979/parterpozmianachkr0-1-1.jpg

 

http://i274.photobucket.com/albums/jj245/dandi1979/odb_krysztal_rzut_23.gif

 

Ja zaznacze tylko, że kominkiem nie planuję grzać - od tego mam kocioł. Chciałbym jedynie żeby w miesiącach przejściowych typu wrzesień, październik, marzec, kwiecień zmienic o stopień, dwa tempoerature powietrza w domu, żeby nie było tak surowo. Kominek polanujemy głównie dla własnej przyjemności patrzenia wieczorami w ogień, ciepełko przy okazji.

 

Opiniować mądrale.

temperatura na pewno sie zmieni, choc ilość wylotów jest dość imponująca.

te pomieszczenia z dolnej kondygnacji, jesli zadziałają, to wtedy gdy przymkniesz z polowę "góry""mądralo" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzyło się się tylko dwa razy, i widziałem kilka zamontowanych przez inną firmę :-? czasem też trzeba robić chałturę by żyć :-? Jeżeli ktoś chce kominek bo ma tylko być, zgadza się na to że po każdym paleniu musi myć szybę i wybierać popiół, mieć mizerną regulację spalania, zakurzoną chałupę, mizerną sprawność, ryzyko wymiany, i całość w cenie średniego wkładu... ... to jego wybór

no to ktoś ci zdjęcia do galerii dokleja 8)

bo wkładów o których sam piszesz , ze to g....., kopcą, wciągaja włascicieli do komina, smierdzą i pękają masz na oko z 50%

jak juz wspominałem, to dla mnie zaden wstyd montować także i takie produkty, jednak w kontekscie tego co piszesz, to "strzał w stopę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie..

poza tym miło byłoby postawić i uwierzyc w rodzimą produkcję...czy naprawdę nie mamy solidnego producena?

bo czy nie mamy obsesji, kompleksu tylko z tym co niemieckie, szwedzkie itp..czy nie nakręcamy się sami..

ja też szukam zwykłego porządnego kominka (dwustronnego) o dużej mocy.. jeszcze nie wiemy czy z płaszczem wodnym, czy nie..

tak, wiem, jak dwustronny to już na wejściu moc mniejsza..

jakiś czas temu oglądałam bodajże kratki maja dużą wis a vis Amelię, Lechma ..

a tu czytam, że to buble..pękają? .. szok..

planuję praktycznie codzień popalać..opał rośnie na podwórku..

macie panowie jakieś sugestie..?

 

segment wkladów stalowo szamotowych jest rozwiniety dość dobrze: hajduk, byrski, wentor, arysto, pama

gorzej jesli chodzi o żeliwne: tarnava, kratki, jakis zimpex, ekkom i dlugo, długo nic, a dalej ...koniec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o wodnym ULRICH INSTERT AI 21kW.Cena dość atrakcyjna (poniżej 4 tyś), duża moc, firma dość znana, możliwość współpracy w układzie z piecem gazowym. Czas spalanie dość krótki bo 5 godz, ale czy ma to duże znaczenie? Jak ten model się ma w porównaniu do innych kominków z płaszczem z tej półki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzyło się się tylko dwa razy, i widziałem kilka zamontowanych przez inną firmę :-? czasem też trzeba robić chałturę by żyć :-? Jeżeli ktoś chce kominek bo ma tylko być, zgadza się na to że po każdym paleniu musi myć szybę i wybierać popiół, mieć mizerną regulację spalania, zakurzoną chałupę, mizerną sprawność, ryzyko wymiany, i całość w cenie średniego wkładu... ... to jego wybór

no to ktoś ci zdjęcia do galerii dokleja 8)

bo wkładów o których sam piszesz , ze to g....., kopcą, wciągaja włascicieli do komina, smierdzą i pękają masz na oko z 50%

jak juz wspominałem, to dla mnie zaden wstyd montować także i takie produkty, jednak w kontekscie tego co piszesz, to "strzał w stopę"

Masz problem ze zrozumieniem tekstu :-? te dwa to popękały :-? a 100% ma system "czarnej szyby", wychodzący dym przy otwartych dzrwiczkach w trakcie palenia itd.

