Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Tommco

Recommended Posts

Nitubaga

Pogoń czym prędzej tego szamana bo już na starcie widać, że nie ma pojęcia jak robi się taką instalację. Ja mam taką instalację + do tego jeszcze bufor i wszystko mam umieszczone w kotłowni łącznie z pompkami. Naczynie wzbiorcze mam akurat nad kominkiem lecz mi nie przeszkadza bo będzie zabudowane (ale jeśli masz inną koncepcję zabudowy kominka zawsze możesz naczynie dać na poddaszu), no i jak wspomnieli inni forumowicze czy palisz w kominku z płaszczem, dgp czy zwykłym otwartym i tak palisz drewnem więc jeśli chcesz mieć w salonie ''laboratorium" to najlepiej w ogóle zrezygnować z kominka albo umieścić go w kotłowni :wink: Moja rada(jak i pewnie wielu innych:przepędź tego magika jak najszybciej zanim wsadzi te swoje lewe łapy w tą instalację i nie narobi szkód.Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich,

 

Generalnie problem mam podobny jak nitubaga.

 

Przeświadczenie podobne, ale...

 

Spotkałem się z 6 różnymi instalatorami. Tylko 1 z nich nie miał oporów przed zmontowaniem instalacji z kotłem kondensacyjnym gazowym z instalacją kominka z płaszczem. 4 z nich odrzuciło mniej lub bardziej ten pomysł, 1 stwierdził, że jest to niebezpieczne połączenie i on tego nie wykona. Najrozsądniej rozmawiało mi się z ostatnim, który odradzał, jednak nie twierdził, że tego nie zrobi.

 

Dlaczego nie ma sensu ta zabawa:

1) Po co kupować kocioł gazowy za 10 000zł skoro z założenia chcemy palić drewnem, może lepiej od razu kupić kocioł na drewno ;)

2) Co zrobię jeśli braknie prądu lub zepsuje mi się pompa, a kominek będzie załadowany do pełna - nie wiem - może mi ktoś podpowiedzieć?

3) Dlaczego nie zwykły kominek i rozprowadzenie powietrza, w końcu taniej?

 

Obecnie waham się mocno, czy nie zastosować się do punktu 3 - kupić dobry kominek i rozprowadzić powietrze po pomieszczeniach.

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość komtech
jeśli chodzi o punkt 2, czyli co zrobić z rozpalonym kominkiem gdy braknie prądu - to na którymś wątku doczytałam, że można zakupić agregat i go wpiąć używając tam odpowiednich przełączników :)

Można kupić albo agregat prądotwórczy lub zasilacz awaryjny (ten drugi przełącza się automatycznie bez ingerencji ludzkiej).

A jeśli nie zastosujemy ani tego ani tego to najwyżej przeleje się kilkadziesiąt litrów wody do kanalizacji i po sprawie (ale to tylko w sytuacjach kryzysowych które mogą wcale się nie zdarzyc) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość komtech
3) Dlaczego nie zwykły kominek i rozprowadzenie powietrza, w końcu taniej?

Minimalenie taniej jest to fakt, ale jeśli ktoś myśli o ogrzewaniu domu kominkiem napewno lepszym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym.

Ststem dystrybucji gorącego powietrza ma zasadniczą wadę a mianowicie działa jak odkurzacz (przy każdym wylocie z kratek jest zawsze brudno - powietrze które przepływa przez DGP porywa drobiny kurzu i brudzi wszystkie pomieszczenia w domu głównie przy wylotach).

Zaletą kominka z płaszczem wodnym jest też wyższa sprawność tego urządzenia, a co za tym idzie zmniejszenie ilości spalanego opału.

Kolejną zaletą jest możliwość przygotowania c.w.u.

A powiem na koniec tylko tyle: wybór należy do Ciebie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem nie można łączyć kominka z pw. z innymi kotłami na paliwo stałe(tak przynajmniej piszą "mądrzy fachowcy) a piec na ekogroszek jest piecem na paliwo stałe. Ktoś pytał po co zakładać piec kondensacyjny za 10tys. - otóż ja montując całą instalację z góry zakładałem, że kominek będzie głównym źródłem ogrzewania więc wybrałem piec gazowy zwykły który kosztował ok. 5tys. Jeśli chodzi o fachowców, którzy twierdzą, że instalacja kominka z pw. w połączeniu z piecem gazowym jest niebezpieczna to nie nie mają pojęcia co mówią. Fachowo zmontowana instalacja jest w pełni bezpieczna a jeśli ci fachowcy odradzają taką instalację to znaczy że nie bardzo wiedzą jak się do tego zabrać bo pewnie do tej pory montowali tylko dgp. U mnie instalator nie tylko nie miał nic przeciw takiej instalacji a wręcz przekonał mnie że to jest bardzo dobre rozwiązanie i namówił mnie na bufor ciepła(za co szczególnie jestem mu wdzięczny). Oczywiście taka instalacja musi mieć zasilanie prądem(szczególnie prąd potrzebny jest do pomp obiegowych) lecz miałem możliwość przetestowania instalacji gdy wyłączyli prąd a kominek był załadowany na full - w momencie wyłączenia zasilania zaczęła się gotować woda lecz instalacja automatycznie dopuszczała zimną wodę która zchładzała płaszcz i efekt był taki że parę minut pobulgotało i się uspokoiło. na przyszłość kupiłem przetwornicę i akumulator żelowy 105Ah w razie gdyby przerwa w dostawie prądu była dłuższa (naładowany do pełna akumulator starcza na zasilanie pomp od kilku do kilkunastu godzin pracy 2 pomp obiegowych)

