Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czyli kominek masz gotowy. To jest tynkowane i będzie malowane?

Był ban i już nie ma ? Był tak mały szybki i krótki ? ;)

 

Kształt jest gotowy. Otynkowany. Pozostają jeszcze wspomniane kolanka by można było zacząć go użytkować.

 

Jak go ostatecznie wykończę - wyjdzie w praniu czyli na etapie wykańczania wnętrz.

 

Pozdrav

Edytowane przez forscher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, nie chcę zakładać nowego tematu, bo jest tego mnóstwo a ten wydaje się dobry - czyli jaki wkład kominkowy?\

 

Mam dom ok 140m2, ogrzewanie podłogowe, ocieplony 20cm styropianu okna 3szybowe, Wentylacja Mechaniczna. Doprowadzenie powietrza z zewnątrz, komin leiera 20cm, wylot na wysokości 2,2m.

 

Mam u siebie generalnego dystrybutora DOVRE, zaproponowali mi Vistę 700, w sumie wyglądał całkiem przyzwoicie, paliło się, bardzo ładnie to wyglądało

 

Z montażem ok 6000zł (bez obudowy). W innej firmie proponowali mi spartherm ale po pierwsze wolałbym otwierany na bok, po drugie ceny zaczynające się od 1800euro netto nie bardzo mi pasują. Kobieta też mówiła że hajduk dobry, że dąży do jakości spartherma, że Tarnava nie ma uszczelek i przy domu z wm to nie jest najlepszy pomysł (w dovre tez mowili o tarnavie ze zeliwo pracuje i po jakims czasie to sie rozszczelni), tak samo nie polecala Jotula, mówiąc że są produkowane na zakładkę i sklejane a nie spawane.

 

Z forum wyczytałem też że dobre są niby Romotopy. Chciałbym żeby kominek był szczelny, żeby szyba była czysta i kosztował nie więcej niż 6000zł brutto z montażem. Co wybrać? Jest tego tyle że człowiek głupieje totalnie. Ma być klasyczny do 80cm szerokości.

 

Chcę w nim palić w okresach przejściowych oraz przy mocnych mrozach się dogrzewać. Ogrzewanie domu gazowe. Mam na poddaszu rozprowadzone kanały w podłodze do pokojów i łazienki. Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

choć jestem stałym bywalcem forum, czerpiąc wiedzę i inspiracje, to mój pierwszy post.

Dom dałam radę wybudować i urządzić ale kominka wybrać to nie mogę :( im więcej czytam i rozmawiam tym mam mętlik w głowie. Może Wy dacie radę mi doradzić.

Nasz dom ma ponad 200m2, parter i piętro z poddaszem nieużytkowym. Solidnie ocieplony: podłoga 20 cm styropianu, ściany 15 grafitowego, poddasze ponad 35cm wdmuchniętego ekofibru. Ogrzewanie tylko podłogowe 200m2. Rekuperacja. Piec kondensacyjny, bezpośrednio grzeje podłogówkę nie przez zasobnik, współpracujący z solarami i z zasobnikiem 300l z dwiema wężownicami. Dół do głównie otwarta 80-metrowa przestrzeń z kominem do kominka po środku, 30 m2 nad salonem to pustka. Komin systemowy schiedla. Do komina doprowadzone rurki miedziane, prąd i dolot powietrza, instalacja, tak aby można było zamontować kominek z płaszczem wodnym. I tu robi się problem… bo wszyscy nam odradzają kominek z PW, że nie będzie nam się chciało palić, że brudno, że zbyt kosztowne, że zawsze szyba brudna, że niebezpieczne itp. Nam się wydawało, że jak już mieć kominek i palić to wykorzystać to ciepło i puścić w podłogówkę aby nie było za gorąco na dole a za zimno w pokojach na górze. Możemy też zamontować grzejniki w 3 łazienkach, wiatrołapie i garażu. W domu mieszkamy dwa lata i jest ciepło, ale i tak byśmy chcieli mieć ten kominek. Czy zrezygnować z PW i zamontować zwykły? Nie chcę rozprowadzania ciepła kanałami. Nie mamy niestety doświadczenia. Boję się, że przy zwykłym kominku, piec się wyłączy i w pokojach dzieci na górze będzie chłodniej a tego bym nie chciała. Bufora dodatkowego to też już byśmy nie chcieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie będziecie mieli zacięcia aby często palić w kominku to moim zdaniem bez sensu iść w płaszcz wodny. Co niektórzy mówią, że bufor nie jest konieczny przy kominku z PW, ja mam i przy ogrzewaniu podłogowym wydaje mi się, że powinien być, chociaż ściąć głowy nie dam bo nie miałem instalacji bez bufora z podłogówką w całym domu :) Jeśli będziecie kilka razy w tygodniu odpalać kominek to warto rozważyć wkład z PW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@foscher

Gdzie masz jakieś kratki ?

