Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pc gruntkowa - czy ktos ma, slyszal?


bgttgb

Recommended Posts

Dziekuje Panie Adamie za obecnosc na tym watku. Nie bede Pana juz na prywatnych wiadomosciach meczyl bo pewnie bedzie Pan mial ich teraz mnostwo i beda sie pytania powielac. Pytanie dla tej technologi lepiej grzac w taniej taryfie i ladowac grube wylewki ?

Przed podpisaniem umowy dostarczamy badania geologiczne ? Zapotrzebowanie cieplne ma byc policzone przez kogos z takimi "uprawnieniami" czy cieplo wlasciwe wystarcza?

Moze posiadacie mapke miejsc instalacji?

Najstarsza instalacja "popelniona" ta technologia ile czasu funkcjonuje?

Pzd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 370
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Im więcej wiemy o domu i terenie - tym lepiej.

ALE...

Taka wiedza kosztuje, bo za badanie geotechniczne, dobrze zrobione OZC czy ekspertyzę obiektu się płaci. Czasem dość sporo.

Tymczasem...

Przewodność cieplna gruntu jest stała i znana (nieco zależna od rodzaju gruntu).

W NOWYCH domach łatwo oszacować straty ciepła, bo obowiązują jakieś normy, bez spełnienia których dom nie będzie "odebrany".

Wszelkie odstępstwa realiów od wyliczeń likwiduje obecność bufora ciepła, więc nie ma konieczności robienia go w postaci półmetrowej grubości wylewek, choćiaż można. (wtedy grzanie bufora w większości czasu w taniej taryfie wystarcza)

Co do pozostałych pytań - za krótko tam jestem i nie chcę plotek rozpowszechniać na bazie luźnych rozmów warsztatowych. :lol:

Można zadzwonić i zapytać.

Szefy są fajne, kontaktowe i nie mają czego ukrywać. :lol:

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej...

 

Jak nie ma bufora (wodnego) to moc PC dobiera się możliwie dokładnie do potrzeb domu z niewielkim niedoborem.

(Bo nie cały czas panują ekstremalne warunki pogodowe)

To coś jak waga szalkowa :lol:

Na jednej szali moc PC a na drugiej moc strat domu.

Optymalnie jest tak dobrać, aby "waga" była w równowadze.

Jak się tego nie zrobi poprawnie to albo braknie mocy PC albo niepotrzebnie kupuje się droższą, za dużą PC.

Dom o sporej akumulacji (np. z silikatów) i/lub wodny bufor ciepła zwalniają z aptekarskiej precyzji doboru.

Problem ważny przy doborze powietrznych PC, bo tym mniej dają im więcej potrzeba, a powinny swoją robotę zrobić.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna "dziura" dostarcza ciągłej mocy rzedu 1200 do 1600W - w zależności od warunków terenowych.

Długość? Rurki czy głębokość odwiertu?

100mb rurki na "dziurę". Ilość dziur dobierana do potrzeb mocy. Dziury o głebokości do 10m ppt. Dlatego prosto, tanio i skutecznie.

 

Viessman chce się na takie DZ przerzucić? :lol:

 

Adam M.

 

Nie, wiem jak się dobiera odwierty. Pytałem inwestora, co mu firma zaoferowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale...

Zwykle dotyczy "stołu laboratoryjnego" producenta.

Znasz instalatora co odpowiada własną... dudą ...za ten towar?

Zwykle - ma dostawcę który bierze na siebie reklamację.

Nie wszystkie konstrukcje są dopasowane do warunków naszego regionu.

 

Region regionem. Adamie większość konstrukcji nie jest dopasowana do konkretnego DOMU !!!!

To tylko puszczane z linii produkcyjnej gotowe wyroby.

 

Ta ma taką pompę obiegową, tamta inną. Jeden ma w domu 1 km. rurek w podłodze, drugi 2 km.

Jeden może dać w kurzawce 3x150m, drugi w piachu (jak ja) 4x200m a w fajnej PC z kultowym logo, jest mikra pompa obiegowa rzędu 60W.

 

Co z przepływami?

 

Ergo. Dobrze, że pojawiają się firmy, które "szyją na miarę". Jeszcze lepiej, że to gruntówki.

 

Ale,,,,ten Konceptus jest brzydki....:p

 

Powodzenia. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypiękniał w nowej obudowie! :lol:

Nie musi być naładniejszą PC tylko najlepiej dopasowaną do potrzeb i za ludzkie pieniądze.

Robiona jest tak aby inwestor nie przesiadywał w kotłowni i nie musiał patrzeć na nią. Jest tyle innych fajnych zajęć...

 

Bufor posiada wężownicę CWU ze stali nierdzewnej karbowanej.

Dość sporą. CWU nie brakuje.

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba powoli zacznę wiercić studnie do 10m , wodę mam już na 330cm i sam ił z gliną a od 4 metra to tylko gruby piach i żwir , narazie popełniłem jedną studnię do podlewania i wydajność jest masakryczna wg mnie bo pompa 4 kubikowa może lać i tydzień bez przerwy ,w wolnych chwilach jadę ze studniami a potem tylko kiedyś gruntówka i gitarka .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Układ jest nieco inny.

