Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, w poszukiwaniu narożnego wkładu z gilotyną wynalazłem interesujący mnie model wśród produktów firmy Stoger (http://www.stoger.pl ) Próbowałem coś wygooglać na temat tej firmy, jedyne co znalazłem, to właśnie ta polska strona. Czy mieliście styczność z tymi kominkami? Warto w ogóle się tym interesować/? Reklamują się hasłem "niemiecka technologia", tylko czy przypadkiem nie zasłaniają tym sloganem drugiej części zdania, "chińskie wykonanie"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzień dobry,

 

przymierzam się do budowy domu w miejscu, gdzie nie ma gazu. Ogrzewanie domu chciałem oprzeć na buforze ciepła (izolowany zasobnik wody) zasilanym elektrycznymi grzałkami oraz kominkiem z płaszczem wodnym (i być może również panelami słonecznymi).

Zastanawiam się nad wyborem wkładu kominkowego...

Zakładam, że dom będzie potrzebował ok. 6-7 kW mocy cieplnej do jego ogrzania (przy temperaturze -20 stopni).

Kominek będzie istotnym elementem wspomagającym ładowanie bufora. Zakładam, że będzie to 6 - 12 godzin grzania dziennie.

Nie wiem, czy ma to znaczenie na tym etapie, ale w domu planuję wentylacje mechaniczną.

Zależy mi na tym, bym nie musiał w kominku palić jak szalony, dokładając bez przerwy drewna, oraz na czystej szybie.

No ale najważniejsze jest to, by był przystosowany do takiej intensywnej pracy.

 

Szukam rozwiązania dobrego, nie najtańszego, ale na pewno nie najdroższego (czyli np. Brunner odpada).

Wkłady marki z nazwami modeli pochodzących od imion też odpadają. Mam jakąś wewnętrzną niechęć do nich ...

 

Panowie fachowcy - jakieś propozycje (łącznie z propozycjami waszych usług, sprawa jest przyszłościowa, nie na teraz. Miejsce instalacji - pogranicze 3 województw: Śląskie, Łódzkie i Świętokrzyskie) ?

Edytowane przez gp69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Mam pytanie, musze wybrac rodzaj ogrzewania do domku 33m kw, sa to dwa male pokoje, lazienka i kuchnia, zastanawiam sie nad wkladem kominkowym, jedni proponuja z nadmuchem powietrza inni z plaszczem wodnym i zrobic ogrzewanie podlogowe. Co by bylo lepszym rozwiazaniem i dlaczego, bede wdzieczna za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anetakamila

Czy nie lepiej ogrzewanie gazowe? Przecież masz mało miejsca.

Mały dom, zacznij od pomiarów ile miejsca zajmie kominek! Czy jego montaż nie "zdemoluje" pomieszczenia/pokoju. Szyba oddaje dużo ciepła czyli nie można w bliskim sąsiedztwie ustawiać mebli nie mówiąc o siedzeniu spaniu w jej pobliżu. Zamiast wydawania 5-10 lub zł może warto pomyśleć o dobrej kozie, która może dać radę ogrzać. Jeżeli nie chcesz mieć kotłowni w pokoju to zapomnij o kominku z płaszczem wodnym. Najlepszym rozwiązaniem byłby mały kominek kumulacyjny wielkości pieca kaflowego, tylko to już duży wydatek ale moim zdaniem jest to najlepsze ogrzewanie kominkowe. Zobacz film - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244155-FILM-Czym-ogrzewa%C4%87-dom-piec-akumulacyjny

Szukaj na forum powinnaś znaleźć odpowiedź.

Edytowane przez janusz_21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Proszę o pomoc w doborze - kominek z płaszczem wodnym małej mocy do mieszkania w kamienicy 75m2 (góra i dół sąsiednie mieszkania)

Dolot oczywiście z zewnątrz, kominek ładowałby niewielki bufor 500l.

Mam dodatkowo pytanie dot. ładowania bufora z kominka - czy możliwe jest ładowanie go grawitacyjnie bez użycia pompy - bufor stałby obok kominka - jakie są wady takiego rozwiązania w porównaniu z użyciem pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w doborze - kominek z płaszczem wodnym małej mocy do mieszkania w kamienicy 75m2 (góra i dół sąsiednie mieszkania)

Dolot oczywiście z zewnątrz, kominek ładowałby niewielki bufor 500l.

