Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt DOM W LEWKONIACH pracownia ARCHON


Recommended Posts

Zuzia bardzo ładnie zaczyna się prezentować taki płotek. W okienkach będą pewnie jakieś kraty.

Nie boisz się że od środka będziesz takim płotem jakby "odgrodzona od świata"?

Mi się podoba, ale dałbym więcej okienek, albo mniej zabudowywał na całości. Mojej połówce niestety takie płoty się nie podobają...

kwestia gustu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 935
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam Kangurzyco okienek będzie w sumie 6 i bedą w nich wstawki takie z jakich będzie zrobiona brama wjazdowa i furtka. Zdecydowaliśmy sie na takie rozwiązanie niejako z konieczności bo budujemy sie przy samej głównej drodze powiatowej dosyc ruchliwej, a działeczka niezbyt duża bo 9ar. Większośc podwórka mamy od frontu domu i przesunelismy go maksymalnie w tył aby samochody nie jezdzily nam przed samymi oknami. Budując pełne ogrodzenie chcemy troszke wyciszyc w ten sposób odgłosy z ulicy jak i uchronic sie przed gapiami !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Wkrotce zaczniemy wylewac lawy i murowac fundamenty pod lewkonie (4-spadowa). Watek sledze juz od jakiegos czasu i licze na pomoc doswiadczonych lewkowiczow:). Widze, ze wiekszosc buduje dwuspadowy, ale mam nadzieje za znajda sie osoby budujace dach czterospadowy. Postaram sie wrzucac zdjecia i zasypywac pytaniami jakie napewno sie pojawia jak tylko zaczne na spokojnie analizowac projekt i planowac, planowac i planowac:).

 

 

Na poczatek mam pytanie odnosnie fundamentow, mianowicie czy robicie zgodnie z projektem (lawa 30cm + 6 bloczkow) czy nie? Ile m3 betonu wam poszlo? Murarze obecnie wyliczyli mi okolo 60m3 betonu i 1200 bloczkow...

 

Drugi pytanie (na wynos) o kotlownie, czy sprawdzi sie ona jako kotlowania gazowo-weglowo-drzewna? Planuje podlaczyc tam piec zarowno weglowo-drzewy-itp oraz gazowy i zastanawiam sie ile zmniesci mi sie opalu w tej kotlowni. Poza tym czy taka instalacja bedzie wymuszala jakies zmiany w konstrukcji komina ( dodatkowe kanaly)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

Niedawno trafiłam na to forum. Budujemy z mężem domek na bazie lewkonii tzn. wybraliśmy ten projekt z całej masy ogólnodostępnych projektów i nanieśliśmy na niego swoje zmiany, które naniósł nam projektant i nazwał projektem indywidualnym.

Nasz domek jest dwuspadowy jak większość chyba na tym forum, a to najważniejsze zmiany, których dokonaliśmy:

- wydłużyliśmy budynek o 1m z każdej strony czyli 2m

- poszerzyliśmy też budynek o 1m, dzięki czemu powiększył się podcień, kuchnia i dalsze pomieszczenia

- powiększyliśmy garaż do ok 8 m szerokości, w garażu umieściliśmy kotłownię w której ma stanąć pompa ciepła

- zlikwidowaliśmy wykusz i balkony nad nim

- zamiast wykuszu jest okno szerokości 270 cm (planuje wstawić tam fix bez podziałki)

- powiększyliśmy spiżarnie kosztem łazienki

- łazienkę z pralką umieściliśmy w dawnej kotłowni

- w dawnej łazience znajduje się obecnie mała ubikacja

- na górze zlikwidowaliśmy ścianę między pokojem frontowym a przedpokojem

To chyba najważniejsze poczynione przez nas zmiany.

Domek zaczęliśmy budować wiosną 2010 roku i obecnie postawione mamy mury, przykryte dachówką , instalacje typu kanalizacja i woda są w trakcie realizacji, Pan elektryk kończy rozprowadzać prąd. Mąż planuje jeszcze w tym roku wylać chudziaka i na tym portfel nam się wyczerpie, zresztą tynki chyba lepiej robić na wiosnę?

