Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Pytanie jak w tytule. Mój budowany domek (Sielanka)ma ok.140m2 pow użytk. w parterze, strych nie użytkowy. Dom zbudowany z Ytonga 24 + ocieplenie styro 15cm. Strop ocieplony 10 cm styro. Dach nie ocieplony. Komin systemowy Plewa. Dopływ powietrza z zewn. 110mm. Komin wejście 180mm.

Planuję kominek w ciepłej zabudowie z rozprowadzeniem DGP. Salon 40m2 połączony z kuchnią, otwarty na przedpokój. DGP do łazienki i 3 sypialni(wszystko po 12m2).

Głównym dawcą energii będzie kocioł gazowy, kominek dodatkowo w weekendy i codziennie po pracy(jeśli będzie ochota).

No chyba, że sytuacja finansowa zmusi do częstszego palenia.

Obudowę planuję zrobić sam, co skrzętnie będę dokumentował na forum i pewnie jeszcze wiele razy będę pytał co i jak...

W planach jest jeszcze może coś na wzór odbioru ciepła ze spalin jak u Trocia.

Ale o to będę pytał później.:D

Mam prośbę o pomoc w wyborze jakiegoś dystrybutora ciepła.

 

Pozdrawiam

Tomasz

 

 

[ATTACH=CONFIG]160068[/ATTACH]

 

Dystrybucja gorącego powietrza do łazienki a po jasną cholercię. Zaczynać od kłopotów.Wdmuchniesz ciepłe powietrze które wentylacja zaraz zabierze.No chyba ,że małą ilość ,a wdmuchiwanie bardzo powolne.Wtedy to miało by sens.No i oczywiście(co mija się z celem) szczelne drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzięki Piotrze za podjęcie rękawicy:)

A możesz coś więcej powiedzieć o tym wkładzie. Bo widziałem różne opinie(również Twoje) o tej firmie.

Dostałem też propozycję i chyba dobrą cenę na Spartherm Bravo 5300zł. Tylko nie wiem czy jest to odpowiedni wkład na moje potrzeby. Może Ty zrobisz lepszą:)

Myślałem również o Arysto 10/510 za 3200zł. Szczególnie cena przemawia. Może coś na temat tych wkładów pomożesz?

Hajduk?

Pozdr

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystrybucja gorącego powietrza do łazienki a po jasną cholercię. Zaczynać od kłopotów.Wdmuchniesz ciepłe powietrze które wentylacja zaraz zabierze.No chyba ,że małą ilość ,a wdmuchiwanie bardzo powolne.Wtedy to miało by sens.No i oczywiście(co mija się z celem) szczelne drzwi.

To do łazienki się nie prowadzi DGP?

Myślałem nad tym żeby wprowadzić rurę jak "najbliżej" podłogi i jak najdalej od wylotu wentylacji. A czemu szczelne drzwi?

Pozdr

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łazienka to miejsce w którym powinno być najcieplej w domu. Konstruując ogrzewania kominkowe od prawie ćwierć wieku zawsze starałem się tam skierować najwięcej ciepła. Tak mam również w swoim domu. Nie zaobserwowałem żadnego z negatywnych zjawisk, opisywanych przez ludzi, którzy takich systemów w domu nie maja, ale je negują. Nie słyszałem też o jakiś problemach z tego tytułu u moich klientów. Jedyny problem to ewentualne zapachy, które mogą wrócić do mieszkania. Czasem robiłem system, który pozwalał na czas korzystania z ubikacji, zatrzymać ruch powietrza DGP. Nikt z tego nie korzysta, bo w rzeczywistości problem jest mało istotny.

 

Większość wkładów Romotopa, to dobre urządzenia, tylko ich cena i marketing, trochę je przerastały. Stąd się brała moja krytyka. Wkład KV 25 L za 5000 zł, jest z pewnością lepszy od Brava za 5000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedź, ale nastawiłem się na kominek i przed tygodniem wstawiłem wkład kominowy 180fi wg zaleceń kominiarza.

 

Powiedz mi najpierw czy komin masz w narożniku czy na ścianie prostej:)???

 

dolot zimnego powietrza z zewnątrz masz wykonany?

 

czego szukasz...jaki jest Twój gust kominkowy:)???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To do łazienki się nie prowadzi DGP?

Myślałem nad tym żeby wprowadzić rurę jak "najbliżej" podłogi i jak najdalej od wylotu wentylacji. A czemu szczelne drzwi?

Pozdr

Tomasz

 

Jeśli pozwolisz pominę wypowiedź Piotra bo nie wiem co chce ci przekazać.Uważam ,że w łazience nie powinno być ogrzewania -(gorącego powietrza) i to jeszcze z kominka.To lipa ,kurz itp.Łazienka to przede wszystkim ..podłogówka i odpowiednio dobrana ilość grzejników łazienkowych .To jest ko...mf..or..t;);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Łazienka to miejsce w którym powinno być najcieplej w domu. Konstruując ogrzewania kominkowe od prawie ćwierć wieku zawsze starałem się tam skierować najwięcej ciepła. Tak mam również w swoim domu. Nie zaobserwowałem żadnego z negatywnych zjawisk, opisywanych przez ludzi, którzy takich systemów w domu nie maja, ale je negują....

 

a twoje zdrowie?????????????????:confused::confused::confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

kanału dolotowego w podłodze jeszcze nie wykonałem a kominek mam na środku ściany.

