Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Tommco

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość komtech
Witam. Zamierzam dolączyć do Waszago grona. Mam pytanie do instalatorów lub znawców tematu. Czy do kominka 14kw wystarczy doplyw powietrza o przekroju 110mm? Biorę pod uwagę Turbokominek II (nowy produkt makrotermu) Co sądzicie o kominkach ich produkcji?

"Rura 110-tka" spokojnie wystarczy do tego kominka. Co do kominków Makrotermu to nie widzę żadnych przeciwwskazań :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zamierzam dolączyć do Waszago grona. Mam pytanie do instalatorów lub znawców tematu. Czy do kominka 14kw wystarczy doplyw powietrza o przekroju 110mm? Biorę pod uwagę Turbokominek II (nowy produkt makrotermu) Co sądzicie o kominkach ich produkcji?
do kominków byrskiego wystarcza to i do makrotermu wystarczy choć przy makrotermie będziedz miał kłopoty z szczelnym podłączeniem tego przewodu pod wentylator było o tym na forum no i nie każdemu pasuje stylistyka tych kominków (stylistyka frontu) :wink: 8)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie do tych co maja to juz za soba,

o ile zwieksza sie koszt instalacji jesli zamiast zwyklego kominka dajemy kominek z PW?

dochodza dodatkowe pompy, naczynie wzbiorcze, wymienniki, sterowanie, zasilanie awaryjne, bufor + oczywiscie robocizna

a jak wyglada sprawa z cieplem oddawanym przez kominek do pomieszczenia, czy 'czuc' cieplo kominka? czy szyba mocno sie brudzi?

 

podpytywalem sie uzytkownika aquatondo to z tego co mi powiedzial to ciepla od kominka w pomieszczeniu niewiele, szyba sie nie brudzi ale w tych kominkach palenisko jest mocno odsuniete; pompe pracujaca przy kominku lekko slychac; koszt samej pompy i wymiennika + cos tam jeszcze (wszystko montowane przy kominku) kominkarz wycenil na 3 tys. :o

jesli kominek 8,5 tys do tego osprzet przy kominku 3,5 tys + jakies kolejne elementy w kotlowni pewnie kolejne 2-3 tys + bufor ... no np. 6-8 tys

+ robocizna to wychodza jakies koszmarne pieniadze ... zakladajac ze zwykly kominek kosztuje ok. 6 tys

czy moze ktos to zweryfikowac i przeliczyc?

kiedy ta inwestycja ma szanse sie zwrocic przy paleniu przez 3-5 godzin dziennie; no moze w weekendy dluzej, powiedzmy 10, ale i pewnie nie w kazdy;

a palicie w kominku w maju albo na poczatku wrzesnia? kiedy wieczory chlodne ale ogrzewania nie trzeba jeszcze wlaczac w domu?

pozdr

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie do tych co maja to juz za soba,

o ile zwieksza sie koszt instalacji jesli zamiast zwyklego kominka dajemy kominek z PW?

dochodza dodatkowe pompy, naczynie wzbiorcze, wymienniki, sterowanie, zasilanie awaryjne, bufor + oczywiscie robocizna

a jak wyglada sprawa z cieplem oddawanym przez kominek do pomieszczenia, czy 'czuc' cieplo kominka? czy szyba mocno sie brudzi?

 

podpytywalem sie uzytkownika aquatondo to z tego co mi powiedzial to ciepla od kominka w pomieszczeniu niewiele, szyba sie nie brudzi ale w tych kominkach palenisko jest mocno odsuniete; pompe pracujaca przy kominku lekko slychac; koszt samej pompy i wymiennika + cos tam jeszcze (wszystko montowane przy kominku) kominkarz wycenil na 3 tys. :o

jesli kominek 8,5 tys do tego osprzet przy kominku 3,5 tys + jakies kolejne elementy w kotlowni pewnie kolejne 2-3 tys + bufor ... no np. 6-8 tys

+ robocizna to wychodza jakies koszmarne pieniadze ... zakladajac ze zwykly kominek kosztuje ok. 6 tys

czy moze ktos to zweryfikowac i przeliczyc?

kiedy ta inwestycja ma szanse sie zwrocic przy paleniu przez 3-5 godzin dziennie; no moze w weekendy dluzej, powiedzmy 10, ale i pewnie nie w kazdy;

a palicie w kominku w maju albo na poczatku wrzesnia? kiedy wieczory chlodne ale ogrzewania nie trzeba jeszcze wlaczac w domu?

pozdr

Piotr

Witam co do systemu wymiennikowo-pompowego to nie daj sobie zainstalować go w salonie przy kominku z reguły instaluje się takie żeczy w kotłowni lub pomieszczenu technicznym co do kosztów systemu wymiennikowo-pompowego to powinien on wynieść 2000-2500 zł w zależności od mocy wymiennika i producenta pomp.Generalnie stosuje się albo system wymiennikowo-pompowy albo bufor typu siss np 1000 l c.o /150 l c.u.w z 2 wężownicami z czego jedną z nich wykożystujemy na kominek właśnie zamiast systemu wyniennikowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość komtech
pytanie do tych co maja to juz za soba,

o ile zwieksza sie koszt instalacji jesli zamiast zwyklego kominka dajemy kominek z PW?

dochodza dodatkowe pompy, naczynie wzbiorcze, wymienniki, sterowanie, zasilanie awaryjne, bufor + oczywiscie robocizna

a jak wyglada sprawa z cieplem oddawanym przez kominek do pomieszczenia, czy 'czuc' cieplo kominka? czy szyba mocno sie brudzi?

