Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Spartherm posiada pięć modeli wkładów tego typu. Z różnymi rodzajami układów przeszkleń i ich wielkości.

Żeby szyba się nie brudziła należy przestrzegać dwóch zasad przy tak dużych przeszkleniach. Pierwszą jest bezwzględnie duża średnica doprowadzenia powietrza do wkładu, 150-160 mm średnicy. Drugą jest suche drewno.

Ale wybór wosk 96 jak najbardziej dobry. Oprócz tego dobrym wyborem jest jeszcze Brunner, ale trochę droższy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 3 weeks później...
Stanęlam przed momentem, w którym musze nabyć kominek. Ma służyć do celów bardziej dekoracyjnych niż użytkowych. Teraz mam jakis z Castoramy i co 2h musze dożucać drwa, tak szybko spala pomimo, iż ma szyber i inne pierdoły. Zależy mi aby "nowy" był uprzejmy spalać wolniej i żeby kosztował w granicach 2000-2500zł. Może być dowolnych wymiarów, prosty. Radźcie proszę co wybrać. Tylko nie mówcie, że takie rzeczy to tylko w Erze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
WITAM.

Do prawie kazdego wkladu mozna zamowic redukcjie z jakim sie chce wylotem kominowym.

Pozdrawiam.

 

Można, można.... można nawet zredukować do zera. Boże widzisz i nie grzmisz... Jak się Panu zdaje po co jest wylot spalin? Podpowiem, że nie po to żeby go redukować.

 

Wylot spalin jest taki a nie inny, żeby zagwarantować prawidłową pracę kominka. Zbyt mały wylot będzie dusił ogień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o kominek z płaszczem wodnym, gilotyną, najchętniej horyzontalny i o mocy 18kw.

Wpadł mi w oko:

- Cosmo H firmy Mercury

- A 10 H Arysto

- Volcano WT Hajduka i

- Varia 1V H2O XL Spartherma (niestety cena dyskwalifikuje...).

Bardzo proszę o opinie, zwłaszcza dwóch pierwszych, ponieważ ich ceny mnie nie zabiją.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Mam prośbę o pomoc. Czy są dostępne wogóle wkłady kominkowe z możliwościa doprowadzenia powietrza z zewnątrz ale również z popielnikiem. Myślę że to bardzo istotne jeśli chce się palić w kominku częściej niz raz na miesiąc. Proszę o pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Arysto 10WW SJ (z płaszczem wodnym). Jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz i popielnik w postaci dużego wiaderka/pudełka wyjmowanego z wewnątrz po podniesieniu kratki.

Wkładów z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz i popielnikiem w postaci szuflady nie spotkałem. Szuflada zawsze będzie nieszczelna i tamtędy dostawałoby się lewe powietrze do wkładu. Zresztą szuflady są i tak o mniejszej pojemności niż pudełka wyjmowane z wewnątrz. U mnie pudełko wystarcza na kilka paleń (każde palenie to ok 2 wiader drewna czasem dużo więcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jestem nowym użytkownikiem forum,pracuję w budowlance na wielu rzeczach się znam takich jak zabudowy i ogólne wykończenia wnętrz,mam pytanko do użytkowników forum,otóż proszę o radę,zamierzam wstawić do swojego domu kominek zuzia 16kw można go znależć na allegro w cenie 1830zł,cena taka mnie interesuje,muszę postawić jakiś komin od podstaw do tego kominka i oczywiście rozprowadzenie po pomieszczeniach ciepła,wszystko to mam zamiar robić sam, proszę o opinie użytkowników tego wkładu oraz instalatorów mogących pomóc mi w podpowiedziach jak to zrobić by wszystko sprawnie hulało.Jeżeli ktoś się zna na kominach proszę o doradzenie jaki zastosować w cenie d0 1500zł,wysokość ok8m.pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jestem nowym użytkownikiem forum,pracuję w budowlance na wielu rzeczach się znam takich jak zabudowy i ogólne wykończenia wnętrz,mam pytanko do użytkowników forum,otóż proszę o radę,zamierzam wstawić do swojego domu kominek zuzia 16kw można go znależć na allegro w cenie 1830zł,cena taka mnie interesuje,muszę postawić jakiś komin od podstaw do tego kominka i oczywiście rozprowadzenie po pomieszczeniach ciepła,wszystko to mam zamiar robić sam, proszę o opinie użytkowników tego wkładu oraz instalatorów mogących pomóc mi w podpowiedziach jak to zrobić by wszystko sprawnie hulało.Jeżeli ktoś się zna na kominach proszę o doradzenie jaki zastosować w cenie d0 1500zł,wysokość ok8m.pozdrawiam

