Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dobrze, że dopytujesz teraz, a nie marudzisz potem. Jest większa szansa, że kupisz świadomie...Niestety musisz odpowiedzieć sobie sam, bo nie wiadomo jak się sprawy potoczą...Kupisz drogie, dobrej jakości urządzenia, a po roku palenia stwierdzisz, że grzanie kominkiem to bzdura (dołączysz do chóru forumowych frustratów). Albo na odwrót, kupisz coś tańszego, a po dwóch sezonach nabierzesz jeszcze większej ochoty by palić...

 

Uważam ,że to cenne uwagi dla pytka.Zastanawia mnie tylko fakt istnienia tylu wkładów na rynku ale nie spotkałem się z pytaniem o :

 

Różnica jest taka, że Zibi zacznie się rozłazić po 2 latach hajcowania, a wkład z Romotopa lub Brunnera po 3-4...Do palenia codziennego (takie palenie zwykle odbywa się w celach grzewczych), wspomniane firmy mają inne urządzenia.

Ten podział może okazać się wręcz zatrważający dla młodego inwestora stojącego przed dylematem zakupu wkładu .Co w jego przypadku będzie najbardziej przydatne jak nie ma wizji jak chce palić.Czy w celach grzewczych , czy rekreacyjnie , a możne sporadycznie dla podniesienia lekkiego komfortu grzewczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam. Jestem tu nowy. Może część osób może mieć dość takich pytań, jednakże chciałbym poprosić Was o pomoc w wyborze wkładu kominkowego.

 

Interesuje mnie wkład dwuszybowy- narożny. Wkład ma być wykorzystywany do rekreacyjnego palenia w nim, jednakże zważywszy na moje zamiłowanie do kominków, zakładam palenie średnio około 2-3 razy w tygodniu. Wkład nie ma służyć jako ogrzewanie główne w salonie połączonym z kuchnią i korytarzem z otwartą klatką schodową, a tylko jako 'rekreacja' plus ewentualnie podgrzanie otoczenia w chłodne wieczory z lampką wina- bez żadnego płaszcza wodnego.

 

Powierzchnia salonu to 26m2 z podwójnymi drzwiami na taras i okno na drugiej ścianie, kuchnia 11m2 z oknem, hol 9m2 otwarty na salon i kuchnię, oraz z holu jest klatka schodowa na górę - do holu 20m2. Czy to istotne- nie wiem. Ściany zbudowane od środka- cegła dziurawka/pustak 12cm (zależy od ściany- stara rozbudowa), wełna, pustak szer. 24cm, ocieplenie styropian 15cm. Piwnica ocieplona tak samo, Ogrzewanie podłogowe z dociepleniem 8cm styropianu, pomiędzy piętrami 15cm styropianu na podłodze, sufit 25cm wełna. Salon, kuchnia hol- ogrzewanie podłogowe plus grzejnik w salonie.

 

Oczywiście nie chciałbym przepłacić za wkład, ale też nie zależy mi na oszczędności na zasadzie- podziała rok dwa i potem wymiana bądź zakończone użytkowanie bo się nie nadaje.

Edytowane przez Zo_Zol_xD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Jestem na etapie zabudowy mojego wkładu. Poniżej wklejam zdjęcia. Doradźcie mi proszę jakie kartki zamontować.

Czy może być na górze kratka wylotowa 40x60x9 (kątowa typu luft) i na dole 17x30 (zwykła prostokątna).

 

[ATTACH=CONFIG]436380[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]436379[/ATTACH]

 

 

I czy kratka 17x30 może być na dole z boku? Tam na przeszkodzie są te bloczki betonowe i nie wiem czy nie będą wpływać na obieg powietrza.

Moc wkładu 10kW. Z tego co czytałem to powierzchnia kratek powinna być ok 500cm2. W moim przypadku będzie trochę mniej. Kominek używam rekreacyjnie kilka razy w roku, ale daje radę i ogrzewa cały salon.

