Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Tommco

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Pierwszy raz w klubie, mam nadzieję, że dostanę legitymację, chociaż osób funkcyjnych już długo nie widać ;) Palę od miesiąca w Makrotermie 18 kw, bez obudowy.

Martwi mnie głośna praca wentylatora. Czy u Was oprócz szumu powietrza wentylator wydaje dźwięk podobny do buczenia transformatora, u mnie natężenie tego dźwięku jest niezależne od obrotów?

 

prawdopodobnie masz nastawione wiecej niz 30% pompe dlatego tak wyje

wystarczy spokojnie do 35% przy rozruchu a przy pracy 20-25%, zerknkij w instrukcje jak to sie nastawia

CMyK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Szukam kominka z PW dwustronnego tzn. szyba kątowa z przodu i po lewej stronie, otwierana do góry. Chce znaleźć taki bez ramki na łączeniu. jak dotąd znalazłem tylko Acquatondo

Z wyglądu jest ok, ale ma strasznie dużą moc (34kW) i dużą średnice wyjścia (25cm). Dom planuję mieć o powierzchni ok 260m2 dobrze ocieplony (styropian - 20cm na ścianach, 30 na dachu, 10 na podłodze). Szacuję, że do ogrzania domu i podgrzewania CWU wystarczy kocioł CO o mocy 15kW. Kominek ma byc dodatkowym oszczędnym źródłem ciepła - a tu taka kobyła...

 

Może ktoś widział podobny kominek, tylko mniejszy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla zainteresowanych kosztami ogrzewania

 

kominek makrotem podlogowka w calym domu 150 uzytkowej plus garaz (tam sa kaloryfery)

koszt za gaz (piec kondensacyjny vaillant z wbudowanym zasobnikiem) za grudzien a byl srednio zimny (do -12 tydzien) to 370 zl przy sporadycznym rozpalaniu w kominku srednio sobota niedziela. Obecnie grzeje tylko kominkiem temperatura do 25 stopni. Pale co 3 dzien jakies 5 -8 godzin. Przy temperaturze 24 opada srednio o jeden stopien na dobe jak spada do 21 pale znowu, spalam jakies 2 pienki o srednicy 45 cm porabane, rozpalam o 16 i pale do 24. Z racji tego ze podlogowka jest strasznie bezwladna temperatura osiaga maximum rano i jest 24 stopnie.

Piec na czas eksperymentu nastawiony na 18 stopni (awaryjnie) grzeje jedynie wode. zobaczymy jak to wyjdzie rachunkowo za gaz.

Co do ocieplenia domu to elewacja styropian organika 15 cm, welna na dachu to dwie rarstwy 15 cm i 5 cm.

Kominek sprawuje sie dobrze mieszkajac poprzednio w domu gdzie trzeba bylo palic weglem uwazam ze jest prawie bezobslugowy, drewno pali sie wolno (zalezy na jaki procent ustawi sie pompe powietrza ja mam na 35 rozpalanie i 20 utzymanie plomienia. Z ropalaniem nie ma najmniejszego problemu przy otwartym popielniku i uruchomionej pompie powietrza drewno zajmuje sie juz po 5 minutach i mozna dokladac wieksze klody. Staram sie palic jak najgrubszymi kawalkami drewna z przewaga na cale kloce nie porabane. Temperatura zadana na centralce to 50 stopni przy ktorej woda leci w podlogowke zauwazylem ze mozna ja nastawic minimalnie na 48 stopni. Mieszacz ustawiony jest na 7 i kaloryfery sa lekko cieplawe ale to wystarcza przy wiekszych mrozach ustawiam mieszczacz na 5 aby dogrzac garaz w ktorym spi pies.

Co do izolacji zona zwiekszyla izolacje podlog do 10 cm bo lubi cieplo.

CMyK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cmyk - wielkie dzięki. Bardzo mi pomogłeś. Też piec Vaillanta kupimy tyle, że zasobnik osobno pod solary. Jak napiszesz jeszcze jaki konkretnie model kominka masz to w ogóle super będzie.

 

A na koniec trochę prywaty, za którą mogę być zlinczowana bo nie na temat - super domek zbudowałeś, początkowo był u nas faworytem nr 1 :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez szukam katowego od dłuzszego czasu i tylko chyba na ta chwile pozostaje aquatondo ...

pozdr

Piotr

znaleźliście ? też szukam i czytam, bo "zielono mi " w tym temacie :oops:

http://giersz.pl/?t=produkty_ikony&typ=Wkład&&s_tresc=%20PR;

 

ogladalem wczoraj kominek acquatondo 29, robi wrazenie; kawał wielkiej maszyny do grzania; obok stał arysto, ale bez płaszcza, prezentowała się bardzo ładnie ale jednak w prównanaiu do acquatondo to jak osobowy do ciezarowki;

to na co zwrocilem uwage:

acuatondo

- palenisko odsuniete od szyby ok 20 cm w glab

- boczna szyba niestety nie zapewnia widoku na plomien (patrzac na nia pod katem prostym); palenisko jak pisalem wyzej przseuniete jest za szerokosc tej szyby