Mam dodatkowo pytanie dot. ładowania bufora z kominka - czy możliwe jest ładowanie go grawitacyjnie bez użycia pompy - bufor stałby obok kominka - jakie są wady takiego rozwiązania w porównaniu z użyciem pompy?

Polecam model, który będę zamawiał (długo szukałem kominka z nowoczesnym wyglądem) tj. UNIFLAM W720 Prestige moc całkowita 15 kw, moc płaszcza wodnego 9 kw. Moim zdaniem jest prześliczny. Planuję go jako alternatywę do ogrzewania gazowego. Będzie włączony w układ zamknięty z piecem Immergas victrix 12 kw. Pozdrawiam

Uniflam W720 Prestige.jpg

Edytowane przez wg39070
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w doborze - kominek z płaszczem wodnym małej mocy do mieszkania w kamienicy 75m2 (góra i dół sąsiednie mieszkania)

Dolot oczywiście z zewnątrz, kominek ładowałby niewielki bufor 500l.

Mam dodatkowo pytanie dot. ładowania bufora z kominka - czy możliwe jest ładowanie go grawitacyjnie bez użycia pompy - bufor stałby obok kominka - jakie są wady takiego rozwiązania w porównaniu z użyciem pompy?

 

Jeżeli chodzi o bufor zasilany grawitacyjnie, to ja bym nie ryzykował. Po pierwsze bufor musiałby być wyżej od kominka, a po drugie wątpię żeby grawitacja dała radę odebrać szybko i sprawnie energię wytworzoną przez kominek. Pompka wszystko rozwiąże. Ja będę instalował pompy do CO firmy LFP, naprawdę zużywają niewiele energii i nie warto ryzykować wybuchu kominka dla oszczędności kilku złotych za prąd. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędność swoją drogą, ale wydaje mi się to mniej awaryjne rozwiązanie, kominek najwyżej by się zagotował, ale przecież można sterować temperaturą w kominką samą przepustnicą...[/quote

 

Dołączyłem foto kominka.

Zagotowanie kominka to ekstremalna sytuacja. Wtedy zadziała wężownica schładzająca, którą ten model posiada. Ale powtarzam to sytuacja awaryjna w razie braku prądu. Wybuch kominka potrafi roznieść chałupę (o ludziach nie wspomnę). W tym przypadku oszczędność może mieć opłakane skutki. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie chce zaśmoecać tematu ale mam takie proste (mam nadzieje) pytanie. Stoje przed wyborem kominka do mieszkania w kamienicy. Nad soba mam nieocieplone poddasze. Sufit 2,8 m zaizolowany welna 10 cm. Instalator zapromonowal mi wklad bef trend 7 za 3800zł z dgp do kazdego pomieszczenia. Turbina 450. Całość wyceniona na 10000zł. Jednak ja znalazlem wklad z nowej linii kratki MBM. Koszt ok. 300 zł mniej. I tu pojawia sie pytanie. Ktory wkład wybrać?. A może coś innego tego typu? Zależy mi na nowoczesnym wyglądzie szyby kominka. Pozdrawiam i licze na pomoc.

 

Uniflam 720 Prestige.

wklad-kominkowy-uniflam-720-prestige.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czemu w układzie otwartym miałby być wybuch?:jawdrop:

 

Widzę, że jesteś uparty. Nie powinno się doprowadzać do wrzenia wody w żadnym piecu. W starszych samochodach typu Fiat 125p (fajny, miałem) układ chłodzenia był otwarty, a jak się woda zagotowała to blok silnika potrafił pęknąć. To samo jest z wkładem kominkowym. Nie ma odbioru energii bo woda się gotuje. O ile nie wybuchnie to pęknie. I po co te koszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe jestem uparty tylko dociekliwy, nie mam doświadczenia praktycznego w tym temacie i chciałbym, żeby wypowiedział się ktoś, kto próbował takich manewrów. Też uważam, że zagotowanie kominka to sytuacja ekstremalna, ale nie wiem- wydaje mi się że jeżeli się świadomie pali w kominku to nie ma raczej opcji zagotowania, no chyba że pompa wysiądzie:rolleyes:

 

moim zdaniem wiele elementów jest sprzedawane głównie po to by napędzać rynek, usprawniają np. bezwładność instalacji ale w momencie awarii instalacji nic nie ruszy. Im więcej elementów w instalacji tym więcej może się popsuć - ktoś tutaj kiedyś pisał że: "instalacja jest tak dobra jak jej najsłabszy punkt"