PC wpina się sama wprost w podłogówkę a jak potrzebna CWU to przełacza się na bufor.

Ustawia się (użytkownik) różne nastawy dla podłogówki i dla bufora.

 

Adam M.

 

Zastanawia mnie o ile spadnie cop pompy w sytuacji gdy będzie musiała wytworzyć temp 40-40+ (wymagane u mnie ze względu na prace z buforem z wężownicą cwu) w porównaniu z trybem grzania bezpośrednio podłogówki -zakładam że poniżej 30 stc.Orientuje się pan może?

Rozmawiałem dzisiaj z panią z firmy Conceptus ,wrażenie jak najbardziej pozytywne ,wysłałem zapytanie ofertowe z szczegółowym opisem mojej sytuacji.

Myślę że coś się z tego urodzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Region regionem. Adamie większość konstrukcji nie jest dopasowana do konkretnego DOMU !!!!

To tylko puszczane z linii produkcyjnej gotowe wyroby.

 

Ta ma taką pompę obiegową, tamta inną. Jeden ma w domu 1 km. rurek w podłodze, drugi 2 km.

Jeden może dać w kurzawce 3x150m, drugi w piachu (jak ja) 4x200m a w fajnej PC z kultowym logo, jest mikra pompa obiegowa rzędu 60W.

 

Co z przepływami?

 

Ergo. Dobrze, że pojawiają się firmy, które "szyją na miarę". Jeszcze lepiej, że to gruntówki.

 

Ale,,,,ten Konceptus jest brzydki....:p

 

Powodzenia. Pzdr

 

Mam identyczne odczucia ,to nie są handlarze czy instalatorzy którzy patrzą na ciebie jak na barana do strzyżenia ,projektują ,wytwarzają ,dobierają wszystko pod konkretnego klienta, z autorskim rozwiązaniem dolnego żródła .Cena w dużym stopniu wynika z braku pośrednictwa które w tej branży stanowi dużą część kosztów .Przy dobrym marketingu i braku wpadek mogą namieszać na rynku,tak mi się wydaję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kibicuję tej firmie, żeby namieszali, konkurencja dobrze zrobi dla klienta. Ciekawe czy da się to wstawić do nowego domu, ale nieprzemyślanego - mieszana instalacja z kotłem na pelet /wg zamiast reku itp?

 

Ciekawi mnie też czy elektronikę do sterowania tym robili od zera, czy użyli jakiś gotowych plc/pc

Edytowane przez domino34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie o ile spadnie cop pompy w sytuacji gdy będzie musiała wytworzyć temp 40-40+ (wymagane u mnie ze względu na prace z buforem z wężownicą cwu) w porównaniu z trybem grzania bezpośrednio podłogówki -zakładam że poniżej 30 stc.Orientuje się pan może?

Rozmawiałem dzisiaj z panią z firmy Conceptus ,wrażenie jak najbardziej pozytywne ,wysłałem zapytanie ofertowe z szczegółowym opisem mojej sytuacji.

Myślę że coś się z tego urodzi .

 

Przyznam się...

Jedna PC została "w manualu" bo zająłem sie innymi sprawami i... zrobiła w baniaku, zanim sie zorientowałem, jakieś 70stC.

Da sie i więcej, ale po co?

A COP?

No... i tak był wiekszy jak 1.

Popał... Wiem...

 

NORMALNA temperatura CWU to ustawiane 48-50stC.

 

Zdaje się, ze już masz bufor...

Chyba trzeba wyrzeźbić "rozwiazanie autorskie", bo tonowy jest. Spory.

I chyba mi to na grzbiet wrzucą... :lol:

 

Firma za kazdym razem traktuje obiekt jako "nowy" i dobiera wszystko tak, aby działało.

Wiadomo... Łatwiej powielać raz sprawdzone układy jak tworzyć układy dedykowane, ale...

Klient nasz PANNNN!

:lol:

 

Ludzie z pomocą "Comodore 65" na księżyc polecieli i wrócili a to tutaj to tylko system grzewczy jest.

Da się!

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawi mnie też czy elektronikę do sterowania tym robili od zera, czy użyli jakiś gotowych plc/pc

 

No, Michał jest naprawdę dobrym, gotowym i "skończonym" informatykiem.

:lol:

Trochę nerwowy jak mu się coś nowego zadaje, ale realizuje co potrzebne.

Bywa, że trochę klnie przy tym... :lol:

Staramy się być wtedy daleko... :lol:

 

Dopiszę...

Szefy TEŻ!!! :lol: :lol: :lol:

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie.

 

Studnie 50cm srednicy mają tę przypadłość, ze "trwaja" nidługo.

Akurat tyle, aby dało się w niej taki "kosz energetyczny" utopić.

Potem, zwykle w nawodnionym terenie, same się zapadają

To by trzeba "na raz".

Zrobić dziure, kaosz zatopić i... zapomnieć.

Zostaje urządzenie ogródka. Trawnik czy grzadki... - co kto lubi.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...