Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub użytkowników kominków z płaszczem wodnym


Tommco

Recommended Posts

Ok juz wszystko wiem zapytalismy sie jaki jest problem czemu tego nie zrobia i wszystko wytlumaczyli, otoz jak bede chciala miec ciepla wode to wystarczy jak sobie dopne na strychu nad kominkiem zasobnik na np 200 litrow i juz bez zadnego kucia i nawet nie musze teraz tylko moze za kilka lat jak np stwierdze ze koszta ogrzewania wody sa za duze, wiec narazie mozna sie wstrzymac bo taki zasobnik kosztuje ze 3 tys a np po roku mieszkania sobie przekalkulujemy co nam sie opłaca. Co wy na to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witam

pytanie do znajacych sie na temacie

instaluja mi kominek z pw ( makroterm panoramix 24kw )

z zabezpieczeniem SYR ( dopuszcza zimna wode gdy temp przekracza iles tam )

i pytanie na ktorym obwodzie ma byc to zabezpieczenie na obwodzie otwartym kominka ( ten z otwartym naczyniem wzbiorczym ) czy na ukladzie zamknietym ( tym polaczonym z piecem gazowym co )

chyba napisalem wystarczajaco jasno ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość komtech
witam

pytanie do znajacych sie na temacie

instaluja mi kominek z pw ( makroterm panoramix 24kw )

z zabezpieczeniem SYR ( dopuszcza zimna wode gdy temp przekracza iles tam )

i pytanie na ktorym obwodzie ma byc to zabezpieczenie na obwodzie otwartym kominka ( ten z otwartym naczyniem wzbiorczym ) czy na ukladzie zamknietym ( tym polaczonym z piecem gazowym co )

chyba napisalem wystarczajaco jasno ;)

Zabezpieczenie termiczne montuje się na wejściu do chłodnicy płaszcza wodnego lub jako zawór upuszczający gorącą wodę z płaszcza kominka ale to w wypadku gdy kominek nie ma chłodnicy (na obiegu otwartym otwartym) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

pytanie do znajacych sie na temacie

instaluja mi kominek z pw ( makroterm panoramix 24kw )

z zabezpieczeniem SYR ( dopuszcza zimna wode gdy temp przekracza iles tam )

i pytanie na ktorym obwodzie ma byc to zabezpieczenie na obwodzie otwartym kominka ( ten z otwartym naczyniem wzbiorczym ) czy na ukladzie zamknietym ( tym polaczonym z piecem gazowym co )

chyba napisalem wystarczajaco jasno ;)

Zabezpieczenie termiczne montuje się na wejściu do chłodnicy płaszcza wodnego lub jako zawór upuszczający gorącą wodę z płaszcza kominka ale to w wypadku gdy kominek nie ma chłodnicy (na obiegu otwartym otwartym) 8)

 

no wlasnie tak mi sie wydawalo, kominki makrotermu maja wbudowany wymiennik i nie maja chlodnicy wiec po to jest ten zawor dopuszczajacy zimna wode , wydawalo mi sie ze "na chlopski rozum " powinno dopuszczac wode do ukladu otwartego i z niego upuszczac ciepla , a dzisiaj tak sobie siedzialem i patrzylem na to co juz zrobili i uklad ma podpiecie do obiegu z piecem gazowym czyli zamknietego i zglupialem

juz dzownilem do ich szefa - sie chlop zdziwil :)

zaczynaj mnie chlopcy denerwowac - niewiem jak bedzie dalej mam nadzieje ze to tylko jedna mala pomylka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie zainstalowałem kominek z płaszczem wodnym wodan12 i on pracuje w obiegu otwartym. Jest połączony z zbiornikiem zbiorczym czy wyrównawczym i z wymiennikiem ciepła. Do tego wymiennika ciepła podłączony jest jeszcze drugi układ zamknięty z piecem gazowym torus. Piec gazowy musi niestety pracować w układzie zamkniętym a układ zamknięty to bomba w przypadku nadmiernego podgrzania wody. Jak można zabezpieczyć drugi układ przed nadmiernym wzrostem temperatury? Ja pomyślałem o czujniku który włączałby pompy przy jakiejś temperaturze a gdy ta temperatura byłaby za wysoka to by je wyłączał chroniąc tym samym układ zamknięty przed dalszym wzrostem temperatury no a w kominku mogłaby się ewentualnie ta woda zagotować bo jest zrobiony w układzie zamkniętym. Moje pytania są takie:

Czy istnieje taki sterownik pomp który by wyłączał pompy nie tylko przy zbyt niskiej ale i zbyt wysokiej temperaturze?

Czy mój pomysł nie jest czasem głupi?

Jakie są inne sposoby zabezpieczenia przed zagotowaniem się wody w układzie zamkniętym?

No i czy te wszystkie czujniki pokazują realna temperaturę? No bo jak zauważyłem czujnik przyczepia się do rury, i ten czujnik mierzy temperaturę rury, ale czy temperatura rury jest taka sama jak temperatura wody w niej płynącej?