20191026_084153.jpg

Edytowane przez drza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gościu, praktycznie brak dylatacji między wkładem a wełną, a Ty się martwisz ilością wpływającego do obudowy powietrza...

Wełna Ci się USMAŻY. Podobnie jak Wasze płuca wdychając to świństwo.

Nie umiesz czegoś robić - nie rób tego na siłę. Ewidentnie widać, że chciałeś się zmieścić z zabudową na równo z kominem. Duży błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gościu, praktycznie brak dylatacji między wkładem a wełną, a Ty się martwisz ilością wpływającego do obudowy powietrza...

Wełna Ci się USMAŻY. Podobnie jak Wasze płuca wdychając to świństwo.

Nie umiesz czegoś robić - nie rób tego na siłę. Ewidentnie widać, że chciałeś się zmieścić z zabudową na równo z kominem. Duży błąd.

 

Gościu, widać, że drażni cię, że ktoś robi sam, a nie zleca takim fachowcom jak ty. Ja potrzebuję porady, a nie cwaniakowania. A teraz do konkretów. Wełna będzie blisko wkladu tylko na prawym boku(dylatacja ok 6cm). Faktycznie mogło być dalej, już trudno. Ponawiam pytanie:

Czy może być na górze kratka wylotowa 40x60x9 i na dole 17x30? I czy kratka na dole może być z boku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że zaraz zaczną na mnie wieszać psy ale co mi tam. Jak czasami czytam że żeby normalnie palić w kominku przez cały sezon to trzeba by wydać na palenisko broń boże na wkład tyle co za mały samochód osobowy to nie wiem co o tym sądzić. przyznaję się lata paliłem w żeliwnym wkładzie z marketu za 1000 zł i jeszcze się nie rozleciał , moi teście wciąż palą kozą z marketu która kupili za nie więcej jak 600 zł a palą nią już co najmniej 15 lat i pomijając ekologię i wydajność tych prymitywnych urządzeń wszystkie działają. W tym sezonie w nowym domu będę próbował okazjonalnie z wkładem lusi z kratek 20 kw i mam nadzieję że za dwa lata się nie rozklei jak tu niektórzy piszą ale 15 czy 20 tysi na wkład chyba bym nie dał bo jeszcze mimo mojego wieku tak mi się zwoje mózgowe nie po prostowały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt Wam nie każe wydawać majątku na urządzenia grzewcze. Jednakze pamiętajcie - igracie z ogniem i temperaturą, mając o tym blade pojęcie. Przykładowo Kratki w tym momencie to sensowna jakość, nie to samo co chociażby 5 lat temu.

 

Urządzenia 'marketowe' sprzed 15-20 lat to były najtańsze produkty dość znanych producentów nienajgorszej jakości. Teraz to jest jeden wielki syf made in China, albo podróba Kratek (knap) odchudzona po całości. Nawet kominek gazowy w castoramie na sterowaniu Mertixa już można kupić. Odchudzony.

 

drza - mi by było zwyczajnie wstyd wpuszczać do sieci swoje niebezpieczne dzieło, zwłaszcza na forum branżowe. Nie mam ochoty cwaniakować, zabrałeś głos na forum, to głos forum Tobie odpowiada. Inni eksperci nawet nie mają już siły odpowiadać takim przypadkom jak Twój. Nie dociera do Ciebie że ta konstrukcja jest wykonana w sposób który doprowadzi do szkody Twojej i Twojej rodziny - Twój problem.

 

P.S. Sprawdź jaki ma przekrój przelotu powietrza kratka 17x30 i sam sobie odpowiedź czy 'może być'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaro106 - gdyby to waga była wyznacznikiem jakości, rubensowskie klimaty byłyby na topie cały czas. :)

 

Waga liczyła się najbardziej przy żeliwie, ale i nie tylko ona. W tej chwili najważniejsze są : jakość okładzin ceramicznych/szamotowych w paleniskach oraz jakość zastosowanej stali kotlowej. Waga staje się wypadkową powyższych parametrów.

