Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Magia :)

 

Przecież ten dom ma obciążenie cieplne na poziomie 3.5kW...

 

Przy takim zapotrzebowaniu na ciepło wkład wodny musiałby mieć 3 szyby w tym 2 IR .

Romotop KV 25W 02 poprzez swoje 3 szyby przekazuje 10% wytwarzanego ciepła , zakładając moc nominalną 12 daje to wynik 1,2 czyli salon takiego domu byłby ogrzany ale nieprzegrzany...

KV 025 W 01 wkład  c.o.  Romotop_rys.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeś się uparł na to poddasze chłopie daj sobie z nim spokój bo w ogóle go nie wliczam do powierzchni grzewczej.

Co do temperatur to nie mam tak dokładnego termometru żeby pokazywał temperaturę po przecinku. wskazuje pełne stopnie.

 

Myślałem, że tylko czasowo nie ogrzewasz poddasza. Pisałes zresztą, że szybko sie wychladzało.

W takim razie puszczasz teraz mnóstwo energii w komin.

 

Ja w obecnych temperaturach spałam na dobę 2.5m3 gazu (22-25kWh)

Dla 106m2 - podobnie ocieplonych

 

Ty spalasz 10kg drewna, co teoretycznie daje 40kWh.

Do ogrzania 50m2 Twojego domu powinno wystarczyć Tobie 15kWh. Max 20.

Ponad polowę energii wywalasz w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z powyższym się muszę zgodzić. Na chłopski rozum jeśli masz dobrze ocieplony dom i ogrzewasz tylko 50 m2 to powinieneś mieć naprawdę niewielkie zapotrzebowanie na energię i z tej ilości energii musi powstać spora nadwyżka, nie ma na to siły. Więc rozwiązania są 2: albo jak napisał fotohobby wywalasz energię w komin, albo masz dom niedokładnie ocieplony i masz sporo wyższe zapotrzebowaniem na ciepło niż wynikałoby z OZC. Innych możliwości nie widzę. Chyba, że masz jeszcze inny pomysł dlaczego przy takiej ilości drewna paląc w kominku nie doprowadzasz do zagotowania wody. Może zamiast palić nominalnie przymykasz dolot powietrza, żeby zmniejszyć dynamikę palenia ale wtedy to oznacza, że też większość energii idzie z dymem w komin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z powyższym się muszę zgodzić. Na chłopski rozum jeśli masz dobrze ocieplony dom i ogrzewasz tylko 50 m2 to powinieneś mieć naprawdę niewielkie zapotrzebowanie na energię i z tej ilości energii musi powstać spora nadwyżka, nie ma na to siły. Więc rozwiązania są 2: albo jak napisał fotohobby wywalasz energię w komin, albo masz dom niedokładnie ocieplony i masz sporo wyższe zapotrzebowaniem na ciepło niż wynikałoby z OZC. Innych możliwości nie widzę. Chyba, że masz jeszcze inny pomysł dlaczego przy takiej ilości drewna paląc w kominku nie doprowadzasz do zagotowania wody. Może zamiast palić nominalnie przymykasz dolot powietrza, żeby zmniejszyć dynamikę palenia ale wtedy to oznacza, że też większość energii idzie z dymem w komin.

 

