Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Tommco

Recommended Posts

paręnaście dni temu odpaliłem kominek Lechma 19KW z płaszczykiem. Cały osprzęt (pompy, wymiennik, naczynie przelewowe itd itp) znajduje się jakieś 5 metrów obok w kotłowni. Nad całością działa sterownik o wdzięcznej nazwie "wojtuś" ;)

 

Pierwsze wrażenia? Raczej pozytywne. Gorące grzejniki robią się niby dopiero po ok. 40 minutach (ciepłe po 8-12), ale palę mokrym drzewem więc myślę, że wynik ten poprawię. Dodam tylko że zrezygnowałem z instalacji typowego naczynia przelewowego samouzupełnialnego (tego z kwasówki) na rzecz stalowego. Będzie żył ;) Całość zmontowałem sam z ojcem.

 

 

...tym sposobem chciałbym się jakoś wkupić do zacnego grona :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

paręnaście dni temu odpaliłem kominek Lechma 19KW z płaszczykiem. Cały osprzęt (pompy, wymiennik, naczynie przelewowe itd itp) znajduje się jakieś 5 metrów obok w kotłowni. Nad całością działa sterownik o wdzięcznej nazwie "wojtuś" ;)

 

Dodam tylko że zrezygnowałem z instalacji typowego naczynia przelewowego samouzupełnialnego (tego z kwasówki) na rzecz stalowego. Będzie żył ;)

Mam prawie identycznie jak u Ciebie. Tylko u mnie po pierwszym odpaleniu szlag trafił tego "wojtusia" :-?. Później zamontowałem dwa sterowniki: jeden na pompę ganiającą wodę z kominka do wymiennika a drugi na obiegu CO. Całe szczęście, że podczas tej awarii nie miałem typowego naczynia samouzepełniającego bo zalałbym cały dom. Rozszczelniły sie rury z miedzi po zagotowaniu wody w płasczu. :-? Całą instalację wykonywała mi firma hydrauliczna. Do dziś nie wiem dlaczego nastąpiła awaria. A było to pierwszej nocy po przeprowadzce. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darex napisał

Rozszczelniły sie rury z miedzi po zagotowaniu wody w płasczu. :-? Całą instalację wykonywała mi firma hydrauliczna. Do dziś nie wiem dlaczego nastąpiła awaria. A było to pierwszej nocy po przeprowadzce. :-?

 

 

To chyba zrobili coś nie tak, na forum nikt nie wspominał o takiej przygodzie a zdarzyło się ludziom zagotować wodę. Znajomy też z dwa razy zagotował, ale wszystko było OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darex.U mnie przez przypadek zagotowała sie woda w kominku(żona omylnie wyłączyła pompe obiegową CO).Po zagotowaniu wypłyneła na zewnątrz budynku i automatycznie została dolana naczyniem samouzupełniającym).Też mam rury CU le nie miałem żadnego rozszczelnienia.Wydaje mi sie że coś nie tak z instalacją u Ciebie .Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darex.U mnie przez przypadek zagotowała sie woda w kominku(żona omylnie wyłączyła pompe obiegową CO).Po zagotowaniu wypłyneła na zewnątrz budynku i automatycznie została dolana naczyniem samouzupełniającym).Też mam rury CU le nie miałem żadnego rozszczelnienia.Wydaje mi sie że coś nie tak z instalacją u Ciebie .Wiech

Roszczelnienie nastapiło na lutowanych połączeniach.

Podejrzanych było trzech:

1.hydraulicy,

2.goście obudowujący kominek,

3.elektryk.

Ad.1

Podejrzenie padło na nich, że nie zalali wodą instalacji i po prostu było jej za mało i nastąpiło zagotowanie. Wersja prawdopodobna.

Ad.2

Położyli kable elektryczne od sterownika na rurze miedzianej (co prawda na otulinie rury), która rozgrzewając się stopiła i otulinę i kable - doszło do zwarcia i spalenia "wojtusia". Wersja prawdopodobna.

Ad.3

Elktryk - mógł źle spiąć sterownik z kotłem gazowym i w przypadku osiagnięcia temperatury w pomieszczeniu, kocioł się odłączył odcinając równocześnie dopływ prądu do pompy CO. Wersja najbardziej prawdopodobna.

