Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Darek nie pisał o innym źródle.....Ładujesz bufor do pełna kominkiem.

 

Większy bufor to większy komfort, moim zdaniem. Oczywiście przy Twoich założeniach, jest też górna granica pojemności. Kręcił się po tym forum człowiek, któremu taki zestaw sprzedałem. Kumaty, rozpracował problem w detalach...Może się odezwie. Jak nie, to męcz...Dopadnę go z archiwum.;)

 

Pamiętaj o jeszcze jednym...(nawiązując do postu 1346). Hydraulik! Bierz jednego na całość instalacji. Tak, by nie iskrzyło na styku kominek - reszta instalacji. Jak potrafi robić w ciśnieniu, jest szansa na sukces. Nawet jak zrobi układ otwarty...Ważne, by był znany w okolicy z dobrej roboty. Niekoniecznie tani... Zdun (kominkarz) powinien odpowiadać za przyłącze kominowe, komin, sztukę palenia, obudowę...

 

Czyli jeśli dobrze rozumiem wystarczy np w weekend dłużej palić w kominku żeby bufor naładować do pełna, a w ciągu tygodnia palenie po 4-5 godz powinno być ok dla bufora 1000 l :) Super, mąż będzie zadowolony!

 

Byłoby super gdyby się odezwał Pański klient, spec od rozwiązania, które będzie prawdopodobnie też u nas dobre :) A może Pamięta Pan jaki on zestaw od pana zakupił? Romotop?

 

Jak najbardziej chce żeby całą instalację zrobił jeden hydraulik, zebym w razie awarii nie była odsyłana od jednych drzwi do drugich. Nie zamierzam zarówno zakupić najtańszego wkładu, jak też zatrudniać do jego montażu najtańszego zduna (o ile takowego w ogóle znajdę), montera. Chce znaleźć kogoś kto zrobi mi ogrzewanie dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Akumulacja podłogówki i akumulacja bufora są nieporównywalne. Bufor - wodny czym większa pojemność tym lepiej. Bufor - temperatura np 80 stopni - grzeje z potrzebną temperaturą do momentu wyrównania temperatury z odbiornikiem. Podłogówka grzeje tylko coraz mniej, co zaczyna mieć znaczenie po wielu godzinach i przez wiele godzin znowu ją ogrzewamy do temperatury komfortowej. Tylko bufor wodny może zapewnić stałą temperaturę podłogówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty człowieku piszesz?! Jak nie ma poboru to będzie ciepła? Jasne, że będzie, ale chodzi właśnie o to, że jest pobór i to cały czas. Takie zadanie ma bufor. Wróć do szkoły na fizykę i nie ośmieszaj się z takimi tekstami! Po jakiego grzyba mi woda w buforze, żeby z niej nie korzystać? Po to żeby była? Ogrzewana posadzka będzie oddawała ciepło o wiele dłużej niż nawet duży bufor.

Żenująca ta Twoja wypowiedź.

 

Ja się wypisuje z takiej dyskusji.

Nie lubię chamstwa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu byłbym ostrożny...Kilowaty w deklaracjach producentów to radosna TWUrczość...W rzeczywistości powinno się porobić przeliczniki, ale za dużo tego złomu produkują...Taki Romotop w porównaniu choćby z Edilkaminem, wypada mizernie w papierach. Po odpaleniu wychodzi szydło z worka...

 

No to teraz mam niezłą zagwostkę... Myślałam że moc kominka, sprawność, pojemność płaszcza wodnego będą moimi głównymi kryteriami wyboru, a tu taki zonk... Czym się tu teraz kierować przy wyborze??? Mam nadzieję że znajdę hydraulika z odpowiednim doświadczeniem i pomoże mi z wyborem wkładu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulacja podłogówki i akumulacja bufora są nieporównywalne. Bufor - wodny czym większa pojemność tym lepiej. Bufor - temperatura np 80 stopni - grzeje z potrzebną temperaturą do momentu wyrównania temperatury z odbiornikiem. Podłogówka grzeje tylko coraz mniej, co zaczyna mieć znaczenie po wielu godzinach i przez wiele godzin znowu ją ogrzewamy do temperatury komfortowej. Tylko bufor wodny może zapewnić stałą temperaturę podłogówki.