 

podpytywalem sie uzytkownika aquatondo to z tego co mi powiedzial to ciepla od kominka w pomieszczeniu niewiele, szyba sie nie brudzi ale w tych kominkach palenisko jest mocno odsuniete; pompe pracujaca przy kominku lekko slychac; koszt samej pompy i wymiennika + cos tam jeszcze (wszystko montowane przy kominku) kominkarz wycenil na 3 tys. :o

jesli kominek 8,5 tys do tego osprzet przy kominku 3,5 tys + jakies kolejne elementy w kotlowni pewnie kolejne 2-3 tys + bufor ... no np. 6-8 tys

+ robocizna to wychodza jakies koszmarne pieniadze ... zakladajac ze zwykly kominek kosztuje ok. 6 tys

czy moze ktos to zweryfikowac i przeliczyc?

kiedy ta inwestycja ma szanse sie zwrocic przy paleniu przez 3-5 godzin dziennie; no moze w weekendy dluzej, powiedzmy 10, ale i pewnie nie w kazdy;

a palicie w kominku w maju albo na poczatku wrzesnia? kiedy wieczory chlodne ale ogrzewania nie trzeba jeszcze wlaczac w domu?

pozdr

Piotr

Wszystko zależy od instalacji jaką chcesz wykonać, najprostrza instalacja kominka z P W to koszt od 10 000zł wzwyż oczywiście mówię tu o markowych podzespołach nie tam jakieś made in china (mówimy także o instalacji współpracującaj z kotłem pracującym w układzie zamkniętym - przy kotłach na paliwa stałe koszt montażu kominka jest niższy).

 

Przykładowe koszty montażu:

Kominek: 4 100

zestaw wymiennikowo - pompowy: 1870

naczynie wzbiorcze: 430

zabezpieczenie termiczne: 321

sterownik: 215

rury + kształtki + izolacje + zawory + inne pierdoły o których nie będę pisał + robocizna: 3000

 

Oczywiście jest to wersja optymistyczna gdzie kominek graniczy z kotłownią i jest to wersja minimum (bez bufora, i grzejąca tylko C.O.) :wink:

Można też wykonać taką instalację taniej schodząc z jakości materiałów lub nie zgodnie z wszelkimi arkanami wykonywania takich instalacji - tylko czy warto??? (ja napewno powiem, że nie warto i odradzam takie rozwiązanie, bo to zawsze się poźniej mści 8) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od instalacji jaką chcesz wykonać, najprostrza instalacja kominka z P W to koszt od 10 000zł wzwyż oczywiście mówię tu o markowych podzespołach nie tam jakieś made in china (mówimy także o instalacji współpracującaj z kotłem pracującym w układzie zamkniętym - przy kotłach na paliwa stałe koszt montażu kominka jest niższy).

z tego co napisales rozumiem ze koszt montazu + materiały moze byc o 10 tys wyzszy niz koszt montazu zwyklego kominka; czy mozesz to potwierdzic?

u mnie odleglosc miedzy kominkiem a kotlownia bedzie okolo 15 metrow wiec tutaj nie ma wariantu optymistycznego, tym bardziej ze dodatkowym zrodlem bedzie piec gazowy wiec pewnie cena pojdzie jeszcze bardziej w gore;

planuje tez grzanie jednoczesnie cwu i zainstalowanie bufora wspoldzielonego z solarami, a to pewnie kolejne dodatkowe koszty;

nie planuje ciecia kosztow zeby kupic kiepskiej jakosci materialy, to sie niestety pozniej msci;

pozdr

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950 - wcale nie napisał, że instalujesz kominki w układzie zamkniętym (komtech) bo napisał:

zestaw wymiennikowo - pompowy: 1870

Czyli wymiennik płytowy i 2 pompy (układ otwarty do kominka i układ zamknięty do instalacji z grzejnikami ...) lub tylko jedna gdy jest również piec gazowy z pompą własną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość komtech
komtech, z Twojego postu zrozumiałem że instalujesz kominki w układzie zamkniętym :o

czyżbym źle czytał?,

z tego co mi wiadomo to u nas nie można instalować kotłów na paliwa stałe w układach zamkniętych,

i na pewno się nie mylę

Oczywiście, że nie instaluję kominków w układzie zamknietym - jeszcze życie mi miłe, nie mam zamiaru ciągać się po sądach, a już wogóle to nie chcę mieć kogoś na sumieniu jakby coś się stało przez tak wykonaną instalację. Ale już pare rzeczy widziałem jak inni "fachowcy" wykonali instalacje :o Nie mówię że ja jestem nieomylny ale czasem to aż strach patrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość komtech
z tego co napisales rozumiem ze koszt montazu + materiały moze byc o 10 tys wyzszy niz koszt montazu zwyklego kominka; czy mozesz to potwierdzic?

