Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt DOM W LEWKONIACH pracownia ARCHON


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 935
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Radkul...znam doskonale ten kamien...black galaxy...z takimi jakby krysztalkami zatopionymi w kamieniu. W poprzednim domu mielismy z tego barek -super wybór .....

My mamy juz schody na gore z granitu i z takiego samego blaty w kuchni. Robociznę mielismy za darmo wiec placilismy tylko za material i niestety nie wiem ile by to wyszlo.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
My mieszkamy od trzech miesięcy. Pojechaliśmy na weekend i zostaliśmy na całe życie. Nie mamy jeszcze drzwi wewnętrznych ani obłożonych schodów, ani łazienki na górze, ani barierek na balkonach. I co z tego. I tak jest pięknie. Załatwiliśmy odbiór i powoli kończymy. Aha, zapomniałam o dwóch nowych członkach rodziny, tzn. o psie i kocie (bo myszy chcą nas zjeść). Słońce świeci, pada śnieg, dzieci wariują na śniegu, cóż więcej można chcieć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Mam nadzieję, że wątek odżyje dzięki pojawieniu się nowych budowniczych Domu w lewkoniach:) My już zakupiliśmy projekt (Dom w lewkoniach 2p) i planujemy rozpocząć budowę jak tylko formalności będą załatwione (miejmy nadzieję że późną wiosna lub wczesnym latem ruszymy).

 

My wybraliśmy ten projekt z powodu ilości pokoi oraz ich rozmieszczenia. Przed zakupem udało nam się zobaczyć domy już wybudowane (za co dziękujemy bardzo innym użytkownikom tego forum:) ).

Zmian w projekcie dokonaliśmy kilku, najważniejsze to likwidacja podcienia i wydłużenie kuchni poprzez przesunięcie ściany na całej wysokości wraz z daszkiem. Jeszcze przeróbki przy oknach, zwłaszcza w salonie, zobaczymy jaki będzie efekt :)

 

Jeśli ktoś jeszcze planuje rozpoczęcie budowy, zapraszam do ujawnienia się:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów zakręconych w spełnianiu swoich marzeń o własnym domu. Dołączam do Was realizując Lewkonie 2P.

Tak jak większość z Szanownych tutaj osób lewkonie odkryłem po długich poszukiwaniach właściwego projektu, który spełniał wszelkie moje oczekiwania odnośnie funkcjonalności i by mógł zmieścić się na mojej małej, wąskiej działce.

Jestem pod wrażeniem wszystkich realizowanych projektów opisywanych na tym forum, ale szczególnie spodobał mi się projekt realizowany przez mirabillis .

Siedzę od około 2-ch tygodni nad zakupionym w Archonie projektem Lewkonii i próbuję zmienić w nim to co mi nie pasuje i oto na zdjęciach (bardzo dziękuje za możliwość zobaczenia w tak szerokim zakresie realizowanych Lewkonii) widzę to co chciałbym zrealizować w projekcie:

1.podwyższona ścianka kolankowa

2.poszerzenie garażu

3.Użycie porotermu

3. lane stropy,

4.betonowy stropodach zamiast płyt gipsowo-kartonowych

5.Jakość wykonania tych robót.

 

Mam wielką prośbę do Mirabillis o odpowiedź czy Wasz projekt wymagał całkowitej przeróbki w porównaniu z pierwowzorem w związku z zastosowaniem wylewanego stropodachu ? co z rozmieszczeniem ścianek działowych na poddaszu, obiążeniem konstrukcji domu.Moja projektant sceptyczne podeszła do zmian stwierdzając iż ten projekt nie przewiduje zamiany płyt G-K na wylewany z cementu stropodach.

Obecnie mieszkamy w bloku, mamy wykończone mieszkanie gips-kartonem i szlag mnie trafia z powodu pęknięć i szczelin między spoinami.

