Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Tommco

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dzięki za wyrozumiałość :) chciałem się odezwać bo stałem się świeżo upieczonym posiadaczem makroterma 24kw z buforem ciepła 750L(w tym zasobnik cwu) połączonego z dwufunkcyjnym vaillantem 28kw z minizasobnikiem 20L cwu. na razie działa tylko kominek z buforem bo piec czeka na tankowanie gazu i trójnik do komina. Ale i tak jest super! palę stara więźba dachową więc muszę ładować kominek co 2-4h w zależności od grubości polan i ustawienia temperatury. kupiłem 10mp graba (87zł/mp) ale jest strasznie mokry więc pójdzie na następny sezon( więźby starczy mi na tą zimę - mimo, że jest sucha to strasznie smoli szybę - niestety to sosna) ale radocha jest jak w domu ciepło :D (a mam jeszcze nie ocieplony dach i na górze nie ma ścianek działowych i grzejników - tylko jeden żeby rozdzielacze nie zamarzły, no i świeże tynki tradycyjne a mimo to po kilku dniach palenia w całkiem wyziębionym domu udało mi się uzyskać 25st. na parterze - myślę, że jak na takie warunki to całkiem nieźle. jak sądzisz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... (a mam jeszcze nie ocieplony dach i na górze nie ma ścianek działowych i grzejników - tylko jeden żeby rozdzielacze nie zamarzły, no i świeże tynki tradycyjne a mimo to po kilku dniach palenia w całkiem wyziębionym domu udało mi się uzyskać 25st. na parterze - myślę, że jak na takie warunki to całkiem nieźle. jak sądzisz?

Nie ważne jaką temp. osiągniesz. Ważne jak długo będzie utrzymana, gdy w kominku wygaśnie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam grupę ponownie,

palę moim Makrotermem od około 2 miesięcy, wszystko działa... ale oczywiście mam 2 pytania :)

- na schematach podłączenia (m.in. tych na stronie Makrotermu) widać, że pompy c.o. i ładująca zasobnik są na zasilaniu, u mnie hydraulik umieścił pompy na powrocie do kominka. Kominek współpracuje (w zasadzie to będzie współpracował, bo nie mamy jeszcze gazu) z kociołkiem De Dietrich MC25LP i zasobnikiem 130L. Czy te pompy na powrocie są ok, czy to może błąd w sztuce?

 

- i drugie pytanie: na początku paliłem brykietem, bo łatwiej kupić niż suche drewno w sezonie. Na sterowniku ustawiałem dość wysokie temperatury wody, rzędu 75-80 stopni C, turbina bez problemu podawała powietrze i te temperatury były osiągane. Teraz kupiłem trochę brzozy, podobno ciętej i łupanej kilka miesięcy temu. Rozpalam brykietem tak żeby mieć żar, rozgrzać kominek i komin, a następnie dokładam już brzozę. I tu mały problem - nawet przy pełnym załadunku kominek nie osiąga więcej niż ok. 70-72 stopnie... ale w momencie gdy otworzę popielnik i ciągnie powietrze z pomieszczenia, rozpala się do wyższych temperatur. Nastawy wentylatora mam standardowe, a kominek nieobudowany - więc tak czy inaczej powietrze jest z pomieszczenia. Czemu tak??? Wiem że wyjściem jest ustawienie wyższych obrotów na turbinie, ale wtedy już nieźle wyje i łeb boli :D

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzuzens.Na 1 pytanie niech wypowiedza sie forumowi instalatorzy. Co sie tyczy 2 pytania to wiem z doświadczenia jak ważna jest jakość drewna .Obecnie pale mokrym (kilkumiesięcznym) dębem ,bukiem grabem i jesionem którego spalam więcej i nie osiągam takich temperatur jak poprzedniej zimy.Miałem 4 letni dąb i grab,osiągałem bez problemu żądaną temperaturę ,a żar trzymał bez problemu do rana.Najlepszy był grab którego mam jeszcze ok 2 mp na srogą zimę.Sama brzoza nie należy do najtwardszych drzew.W moim Makrotermie mam ustawiona turbinę nadmuchową na 1 biegu.Teraz po wybudowaniu drewutni będę miał zawsze drewno minimum 1.5 roczne.Pozdrawiam Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