 

Żeby bufor zapewnił zasilanie odbiorników ciepła na długo, musiał by mieś kilka tysięcy litrów. Podłogówka raz nagrzana, przy braku zasilania ze źródła ciepła, oddaje energię stosunkowo długo, zależnie od grubości wylewki. Z bufora ciepło ucieknie dużo szybciej. Nie można porównywać 1000-a litrów wody w buforze do masy podłogówki, gdzie ta masa przy np. 150 mkw i grubości 7 cm może wynosić nawet 25 ton! Tak, 25 ton, gdyż masa betonu wynosi w zależności od jego klasy od 2 do 2,5 tony na metr sześcienny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeee. nic nowego. podobnie kupujesz tv, sprzet foto i innych wiele.

normy sa na ogorki ;)

No to teraz mam niezłą zagwostkę... Myślałam że moc kominka, sprawność, pojemność płaszcza wodnego będą moimi głównymi kryteriami wyboru, a tu taki zonk... Czym się tu teraz kierować przy wyborze??? Mam nadzieję że znajdę hydraulika z odpowiednim doświadczeniem i pomoże mi z wyborem wkładu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy nie mają kominka, tylko naczytają się pseudo fachowej literatury. Piece gazowe o mocy 24 kw też instalatorzy pakują na masę, bez względu na kubaturę i powierzchnię budynku, wychodząc z założenia, że przyjdzie zima stulecia i co wtedy. .

 

Pamiętać jednak należy że piec gazowy pracuje cyklicznie ... np 10 minut i przerwa... kominek z płaszczem wodnym nieprzestanie nagle grzać . Jeżeli masz możliwość zagospodarowania "na bieżąco" wytwarzanego ciepła to bufor jest niepotrzebny , zazwyczaj jednak tak nie jest .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętać jednak należy że piec gazowy pracuje cyklicznie ... np 10 minut i przerwa... kominek z płaszczem wodnym nieprzestanie nagle grzać . Jeżeli masz możliwość zagospodarowania "na bieżąco" wytwarzanego ciepła to bufor jest niepotrzebny , zazwyczaj jednak tak nie jest .

 

No właśnie! Mój kominek będzie pracował z mocą nominalną. Strata budynku wynosi niewiele mniej niż moc płaszcza wodnego. Więc energia wytworzona przez kominek będzie w pełni zagospodarowana, bez potrzeby stosowania bufora magazynującego jej nadwyżkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętać jednak należy że piec gazowy pracuje cyklicznie ... np 10 minut i przerwa... kominek z płaszczem wodnym nieprzestanie nagle grzać . Jeżeli masz możliwość zagospodarowania "na bieżąco" wytwarzanego ciepła to bufor jest niepotrzebny , zazwyczaj jednak tak nie jest .

 

Witam.

Wybacz ,że śledzę twoje wypowiedzi ale niestety wprowadzasz nimi zamęt już po raz kolejny dlatego.KZPŁW wpięty w grzanie podłogówki i ZCWU np. 350 l doskonale sobie z tym radzi.Nie dość ,że przy dobrze wyizolowanej podłogówce i odpowiednio dobranym zasobniku KZPŁW grzeje nam oba warianty jak mu zagramy:yes::D.Zasada powinna być jedna , jeśli KZPŁW + podłogówka to i ZCWU.Coś z wytworzonym ciepłem i jego kumulacja trzeba robić choćby z oszczędności.Co do pieca gazowego także masz szczątkowe pojecie.Taktuje i owszem ale jego pracy nijak nie da się porównać z pracą KZPŁW ,którego także można nauczyć taktowania przez odpowiednie ustawienie załączania pompy w obiegu kominka , więc nie pisz niesprawdzonych głupot Darku.:D:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może i ja coś powiem wiem ze się to wielu nie spodoba ale bufor i kominek to jedno wielkie nieporozumienie. Jeżeli ktoś lubi spalać niepotrzebnie dwa razy więcej drewna w kominku, niech zastosuje bufor, jeżeli ktoś chce być palaczem w swoim domu niech zastosuje bufor. Bufor mając kominek i podłogówkę jest zbędny. A skąd to wiem bo kilka lat temu miałem mały bufor u siebie i nie spełniał on swojego zadania, przekonałem się o tym dopiero jak go odciąłem i nauczyłem się palić w swoim wkładzie od góry. W tym monecie jeden załadunek drewna wieczorem po odpaleniu od góry wystarczy do do zagrzania mojego domu i utrzymaniu 23 stopni role bufora pełni podłogówka. Wcześniej siedziałem jak głupi i dokładałem co godzinę a w domu było zimniej niż w chwili obecnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może i ja coś powiem wiem ze się to wielu nie spodoba ale bufor i kominek to jedno wielkie nieporozumienie. Jeżeli ktoś lubi spalać niepotrzebnie dwa razy więcej drewna w kominku, niech zastosuje bufor, jeżeli ktoś chce być palaczem w swoim domu niech zastosuje bufor. Bufor mając kominek i podłogówkę jest zbędny. A skąd to wiem bo kilka lat temu miałem mały bufor u siebie i nie spełniał on swojego zadania, przekonałem się o tym dopiero jak go odciąłem i nauczyłem się palić w swoim wkładzie od góry. W tym monecie jeden załadunek drewna wieczorem po odpaleniu od góry wystarczy do do zagrzania mojego domu i utrzymaniu 23 stopni role bufora pełni podłogówka. Wcześniej siedziałem jak głupi i dokładałem co godzinę a w domu było zimniej niż w chwili obecnej.

