Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Forest-Natura czyli Olimp forum na pewno pomoże! Do mojej wypowiedzi odniósł się, że to porażka na starcie, tylko nie uzasadnił dlaczego. Taki wpis może dać każdy. Żenada. Ja nie chcę instalować czegoś takiego jak bufor. Nie widzę takiej konieczności. Kominek z PW to przecież nadal kocioł na paliwo stałe. Czy mając w kotłowni piec na węgiel, każdy musi posiadać bądź posiada bufor? Nie! Z tym buforem przy kominkach z PW to jakaś nagonka producentów tego złomu w postaci dużej beki w kotłowni. Będę palił w kominku i będzie ciepło. Jak przestanę palić wtedy moja podłoga (podłogówka w całym domu) będzie oddawała ciepło przez kilka lub kilkanaście godzin, zależnie od grubości posadzki. Więc na jakiego grzyba mi ten bufor? Żeby stał nie wiem po co w kotłowni i ją darmo zajmował. Jak słucham, że ktoś ma kominek z PW, podłogówkę i bufor to podziwiam takich inwestorów. Swoją drogą ciepło z bufora na ile wystarczy:1, 2, 3 godziny i koniec. Podłoga oddaje ciepło znacznie dłużej. Inna sytuacja jest, jeśli ktoś ma kominek i ogrzewa dom grzejnikami, wtedy rozumiem zasadność instalacji bufora ciepła.

Pozdrawiam.

 

W takim razie czekam na pomoc Pana Forest-Natura, Pana Zdun Darek B, Pana Kominki Piotr Batura bądź innej osoby której nie wymieniłam a która zechce mi pomóc za co z góry dziękuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A jeśli bufor "przepełni" się energią z kominka, co wtedy, gdzie ciepło będzie miało ujście? Są jeszcze zawory mieszające, które mają za zadanie nie dopuścić do podania wody o za wysokiej temperaturze.

 

Z buforem łatwiej pokonać trudności użytkowania (czytaj - zamontowania) kominka z PW. Więc "dasz Pan bufor, będziesz Pan zadowolony"...;)

Ja też się z tym nie zgadzam, by bufor był obligatoryjny. Uważaj na gromy które na nas wkrótce polecą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie czekam na pomoc Pana Forest-Natura, Pana Zdun Darek B, Pana Kominki Piotr Batura bądź innej osoby której nie wymieniłam a która zechce mi pomóc za co z góry dziękuje :)

 

Kominek z płaszczem wodnym "lubi" pracować w okolicach swojej mocy nominalnej , dokładność spalania + czystość szyby + najbardziej ekonomiczny , natomiast dom ma zmienną chwilową stratę ciepła zależna od warunków zewnętrznych . Bufor jest więc pożądanym elementem hydraulicznej układanki.

 

Czy można bez bufora ?

Odpowiadam tak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Romotop będzie wystarczający dla bufora 1000 l, palenia w kominku przez 4-5 godz na dobę? (podłogówka na dole, grzejniki na gorze)

 

To możliwe. Choć pamiętaj, że od wkładu zależne jest 20% powodzenia. 80% zostaje w gestii palacza...Z całym majdanem typu: talent, gatunek i wilgotność drewna, instalacja, odbiorniki ciepła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Romotop będzie wystarczający dla bufora 1000 l, palenia w kominku przez 4-5 godz na dobę? (podłogówka na dole, grzejniki na gorze)

Płaszcz wodny tego wkładu przekaże w założonym czasie 50-60 kW , osobiście zrobiłbym bufor mniejszy 500-600 litrów lub najpierw "załadował ciepłem " te 1000 litrów "do pełna" a potem tylko uzupełniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noże kiedyś zrozumiesz że nie wszyscy na tym forum są aby pisać propagandę .

To że jestem zdunem wcale nie oznacza że poza rozwiązaniami zduńskimi nic innego nie widzę .

Wybór optymalnego dla danego użytkownika sposobu ogrzewania , w wielu przypadkach dogrzewania , zależy od wielu czynników .

Wiedza jaką posiadam w zakresie przetwarzania drewna na EKOLOGICZNE ciepło pozwala mi na wnikliwszą ocenę rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych różnych wkładach kominkowych .

Jasne, podstawiłeś sobie tajemne wzory i Ci woda wyszła w wyliczeniach różniczkowych...

może kiedyś zrozumiesz, ze do własnej osoby potrzeba również sporo dystansu, a pewne sprawy warto czasem obrócić w żart ...

... choć z tą propagandą w sumie żart wyśmienity ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek z płaszczem wodnym "lubi" pracować w okolicach swojej mocy nominalnej , dokładność spalania + czystość szyby + najbardziej ekonomiczny , natomiast dom ma zmienną chwilową stratę ciepła zależna od warunków zewnętrznych . Bufor jest więc pożądanym elementem hydraulicznej układanki.

 

Czy można bez bufora ?

Odpowiadam tak .

 

Tego że bufor będzie w naszej instalacji byliśmy pewni na 100% od samego początku. Pytanie tylko jaki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To możliwe. Choć pamiętaj, że od wkładu zależne jest 20% powodzenia. 80% zostaje w gestii palacza...Z całym majdanem typu: talent, gatunek i wilgotność drewna, instalacja, odbiorniki ciepła...