 

Serdecznie pozdrawiam

Marecki45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj marecki45

Jak wszytsko dobrze pójdzie, to zaczynamy wykopki na wiosnę, dlatego pozwolę sobie na kilka słów do Ciebie

Otóż wprowadzamy takie same zmiany jak Ty wymieniłeś (a może jeszcze więcej :p)

Co do lanego stropodachu.. nie jestem pewien czy projekt musi być zmieniany (w końcu mamy zgodę na zmianę materiałów konstrukcyjnych, prawda?)

jeśli chodzi o wytrzymałość ścianek działowych pod lanym stropodachem - my planujemy ścianki działowe na poddaszu wymurować z pustaków 12stek, a nie tak jak w projekcie z kartongipsu na stelażu - to będzie dodatkowa podpora dla stropu, no i te pęknięcia o których wspomniałeś..

 

PS. poszerzenie garazu mamy naniesione w projekt, bo to wiąże się z wydłużeniem kalenicy na dachu i innymi drobnymi zmianami, więc to wymagało naniesienia.. co do innych rzeczy to po prostu trzeba się konsultować ze swoim architektem, ewentualnie tak myśleć, żeby później kierownik budowy się pod tym wszytskim podpisał..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marecki.

Ciesze sie że grono lewkoniowiczów sie powieksza znacząco, zwieksza to szanse na wymiane doswiadczeń a z tym jest róznie, bo nie wszyscy maja checi i ochote aby dzielic sie informacjami. Sam fakt ze ponad 2 m-ce temu zamiesciłam pytanie na które nikt nie raczył nawet odpowidzieć w jednym zdaniu świadczy dobitnie że nie wszyscy moga liczyć na wsparcie ze strony forumowiczów. Nie każdy chce sie udzielac na forum i wspierać początkujących, ja nie mam z tym problemów więc tym bardziej sie ciesze ze moge odpowiedzieć na twoje watpliwości.

Pytasz o zmiany w projekcie, ja akurat miałam bardzo fajnego projektanta z Łańcuta, który zamiast utrudniać -pomagał. Chociaz byli i tacy którzy na nasze zmiany zwłaszcza dotyczące stropu reagowali śmiechem, próbowali przekonać że lane stropy to przezytek -teraz tak mysle ze im sie najzwyczajnie w świecie nie chciało ani myśleć, ani pracować. Takie przypadki idące na łatwizne eliminowalismy od razu, bo musi byc choć cień wspólpracy miedzy inwestorem a projektantem, zawsze trzeba szukać rozwiazań. Lany strop to dość istotna i powazna zmiana w projekcie, ale nie zgadzam sie ze ten projekt nie przewiduje zmian płyt G-K na wylewany z cementu stropodach. Za nim przystapilismy do jego realizacji , odbylismy kilka wspólnych spotkań z naszym projektantem i kierownikiem budowy - jego decyzja była kluczowa, bowiem to on tak naprawde ponosi najwieksze ryzyko zwiazane z przeprojektowaniem, w koncu podpisuje sie pod wszystkimi zmianami. Łatwo nie było, nie mysl ze tak od razu na wszystko sie zgadzał -czasem jego dociekliwość(a dla innych upierdliwośc) była zdumiewająca.W zyciu bym nie przypuszczała że może sie nie zgodzic np. na świetlik,a tak właśnie było ale po negocjacjach ustąpił.Najwazniejsze było ustalenie czy istniała potrzeba przeliczania i zaprojektowania przez projektanta stropodachu-co sie wiąże z duzymi wydatkami czy tez kierwonik w porozumieniu z wykonawcą jest w stanie taki strop wykonać sam. I tutaj rola kierbud. była nieoceniona. Jego doswiadczenie i wykonawcy pozwoliło nam na ominiecie całej procedury przeprojektowania, ale zeby i cała papierologia była zgodna z procedurami projektant zgodził sie, na zmiany w projekcie poprzez wpis kierownika budowy. To zamkneło cała sparwe stopodachu,ale tak naprawde wszystko zależy od projektanta czy chce czy nie chce pomóc.

Likwidacja podcienia i poszerzenie garażu -tu projektant poprostu zmienił wymiary w projekcie. A jesli chodzi o podniesienie ścianki kolankowej, to bardzo rzadko sie zdaża aby którykolwiek projektant takie zmiany nanosił na projekt-chociaz sa one oczywiscie wymagane, my posiadaliśmy jeszcze dodatkowo pozwolenie od Archonu na podniesienie ścianki kolankowej, ale tak naprawdę jest to zbyteczne.

