Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

panowie a moze mi ktoś podpowie jak kupić kominek który będzie mało paliwożerny bo naczytałem się postów gdzie niektórzy pisali, że kominek dosłownie pożerał drewno :eek:

 

Widze że Cie to męczy, więc:

 

- dobór wkładu powinien przeprowadzić wykonawca kominka na podstawie Twoich upodobań , rodzaju budynku, zapotrzebowania na ciepło, tego czego oczekujesz od kominka - to tak w skrócie.

- wkład powinien mieć odpowiednią moc,dopasowaną do zapotrzebowania na ciepło. Inny wkład poleci Ci ktoś do akumulacji inny do konwekcji. Nie ulegaj opinii że wkład ma mieć jak największa moc...

- powinien byc szczelny, mieć 100% kontrolę doprowadzanego powietrza.

- doprowadzenie powietrza z zewnątrz to ważna sprawa

- palenisko powinno dać się porządnie wygrzać - wskazane są okładziny szamotowe , wermikulitowe itp.

- suchego drewna nie zastąpi najlepszy wkład. Ma mieć poniżej 20% a najlepiej tak z 16%.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję Ci za odpowiedź ale napisz mi jeszcze czym się różni akumulacja od konwencji? im więcej pytam tym wiecej problemu z kupnem tego wkładu:)

 

 

Konwencja to ogólnie mówiąc umowa społeczna - zbiór zasad postępowania:)

 

Akumulacja to inaczej gromadzenie. Akumulacja ciepła będzie więc sposobem gromadzenia / zbierania ciepła.

Konwekcja zaś (;)) to jeden ze sposobów przekazywania tegoż ciepła. Ciepło może być jeszcze przekazywane za pomocą przewodzenia i promieniowania podczerwonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Zadawane przez Ciebie pytania sugerują że nie zgłębiłeś tego forum lub ogólnie dostępnej wiedzy na temat kominków i sposobów ogrzewania nimi pomieszczeń.

Piotr jako profesor działu kominkowego potraktował Cię z żartem... bo nie odrobiłeś zadania:)

Ja jako poczętkujący palacz amator postaram się wyjaśnić różnice w konwekcji / nie konwencji / i akumulacji.

 

Konwekcja to ruch ciepłego powietrza ku górze. Energia cieplna przekazywana jest powietrzu a ono roznosi je po pomieszczeniu - to w skrócie.

Akumulacja - to gromadzenie ciepła w obudowie kominka lub jeszcze lepiej w jego wnętrznościach / masa akumulacyjna - 1000 kg i więcej - szamot, akubet itp. /. Ciepło promieniuje z masy akumulacyjnej jak słoneczko.

 

Różnice: konwekcja jest szybsza, mocniejsza chwilowo, krótsza, ma większy zasięg, czasem przegrzeje salon, poprzez kanały DGP dociera do odległych pomieszczeń.

Akumulacja jest bardziej miejscowa, rozłożona w czasie, dłużej i stabilniej grzeje. Co najważniejsze nie ogrzewasz atmosfery bo ciepło zostaje w masie akumulacyjnej.

Konwekcja jest u nas w Polsce bardziej popularna bo tańsza.

Akumulacja w kominkach to temat dość świeży ale mający coraz więcej zwolenników i użytkowników. Wymaga innych rozwiązań i wiedzy w wykonawstwie.

Osobiście użytkuję akumulację od tego sezonu :)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jedno sprostowanie ... akumulacja ciepła to temat mający c.a. tysiąc lat - zawsze popularny i zawsze na czasie.

Konwkecja ma lat dwadzieścia z okładem ... niezbyt trafnie (ze względów klimatycznych) adoptowany do naszych realiów budowlanych, który ze względu na mylnie pojmowaną "taniość i prostotę wykonania" w przeciągu tych dwudziestu lat zepchnął akumulację w takie zapomnienie, że teraz garstka ledwie tych prawych i sprawiedliwych bić się musi z ...ównem często, zeby choć cień zagadnienia ludziom przedstawić ...