- wersja sfera, podobnie jak w katowym, palenisko przesuniete za linie sfery

- odsuniete palenisko zapewne pomaga utrzymac szybe w czystosci

arysto

- prosty, solidnie wygladajacy wklad; robione chyba na wzor spartherm-a

- bez udziwnien, czyli metalowych koziolkow, plomyczkow i tym podobnych dziwactw

- szeroka szyba katowa; zapewne bardzo ladna projekcja płomienia z boku kominka

- wklad szamotowy pozwalajcy utrzymac dluzej cieplo po wygansieciu, ale zapewne dluzej sie nagrzewa plaszcz

- mniejsze palenisko (w porownaniu do acuatondo), wiec pewnie i szyba bardziej sie brudzi

szczerze mowiac waham sie ktory wybrac, jeden i drugi ma swoje zalety

to chyba na tyle

pozdr

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr_ok - dzięki za wsparcie merytoryczne, będę "walczyła" dalej - czyli poczytam, zanotuję i pojadę pooglądać w sklepach. :wink:

 

Pozdrawiam

 

P.s. dobrze, że zwróciłeś mi uwagę na to :

cyt.: "boczna szyba niestety nie zapewnia widoku na plomien (patrzac na nia pod katem prostym); palenisko jak pisalem wyzej przseuniete jest za szerokosc tej szyby "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla zainteresowanych kosztami ogrzewania

 

kominek makrotem podlogowka w calym domu 150 uzytkowej plus garaz (tam sa kaloryfery)

koszt za gaz (piec kondensacyjny vaillant z wbudowanym zasobnikiem) za grudzien a byl srednio zimny (do -12 tydzien) to 370 zl przy sporadycznym rozpalaniu w kominku srednio sobota niedziela. Obecnie grzeje tylko kominkiem temperatura do 25 stopni. Pale co 3 dzien jakies 5 -8 godzin. Przy temperaturze 24 opada srednio o jeden stopien na dobe jak spada do 21 pale znowu, spalam jakies 2 pienki o srednicy 45 cm porabane, rozpalam o 16 i pale do 24. Z racji tego ze podlogowka jest strasznie bezwladna temperatura osiaga maximum rano i jest 24 stopnie.

Piec na czas eksperymentu nastawiony na 18 stopni (awaryjnie) grzeje jedynie wode. zobaczymy jak to wyjdzie rachunkowo za gaz.

Co do ocieplenia domu to elewacja styropian organika 15 cm, welna na dachu to dwie rarstwy 15 cm i 5 cm.

Kominek sprawuje sie dobrze mieszkajac poprzednio w domu gdzie trzeba bylo palic weglem uwazam ze jest prawie bezobslugowy, drewno pali sie wolno (zalezy na jaki procent ustawi sie pompe powietrza ja mam na 35 rozpalanie i 20 utzymanie plomienia. Z ropalaniem nie ma najmniejszego problemu przy otwartym popielniku i uruchomionej pompie powietrza drewno zajmuje sie juz po 5 minutach i mozna dokladac wieksze klody. Staram sie palic jak najgrubszymi kawalkami drewna z przewaga na cale kloce nie porabane. Temperatura zadana na centralce to 50 stopni przy ktorej woda leci w podlogowke zauwazylem ze mozna ja nastawic minimalnie na 48 stopni. Mieszacz ustawiony jest na 7 i kaloryfery sa lekko cieplawe ale to wystarcza przy wiekszych mrozach ustawiam mieszczacz na 5 aby dogrzac garaz w ktorym spi pies.

Co do izolacji zona zwiekszyla izolacje podlog do 10 cm bo lubi cieplo.

CMyK

 

Przyszedl rachunek za gaz od 25.12 do 31.01 koszt to 200 zl w tym tylko 84 zl za gaz reszta to oplaty manipulacyjne i przesylowe czyli oplaca sie grzac tylko kominkiem wynik prawdziwy bedzie dopiero w nastepnym rachunku bede wiedzial dokladnie ile zre gazu podgrzanie wody. Daltego prawdziwy poniewaz eksperyment zaczalem na dobre od 11 stycznia.

CMyK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedl rachunek za gaz od 25.12 do 31.01 koszt to 200 zl w tym tylko 84 zl za gaz reszta to oplaty manipulacyjne i przesylowe czyli oplaca sie grzac tylko kominkiem wynik prawdziwy bedzie dopiero w nastepnym rachunku bede wiedzial dokladnie ile zre gazu podgrzanie wody. Daltego prawdziwy poniewaz eksperyment zaczalem na dobre od 11 stycznia.

CMyK

Tak tylko spytam. Czy możliwość posiadania ciepłej wody kosztująca więcej aniżeli samo jej przygotowanie to dobre rozwiązanie? Płacisz te 116zł za sam fakt, że możesz mieć ten luksus podgrzania wody.

Może w taki wypadku dobrze pomyśleć o wykorzystaniu kominka do co i cwu. Wtedy masz całe 200zł na drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...