odnośnie pytania Brzuzensa na temat rozpalenia kominka do temperatury ok 80st. to wydaje mi się, że ciąg komina jest silniejszy niż moc dmuchawy przy optymalnym ustawieniu (te 20% mocy jakie podaje instrukcja dotyczy zapewne dobrego liściastego drewna dobrze przeschniętego) dlatego też trzeba uważać żeby pamiętać zamykaniu dolnych drzwiczek. Mam pytanie przy okazji do Wiecha (mimo, że dopiero co dołączyłem do forum znam praktycznie całą historię Twojego kominka - prezentuje się bardzo przyjemnie) - czy w momencie gdy obudowałeś swój kominek szum dmuchawy był mniej dokuczliwy niż przed?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tajfun.Dzieki za słowa o kominku :wink: .Obudowę wybrała żona z katalogu,a ja zrealizowałem jako wykonawca.Teraz jest dużo projektów bardziej nowoczesnych ale nam się podobają tradycyjne (może ze względu na wiek :wink: ) Po obudowaniu kominka hałas stał sie prawie niesłyszalny,przy założonej rewizji z żaluzją (na dole kominka) gdzie mam sterownik.Jak opisałem mam nastawę na 1 biegu wentylatora. U mnie temperatura na kominku wynosi od 50-60 st w zależności od zimy.Wystarcza to w zupełności przy doborze odpowiednich grzejników albo podłogówki.Pozdrawiam Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Wiechu

Ja nie mam jeszcze koncepcji na obudowę kominka ale napewno też będzie w stylu tradycyjnym ponieważ dom który postawiłem też jest tradycyjny (czerwona cegła ręcznie formowana, mur pruski, całość mocno okraszona prawdziwą ciesielką) bo stoi na Warmii i chciałem go wkomponować w krajobraz tego regionu. Myślałem o cegle, kamieniu lub kaflach ale jeszcze dokładnie nie wiem. Twój ma niewątpliwie tę zaletę, że jest łatwy w utrzymaniu czystości (tak mi się przynajmniej wydaje). Mimo, że palę tam od kilku dni i do tego nieregularnie już widzę, że będzie to działać tak jak sobie wyobrażałem. Może się powtórzę ale bufor to jest super sprawa i polecam gorąco wszystkim którzy mają lub planują mieć kominek z płaszczem. Jeśli chodzi o dobre drewno to dobrze mieć zaprzyjaźnionego leśniczego :wink: (ja takiego mam - lepsze to niż solary :wink: .Pozdrawiam

p.s. gdyby jeszcze były legitymacje członkowskie to nieśmiało poprosiłbym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tajfun, powiedz jaką rolę w praktyce spełnia u Ciebie ten 750 litrowy bufor ciepła. Jak długo go ładujesz i jaką temperaturę musisz mieć na płaszczu, by oddawał Ci ciepłą wodę do instalacji CO, do jakiej temp. nagrzewa się w nim woda? Rozumiem, że przez ten bufor grzana jest również cwu. Ja mam zbiornik 120 litrów cwu i powiem szczerze nie korzystam z niego. Cwu mam z kotła kondensacyjnego z wbudowanym zasobnikiem 54 l.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Darex

głównym zadaniem bufora jest magazynowanie nadmiaru energii wytworzonej przez kominek i przekazywanie jej do obiegu CO w momencie gdy np. wygaśnie mi w kominku. W praktyce przy tradycyjnym układzie(kominek+np. piec gazowy)wygląda to tak, że w momencie gdy przestajesz palić w kominku i woda w obiegu schładza się do zadanej temperatury automatycznie włącza się piec gazowy natomiast w układzie z buforem po wygaśnięciu w kominku układ grzewczy będzie pobierał do obiegu gorącą wodę zmagazynowaną w buforze do czasu aż i ta się schłodzi (a to jest od kilku do kilkunastu godzin).jeśli ustawisz pompkę obiegu na np.30st. to w momencie gdy układ wybierze ciepło z bufora do tej temp. pompka wyłączy się i woda o takiej temp. zostanie w buforze i będziesz miał np. do porannej toalety a w dodatku jak rozpalisz rano to po kilkunastu minutach masz już bardzo ciepłe grzejniki.Kolejną zaletą bufora jest to, że ma w sobie zasobnik CWU 150L z wbudowaną wężownicą(a może nawet dwiema ale dokładnie nie wiem) czyli masz cały czas ciepłą wodę bo nawet gdy zużyjesz 150L ciepłej wody z zasobnika to w krótkim czasie(można by nawet powiedzieć że na bieżąco zostanie nagrzana następna porcja wody poprzez wodę z bufora która otacza wewnętrzny zasobnik. Kolejną zaletą jest to, że jak często pytają forumowicze-czy można palić w kominku w lecie? otóż można - przy tej pojemności bufora nie ma aż takiego ryzyka, że zagotujesz wodę, przy zwykłym małym zasobniku można zagotować bardzo szybko, natomiast w tym wypadku też się da ale nie trzeba aż tak "się pilnować" a poza tym przy takim paleniu np. chłodnym wieczorkiem latem czy jesienią masz praktycznie 750L ciepłej wody użytkowej (co myślę, że wystarczy na ok.trzy dni)Przy letnim paleniu wystarczy ustawić sterownik(mam makroterm)na pozycję lato i zostaje wyłączony obieg CO.Reasumując: założenie jest takie, że przy regularnym używaniu kominka z buforem rozpalając rano i rozgrzaniu instalacji załadujesz kominek do pełna i idziesz np. do pracy na cały dzień i wracając z pracy mimo, że kominek dawno wygasł grzejniki są cieplutkie i w domu jest przyjemnie a piecyk gazowy spokojnie czeka kiedy dasz mu szansę i wyjedziesz choć na kilka dni. Bufor można spokojnie rozgrzać do ok.90st(wtedy będzie jeszcze dłużej oddawał ciepło)Forumowicze może pomyślą , że może się wymądrzam ale ja opieram się na tym co przekazali mi instalatorzy którzy mi montowali cały ten układ(a wziąłem ekipę naprawdę porządną bo słyszałem opinię o nich z kilku źródeł) i na tym co zdążyłem zaobserwować po krótkim czasie użytkowania tego systemu(swoją drogą cholernie drogiego :x ) gdyby wymiary mojej minikotłowni pozwoliłyby to zainstalowałbym bufor nawet dwa razy większy.Ogólnie rzecz biorąc idea tego jest taka, że jest większy komfort użytkowania, minimum zużycia gazu (ja mam niestety butlę a sami wiecie ile propan kosztuje) no i parę mp drewna mniej się zużyje w roku. Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale to napisałem choć nie mam daru do przekazywania wiedzy. Ale jak to wszystko będzie działać to się zobaczy - narazie jest ok.