Bardzo cieszę się że tu trafiłam, przeczytałam już chyba wszystkie posty na pewno jeszcze do nich wrócę, obejrzałam też chyba wszystkie zdjęcia bardzo dużo mi to wszystko rozjaśniło i podniosło na duchu, że są ludzie, którzy zmagają się z realizacją podobnych marzeń. Liczę na wymianę doświadczeń i wsparcie psychiczne bo atmosfera na forum jest bardzo budująca.

Pozdrawiam wszystkich budujących, przesyłam link do zdjęć ze swojej budowy:

https://picasaweb.google.com/110628116355610420900/20100429ZdjeciaZLotuPtaka?authuser=0&feat=directlink

https://picasaweb.google.com/110628116355610420900/BudowaSierpien2011?authuser=0&authkey=Gv1sRgCN6Bn-6evdzmOQ&feat=directlink

Edytowane przez agatakaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

widzę że wszyscy zajęci i wykorzystując pogodę konsekwentnie budują, u nas też trochę do przodu. Pan elektryk skończył prace, dzisiaj idziemy na budowę z aparatem i będziemy uwieczniać miejsca położenia przewodów a jest tego nie mało. Panowie od hydrauliki też już swoje zrobili na ten czas, za dwa tygodnie przychodzi ekipa od wylewek tzn. chudziak będą wylewać.

Mam prośbę do budujących odnośnie łazienki górnej jak macie rozwiązane umiejscowienie urządzeń i czy macie prysznic i wannę czy tylko wannę? z chęcią bym coś podejrzała. Sama mam co prawda rozprowadzone już rurki ale do końca nie jestem do tego rozwiązania przekonana. Tym bardziej że myślę o budowie kabiny z luksfera lub płyty i nie chcę wstawiać brodzika to takie moje fanaberie. Jeśli ktoś może mi pomóc wizualnie to bardzo proszę.

Jak zrobię zdjęcia to wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam nowych budowniczych lewkoni

 

Grono nam sie powieksza to fajnie :

do kolegi prohola ławy findamentowe robiłam inaczej niż wprojekcie tzn były szersze i głebsze to samo z bloczkami fundamentowi był spadek na dzaiłce wiec trzeba było nadgonic nie równości.Zresztą opisywałm moje fundamenty w postach kilka stron wcześniej i chyba nawet podawałm ilości -w tej chwili naprawde nie pamietam i nie potrafie sobie przypomnieć ile czego poszło-miałam natomiast duze bloczki bo wiem ze sa mniejsze i wieksze

 

kotłownia: ja mam obecnie piec weglowy eko-groszek ,ale dodatkowo mam zrobiona instalacje na piec gazowy tak na wszelki wypadek. W moje kotłowni oprócz duuuuuzego pieca miesci sie jeszcze zasobnik na wode 300l, róznego rodzaju zbiorniki wyrównawcze ,jakies pompy,umywalka,inst.solarna i inne pierdoły jest wneka na wegiel ale max pomiesci ok 1,5 t wegla.Drewna nie ma juz gdzie upachać więc powaznie mysle o budynku gospodarczym. Ale do pieca na eko groszek tak na dobra sparwe drewna nie potrzebuje zbyt wiele , problelmem bedzie drewno do kominka stąd pomysł na jakis barak.