Mam troszkę skrzywione podejście :wink: patrzę pod kątem ogrzewania i wygody oraz oszczędnego wykorzystania spalanego drewna, im mniej pójdzie w komin tym taniej i czyściej w domu, mniej roboty i czasu poświęconego na obsługę kominka itd. :wink: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam:)

szukam od pewnego czasu wkładu z PW i na placu boju zostały te 2. Lechme to znamy chyba wszyscy ale czy ktos z instalatorów moze wypowiedziec sie na temat wkładów firmy Elkomatic "HIBANA" ( dane techniczne, wymogi,normy, badania,atesty są ok) ale jak jest w praktyce? Interesuja mnie te modele na niemcy lub szwecje.

Prosze o FACHOWE ODPOWIEDZI,dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie mozna sprowadzić tematu kominka do wkładów, których cena zaczyna się od 7000 pln

:roll:

no właśnie..

poza tym miło byłoby postawić i uwierzyc w rodzimą produkcję...czy naprawdę nie mamy solidnego producena?

bo czy nie mamy obsesji, kompleksu tylko z tym co niemieckie, szwedzkie itp..czy nie nakręcamy się sami..

 

macie panowie jakieś sugestie..?

 

no pisałem na początku. Nasza Tarnava.

Palę intensywnie 3 sezon jako mieszkający, a wcześniej 2 sezony w trakcie budowy.

Złego słowa na razie nie dam powiedzić.

Wybrałem taki 24kW, grzeje super w pomieszczeniach gdzie rozprowadziłem, a tam gdzie stoi to uwielbiam leżeć na gorących kaflach na podłodze :)

No i chyba to że czekałem na niego w sezonie ponad 2 miechy też świadczy za nim.

Inne czasami są dostępne od ręki z rabatem.

Ten nie był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 months później...

Witam wszystkich,

 

był już taki temat na tym forum, ale umarł bez konkretów :) Budżet - ok. 6000, najchętniej podnoszona szyba do góry, ale pewnie się nie uda w tej cenie, ewentualnie otwierana na bok (ale cała szyba, bez "słupków"); jeśli się nie da - wkład ze słupkami i bocznymi szybami. Oczywiście palenie ciągłe, doprowadzenie powietrza z zewnątrz, system "czystej szyby". Co wybrać?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dołóż jeszcze dychę i możesz się zacząć rozglądać za paleniskami trójstronnymi z podnoszonymi szybami bez szprosów, doprowadzeniem powietrza i "realnie" nie brudzącymi się przeszkleniami.

Albo zrezygnuj z takiego i za tę cenę będziesz mógł (mogła) nabyć naprawdę dobre palenisko ze standardowym przeszkleniem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jakiś czas temu miałem taki dylemat - zdecydowałem się na Spartherm Arte U70 (ale jeszcze w erze niskiego kursu euro - cena niemała, ale nie porażająca). Trójstronny wkład, szyby bez szprosów, podnoszone do góry. Nie palę regularnie, tylko rozruchowo (jeszcze nie mieszkamy). Spostrzeżenia: wygląd bardzo korzystny, delikatna prosta obudowa z kamieniem - kominek jest i będzie najładniejszym "meblem". Natomiast jeśli ktoś planuje używac go do ciągłego palenia to ostrzegam - szyby się jednak brudzą, działania jakiejś kurtyny w nim nie widzę :wink: No i fakt, że dużą część ciepła oddaje przez szyby - jako główne źródło ogrzewania całego lokum raczej sie nie nadaje. Moc maks. ok 11kW, ale wg instalatora realnie dużo mniej.

Ale finalnie nie zamieniłbym go na inny model - o takim palenisku do palenia "rekreacyjnego" myśleliśmy od początku i spełnia nasze oczekiwania.

 

Do wyboru są też inni producenci np. na stronie Jotula można obejrzeć model Atraflam Epi 900, podobne wkłady mają też Francuzi, chyba firma Turbofonte? Ale z tego co pamiętam ceny były wyższe niż Spartherm. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...