Stropodach i techniczne rozwiązanie to jednak nie koniec problemów i dylematów. Poniewaz taka konstrukcja jest potwornie cięzka musi sie na czyms wesprzeć.Zaczelismy od solidniejszych fundamentów 90cmx50 cm(dodałm kilka nowych zdjeć dot.fundamentów) szerzej niż w projekcie bo tam jest 50x40. Strop miedzy pietrami w projekcie jest terriwa,my zdecydowalismy sie na lany, jednak monolit to monolit spina całą konstrukcję, a nam zalezało na usztywnieniu całej konstrukcji domu.Dodam że nie bez znaczenia ma ziemia w której przyszło nam stawiac nasz dom. Jest to zwykła, słabo chłonna glina, która jak dostanie spore ilosci wody staje sie gąbczsta. I wreszcie sciany na poddaszu, były budowane z Porotherm 18 i pokrywają się z tymi z g-k, jedynie ściana od łazienki jest o 30 cm przesunięta kosztem środkowego pokoju to własciwie jedyne przesuniecie . Natomiat ściana pomiędzy pokojami nad salonem jest zrobiona z porothermu 11,5.Zaprawa używana do stawiania tych ścianek była zaprawą zwykła cementową, natomiat do ścian zewnetrznych używalismy zaprawy ciepłochronnej.Wylewany strop pociagnął za sobą również dodatkowe koszta,trzeba było kupic znacznie wiecej pustaków(ok4600 szt),wiecej desek na szalunki(miedzy 8-10 kubików) 240 szt.stempli, nie wspomne już o stali.

W całej tej naszej budowie są 2 rzeczy na które nie zwrócilismy uwagi1)okna dachowe.W projekcie sa 78/140 i przy lanym stropie i ściance kolankowej na 135 cm siegaja prawie do sufitu co zresztą widac na zdjęciach.Jesli miałabym jeszcze raz podejmowac decyzje to wybrałabym krótsze okna na 120cm.Efekt jest taki że trzeba bedzie troche stropu skuć ze wzgledu na szpalety.Druga rzecz to wysokość pomieszczeń na parterze w projekcie mamy 2,75 na czysto , a nam wymurowano pomieszczenia na wyskość11 pustaków co daje 2,75 - 15cm = 2,60.Ja własciwie nie wiem do końca jak to jest z tymi wysokościami,i gdzie lezy błąd czy Archon sie pomylił bo jak uzyskac wysokosc taką jak w projekcie przy wysokości pustaka 25 cm.No nie zwrócilismy uwagi na ten szczegół i o podwieszanych sufitach moge zapomnieć. Niestety nie da sie uniknąc pomyłek przy budowie.

Mam nadzieje ze udało mi sie zaspokoic twoją ciekawość -pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

bardzo dziękuję Mirabillis za szybką reakcję i wyczerpującą odpowiedź na moje pytania. Fajnie, że są osoby, które mimo braku czasu chętnie dzielą się bezinteresownie swoimi doświadczeniami. :yes:

 

U nas niestety pojawiły się pierwsze komplikacje. W związku tym, że mamy bardzo małą działkę postanowiliśmy wybrać projekt lewkonii 2P z piwnicami. Po wstępnych oględzinach terenu , rozmowach z sąsiadami, naszą p. projektant zakupiliśmy taki projekt.

 

Nasza działka ma małą głębokość 18 m szerokość 37 m stąd pomysł na lewkonie z piwnicami. Zalętą jej jest lokalizacja. Wokół zagospodarowane posesje domów jednorodzinnych , tył naszej działki na całej długości graniczy z urządzonym ogrodem sąsiadów, a w ślepej uliczce przy której jest nasze lokum są wszystkie potrzebne media kanalizacja, wodociąg, światło, gaz. Brakuje tylko kostki na drodze ale w następnym roku mają ją kłaść.

 

Czar prysł jak zaczęliśmy rozmowę z naszym wykonawcą, który od razu wykluczył możliwość budowy piwnic ze względu na wysoki poziom wód gruntowych. Oczywiście istnieją sposoby na uszczelnienie tych pomieszczeń, ale koszty są bardzo duże.

W związku z powyższym zrezygnowaliśmy z tego pomysłu na rzecz lewkonii 2.