 

Mamy świadomość tego że będziemy palić w kominku tylko wysezonowanym, liściastym drewnem. liczymy ze instalator kominka da nam jakieś wskazówki co do sposobu palenia a jeśli będą nie wystarczające to na pewno będziemy się próbować sami jakoś dokształcić w tym temacie boż to kominek będzie w końcu naszym głównym źródłem ogrzewania więc chcemy o niego odpowiednio dbać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaszcz wodny tego wkładu przekaże w założonym czasie 50-60 kW , osobiście zrobiłbym bufor mniejszy 500-600 litrów lub najpierw "załadował ciepłem " te 1000 litrów "do pełna" a potem tylko uzupełniał.

 

Niestety o to uprzednie załadowanie ciepłem bufora z innego źródła może być trudno więc prawdopodobnie zmniejszymy go do takiej objętości jak wskazałeś :) Dzieki za konkrety!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety o to uprzednie załadowanie ciepłem bufora z innego źródła może być trudno więc prawdopodobnie zmniejszymy go do takiej objętości jak wskazałeś :) Dzieki za konkrety!

 

Darek nie pisał o innym źródle.....Ładujesz bufor do pełna kominkiem.

 

Większy bufor to większy komfort, moim zdaniem. Oczywiście przy Twoich założeniach, jest też górna granica pojemności. Kręcił się po tym forum człowiek, któremu taki zestaw sprzedałem. Kumaty, rozpracował problem w detalach...Może się odezwie. Jak nie, to męcz...Dopadnę go z archiwum.;)

 

Pamiętaj o jeszcze jednym...(nawiązując do postu 1346). Hydraulik! Bierz jednego na całość instalacji. Tak, by nie iskrzyło na styku kominek - reszta instalacji. Jak potrafi robić w ciśnieniu, jest szansa na sukces. Nawet jak zrobi układ otwarty...Ważne, by był znany w okolicy z dobrej roboty. Niekoniecznie tani... Zdun (kominkarz) powinien odpowiadać za przyłącze kominowe, komin, sztukę palenia, obudowę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety o to uprzednie załadowanie ciepłem bufora z innego źródła może być trudno więc prawdopodobnie zmniejszymy go do takiej objętości jak wskazałeś :) Dzieki za konkrety!

 

Przecież można naładować ten bufor paląc dłużej niż te 5 godzin.... jednak w Twoim przypadku lepiej zrobić tą mniejszą pojemność .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Dzięki za pomoc! Moc płaszcza 15 KW - całość czy przekazywana do płaszcza?

 

Tu byłbym ostrożny...Kilowaty w deklaracjach producentów to radosna TWUrczość...W rzeczywistości powinno się porobić przeliczniki, ale za dużo tego złomu produkują...Taki Romotop w porównaniu choćby z Edilkaminem, wypada mizernie w papierach. Po odpaleniu wychodzi szydło z worka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z buforem łatwiej pokonać trudności użytkowania (czytaj - zamontowania) kominka z PW. Więc "dasz Pan bufor, będziesz Pan zadowolony"...;)

Ja też się z tym nie zgadzam, by bufor był obligatoryjny. Uważaj na gromy które na nas wkrótce polecą!

 

Nie boję się gromów. Ale dziękuję za zrozumienie. Z tym buforem jest mniej więcej jak z ciepłym montażem okien i oddychającą wełną skalną! Najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy nie mają kominka, tylko naczytają się pseudo fachowej literatury. Piece gazowe o mocy 24 kw też instalatorzy pakują na masę, bez względu na kubaturę i powierzchnię budynku, wychodząc z założenia, że przyjdzie zima stulecia i co wtedy. Ogrzewana podłoga (tak będzie u mnie na całości) posiada o wiele większą możliwość akumulacji ciepła niż potężny nawet bufor. Jeśli zastosuję kominek, który będzie pracował z mocą nominalną (w moim przypadku 15 kw a płaszcz 9 kw), to woda nigdy nie zostanie doprowadzona do progu wrzenia i zawsze będzie możliwy odbiór energii. Jestem przekonany co do moich wyborów i jak na razie wszystko się układa po mojej myśli. Dom zbudowałem w całości z ceramiki, łącznie ze stropem i nadprożami, wbrew ogólnemu uwielbieniu i stosowaniu stropów keramzyto - betonowych i jest dobrze.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewana podłoga (tak będzie u mnie na całości) posiada o wiele większą możliwość akumulacji ciepła niż potężny nawet bufor.

 

Możesz to wyjaśnić ?

Woda w buforze będzie ciepła, jeśli nie ma poboru, co najmniej 24 godziny. Podłoga wystygnie po kilku godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to wyjaśnić ?

Woda w buforze będzie ciepła, jeśli nie ma poboru, co najmniej 24 godziny. Podłoga wystygnie po kilku godzinach.

 

Co ty człowieku piszesz?! Jak nie ma poboru to będzie ciepła? Jasne, że będzie, ale chodzi właśnie o to, że jest pobór i to cały czas. Takie zadanie ma bufor. Wróć do szkoły na fizykę i nie ośmieszaj się z takimi tekstami! Po jakiego grzyba mi woda w buforze, żeby z niej nie korzystać? Po to żeby była? Ogrzewana posadzka będzie oddawała ciepło o wiele dłużej niż nawet duży bufor.

Żenująca ta Twoja wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...