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tajfun czytam i wpadam w zachwyt :D :o :D :o :D :D

A serio mam podobna sytuacje do Ciebie i na dzień dzisiejszy mam makroterama I i grzanie propanem. Ale nie mam tego zbiornika buforowego. Czu moszesz podzielic sie wiedzą jak jest to jest podłaczone czy wymaga dodatkowych pomp, czu jest to produkt makroterma i ile to cudo kosztowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Sam bufor chyba nie jest produktem Makroterma bo to jakaś austriacka produkcja. Nazwa tej firmy to Austria Email czy jakoś tak. Ale jeśli chodzi o bufory to jest juz kilka firm w Polsce które oferują coś takiego. Mi akurat zapropoponowała to firma która jest dystrybutorem różnych sprzętów z dziedziny techniki grzewczej min. Makroterma. Oni sprzedają i robią specyfikację materiałów a montaż zlecają podwykonawcy (tak było u mnie).Całość instalacji z kominkiem, piecem gazowym, buforem,grzejnikami, podłogówką itp. kosztowała mnie ok. 43 tys. :o (ale widzę już, że chyba nie będę żałował) Jestem tępy z obsługi komputera i nie wiem jak wkleić tu zdjęcie(może ktoś podpowie?) Wadą tego systemu jest to, że w momencie gdy bufor jest zupełnie zimny potrzeba kilku godzin żeby rozgrzać go do 70 - 80 st., ale grzejniki robią się ciepłe w ciągu kilkudziesięciu minut. Jeśli będę coś umiał podpowiedzieć to spróbuję. Jeśli chodzi o pompki to normalnie są dwie tak jak w normalnej instalacji + trzecia w piecu gazowym (chyba)

p.s. za sam kominek 24KW z wymiennikiem wbudowanym,osprzętem i PZZ tem+ bufor z wbudowanym zasobnikiem z wężownicą zapłaciłem ok. 13tys. +7%VAT czyli od tego odjąc by trzeba było cenę kominka i wyjdzie mniej więcej cena bufora.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s. za sam kominek 24KW z wymiennikiem wbudowanym,osprzętem i PZZ tem+ bufor z wbudowanym zasobnikiem z wężownicą zapłaciłem ok. 13tys. +7%VAT czyli od tego odjąc by trzeba było cenę kominka i wyjdzie mniej więcej cena bufora.

pozdrawiam

 

Z tego wynika że bufor to ok 2 tys. Ja mam kominek o nieco mniejszej mocy chyba 18 kw (ten najmniejszy makroterm I). To wcale nie jest duży koszt zwazywszy na to że nasz instalator jest "zaprzyjażniony" moze warto o czymś takim pomyślec.

Jestem jeszcze bardzo ciekawa jak jest bufor wpięty w system np na schemacie który daje makroterm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Darex

oczywiście, że nie da się uzyskać temperatury wyższej w buforze niż w płaszczu chyba, że jak wspomniałeś zainstalowana byłaby grzałka w nim (ale w takim układzie to bez sensu bo ogrzać elektrycznie taką ilość wody to kosmos) ale da się uzyskać praktycznie taką samą temperaturę jak na płaszczu - na sterowniku kominka ustawiam np 85st. i podobną temperaturę mam wtedy w buforze. Najtrudniej jest rozgrzać go gdy jest zupełnie zimny np. po kilku dniach nieobecności ale gdy pali się na bieżąco i woda w buforze ma ok.40 - 50st. to rozgrzanie jej do temp. 70 - 80st. zajmuje bardzo krótki czas (kilkadziesiąt minut)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...