 

Kto Ci nagadał, że masz produkt kominkopodobny? Nie jestem zwolennikiem PW, ale no... bez przesady. Tragedii nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że zaraz zaczną na mnie wieszać psy ale co mi tam. Jak czasami czytam że żeby normalnie palić w kominku przez cały sezon to trzeba by wydać na palenisko broń boże na wkład tyle co za mały samochód osobowy to nie wiem co o tym sądzić. przyznaję się lata paliłem w żeliwnym wkładzie z marketu za 1000 zł i jeszcze się nie rozleciał , moi teście wciąż palą kozą z marketu która kupili za nie więcej jak 600 zł a palą nią już co najmniej 15 lat i pomijając ekologię i wydajność tych prymitywnych urządzeń wszystkie działają. W tym sezonie w nowym domu będę próbował okazjonalnie z wkładem lusi z kratek 20 kw i mam nadzieję że za dwa lata się nie rozklei jak tu niektórzy piszą ale 15 czy 20 tysi na wkład chyba bym nie dał bo jeszcze mimo mojego wieku tak mi się zwoje mózgowe nie po prostowały.
Nie w tym rzecz. Drogie wkłady za 20.000 czy 15.000 rozlecą się szybciej od Twojej Lusi, jesli bedziesz ich używac do codziennego palenia w celach grzewczych. Ich wysoka cena jest podyktowana skomplikowana konstrukcją (np gilotyna), drogimi szybami, wydumanymi drogimi wyłożeniami...itp. Okazjonalne palenie nie zniszczy tak urządzenia, jak codzienne hajcowanie w jedynym źródle ciepła. Są wkłady, a raczej paleniska, które mogą mieć w zasadzie dozgonną żywotność. Gwarantuje to (głównie) nie materiał użyty do produkcji, lecz przemyślana konstrukcja...Cena takich urządzeń w wersjach podstawowych to od 4000 dla maluchów, do 8000 za wielkie paleniska pasujące do domu np 200m2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt Wam nie każe wydawać majątku na urządzenia grzewcze. Jednakze pamiętajcie - igracie z ogniem i temperaturą, mając o tym blade pojęcie. Przykładowo Kratki w tym momencie to sensowna jakość, nie to samo co chociażby 5 lat temu.

 

Urządzenia 'marketowe' sprzed 15-20 lat to były najtańsze produkty dość znanych producentów nienajgorszej jakości. Teraz to jest jeden wielki syf made in China, albo podróba Kratek (knap) odchudzona po całości. Nawet kominek gazowy w castoramie na sterowaniu Mertixa już można kupić. Odchudzony.

 

drza - mi by było zwyczajnie wstyd wpuszczać do sieci swoje niebezpieczne dzieło, zwłaszcza na forum branżowe. Nie mam ochoty cwaniakować, zabrałeś głos na forum, to głos forum Tobie odpowiada. Inni eksperci nawet nie mają już siły odpowiadać takim przypadkom jak Twój. Nie dociera do Ciebie że ta konstrukcja jest wykonana w sposób który doprowadzi do szkody Twojej i Twojej rodziny - Twój problem.

 

P.S. Sprawdź jaki ma przekrój przelotu powietrza kratka 17x30 i sam sobie odpowiedź czy 'może być'.

 

Chodziło mi bardziej o ton Twojej wypowiedzi. Według przyjętych standardów dylatacja między wełną, a wkładem powinna być minimum 5 cm. U mnie jest nawet więcej, więc nie wiem czego mam się aż tak wstydzić. Ten wątek też śledzę i wiem, że akurat tutaj są przeciwnicy takiego rozwiązania jak u mnie (wełna i regips), a są zwolennicy zabudowy z płyt krzemianowych i innych. Rozumiem, że to jest lepsze rozwiązanie. Co do kratek już sobie poczytałem i wiem jakie ma być pole czynne kratki.

Poniżej jeszcze wklejam link do artykułu, który potwierdza to co piszę.

http://www.izolacje.com.pl/artykul/id2631,zasady-obudowy-i-wykonania-kominka

Edytowane przez drza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...