Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Obciążenie stropu w mieszkaniu


Recommended Posts

Witam,

 

W łazience w mieszkaniu w celu wykonania odpływu liniowego zrobiłem podwyższenie przy użyciu posadzki cementowej (nie chciałem kuć szlichty). Po podliczeniu wyszło mi, że powierzchnię zaznaczoną czerwonym prostokątem obciążyłem o około 220kg (nie spodziewałem się, że wyjdzie aż tyle - teraz wykonałbym to inaczej). Dodatkowo podwyższenie będzie obłożone gresem, oraz w miejscu zaznaczonym niebieską linią będzie przedścianka pokryta gresem do samego sufitu (270cm). Po fakcie naszła mnie refleksja, czy obciążenie nie będzie zbyt duże. W instrukcji użytkowania lokalu wyczytałem, że zabrania się przekraczania nośności użytkowej stropu wynoszącej w przypadku mieszkań 2kN/m2, także w czasie wykonywania robót wykończeniowych.

Ściany nośne wykonane są z bloczków silikatowych akustycznych gr. 18cm + 2 cm twardej płyty termoizolacyjnej, ściany działowe z bloczków silikatowych gr 12cm. Stropy wykonane są jako monolityczne o grubości od 22-24cm, oparte na słupach i ścianach żelbetonowych.

 

W związku z powyższym proszę o odpowiedź, na dwa pytania:

1. Czy tak duże obciążenie nie spowoduje pęknięcia stropu?

2. Czy przedścianka z płyt K-G pokryta gresem nie spowoduje zbyt dużego obciążenia na podłoże?

 

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć jakiego rodzaju jest strop i w którą stronę jest rozpięty, jestem laikiem jeżeli chodzi o budownictwo. Jeżeli taka informacja pomoże to jest to nowo oddany budynek mieszkalny, dwupiętrowy. Wg załączonego rysunku przylegająca ściana północna i zachodnia są ścianami nośnymi, natomiast w kierunku wschodnim między ściana działową a nośną jest 423cm (między nośnymi 663cm), w kierunku południowym, pierwsza ściana nośna 550cm (ściana równoległa o szerokości 60cm i gr 20cm) kolejna 401cm dalej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na informację od dewelopera mogę się nie doczekać. Natomiast w prospekcie znalazłem informację o stropach: żelbetowe, monolityczne gr. 24, 22, 20 (wg projektu w zależności od kondygnacji, mieszkanie jest na 1 pietrze) oparte na słupach i ścianach żelbetowych. W miejscach gdzie występują ciężkie ściany korytarzowe oraz duże ilości otworów instalacyjnych przecinających strop zaprojektowano zebra usztywniające w postaci podciągów żelbetowych.

Informacje dodatkowe co do ścian:

- ściana zachodnia jest ścisną korytarzowa z murowanych bloczków silikatowych akustycznych gr. 18cm + izolacja termiczna 2cm + tynk

- ścisną północna jest ścisną oddzielająca mieszkania - wylewne słupy żelbetowe gr. 20cm oraz murowane z silikatowych bloczków akustycznych 18cm+tynk, piętro niżej sciana wylewana żelbetowa gr 20cm +tynk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...