 

czytaj, czytaj ... dużo tego :wink: na początek

http://forum.muratordom.pl/o-kominkach,t146178.htm

 

ps. za tyle będzie bubel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedż,po przeczytaniu tego wszystkiego załamałem się ile problemów,powiem tak ,jak zaczynałem budowę miałem dom nieocieplony i bez tynków w środku paliłem sobie drewnem w zwykłej kozie takiej za 160zł i miałem temperaturę ok 20stopni(całość otwarta 0k60m2+sypialnia 12m2+ 2 małe pomieszczonka)teraz dom wykończony ,mam piec vailanta grzeję gazem rurki cienkie plastikowe i muszę grzać non stop (i na piecu ok.60 stopni )by miec w tej samej części 19-20stopni,ciepło całkiem inne(w domu zimnawo)więc postanowiłem zrobić kominek,lecz najchętniej znów wsadziłbym taką kozę za 200zł tlko że już do wystroju nie pasuje!!!! :D i tak sobie myślę po co człowiek ładuje tyle kasy za kominki itd a pózniej jest niezadowolony ,bo pękają ,bo nieciągną itd.Wziąłem się właśnie wczoraj za wykucie w płycie otworu pod komin do kominka ponieważ spalinowy mam w innym pomieszczeniu no i będę walczył z dalszymi pracami,zaczynam od budowy komina firmy domus 190x190 wewnątrz,myślę że wystarczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz 67, dam Ci dobrą radę. Odpuść sobie ten kominek i postaw normalny piec kaflowy a nie będziesz żałował. Kominki to moda i rekreacja a z ogrzewaniem nimi domu to małe nieporozumienie, uważam. W piecu napalisz raz a dobrze i ciepło będziesz miał przez 24 godziny. DGP z kominka też bym nie polecał bo pomijając już brud jaki z tego idzie to nabawisz się tylko choroby (jeśli nie Ty to rodzina) od przypiekanego kurzu. Jest jakaś nazwa na to. W Twojej sytuacji wspomagać się będziesz gazem, masz idealny układ.

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kto się niby zaperzył i nie chce rozmawiać?

Wypowiedziałem swoją opinię po zamontowaniu w życiu kilkuset już wkładów kominkowych. I zbudowaniu prawie tyle samo kominków. Bardziej lub mniej grzewczych.

A to że Ty się z nią nie zgadzasz - masz do tego prawo.

 

Dla zagmatwania (rozjaśnienia dla niektórych) sytuacji - jeżeli spalisz we wkładzie o mocy nominalnej powiedzmy 8 kW, 4-5 kg drewna w ciągu 1-2 godzin przy pełnym dopływie powietrza i tym samym wyprodukujesz ok. 30-40 kW energii (1 dm3 drewna powietrznie suchego, ważący ok. 0,5 kg, dostarcza średnio ok. 4,4 kW energii).

Teraz weź tą energię i zakumuluj w szamocie, kanałach czy blokach akumulacyjnych. Efektywność ogrzewania takim wkładem będzie o wiele większa niż spalenie dwóch koszy drewna (20-30 kg) w konwekcyjnym wkładzie kominkowym o mocy dwu- czy trzykrotnie większej.

Pozdrawiam.

Witam.

A może o wiele mniejsza? Przy sprawności ok 70% 30% idzie w komin :(

Aby szamot "złapał" 20% ciepła w tym czasie 80% poleci w komin :(

A z tych 20% złapanego ciepła, część odda do pomieszczenia, a część do komina :( i to ma być "cudowne" działanie szamotu???

Rozpatrywałem sam wkład, bez dodatków typu nadstawki.

pozdrawiam

 

Witam. Czy wkład "goły " , czy + pól tony akumulatora , paląc na pełnym dostępie powietrza nie osiągniesz 70% sprawności. Ok. 60% pójdzie w komin , a z 40KW Pana Foresta zostanie 16 :lol: . Problem nie leży w wartości energetycznej drewna , a w zdolności przekazania jej przez wkład( piec) do nośnika ( woda, masy akumulujące, powietrze)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...