 

Na szczęście ARCHON nie robi żadnych problemów z zamianą projektu.

Większość wcześniejszych pomysłów nie weżmie w łeb pod warunkiem przeniesienia kotłowni.

W tym nowym projekcie nie pasuje nam jej lokalizacja z czym związane jest pomniejszenie dolnej łazienki.

 

Wpadł nam do głowy pomysł aby przesunąć tylną ścianę garażu tak by zrównać ją z tylnym obrysem budynku a

w uzyskanej, zwiększonej powierzchni garażu wyodrębnić kotłownię. Pozostaje jednak problem dodatkowych przewodów kominowych i wentylacyjnych.

 

Czy potrzebna jest budowa kolejnego dymnika (są już 3 kominy) ?. Ogrzewanie będzie gazowe.

Kolejny dylemat to wysokość ścianki kolankowej . Nasza projektantka twierdzi, że należy ją podnieść maksymalnie o jeden pustak czyli ok 25 cm żeby dom nie stracił wyglądu.

 

Jednak patrząc na Wasze Lewkonie Mirabillis (podwyższone są chyba o conajmniej 2 pustaki) i wygląda to dobrze. Co się zmienia w projekcie , czy okna by pozostać tam gdzie powinny być lądują niżej itp.

 

W trakcie realizacji tego projektu tych wątpliwości będzie na pewno coraz więcej jednak wiedząc, że istnieje takie forum i są osoby życzliwe, które dzielą się swoimi doświadczeniami z tymi początkującymi o wiele łatwiej jest przewidzieć pewne problemy i popełniać jak najmniej błędów

 

Pozdrawiam!

marecki45 :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

fajnie że wątek się ożywił :)

Tak zaczytałem się uważnie w tych wątkach..

mam pytanie do Mirabillis.. napisałaś:

 

"okna dachowe.W projekcie sa 78/140 i przy lanym stropie i ściance kolankowej na 135 cm siegaja prawie do sufitu co zresztą widac na zdjęciach.Jesli miałabym jeszcze raz podejmowac decyzje to wybrałabym krótsze okna na 120cm.Efekt jest taki że trzeba bedzie troche stropu skuć ze wzgledu na szpalety."

 

Nie bardzo rozumiem jaki jest problem z tymi oknami.. a chciałbym uniknąć takiej wpadki w naszym przypadku..

Co pomoże zmniejszenie rozmiaru okna do 120? i czemu musisz coś skuwać (i w jaki sposób przeszkadzają szpalety?

Wybacz.. ale jakoś tak ciężko mi sobie to wyobrazić, co innego jak się stoi i widzi jak to wygląda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka

 

Kangurzyco właściwie to trudno sparwe z oknami nazwać wtopą,ale wg mnie sa one troche za długie-zwłaszcza ze chcemy zrobic szpalety na prosto.Nie wiem czy potrafie opisać Tobie w czym rzecz,ale robiac szpalety na prosto doswietlamy pokój,gdybysmy nie zrobili w ten sposób to górna część okna byłaby przysłanieta krótsze okna na 120cm nie wymagałyby skuwania betonu.Na tym zdjeciu czerwona linia zaznaczyłam w którym miejscu trzeba bedzie podkuc strop: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0ca6983dcc91b9fa.html.Postaram sie zrobic lepsze zdjecie i wtedy bedzie to bardziej zrozumiałe i czytelne.Mozliwe ze do czasu rozpoczecia Twojej budowy będe na etapie tynków i wtedy wszystko stanie sie jasne.

Czytam że planujesz na poddasze ścianki 12,wiesz nie chce sie wymądrzać ale my tez chcielismy dac takie pustaki i odradzono nam.Pustak 12 nie jest pustakiem samonosnym, jego wytrzymałośc to 15 MPa,a pod stropodachy powinno byc 20 MPa.Sprawdź to sobie bo u mnie ani kierbud.ani wykonawca nie chcieli sie zgodzić na węzsze pustaki-dodam ze strop mamy naprawde solidnie zrobiony i jest cięzki.