 

Kratek w korpusie, obudowie nie ma i nie będzie.

 

Jedyne kratki przewidzane są jako swego rodzaju przewietrzenie rury kominowej na piętrze. Coś na kształt wywietrzników opisanych tutaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?317602-Nie-r%C3%B3bcie-komink%C3%B3w-w-domu-%29&p=7328282&viewfull=1#post7328282

 

Pozdrav

 

 

P.S. 3majcie kciuki - jak dobrze pójdzie to w weekend ODPALAMY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

choć jestem stałym bywalcem forum, czerpiąc wiedzę i inspiracje, to mój pierwszy post.

Dom dałam radę wybudować i urządzić ale kominka wybrać to nie mogę :( im więcej czytam i rozmawiam tym mam mętlik w głowie. Może Wy dacie radę mi doradzić.

Nasz dom ma ponad 200m2, parter i piętro z poddaszem nieużytkowym. Solidnie ocieplony: podłoga 20 cm styropianu, ściany 15 grafitowego, poddasze ponad 35cm wdmuchniętego ekofibru. Ogrzewanie tylko podłogowe 200m2. Rekuperacja. Piec kondensacyjny, bezpośrednio grzeje podłogówkę nie przez zasobnik, współpracujący z solarami i z zasobnikiem 300l z dwiema wężownicami. Dół do głównie otwarta 80-metrowa przestrzeń z kominem do kominka po środku, 30 m2 nad salonem to pustka. Komin systemowy schiedla. Do komina doprowadzone rurki miedziane, prąd i dolot powietrza, instalacja, tak aby można było zamontować kominek z płaszczem wodnym. I tu robi się problem… bo wszyscy nam odradzają kominek z PW, że nie będzie nam się chciało palić, że brudno, że zbyt kosztowne, że zawsze szyba brudna, że niebezpieczne itp. Nam się wydawało, że jak już mieć kominek i palić to wykorzystać to ciepło i puścić w podłogówkę aby nie było za gorąco na dole a za zimno w pokojach na górze. Możemy też zamontować grzejniki w 3 łazienkach, wiatrołapie i garażu. W domu mieszkamy dwa lata i jest ciepło, ale i tak byśmy chcieli mieć ten kominek. Czy zrezygnować z PW i zamontować zwykły? Nie chcę rozprowadzania ciepła kanałami. Nie mamy niestety doświadczenia. Boję się, że przy zwykłym kominku, piec się wyłączy i w pokojach dzieci na górze będzie chłodniej a tego bym nie chciała. Bufora dodatkowego to też już byśmy nie chcieli.

Skoro już musisz, zrób zwykły kominek. Dwa lata piec się nie wyłączył. Nawet ja się wyłączy, dom zaraz nie ostygnie. A jak ostygnie, na czas awarii dzieci zejdą na dół.....Mając klatkę schodową otwartą, wcale nie jest powiedziane, że większość ciepła nie poleci do góry. A tam można drzwiami regulować temperaturę. Kominek z PW nie jest żadną alternatywą dla systemu grzewczego jaki posiadasz, w wypadku awarii...To będzie ten sam system grzewczy, którego nie będzie można używać.....Mając środki i mocne parcie na dobry kominek, doradzam raczej piecokominek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie będziecie mieli zacięcia aby często palić w kominku to moim zdaniem bez sensu iść w płaszcz wodny. Co niektórzy mówią, że bufor nie jest konieczny przy kominku z PW, ja mam i przy ogrzewaniu podłogowym wydaje mi się, że powinien być, chociaż ściąć głowy nie dam bo nie miałem instalacji bez bufora z podłogówką w całym domu :) Jeśli będziecie kilka razy w tygodniu odpalać kominek to warto rozważyć wkład z PW.