"Wojtuś" do samego końca działał i szlag go trafił dopiero gdy woda się gotowała a z zaworów bezpieczeństwa i odpowietrzników buchała gorąca para. Kable od sterownika uległy stopieniu, zrobiło się zwarcie, pizgnęły korki i ..... :o, w każdym bądź razie tej nocy ubyło mi 20 lat życia :( :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darex.U mnie przez przypadek zagotowała sie woda w kominku(żona omylnie wyłączyła pompe obiegową CO).Po zagotowaniu wypłyneła na zewnątrz budynku i automatycznie została dolana naczyniem samouzupełniającym).Też mam rury CU le nie miałem żadnego rozszczelnienia.Wydaje mi sie że coś nie tak z instalacją u Ciebie .Wiech

Roszczelnienie nastapiło na lutowanych połączeniach.

Podejrzanych było trzech:

1.hydraulicy,

2.goście obudowujący kominek,

3.elektryk.

Ad.1

Podejrzenie padło na nich, że nie zalali wodą instalacji i po prostu było jej za mało i nastąpiło zagotowanie. Wersja prawdopodobna.

Ad.2

Położyli kable elektryczne od sterownika na rurze miedzianej (co prawda na otulinie rury), która rozgrzewając się stopiła i otulinę i kable - doszło do zwarcia i spalenia "wojtusia". Wersja prawdopodobna.

Ad.3

Elktryk - mógł źle spiąć sterownik z kotłem gazowym i w przypadku osiagnięcia temperatury w pomieszczeniu, kocioł się odłączył odcinając równocześnie dopływ prądu do pompy CO. Wersja najbardziej prawdopodobna.

"Wojtuś" do samego końca działał i szlag go trafił dopiero gdy woda się gotowała a z zaworów bezpieczeństwa i odpowietrzników buchała gorąca para. Kable od sterownika uległy stopieniu, zrobiło się zwarcie, pizgnęły korki i ..... :o, w każdym bądź razie tej nocy ubyło mi 20 lat życia :( :(

No to ładne jaja :o :o :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darex z tego co się orientuję to Wojtuś ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Możesz spokojnie zewrzeć lub zbyt mocno obciążyć wyjścia ze sterownika i nic nie powinno mu się stać. Co do rozszczelnienia rur to faktycznie niezły cyrk. W którym konkretnie miejscu do tego doszło? Bezpośrednio nad wkładem? No i czy wydobywająca się para mogła "dotrzeć" do Wojtka?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....rozszczelnienia rur to faktycznie niezły cyrk. W którym konkretnie miejscu do tego doszło? Bezpośrednio nad wkładem? No i czy wydobywająca się para mogła "dotrzeć" do Wojtka?

Roszczelnienie nastąpiło na rurze (kolanku) wychodzącym z wkładu.

Gorąca para biła prosto w wojtusia i go stopiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Wydaje mi sie że główna przyczyna jest mokre drewno.Kup suche drewno albo brykiet drzewny rozpal do min 60st. na płaszczu.Zobacz wtedy czy jest różnica.Oprócz tego trwa wypalanie nowego kominka.Wiech

Ale Walus1 napisał, że cieknie mu spod kominka. To co jakaś nieszczelność? Może zawór bezpieczeństwa jest niedokręcony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dopiero planuję budowę domu, ale wiem że będzie tam kominek z płaszczem wodnym. W związku z tym mam pytanie: czy z własnego doświadczenia możecie mi doradzić, co na etapie projektu musi być uwzględnione aby później nie było problemu z montażem kominka z PW ?

 

Pozdrawiam,

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dopiero planuję budowę domu, ale wiem że będzie tam kominek z płaszczem wodnym. W związku z tym mam pytanie: czy z własnego doświadczenia możecie mi doradzić, co na etapie projektu musi być uwzględnione aby później nie było problemu z montażem kominka z PW ?

 

Pozdrawiam,

Jarek

1. Zaplanowany i zaprojektowany cały system ogrzwania (kominek z pw plus np. kocioł gazowy, elektryczny, grzejniki, podłogówka, bufor ciepła oraz ew. solary),

2. Dobra firma montująca - najlepiej polecana na forum, potrafiąca spiąć cały system tak by nie było później przykrych niespodzianek (albo żebyś nie musiał ręcznie sterować ogrzewaniem) :D :wink:

3. Markowy produkt - (unikaj kominków z supermarketów) wkład oraz całe oprzyrządowanie np. sterownik, pompy, naczynie wzbiorcze,

4. Komin - odpowiedni do mocy wkładu przekrój i wykonany z odpowiednich materiałów wkład,

5. Doprowadzenie w pobliże planowanego kominka przewodów elektr. do sterownika, pomp oraz rur doprowadzających powietrze do nadmuchu, intalacji wod-kan oraz prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie wentylacji.

To tak z grubsza. :D :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...