... trochę mnie poniosło ... to prawda ... :rolleyes:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dopytywałam się tu o kominek z płaszczem wodnym... pomysł płaszcza wodnego odrzuciłam, jednak z kominka nie zrezygnuję za żadne skarby! :)

Miejsce na kominek- kwadrat:

[ATTACH=CONFIG]292946[/ATTACH]

 

Dom wybudowany prawie jak energooszczędny, więc nie jest mi potrzebny potwór pochłaniający niezliczone ilości drewna.

Główne zadanie to dobry klimat i dogrzanie w wielkie mrozy salonu i klatki schodowej (myślałam też o podciągnięciu jednej rury DGP do górnej łazienki, bo jest tam tylko jedna drabinka i nic innego wstawić nie mogę, no chyba że elektryczną matę grzewczą pod kafle...)

 

Jaki kominek polecacie? Myślałam o narożnym tak by dwie szybki łączyły się z prawej strony kominka, ale zupełnie nie znam się na markach i modelach kominkowych.

 

Jeszcze chciałabym się dopytać fachowców o sprawę dolotu powietrza- mam rurę fi 100 albo 110 z pcv, nie została ona zaizolowana termicznie iiiii... tam gdzie jest żółta kreska rura leży na stropie obłożona styropianem i na to ogrzewanie podłogowe, tam gdzie zaznaczyłam odcinek na fioletowo rura idzie w wełnie pomiędzy drewnianymi legarami, na górze jest osb. Na dole jest niezależne mieszkanie. Tak sobie myślę, że w tej wełnie to może się chyba wilgoć skraplać, nie? Mogę jeszcze zerwać kilka płyt i to poprawić jak będzie trzeba- co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no z wyjaśnieniem Piotra domyśliłem się, że drze ze mnie łacha i już o nic go nie pytałem:P ale widzę, że Ty znasz się na rzeczy i nie żartujesz sobie z nawet zielonych forumowiczy np takich jak ja:rolleyes: to powiedz mi jeszcze o tej akumulacji ciepła w Twoim kominku ponieważ też bym raczej szedł w tym kierunku, i jeszcze gdybyś zdradził jakiej firmy posiadasz wkład?:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Zadawane przez Ciebie pytania sugerują że nie zgłębiłeś tego forum lub ogólnie dostępnej wiedzy na temat kominków i sposobów ogrzewania nimi pomieszczeń.

Piotr jako profesor działu kominkowego potraktował Cię z żartem... bo nie odrobiłeś zadania:)

Ja jako poczętkujący palacz amator postaram się wyjaśnić różnice w konwekcji / nie konwencji / i akumulacji.

 

Konwekcja to ruch ciepłego powietrza ku górze. Energia cieplna przekazywana jest powietrzu a ono roznosi je po pomieszczeniu - to w skrócie.

Akumulacja - to gromadzenie ciepła w obudowie kominka lub jeszcze lepiej w jego wnętrznościach / masa akumulacyjna - 1000 kg i więcej - szamot, akubet itp. /. Ciepło promieniuje z masy akumulacyjnej jak słoneczko.

 

Różnice: konwekcja jest szybsza, mocniejsza chwilowo, krótsza, ma większy zasięg, czasem przegrzeje salon, poprzez kanały DGP dociera do odległych pomieszczeń.

Akumulacja jest bardziej miejscowa, rozłożona w czasie, dłużej i stabilniej grzeje. Co najważniejsze nie ogrzewasz atmosfery bo ciepło zostaje w masie akumulacyjnej.

Konwekcja jest u nas w Polsce bardziej popularna bo tańsza.

Akumulacja w kominkach to temat dość świeży ale mający coraz więcej zwolenników i użytkowników. Wymaga innych rozwiązań i wiedzy w wykonawstwie.