u mnie odleglosc miedzy kominkiem a kotlownia bedzie okolo 15 metrow wiec tutaj nie ma wariantu optymistycznego, tym bardziej ze dodatkowym zrodlem bedzie piec gazowy wiec pewnie cena pojdzie jeszcze bardziej w gore;

planuje tez grzanie jednoczesnie cwu i zainstalowanie bufora wspoldzielonego z solarami, a to pewnie kolejne dodatkowe koszty;

nie planuje ciecia kosztow zeby kupic kiepskiej jakosci materialy, to sie niestety pozniej msci;

pozdr

Piotr

Mówię o wkonaniu całej instalacji kominka z P W (wkład, materiały + robocizna) to koszt od 10000zł wzwyż (oczywiście bez obudowy).

I to jest koszt podłączenia kominka do instalacji C.O. w układzie zamkniętym (np. z piecem gazowym) kominek pracuje w układzie otwartym żeby nie było niedomówień :lol:

Jeśli chcesz to prześlij mi na maila projekt domu i mogę Ci podać orientacyjną wycenę takiej instalacji (bez solarów - bo tym akurat nię nie zajmuję) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowym na forum.

Jestem na etapie projektowania instalacji.Chciałbym mieć kominek z PW (Makroterma), tak aby grzał mi CO oraz CWU, i do tego jeszcze piec gazowy Turbo Vaillant z zasobnikiem CWU. Chciałbym aby urządzenia działały w pełnej automatyce czyli jak na kominku temp.wody osiągnie zadaną to załącza pompę co i osobno cwu. Instalator twierdzi,że trzeba do takiego rozwiązania zasobnik z dwoma węzownicami(jedna do pieca gazowego druga dla kominka?) Czy przy kominku można zrezygnować z wymienika przy takim rozwiązaniu.

Z góry dziękuje, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość komtech
Jestem nowym na forum.

Jestem na etapie projektowania instalacji.Chciałbym mieć kominek z PW (Makroterma), tak aby grzał mi CO oraz CWU, i do tego jeszcze piec gazowy Turbo Vaillant z zasobnikiem CWU. Chciałbym aby urządzenia działały w pełnej automatyce czyli jak na kominku temp.wody osiągnie zadaną to załącza pompę co i osobno cwu. Instalator twierdzi,że trzeba do takiego rozwiązania zasobnik z dwoma węzownicami(jedna do pieca gazowego druga dla kominka?) Czy przy kominku można zrezygnować z wymienika przy takim rozwiązaniu.

Z góry dziękuje, pozdrawiam

Nie można zrezygnować z wymiennika, ponieważ jakoś musi być rozdzielony układ zamknięty (grzejniki + piec gazowy) i układ otwarty (kominek). Chyba że montujesz bufor to wtedy wymienik jest zbędny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregsmag - stosując zasobnik z 2ma wężownicami nie ma potrzeby stosować wymiennika płytowego bo go zastępujesz owym zasobnikiem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku kiedy piec gazowy stosujesz sporadycznie a opalasz dom drewnem. W takim rozwiązaniu sprawdzają się zasobniki w granicach 500l (a nawet i większe - wymienione wcześniej bufory) ze względu na możliwość palenia kominkiem na najwyższych jego parametrach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregsmag - To nie jest takie proste dokonać jednoznacznego wyboru - co lepsze, skuteczniejsze, odpowiedniejsze.

Na wybór decyzji jaka ma być zastosowana instalacja, jakie i ile zasobników ... ma wpływ wiele czynników.

Załóżmy, że zawsze będzie kominek z płaszczem jako główne źródło ciepła dla domu (jak i dla CWU):

1. Jeżeli ktoś nie będzie miał podłogówki i chce wykonać instalację tanio to proponowałbym bym mały zasobnik (do 150l) z wymiennikiem płytowym. Jeszcze taniej byłoby bez niego (wszystko w sytemie otwartym) ale wielu producentów grzejników obniżają gwarancję do 1 roku na nie ze względu na dyfuzję tlenu.

2. Mając podłogówkę proponowałbym większy zasobnik (minimum 350l) z jedną wężownicą + wymiennik płytowy lub 2 wężownicami bez wymiennika płytowego. Osobiście wiem , że wymiennik jest lepszym rozwiązaniem kiedy woda w zasobniku jest wyziębiona to wtedy szybciej można przekazać temp. do pomieszczeń.

3...

 

Rozwiązań jest wele ale zawsze trzeba podchodzić do sprawy indywidualnie a nie co jest lepsze. Dla jednego takie rozwiązanie jest lepsze a dla drugiego inne.

Wśród moich znajomych już trzech zrezygnowało z palenia w kominku (z wygody na rzecz droższych źródeł ciepła) i w takich przypadkach wielkie bufory byłyby nieekonomiczne i zbyt kosztowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...