Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wielkość balkonu a konstrukcja domu


Recommended Posts

Chciałbym się zapytać o balkon, częściowo podparty wysuniętym wiatrołapem.

 

Po przejrzeniu masy projektów i inspiracji w moim przypadku wysunięty wiatrołap jest sposobem (i sam architekt nie wymyślił nam nic lepszego, co jest warte rozważenia) na to aby mieć korytarz w domu. Wolałbym uniknąć korytarza jak w mieszkaniu w bloku tj. 1,5x1,5m.

 

Na ten moment architekt zaproponował coś, co powoduje brak korytarza w domu, a to jest nie do przyjęcia. Tłumaczył, że taka konstrukcja wiatrołapu i balkonu zwiększa koszty. Jasne, zwiększa ale niestety nie wiem o ile. Jeżeli to jest różnica o 20 tys. to nie jest to duża kwota. Przy 50 tys. zastanowiłbym się czy upierać się przy tym co znalazłem.

 

Cały dom po podłodze ma ok. 140m2, szerokość ściany frontowej to 9m. Chciałbym zastosować rozwiązanie takie jak tutaj: https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-amelia-odbicie-lustrzane.php. Czyli Wiatrołap w moim przypadku miałby szerokość 3m, a cały taraso-balkon 6m.

 

Ile można wysunąć ten wiatrołap (w podlinkowanym projekcie nie ma tego wymiaru) aby nie komplikować konstrukcji balkonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wiatrołap jest lekką konstrukcją na tym zdjęciu, więc nie ma wpływu na balkon. Za to, przedłużenie może spowodować, że bryła będzie wyglądać tak sobie. Teraz na zdjęciu masz piony, wiatrołap i okno na piętrze, to tworzy pewien układ estetyczny. Robiąc duży wiatrołap, łamiesz to.

Ja wiem, że to tylko zdjęcie poglądowe, ale problem zostaje. Architekt może się nie zgodzić na takie zmiany.

 

Popatrz też na drugą sprawę, na mostki termiczne. Na tym projekcie, balkon na konkretną grubość płyty, więc można sądzić, że jest mocno izolowany. Tak samo jest ze ścianą zamykającą wiatrołap. Więc pewno jest to ciepły wiatrołap, płyta jest w całości, również pod wiatrołapem, a tylko schody oddylatowane, żeby nie chłodzić budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jakie z reguły są długości balkonów niepodpartych w projektach? Mój projekt jest inny od tego podlinkowanego, stąd tylko zaczerpnąłem inspiracje jak można zrobić front budynku.

 

Niestety w katalogu z projektami nie ma podawanych takich rzeczy jak długość balkonu, dlatego pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten balkon jest podparty, tyle, że z jednej strony i solidnie wmontowany w ścianę, plus ocieplenie do tego. W firmie robimy balkony po 7 metrów, na samych ciepłych łącznikach, bez podparcia i ocieplenia. Więc się da, tylko to będzie trochę kosztować. Można zrobić balkon na sztywno bez ciepłych łączników, ale z dobrą izolacją, ale to zawsze jest jakiś problem w dłuższym czasie i z tym się trzeba liczyć, ale zrobić się da.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj innego projektu.

To nie blok, że nie masz miejsca koło domu.

Taki balkon zrobić dobrze, to naprawdę dużo kasy.

Mówisz o 20 tys.

Za te pieniądze, masz sporo ładnej kostki wokół domu.

Podaje jako przykład.

Popełniłem ten sam błąd i wybrałem projekt z balkonem.

Niestety przy adaptacji, nie miałem możliwości jego zlikwidowania. Tym samym mam coś z czego nie korzystam, a wygenerowało spory koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...