Osobiście użytkuję akumulację od tego sezonu :)

Pozdr.

Warto dodać, że z powodzeniem można łączyć ze sobą te systemy. Czyli z kominka / pieca akumulacyjnego rozprowadzić do kilku pomieszczeń ciepłe powietrze systemem rur (konwekcja). Efekt jest taki, że nagrzany piec grzeje poprzez promieniowanie a zarazem dmucha ciepłym (ale nieprzypalonym) powietrzem przez kilka a nawet kilkanaście godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję Ci za odpowiedź ale napisz mi jeszcze czym się różni akumulacja od konwencji? im więcej pytam tym wiecej problemu z kupnem tego wkładu:)

W skrócie:

- Kominki konwekcyjne http://www.kominki-godzic.pl/oferta/kominki/kominki-konwekcyjne

 

- Kominki i piece akumulacyjne: http://www.kominki-godzic.pl/oferta/kominki/kominki-i-piece-akumulacyjne/kominki-i-piece-akumulacyjne

 

Wybór wkładu zależy od tego na jaki system się zdecydujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maruu

Znajdź trochę czasu i przeczytaj co piszą o akumulacji mądrzy ludzie - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172514-Taki-sobie-piecyk-ceramiczny

Ja nie miałem tyle szczęścia co Ty, jak rozpatrywałem sprawę kominka bo o akumulacji na forum chyba nic nie było, wtedy królowało DPG, do czego nie mogłem się jakoś przekonać. Ponieważ w odróżnieniu od Ciebie (nie obraź się) spędziłem mnóstwo czasu na czytaniu, może za dużo. Te wszystkie turbiny, filtry, przypiekanie kurzu, roztocza gnieżdżące się w kanałach DPG, brudne ściany nad kratkami, z których ulatuje gorące powietrze etc, etc o tym właśnie się naczytałem. Najważniejsze nie popełnij mojego błędu - nie kupuj taniego wkładu, bo to wyrzucone pieniądze i grzanie komina a nie chałupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup dobry wkład :

- z poborem 100% powietrza do spalania z poza budynku

- stalowy wykładany szamotem

- dobra , zaawansowaną technicznie komora spalania

- potwierdzona atestem wysoka sprawność

- z możliwością legalnej , GWARANTOWANEJ przez producenta , zabudowy w ciepła obudowę bez wentylacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup dobry wkład :

- z poborem 100% powietrza do spalania z poza budynku

- stalowy wykładany szamotem

- dobra , zaawansowaną technicznie komora spalania

- potwierdzona atestem wysoka sprawność

- z możliwością legalnej , GWARANTOWANEJ przez producenta , zabudowy w ciepła obudowę bez wentylacji

 

w sklepie sprzedawca zachwalał wkład żeliwny i twierdził, że wkłady żeliwne są lepsze i dlatego droższe:jawdrop: sam tez tak myślałem;). Wytłumacz mi proszę o

-" z możliwością legalnej , GWARANTOWANEJ przez producenta , zabudowy w ciepła obudowę bez wentylacji"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no z wyjaśnieniem Piotra domyśliłem się, że drze ze mnie łacha i już o nic go nie pytałem:P ale widzę, że Ty znasz się na rzeczy i nie żartujesz sobie z nawet zielonych forumowiczy np takich jak ja:rolleyes: to powiedz mi jeszcze o tej akumulacji ciepła w Twoim kominku ponieważ też bym raczej szedł w tym kierunku, i jeszcze gdybyś zdradził jakiej firmy posiadasz wkład?:)

 

Ja Ci przeca grzecznie, bez wycieczek wyjaśniłem co jest co:D. Może faktycznie posłuchaj rady i najpierw przestudiuj co nie co? Potem służę pomocą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maruu

Znajdź trochę czasu i przeczytaj co piszą o akumulacji mądrzy ludzie - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172514-Taki-sobie-piecyk-ceramiczny