 

agatakaw: jestem zdumiona ze powiększałaś lewkonie , które i tak sa dużym domem ja juz teraz rozpaczam jak przy moim trybie życie uda mi sie to wszystko ogarnąć ze sprzataniem-chyba planujesz jakąs pomoc domową zatrudnić.

pytasz o górna łazienke ja mam w planie miec w rogu wanne narozną ,za kominen brodzik 90x120 , pod ścianką kolankowa wc , a umuwalkę szer na 120cm na scianie przy drzwiach wejściowych. Osadzona bedzie na półce z szufladami. Raczej nie przewiduje żadnych półeczek w ilościach hurtowych- oszczednie i bez szału.ZDjec i wizualizacji nie posiadam bo to wszystko jest w fazie wstepnej,teraz walcze z gładzia i tynkarzami i nie mysle o łazienkach. Jedynie dolna jest juz prawie zatwierdzona ,ale nie wklejam wizualizacji bo mysle ze wrealu wyjdzie inaczej,Widziałm juz takie przypadki i chce uniknac porównań z tym co przedstawia wizualka a co rzeczywistośc. Jak bedzie gotowa to zdjęcie wkleje

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mirabilis może masz rację z tym sprzątaniem (bardzo go nie lubię) ale wiesz ja miałam jeszcze zapędy żeby jeszcze metr szerokości dodać w kuchni i powstrzymał mnie projektant (hi hi) na razie jedyne co mnie przeraża w sprzątaniu tego przybytku to okna nienawidzę myć okien, liczę na to że duża powierzchnia podłogi da się ogarnąć za pomocą odkurzacza (montujemy centralny - rury w ścianie już są jeszcze tylko jednostka i można odkurzać ;) ), najwyżej będę miała brudno ale za to powierzchnie godne pałacu. Ze względów funkcjonalnych zrezygnowaliśmy właśnie z wykuszu i balkonu nad nim w tym miejscu ma być fix czyli takie nieotwieralne okno. Nie udało mi się zrobić zdjęć, mąż zabrał aparat do pracy jak zrobię to wkleję. Nie widziałam tego domku w normalnych rozmiarach ale moim zdaniem salon byłby mały (ja nie usuwałam podcienia). A nie dodałam jeszcze, że podnieśliśmy ścianki kolankowe żeby było wygodniej więc jest powierzchni no ale niektórzy robią piwnice nikt się temu nie dziwi a to przecież dodatkowa kondygnacja którą również trzeba sprzątać nieprawdaż?.

Znów się rozpisałam, ale w sumie to nie mam z kim na ten temat rozmawiać bo mąż zapracowany musi na to wszystko zarobić ;).

Odnośnie łazienki to ja właśnie nie chcę wanny narożnej marzyła mi się na środku ale ceny rozwiały moje marzenia.

Pozdrawiam i odezwę się jak zrobię zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mialo sie zaczac w tamtym tygodniu ale w koncu przesunelo sie na czwartek - mam nadzieje ze murarze nie zgubia znowu telefonu (tak sie tlumaczyli nie odbieraniem telefonu przez caly weekend - porzadnie nam cisnienie podniesli:) ). Przez nich stracilismy troche kaski, bo juz byla koparka umowiona itd ..ech oby dalsza wspolpraca uklada sie pomysle:) Dzieki mirabilis za informacje.

 

Myslalem nad wydzieleniem z garazu takiej wneki wlasnie na wegiel, garaz jest dosyc dlugi wiec powinno by sie sprawdzic, ale to jest sciana nosna wiec nie wiem czy cos z tego wyjdzie:). Oczywiscie planuje postawienie budynkow gospodarczych tzn garaz + jakies pomieszczenie na wegiel/drzewo i rupiecie, ale to jak juz bede mial gdzie mieszkac:) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas najpierw był wylany 10 cm chudziaku, później ułożone zbrojenie i wylana ława na 70 cm X 40 cm (w X sz) na to bloczek betonowy w poprzek chyba 8 warstw ok. 4000 szt bo myśmy trochę podnieśli i teraz jesteśmy zadowoleni.

Panie prohola w trakcie murowania niech Pan zwróci uwagę na to by murarze murowali fundament na pełną fugę bo u nas panowie murarze chcieli sobie zaoszczędzić pracy i murowali jak popadło, to bardzo ważne podobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agatakaw - u mnie też na fundamencie szły bloczki "w poprzek". Podobno sa do kupienia kwadratowe (nie wiedziałem o tym jak kupowaliśmy), a w poprzek musiały pójść bo ścianę mam z pustaka 30cm. faktycznie te puste fugi u Ciebie nie za ciekawie wyglądały, dobrze ze majstrowie poprawili.