 

100/100

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może i ja coś powiem wiem ze się to wielu nie spodoba ale bufor i kominek to jedno wielkie nieporozumienie. Jeżeli ktoś lubi spalać niepotrzebnie dwa razy więcej drewna w kominku, niech zastosuje bufor, jeżeli ktoś chce być palaczem w swoim domu niech zastosuje bufor. Bufor mając kominek i podłogówkę jest zbędny. A skąd to wiem bo kilka lat temu miałem mały bufor u siebie i nie spełniał on swojego zadania, przekonałem się o tym dopiero jak go odciąłem i nauczyłem się palić w swoim wkładzie od góry. W tym monecie jeden załadunek drewna wieczorem po odpaleniu od góry wystarczy do do zagrzania mojego domu i utrzymaniu 23 stopni role bufora pełni podłogówka. Wcześniej siedziałem jak głupi i dokładałem co godzinę a w domu było zimniej niż w chwili obecnej.

 

Jaki masz wkład? Jaką powierzchnię ogrzewa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może i ja coś powiem wiem ze się to wielu nie spodoba ale bufor i kominek to jedno wielkie nieporozumienie. Jeżeli ktoś lubi spalać niepotrzebnie dwa razy więcej drewna w kominku, niech zastosuje bufor, jeżeli ktoś chce być palaczem w swoim domu niech zastosuje bufor. Bufor mając kominek i podłogówkę jest zbędny. A skąd to wiem bo kilka lat temu miałem mały bufor u siebie i nie spełniał on swojego zadania, przekonałem się o tym dopiero jak go odciąłem i nauczyłem się palić w swoim wkładzie od góry. W tym monecie jeden załadunek drewna wieczorem po odpaleniu od góry wystarczy do do zagrzania mojego domu i utrzymaniu 23 stopni role bufora pełni podłogówka. Wcześniej siedziałem jak głupi i dokładałem co godzinę a w domu było zimniej niż w chwili obecnej.

 

 

Witam .

 

Zapytam cie przewrotnie .Czy znasz zasadę bycia dysponentem wytwarzanego ciepła przez KZPŁW przy opcji w/w czyli ZCWU + podłogówka???. Proszę odpowiedz to zaraz wyjaśnimy za i przeciw buforowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

 

Zapytam cie przewrotnie .Czy znasz zasadę bycia dysponentem wytwarzanego ciepła przez KZPŁW przy opcji w/w czyli ZCWU + podłogówka???. Proszę odpowiedz to zaraz wyjaśnimy za i przeciw buforowi.

 

Chętnie się dowiem jakie są za i przeciw buforowi :)

Bo mętlik mam już. Bufor potrzebny, chociażby jako zabezpieczenie przy KZPŁW, ale jaka optymalna pojemność (dająca bezpieczeństwo i bezwładność)? Bo moje 1000 l to chyba jednak przesada... jest może jakiś uzytkownik na FM takiego bufora/ zestawu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie! Mój kominek będzie pracował z mocą nominalną. Strata budynku wynosi niewiele mniej niż moc płaszcza wodnego. Więc energia wytworzona przez kominek będzie w pełni zagospodarowana, bez potrzeby stosowania bufora magazynującego jej nadwyżkę.

 

Twój dom ma obciążenie bliskie 9kW ?

Być moźe, ale to przy -20C

 

A jak sam napisałeś:

Nie będę grzał przy minus 15 na zewnątrz, gdyż wtedy będzie pracował piec gazowy.

 

Więc przy ilu będziesz grzać ? Przy 0, -5C ?

To na pół gwizdka będziesz palić.

 

Miałem kiedyś okazje ogrzewał dom 190m2 kominkiem z płaszczem Lechma, sterowany Tatarkiem i takie palenie na pol gwizdka kończyło się brudna szybą przy drugim załadunku.

Pózniej instalacja została zmieniona, doszedł bufor dla solarów i kominka i mozna było palić z mocą nominalną.

Znikła smoła ze ścianek wkładu, znikl jej zapach, szyba tez wygladała lepiej, a ciepło było lepiej dystrybuowane (bez bufora podłoga była ciepła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...