 

Mamy zamiar odpalać każdego dnia wieczorem, jak mąż wróci z pracy, albo jak ja się nauczę palić ha, ha. Lubimy ogień. Przeczytawszy wszystkie posty to już mam mniej pewności jak długo wytrwamy, ale mając piec kondensacyjny to się nie martwię. Co do bufora to póki co zdecydowanie nie, ale oprócz podłogówki chcemy dołożyć grzejniki drabinkowe w łazienkach i wiatrołapie, aby coś móc przesuszyć. Wiem że to też może być mało dlatego zastanawiam się nam wpięciem do zasobnika CWU (ma 300l) tak na wszelki wypadek. Mam dylemat jaką moc wybrać, bo Ci, z którymi rozmawiałam to szaleją namawiając nas na 24kw. Ja obstawiam jakieś15-18 kw i to maks. No i odwieczny problem inwestora jakiej firmy kominek wybrać. Żeby móc tak samemu potestować i wybrać a tu nie trzeba w ciemno...Nawet tu na forum każdy swoje chwali i bądź człowieku mądry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już musisz, zrób zwykły kominek. Dwa lata piec się nie wyłączył. Nawet ja się wyłączy, dom zaraz nie ostygnie. A jak ostygnie, na czas awarii dzieci zejdą na dół.....Mając klatkę schodową otwartą, wcale nie jest powiedziane, że większość ciepła nie poleci do góry. A tam można drzwiami regulować temperaturę. Kominek z PW nie jest żadną alternatywą dla systemu grzewczego jaki posiadasz, w wypadku awarii...To będzie ten sam system grzewczy, którego nie będzie można używać.....Mając środki i mocne parcie na dobry kominek, doradzam raczej piecokominek.

 

O prąd się nie boję bo u nas nie wyłączają. Salon ma 6 metrów wysokości co całe ciepełko pójdzie do góry, ale nie sądzę żeby się rozeszło po pokojach na górze. Chcemy mieć kominek bo lubimy ogień, a skoro palić to odzyskiwać energię i puszczać w podłogówkę. Tak nam się wydaje. U znajomych jest zwykły kominek i sauna na dole a na górze lodek. Tego byśmy chcieli uniknąć. A jak będziemy palić w zwykłym to po co piec ma działać i dogrzewać pokoje dzieci na górze, więc dlatego ten płaszcz wodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile razy w sezonie będziesz paliła ? Jeśli każdego dnia, to ma to sens.

Jeśli każdego dnia, ale tylko w pierwszym roku, bo poźniej już tylko w piątek/sobotę, to nie bardzo....

 

Mnie sie zbytnio nie chce rozpalać po powrocie z pracy, na szczęście Żona to rozumie :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotohobby ma rację. Jeśli się Wam nie znudzi po jakimś czasie to płaszcz wodny ok. Ale dobrze się nad tym zastanówcie :) Jak poczytacie posty tych, którzy kominków nie mają to generalnie kotłownia, syf, smród i będziecie chodzić po domu non stop uwaleni w sadzy - generalnie syf i malaria :) Tak więc trzeba się dobrze zastanowić :) A poważnie to moc jak najmniejsza. Ja użytkuję kominek z PW robirena aquaterm. Warto to rozważyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posty przeczytałam wszystkie albo prawie ;) od dwóch lat się zastanawiamy, analizujemy i szukamy kogoś sensownego kto nam doradzi dobrze co do mocy i całej instalacji. A Ci co przychodzą to proponują jak największy a podłączenie na zasadzie "Będzie Pani zadowolona", ale ja tak nie chcę . Ja chciałabym aby ktoś wiedział co robi, jak robi i po co i mnie przekonał do takiego sposobu. Tu na forum to też trzeba już coś wiedzieć, żeby się dowiedzieć, bo polecane jest to co samemu się sprzedaje itp. Zapachu wędzonki się nie boję bo dookoła wszyscy palą więc jak sporadycznie otworzę okno to zapach taki czuć. Do popiołu separator kupimy a w sadzy to jeszcze z mężem się nie usmarowaliśmy może być ciekawie ;)

Raczej się nie znudzi, mąż teraz mówi że jakby był to by palił każdego dnia tak dla atmosfery i ognia.

Czy ten Twój kominek to gdzieś koło Warszawy można zobaczyć? Jak się w nim pali? Ostatnio wyczytałam na forum, że jest genialny i szyby nie trzeba nic a nic czyścić? Czy to może być prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...