I na koniec rada dla tych którym pseudofachowcy robią mętlik w głowie: nie bierzcie do takich instalacji majstrów typu pan Henio z jednym śrubokrętem, który nawet nie bardzo się orientuje po co instalować jakieś naczynie wzbiorcze czy zawór bezpieczeństwa :wink: , korzystajcie ze sprawdzonych ekip najlepiej z polecenia - będzie trochę drożej(chociaż w przyszłości może okazać się, że wcale nie) ale porządna firma zrobi instalację fachowo, da na tą robotę gwarancję no i spać spokojnie będziecie mogli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pana Henia wykluczyłem już na etapie dzwonienia po fachowców. Założenie jednak miałem takie, by całą instalację wykonała mi jedna firma, by później nie było problemu przerzucania odpowiedzialności, jeśli coś nie działałoby poprawienie.

 

Widzę, że najprawdopodobniej jestem w błędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość komtech
Hello

 

Przeszlam kawalek tego watku i widze ze wiekszosc z Was kominek z plaszczem zastosowala w ukladzie z kotlem gazowym

Czy ktos uzytkuje kominek z plaszczem wraz z kotlem na paliwa stale? U mnie bylby to eko groszek

Co prawda nie jestem użytkownikiem takiego "zestawu", lecz stosuje się połączenie tych dwóch urządzeń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem nigdzie na forum rekomendacji do kominka Funke Aqua firmy Buderus. Mam piec gazowy kondens Buderusa i zastanawiam się czy nie lepiej, gdy będzie chodziło "w komplecie".

Co do zabezpieczeń o których było kilka ostatnich postów - wystarczy UPS, który podtrzyma napięcie na czas spalenia sie wkładu w kominku.

Napiszcie proszę co to "bufor ciepła" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość komtech
Co do zabezpieczeń o których było kilka ostatnich postów - wystarczy UPS, który podtrzyma napięcie na czas spalenia sie wkładu w kominku.

Napiszcie proszę co to "bufor ciepła" ?

Jeśli chodzi o zabezpieczenia to zasilacz awaryjny to jedno z rozwiązań stosowanych do komików, lecz nie jedyne. Nie możemu zastosowac UPSa jako jedyne zabezpieczenie ponieważ w razie awarii np. pompy kominek i tak nam się "zagotuje".

 

Bufor ciepła - to inaczej zbiornik w którym jest gromadzona energia cieplna. Są to zbiorniki w których jest podgrzewana woda, a gdy kominek (lub inne źródło ciepła) wygaśnie to centralne ogrzewanie jest zasilane ze zbiornika buforowego. Bufor ciepła można nazwać takim akumulatorem energii cieplnej :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam grupę.

 

Obudowuję Turbokominek Makroterma, chcę podłączyć rurę z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz bezpośrednio do dmuchawy, ale nie mam pomysłu jak to zrobić. Dmuchawa u mnie wygląda mniej więcej tak:

http://www.kom-ster.pl/produkty/gfx/wpa03.jpg

<źródło zdjęcia: www.kom-ster.pl>

Podpowiedzcie proszę jak to zrobić, żeby okrągła rura spiro dostarczała powietrze w okolice tej okrągłej kratki, aby to było w miarę szczelne i nie 'gwizdało' mi po salonie... Myślałem o jakimś "adapterze" przykręcanym pod te 4 wkręty mocujące kratkę, ale... mam wątpliwości :)

 

Pozdrawiam

Brzuzens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Brzuzens wejdż na moja strone intrnet. i zobacz fotki jak połączyłem wentylator z doprowadzeniem powietra z zewnatrz.Mimo że mam makroterma, u Ciebie jest jakaś inna dmuchawa wentylatora.Ale zmierz srednicę wentylatora i dopasuj kolano albo rure wycinając płaski kawałek .Całość po nasadziu uszczelnij taśma Alu. Można jeszcze założyc okrągłą kratkę wentylacyjna z kołnierzem (przykrecając do wkrętów wystających z dmuchawy). Wiech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja z nieco innej beczki.

Czy komuś coś wiadomo, że kominek z płaszczem nie może być jedynym źródłem ogrzewania?

Chciałem zostać przy samym kominku ale kolega mówi mi, że nie odbiorą mi budynku jak nie będzie innego źródła ogrzewania.

Dla mnie to bez sensu ale ponieważ żyjemy w naszym pięknym kraju trochę się tego obawiam.

Może ktoś się z tym problemem spotkał?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja z nieco innej beczki.

Czy komuś coś wiadomo, że kominek z płaszczem nie może być jedynym źródłem ogrzewania?

Chciałem zostać przy samym kominku ale kolega mówi mi, że nie odbiorą mi budynku jak nie będzie innego źródła ogrzewania.

Dla mnie to bez sensu ale ponieważ żyjemy w naszym pięknym kraju trochę się tego obawiam.

Może ktoś się z tym problemem spotkał?

 

Pozdrawiam

Ja dostałem pozwolenie na budowe oparte tylko na kominku z płaszczem wodnym. Zakładam że jesli urząd wydaje pozwolenie to i na tych samych warunkach robi odbiór do tego pozwolenia. Inaczej sobie tego nie wyobrażam

 

P.S. A co z moim przyjęciem do klubu - mogę się czuć przyjęty czy mam iść utopić me smutki w jakimś kryształowym płynie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...