 

Marecki

 

Budowa to ogólnie cała masa wyborów,trudnych i nie zawsze z góry do przewidzenia.Wierz mi że etap stanu surowego ni jak sie ma do wykonczeniówki.Ja jestem obecnie na etapie centralnego odkurzacza,elktryki, okien ,projektów kuchni i łazienek i powiem krótko-to horror.Nawet przy najlepszych checiach forumowiczów,radach i próbach unikniecia ich problemów i błedów nie uda Ci sie znalezc wszystkich odpowiedzi.Wiele sparw bedziesz musiał podejmowac intuicyjnie jak chocby z poszerzonym garażem.Jedyna rada jaka moge Ci dac to ta która i mnie ktos przekazał: trzymaj sie tego co sobie zaplanujesz i nieodstepuj od tego.Jesli twojej projektantce nie podoba sie podwyzszenie scianki kolankowej więcej niz o jeden pustak to odpowiedz sobie na pytanie czyj to jest dom i kto w nim bedzie mieszkać.Nie było takiego dnia na budowie,w którym nasze decyzje nie były poddawane watpliwosci i krytyce,doradców zawsze znajdzie sie cała masa,najwazniejsze to słuchac własnych potrzeb.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Mirabillis w sprawie pustaków na działówki przy lanym stropodachu. Moi fachowcy doradzili pustak 25 i tak tez mamy zrobione. Fundamenty oczywiście tez były wzmocnione. Ogólnie na dom weszła u nas koszmarna ilość stali 4,5t fi12 + 2,1t fi 10 + 0,6 t fi 6. Brr

Obecnie po długich zmaganiach wybrałam dachówkę Koramic E32 kasztan

Edytowane przez AAnakonda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka

 

Czytam że planujesz na poddasze ścianki 12,wiesz nie chce sie wymądrzać ale my tez chcielismy dac takie pustaki i odradzono nam.Pustak 12 nie jest pustakiem samonosnym, jego wytrzymałośc to 15 MPa,a pod stropodachy powinno byc 20 MPa.Sprawdź to sobie bo u mnie ani kierbud.ani wykonawca nie chcieli sie zgodzić na węzsze pustaki-dodam ze strop mamy naprawde solidnie zrobiony i jest cięzki.

czyli albo pustak 24 albo kratówka taka jaką Ty masz? klratówka ma odpowiedni wskaźnik MPA?

 

jesli chodzi o lany stropodach.. nie do końca planujemy zrobić monolityczny, raczej będzie to strop "wymurowany" z pustaków, tyle tylko że to będzie taka "skośna ściana", a taki już nie jest taki ciężki i nie wymaga aż takiego wzmocnienia w ścianach

Edytowane przez Kangurzyca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam pustaka kratówki,nawet nie wiem czy taki wciąz istnieje bo cześciej spotyka sie raczej cegły kratówki.Mozliwe ze takie pustaki kratówki sa jeszcze produkowane (choć nie wiem czy ktoś z tego cos buduje),lecz ja mam urzyty na wszystkie scianki działowe pustak poryzowany Porotherm 18(zew.ściany są z 25)Moglismy dac szerszy tak jak AAnakonda 25-tke ale szkoda było zabierac cenne cm z pomieszczeń,chociaz zrobiła bardzo dobbrze wybierając tak szeroki pustak.Zdecydowanie ma większy Mpa,niz 18-tka,która jest minimum przy stropodachach.Ale z drugiej strony nasze pokrycie czyli blacha jest znacznie lzejsza (ok 4 kg/m2) niż dachówka(miedzy 50-75kg/m2) która AAnakonda przykryje swoj dach,i dlatego moglismy pozwolic sobie na 18-tke.Co innego strop budowany z pustaków,przyznam sie ze nie widziałam takiego(czekam na zdjecia) trudno mi sie w tym temacie wypowiadac dlatego napisałam abys to sobie sprawdził.Napewno do lanego stropu 12-tka to zdecydowanie za słaby pustak.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z twojego wcześniejszego wpisu wynika iż miałeś projektanta z Łańcuta Czy to jest ten Łańcut koło Rzeszowa czy ten w woj. łódzkim. Jeśli to ten podkarpacia to czy mogłabym dostać od ciebie jakiś namiar na niego. Ja jestem na etapie kupna projektu dom w lewkoniach 2 (P) i potrzebowałabym dobrego projektanta, gdyż bedzie w nim troszkę zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...