Większość instalatorów, która by do mnie przyszła zamontowałaby pompę-wymiennik-pompę, gdzie kominek działałby w układzie otwartym, a bufor w układzie zamkniętym a to znowu dodatkowe elementy - naczynie, zawór. Instalację można by "rozwijać" w nieskończoność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe jestem uparty tylko dociekliwy, nie mam doświadczenia praktycznego w tym temacie i chciałbym, żeby wypowiedział się ktoś, kto próbował takich manewrów. Też uważam, że zagotowanie kominka to sytuacja ekstremalna, ale nie wiem- wydaje mi się że jeżeli się świadomie pali w kominku to nie ma raczej opcji zagotowania, no chyba że pompa wysiądzie:rolleyes:

 

moim zdaniem wiele elementów jest sprzedawane głównie po to by napędzać rynek, usprawniają np. bezwładność instalacji ale w momencie awarii instalacji nic nie ruszy. Im więcej elementów w instalacji tym więcej może się popsuć - ktoś tutaj kiedyś pisał że: "instalacja jest tak dobra jak jej najsłabszy punkt"

Większość instalatorów, która by do mnie przyszła zamontowałaby pompę-wymiennik-pompę, gdzie kominek działałby w układzie otwartym, a bufor w układzie zamkniętym a to znowu dodatkowe elementy - naczynie, zawór. Instalację można by "rozwijać" w nieskończoność...

 

Tu napędzanie rynku nie ma nic do rzeczy. Tu chodzi o czystą fizykę. Pompka obiegowa to norma i po co ta cala dyskusja. "Świadome palenie w kominku" to dość ciekawe podejście do tematu. Powiedziałbym raczej, iż chodzi o mądre użytkowanie kominka, tak jak zalecają producenci. Tyle w temacie. Życzę udanych wyborów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe jestem uparty tylko dociekliwy, nie mam doświadczenia praktycznego w tym temacie i chciałbym, żeby wypowiedział się ktoś, kto próbował takich manewrów. Też uważam, że zagotowanie kominka to sytuacja ekstremalna, ale nie wiem- wydaje mi się że jeżeli się świadomie pali w kominku to nie ma raczej opcji zagotowania, no chyba że pompa wysiądzie:rolleyes:

 

moim zdaniem wiele elementów jest sprzedawane głównie po to by napędzać rynek, usprawniają np. bezwładność instalacji ale w momencie awarii instalacji nic nie ruszy. Im więcej elementów w instalacji tym więcej może się popsuć - ktoś tutaj kiedyś pisał że: "instalacja jest tak dobra jak jej najsłabszy punkt"

Większość instalatorów, która by do mnie przyszła zamontowałaby pompę-wymiennik-pompę, gdzie kominek działałby w układzie otwartym, a bufor w układzie zamkniętym a to znowu dodatkowe elementy - naczynie, zawór. Instalację można by "rozwijać" w nieskończoność...

 

Mi kominkarz zaproponował układ zamknięty (bez żadnych wymienników, na których są bardzo duże straty), pompa, wężownica schładzając (dobry kominek ją posiada) i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor, kominek w jednym układzie otwartym, grzanym grawitacyjnie z możliwością wspomagania pompką. Przy myślącym instalatorze woda może się nawet zagotować lecz niewykonalne jest wygotowanie 500 litrów wody na jednym wkładzie kominka. Nie potrzebna wężownica schładzająca, prąd.

 

Chodzi o zagotowanie wody w płaszczu wodnym. Przy grawitacyjnym zasilaniu przepływ cieczy jest stosunkowo powolny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy poprawnej instalacji gotowanie wody w płaszczu kominka nie jest niebezpieczne, bywa, że hałaśliwe. Przy naczynku przelewowym z automatycznym uzupełnianiem poziomu wody - możesz gotować - gdy jest opał. Szybkość przepływu to temperatura i średnica - przy poprawnej instalacji brak problemów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...niewykonalne jest wygotowanie 500 litrów wody na jednym wkładzie kominka. Nie potrzebna wężownica schładzająca, prąd.

Czy są jeszcze jakieś minusy takiego rozwiązania? czy sprawność będzie taka sama? Ciekawe do jakiej temperatury będę mógł zagrzać bufor...

 

Proszę o propozycję małych kominków, podoba mi się Thorma Valencia Aqua 8kW, tyle że mało o tym kominku znalazłem informacji, jedynie o wersji konwencjonalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...