Spartherm i Austroflamm jak widzę, to najwyższa półka, czy może ktoś polecić inne wkłady do 3000zł?

Byłem dziś w salonie Lechmy, ale polecili mi jedynie P190 Korner 8kW.

Pozdrawiam i dziękuję za wypowiedzi.

Edytowane przez CaRsEn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

kanału dolotowego w podłodze jeszcze nie wykonałem a kominek mam na środku ściany.

Spartherm i Austroflamm jak widzę, to najwyższa półka, czy może ktoś polecić inne wkłady do 3000zł?

Byłem dziś w salonie Lechmy, ale polecili mi jedynie P190 Korner 8kW.

Pozdrawiam i dziękuję za wypowiedzi.

 

Jeżeli chcesz tanio to zrób tak jak podpowiada Piotr:)

 

piecyk wolno stojący to koszt jego samego zakupu + koszt rur + ewentualnie koszt jakiejś podstawy pod piecem, np szkło hartowane:) Np ładne są piecyki Dovre Vintage 35 - pasują rozmiarowo i mocowo do Twojego mieszkania, a mają swój charakter wizualny:)

 

Natomiast jeżeli chcesz koniecznie kominek, to na prawdę wybierz jeden z wkładów, które Ci poleciłem, są trochę droższe niż Lechma, jednak uwierz mi, że porównując model Lechmy który Ci zaproponowali do np Austroflamma to tak jakbyś porównał Najmana do Kliczko:)

 

warto dołożyć trochę kasy do lepszego wkładu a zrezygnować z czegoś w obudowie (mniej kamienia czy mnie półek bądź innych tworków) niż na odwrót, kopic tanie beznadziejne palenisko a pakować masę kasy w obudowę, żeby ładnie wyglądało:)

 

Się zastanów co ma ładnie wyglądać...obudowa a w niej wkład w którym masz brudną szybę po godzinie palenia, czy może Twój salon ma rozświetlać widok ognia zamknięty w dobrej jakości wkładzie:)

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, nam kominiarz mówił o wkładzie ok 10Kw, pewnie dlatego ze mieszkanie jest zimne i bardzo wysokie. Piecyk nie wchodzi w grę, ponieważ chcemy miec kominek i rozprowadzić ciepło grawitacyjnie rurami na inne pomieszczenia. Ma on na celu ogrzanie całego mieszkanka, a nie tylko salonu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np Blanka 8 kw kratki.pl

na dzień dzisiejszy spokojnie do kupienia w przewidzianej przez ciebie kwocie (jeszcze moze jakis gratis wytargujesz),wkładki thermotte w standardzie z regulowanym powietrzem z zewnątrz plus nawiew do górnej czesci paleniska.

"Płytki", więc nie będzie zawalidrogą, szyba przy tym dość duza.

 

Wyprodukowany w Polsce przez rodzimą firmę, dlatego cena miesci się w naszych realiach.

Nie gorszy od przereklamowanych produktów made in Germany, które na ich rynku są ledwie srednią półką

 

 

Wiesz, nam kominiarz mówił o wkładzie ok 10Kw, pewnie dlatego ze mieszkanie jest zimne i bardzo wysokie. Piecyk nie wchodzi w grę, ponieważ chcemy miec kominek i rozprowadzić ciepło grawitacyjnie rurami na inne pomieszczenia. Ma on na celu ogrzanie całego mieszkanka, a nie tylko salonu.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez lecho*ski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, nam kominiarz mówił o wkładzie ok 10Kw, pewnie dlatego ze mieszkanie jest zimne i bardzo wysokie. Piecyk nie wchodzi w grę, ponieważ chcemy miec kominek i rozprowadzić ciepło grawitacyjnie rurami na inne pomieszczenia. Ma on na celu ogrzanie całego mieszkanka, a nie tylko salonu.

 

Pozdrawiam

 

 

o jakiej mocy mówił kominiarz:)???

 

o mocy nominalnej czy maksymalnej:)???

 

Moim skromnym zdaniem potrzebujesz wkładu o mocy oscylującej w okolicach 8 kW mocy nominalnej:)

 

Co do wkładów Kratki.pl - wspomnianej Blance:) wypowiadałem już wielokrotnie swoje zdanie na temat tej naszej Polsko-Chińskiej produkcji:) Przykładowo Austroflamm 55k możesz spokojnie wychaczyc w dobrej cenie u jakiegokolwiek autoryzowanego przedstawiciela tej firmy w naszym kraju:)

 

Są to wkładu bardzo dobrze skonstruowane, przemyślane i do tego z bardzo dobrym serwisem w naszym kraju - w razie czego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do wkładów Kratki.pl - wspomnianej Blance:) wypowiadałem już wielokrotnie swoje zdanie na temat tej naszej Polsko-Chińskiej produkcji

 

Co to znaczy polsko - chińskiej produkcji...

Myślałem, że kratki.pl (wkłady) to produkt typowo polski

 

No a tak w nawiasie mówiąc, to Chińczycy nie umią zrobić przykładowo elementów, czy całych wkładów według dostarczonych rysunków technicznych + cała procedura i wymogi materiałowe i jakościowe???

 

Najważniejsza jest myśl techniczna, rysunki, dobór materiałów, potem odbiór.

Reszta to już pestka, czynności proste, powtarzajace się.

No przepraszam, najważniejsze w tym wszystkim jest umiejętność i możliwość późniejszej sprzedaży. Bo cóż po produkcji na magazyny?

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...