 

Tak tak - murarzy na każdym etapie trzeba pilnować i palcami pokazywać...

 

prohol też mysleliśmy na etapie planowania żeby z tylnej części garażu wydzielić część na skłądzik na węgiel, ale jak zobaczyliśmy ż egaraz wcale nie jest takidługi jak się początkowo wydawał - z pomysłu zrezygnowaliśmy.

Można byłoby zrobić doatkowe pomieszczenie na węgiel na tyłach garażu - ale pod warunkiem przesunięcia tej tylnej ściany - a to nie bardzo idzie zrobić (poza proektem indywidualnym) bo to jest jak zauwazyłeś ściana nośna, no i dodatkowo zmienia się kąt dachu przy majstrowaniu przy tej ścianie.

Więc na węgiel pozostaje jedynie jakieś pomieszczenie gospodarcze w przyszłości..

ewentualnie malutki kwadracik wymurowany z pustaków w kotłowni własciwej, ale to jedynie dosłownie na taczkę lub dwie opału...

 

Niestety tak te domki sa projektowane.

 

życzę wszystkim powodzenia w budowach :)

 

Ps. My mamy już prawie SSZ (bez bramy garazowej na którą czekamy...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielkich bojach lawy zalane!:) Oczywiscie jak to bywa, betoniarki mialy przyjechac na 17 a przyjechaly po 18-tej i lanie betonu trwalo prawie do 21:) Przy lampach itp udalo sie. Fundament byl wykopany na okolo 90cm, nastepnie belki i gruz, a betonu zuzylismy prawie 27m3. Teraz okolo 10 listopada przychodza murarze murowac bloczki - 7-8 warstw, gdyz dom jest troszke w dole wzgledem ulicy (1m ponizej poziomy ulicy). Do zimy chce jeszcze wymalowac "czarnuchem" sciany fundamentowe, polozyc folie kubelkowa i moze czesciowo zasypac piachem:). Byle tylko zima nie przyszla za wczesnie:) Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kangurzyco a jakie masz okna drewno czy plastik, bo ja jestem na etapie wyboru i nadal się waham. Dostaliśmy wycenę gdzie okna dębowe STOLBUD Włoszczowa niewiele różnią się w cenie od plastików oczywiście tych lepszych jakiej firmy nie pamiętam. Zastanawiam się też nad kolorem. Co prawda mam jeszcze całą zimę do namysłu bo u nas okna dopiero wiosną, przed tynkami. Ja chciałam po tynkach wstawiać, żeby ściany lepiej schły i żeby okna były nowsze jak będę się wprowadzać (zawsze to kilka miesięcy mniej ;)) ale Pan tynkarz radzi przed mówi, że od razu tynk dojdzie do okien czy ktoś wstawiał okna po tynkowaniu?

Może wreszcie jutro uda mi się zrobić zdjęcia przewodom bo to ponoć bardzo ważne aby była dokumentacja w razie W. Będziemy jutro sadzić na działce drzewka i krzewy owocowe. Mój mąż zakupił dziś w ilościach hurtowych agrest, porzeczki, jabłonie, grusze itd. razem 30 szt. :) :)

prohol - gratulacje

Pozdrowienia dla budowniczych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

no własnie odnośnie naszych okien..

My wybraliśmy tak mało popularne dziś okna plastikowe w kolorze białym. Plusów plastikowych i drewnianych jest tyle samo co minusów, więc nie za abrdzo coś w tejk materii doradzi, tzreba brać indywidualne upodobania i warunki.

u nas przeważyło nad wyborem to, ze plastikowe okna - nigdy nie musisz ich odnawiać, malować, nic Ci się nie rozszczelni (jeśli juz to uszczelka), a ponadto domek stoi 'tyłem" do łąk, a z tamtąd zawsze w zimie wieje i śniegiem i deszczem.

największe straty ciepła są nie podczas siarczystych mrozów, a właśnie podczas wietrznej zimnej pogody - a plastikowe nie wypuszczą ciepła tak łatwo jak drewniane.