Ja nie miałem tyle szczęścia co Ty, jak rozpatrywałem sprawę kominka bo o akumulacji na forum chyba nic nie było, wtedy królowało DPG, do czego nie mogłem się jakoś przekonać. Ponieważ w odróżnieniu od Ciebie (nie obraź się) spędziłem mnóstwo czasu na czytaniu, może za dużo. Te wszystkie turbiny, filtry, przypiekanie kurzu, roztocza gnieżdżące się w kanałach DPG, brudne ściany nad kratkami, z których ulatuje gorące powietrze etc, etc o tym właśnie się naczytałem. Najważniejsze nie popełnij mojego błędu - nie kupuj taniego wkładu, bo to wyrzucone pieniądze i grzanie komina a nie chałupy.

 

no i jak rozwiązałeś swój problem? co kupiłeś ? jakiej marki ? co polecasz ? Janusz pisz konkretnie bo czytam forum od pierwszej strony i siwieje. Możesz polecic coś tańszego bo nie ukrywam, że na wkład szykowałem 2tyś zł:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no z wyjaśnieniem Piotra domyśliłem się, że drze ze mnie łacha i już o nic go nie pytałem:P ale widzę, że Ty znasz się na rzeczy i nie żartujesz sobie z nawet zielonych forumowiczy np takich jak ja:rolleyes: to powiedz mi jeszcze o tej akumulacji ciepła w Twoim kominku ponieważ też bym raczej szedł w tym kierunku, i jeszcze gdybyś zdradził jakiej firmy posiadasz wkład?:)

 

Maruu, poszukaj w okolicy firmy która wie co to jest kominek/ piec akumulacyjny w ciepłej obudowie, jeśli cie to interesuje.

Jak firma wie co to ciepła obudowa, szamot i inne z tym temat związane kwestie to pytaj o szczegóły jak nie to szukaj dalej.

Na forum masz wykonawców którzy zabrali głos powyżej wystarczy wejść na ich strony www i poczytać.

Sam wkład to temat nie najważniejszy , najpierw zastanów sie czego oczekujesz , jaki masz budżet itd. Porządny wkład to koszt pow.5 tys PLN.?.

Odwiedź strony np cebud.eu, kominkikaflowe.eu / mam nadzieje że nie dostane nagany za ich reklamę ...:) / Ostatnia to ładne kominki kaflowe. Miałem go nabyc ale rok temu nie miał takich palenisk jak teraz.

Mój kominek hmm - nic ci po nim bo dla Ciebie ma być dopasowany do Twoich potrzeb. Zamieściłem go niedawno w wątku kominki nasze.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci przeca grzecznie, bez wycieczek wyjaśniłem co jest co:D. Może faktycznie posłuchaj rady i najpierw przestudiuj co nie co? Potem służę pomocą...

 

kiedy zamiast słowa konwekcja używasz słowa konwencja to nie dziw sie. Łyknąłem to bo po prostu myslałem, że terminologia której użyłeś faktycznie oznacza jakaś nazwę w temacie który drążę bo słowo konwencja nie jest mi obce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sklepie sprzedawca zachwalał wkład żeliwny i twierdził, że wkłady żeliwne są lepsze i dlatego droższe:jawdrop: sam tez tak myślałem;). Wytłumacz mi proszę o

-" z możliwością legalnej , GWARANTOWANEJ przez producenta , zabudowy w ciepła obudowę bez wentylacji

 

Aby wkład żeliwny był porządny tj. np. nie pękał, nie wyginał się, itd. musi zawierać w sobie minimum 15% chromu. Cena wkładów żeliwnych zaczyna się w takim wypadku od paru tysięcy złotych, a co za tym idzie nie warto kupować wkładów żeliwnych np. z marketów budowlanych za 1000 zł. Jeśli interesują Cię tańsze wkłady warto zainteresować się stalowymi paleniskami. http://kom-in.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...