To na razie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna zastosowac

http://www.husty.pl/uploaded_files/karta_5067_zabezp_termiczne_092k5.pdf

cos takiego mi instaluja ( musza poprawic ale to juz wynika z powyzszych postow ) zasada dzialania jest prosta gdy temperatura przekracza zalozona zawor dopuszcza zimna wode do obiegu i schladza go , w sumie uklad prosty i skuteczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imho zbiornik wyrownawczy zabezpiecza cie przed wzrostem cisnienia jezeli przy wzroscie temperatury ale nie zabezpiecza przed jeje wzrostem, jezeli woda w kominku zacznie sie gotowac to ta temperatura zostanie przez wymiennik przeniesiona na uklad obiegu zamknietego i co wtedy ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna zastosowac

http://www.husty.pl/uploaded_files/karta_5067_zabezp_termiczne_092k5.pdf

cos takiego mi instaluja ( musza poprawic ale to juz wynika z powyzszych postow ) zasada dzialania jest prosta gdy temperatura przekracza zalozona zawor dopuszcza zimna wode do obiegu i schladza go , w sumie uklad prosty i skuteczny

no fajne to jest ale nie bardzo mam jak doprowadzic tam wode wiec szukam innych zabezpieczeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najkrocej mozna opisac to jako banke z przepona w srodku z jednej strony jest woda ( z ukladu co ) z drugiej powietrze pod odpowiednim cisnieniem wzrost cisnienia wody napiera na przepone i sciska powietrze, spadek cisnienia dziala odwrotnie, dzieki temu w ukladzie kompensowany jest wzrost objetosci cieczy ( wody z co ) co zapobiega rozerwaniu rur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego nabijają Was na dodatkową kasę,

wystarczającym zabezpieczeniem jest zbiornik wyrównawczy,

reszta to przerost formy nad treścią

tak i mam zbiornik wyrównawczy przy kominku ale w układzie zamknietym nie mam a tu zwykły zbiornik nie zdaje egzaminu bo wtedy jest to układ otwarty a piec gazowy musi miec układ zamkniety dlatego sa te kombinacje moje z wyłaczaniem pomp albo dadona z chłodzeniem kominka lub odcinaniem powietrza zeby kominek nie nagrzal za bardzo wody w układzie zamknietym bo kominek u mnie jak juz powiedzialem nagrzewa układ zamkniety przez pompy ciepla ale z tego co zrozumialem dadona moze byc rozwiazaniem przeponowy zbiornik wody ktory nie pozwala na doplyw powietrza do układu zamknietego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ukladzie zamknietym zbirnik wyrownawczy jest konieczny bez wzgledu na to czy jest podlaczony kominek czy nie

nie jest to zadne zabezpieczenie przed przegrzaniem a jedynie przed wzrostem cisnienia

tak czy inaczej musisz wychlodzic uklad otwarty - czyli temperature w wymienniku zeby nie przeniosla sie do ukladu zamknietego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość komtech

Panowie sprawa aygląda następująco:

nie ma co zabezpieczać układu zamkniętego przed zagotowaniem, ponieważ nie ma fizycznej możliwości jego zagotowania poprzez wymiennik ciepła (nawet gdy temperatura w układzie otwartym wzrośnie do 100*C to układ zamkniety nie zagotuje się ponieważ na wymienniku są straty, nie ma on 100% sprawności to pierwsza sprawa, a druga to taka, że woda pod ciśnieniem wrze w wyższej temperaturze aniżeli woda w układzie otwartym) 8)

 

A co do zabezpieczenia termicznego to takie jest wskazane, ponieważ zapobiega ono zagotowaniu kotła (kominka) co wpływa na przedłużenie jego żywotności oraz pozwala spokojnie spać właścicielowi kominka (np. w razie awarii sieci energetycznej lub awarii pompy) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem drewno :lol:

a konkretnie dlaczego? jestem laiczka w tym zakresie...zaznaczam, że nie zależy mi na efekcie wizualnym płonacej szczapy (przez nasza szybę i tak widać tylko płomień) tylko na ekonomii - przy brykiecie odchodzi ewentualne cięcie (tanie drewno trzeba jeszcze pociachać samemu).

Nie chcę zbyt często dokładać ale chcę miec ciepło

Chce miecz w miarę mozliwości czysto w pokoju z kominkiem

 

 

Doradzcie mi coś bo muszę podjać decyzję.......................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie.

Chciałbym jeszcze zapytać czy płytowy wymiennik ciepła Danfoss 18 kW to dobre użądzenie czy są lepsze a ten Danfoss to badziewie i dałem się nabrać??

Jaką rurą(chodzi o przekrój) przeprowadzić zimne powietrze do kominka bo różnie pisza ale jak jest w praktyce ja mam pokoj 20m2 i ok.3m wysokosci i kratke wentylacyjna?

I jak duże straty sa na wymienniku ciepła bo mi termometry podaly różnic kilku stopni ale byly to termoetry zakladane na rure zwykłe nie cyfrowe i pokazały tą różnice przy temperaturze 40 stopni na kominku, w drugim obiegu bylo trzydziesci pare stopni. Czy ta różnica to np 80% czy np zawsze jest rożnica np 20 stopni? tak tylko pytam bo jeszcze nie wszystko zrobione i raz paliłem a chciałbym wiedziec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość komtech
moim zdaniem drewno :lol:

a konkretnie dlaczego? jestem laiczka w tym zakresie...zaznaczam, że nie zależy mi na efekcie wizualnym płonacej szczapy (przez nasza szybę i tak widać tylko płomień) tylko na ekonomii - przy brykiecie odchodzi ewentualne cięcie (tanie drewno trzeba jeszcze pociachać samemu).

Nie chcę zbyt często dokładać ale chcę miec ciepło

Chce miecz w miarę mozliwości czysto w pokoju z kominkiem

 

 

Doradzcie mi coś bo muszę podjać decyzję.......................

Z mojego doświadczenia wynika, że drewno pali się dłużej aniżeli brykiet, daje więcej ciepła (ale to moje subiektywne odczucia). Wadą drewna jest to że trzeba je sezonować (czytaj: trzeba mieć spory plac) ale to piekny widok, poukładane drewno leżące koło domu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...