Może białe póki co (dom bez elewacji) nie wyglądają jakoś super przebojowo, ale jak już będzie elewacja i kolor jakiś - to wszystko ładnie się zgra.

Zdjęcia..?

Zaraz coś wstawię i tu i do dziennika.

 

http://img442.imageshack.us/img442/2996/p15101117220002.jpg

http://img153.imageshack.us/img153/1461/p15101117230002.jpg

 

jeszcze poruszę kwestię drzwi balkonoowych - wybraliśmy takie bez słupka na środku (słubek jest w jednych z drzwi) dzięki czemu można otworzyć drzwi tak, że cały otwór jest bez żadnych słupków (istotne zwłaszcza w przyszłośći jak tzreba by było coś ogromnego wnieść do domu).

 

agatakw moze nie aż tak bardzo istotne są okna jako okna, ile okucia w nich zastosowane. Warto zwrócić uwagę by były wytrzymałe i "markowe", bo przecież okno ma wytrzymać ileś-tam-set-lub-tysięcy otwarć i zamknięć.

Jeśli masz całą zimę - to warto o tym poczytać na necie, zwłaszcza o tych okuciach, no i zorientować się w różnicach cenowych w Twojej okolicy. Może warto zamówić coś pod koniec zimy? Na wiosnę ceny moga pójść w górę.. a na magazynie raczej powinni Ci potrzymać kilka miesięcy.

 

Po mojemu - faktycznie lepiej byłoby zamontować okna już po tynkowaniu (albo przynajmniej jeśli przed - to codziennie je otwierać zeby pomieszczenia złapały powietrza). Zwłaszcza że domek przestoi całą zimę bez okien - dodatkowo na wiosnę musi z niego wyjść wilgoć.

A po tynkowaniu można swobodnie okna założyć - po prostu tyknarz niech nie tynkuje tych wnęk gdzie będą montowane.

 

Pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prohol ścianka kolankowa została podniesiona bodajże do czterech pustaków jesli dobrze pamiętam. Faktycznie - licząc na powyższym zdjęciu wychodzi że 4, wydawało mi się że 5, ale mam luki w pamięci.

4 pustaki po 24cm plus fugi - ścianka kolankowa na jakieś 105-115 cm.

kolankowa została podniesiona z tego względu ze w środku na poddaszu są murowane skosy na stropodachu, i zeby nie było za nisko to tak wyszło.

Z jednej strony dobrze, bo w pomieszczeniach jest wysoko - nie trzeba się "czołgać" w najniższych punktach pokojów, ale z drugiej strony przez okna dachowa to można popatrzeć sobie jedynie na niebo, linii horyzontu po prostu stojąc przed oknem - nie widać.

Ale z otwieraniem nie ma problemu.

 

Ściany zewnętzrne z suporexu grubość 30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki Kangurzyco za zwrócenie uwagi na okucia w ogóle o tym nie myślałam, najważniejsze dla mnie było czy drewno czy plastik. A jakie okucia Ty polecasz?

U nas na pewno będzie kolor, między innymi dlatego, że dom położony jest w polach uprawnych i białe byłyby białe z nazwy a tak na kolorze to może nie będzie tak widać kurzu. Ale domek z oknami to tak już skończenie wygląda jeszcze faktycznie tylko brama straszy.

Z cenami okien to może faktycznie zimą będzie taniej, ale na razie nie wiem jeszcze jak będą wyglądały nasze finanse (liczę na to że dobrze)

Wczoraj fachowcy wylali a raczej wysypali nam chudziaka dzięki temu domek w środku nabrał wyglądu domu, pomieszczenia nie są już takie wysokie nabrały kształtu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...