Za nie zagotowanie wody odpowiada mieszacz oraz wężownica schładzająca. Jeśli wszystko jest sprawne, to zagotowanie nam nie grozi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumiałeś. Chodzi o to, że przy takiej ilości drzewa i takiej powierzchni w tak ocieplonym domu woda w kominku bez bufora powinna się zagotować paląc zgodnie ze sztuką. A się nie gotuje. Oczywiście, że nie można doprowadzić do zagotowania a uruchomienie wężownicy schładzającej to już sytuacja awaryjna. Zakładam, że kolega bladyy nie utrzymuje odpowiedniej temperatury w kominku za pomocą wężownicy schładzającej!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoria teorią praktyka praktyką, z 10 kg drewna nie jest nikt wstanie wykrzesać 40kWh ładując je do zimnego kominka, po raz że zimne urządzenia na sam rozruch potrzebuje więcej energii, po dwa sprawność wkładu kominkowego nie wynosi 100%, po trzy podawana sprawność uprzedzeń podawana przez producenta jest zdecydowanie wyższa niż ta którą będziemy w stanie uzyskać w warunkach domowych, po cztery warstwa sadzy która osadzi się już po jednym paleniu spowoduje ze nie będziemy w stanie uzyskać takiej sprawności jak była podczas pierwszego palenia, po pięć komin powinien mieć takie same parametry jak podaje producent przy których uzyskał najwyższa sprawność itd itd. Dlatego mniejszą sprawność uzyskuje niż u innych gdyż palę krótko, I gdy mój kominek uzyskuje swoją jakaś tam dobra sprawność ja kończę palenie i nie dokładam więcej drewna gdyż nic więcej nie osiągnę( założenia które miały być spełnione czyli zapewnienie ciepła przez całodobowe zostały osiągnięte). Zapewne gdybym miał sprawniejszy wkład to może z 6-7kg czy nawet z 5kg bym uzyskał taką ilość ciepła jak w w tym momencie mój wkład uzyskuje z 10kg drewna, ale i tak bym w tym momencie nie montował bufora gdyż uzyskane ciepło z jednego palenia w dalszym ciągu wystarczało by mi do tego abym miał w domu ciepło przez następnych dwadzieścia parę godzin. Na tym kończę już tą długotrwałą dyskusje w tym temacie nie każdy musi się z tym zgodzić co tu napisałem, dlatego też nikomu nie narzucam swojego punktu widzenia na ten temat, to jest tylko moje osobiste zdanie które wyraziłem w tym temacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Będąc w trakcie poszukiwań wkładu z PW zastanawiam się czy nie będzie błędem z mojej strony jeśli wybiore kominek który ma Średnicę wylotu spalin 180 mm przy kominie 200 mm?

 

Nie będzie to błąd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Będąc w trakcie poszukiwań wkładu z PW zastanawiam się czy nie będzie błędem z mojej strony jeśli wybiore kominek który ma Średnicę wylotu spalin 180 mm przy kominie 200 mm?

Bardzo dobrze ,umożliwi to "miękkie" czyli optymalne przyłączenie do komina .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Niedawno zamawiałem wodny wkład od Pama – pama-kominki.com. Mogę ich polecić. Dobra cena, wysokogatunkowe materiały użyte przy produkcji wkładu, duża wydajność podczas spalania. Taka konstrukcja w przeciwieństwie do żeliwnej podwyższa temp w okolicy paleniska, co daje wyższą efektywność.

 

Bez urazy, ale design wkładów Pama jest, jak by to powiedzieć, niesamowicie "zwykły". Ot taki wkład, d...py nie urywa. Nadal moim faworytem pod kątem designu jest Uniflam W720 Prestige. Co do wyłożenia paleniska, jest to normalny szamot. Piszesz, że w przeciwieństwie do żeliwa podwyższa temperaturę spalania. Pod szamotem jest żeliwo! Ot co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam serdecznie,

Wybór kominka już praktycznie mamy za sobą. Teraz czas na hydraulika - chciałabym go lekko sprawdzić :) Czy ktoś z forumowiczów mógłby się wypowiedzieć na temat materiałów które nam hydraulik zaproponował do skomponowania kotłowni? Kominek z PW, bufor i solary:

-POMPA ALPHA 2 -4 SZT-

-POMPA GRUNDFOS 15 C.W.U-1 SZT

-SIŁOWNIK ELEK.SB 65-1 SZT

-MIESZACZ 3 DROGOWY-1 SZT

-ZBIORNIK PRZEPONOWY 12L C.W-1 SZT

-ZBIORNIK PRZEPONOWY 50L C.O-1 SZT

Nie ukrywam że zależy mi na czasie :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...